Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: ŚJ na Ukrainie  (Przeczytany 3474 razy)

Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #15 dnia: 26 Luty, 2022, 02:36 »
Czy po dowiedzeniu się, że trafili do odstępcy przestaliby się do mnie odzywać?!  :o

Prawdopodobnie poczuliby się niezręcznie i poprosili o przeniesienie. Nie jestem też pewien czy ludzie uciekający przed wojną chcieliby i mogli pozwolić sobie na wszystkie luksusy świadkowskiego savoir-vivre. Raczej staraliby się uniknąć tematu i udawać, że nic nie wiedzą, nic nie zauważyli; ale pewnie zależy od mentalności, temperamentu.


Offline Rju

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #16 dnia: 26 Luty, 2022, 03:52 »
Ogłoszenie faktycznie było, ale braciszki  starsze mają na razie dylematy etyczne, bo np nie zapytają się o gotowość do noclegu rodziny, w której głowa rodziny lubi sobie popijać i miał z tego już kilka wizyt. Nie wiem, czy to wytyczne z góry, czy jakieś dylematy moralne strasznego. Ale rodzina ma duuza chatę i mozliwosci. Na pierwszy rzut  obdzwaniania zboru, nie byli brani pod uwagę.


Offline Dorkas

  • Pionier
  • Wiadomości: 880
  • Polubień: 2976
  • Pierwszy krok wędrówki jest zawsze najdłuższy.
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Luty, 2022, 07:35 »
Z całym szacunkiem ale mam wrażenie, że jad do ORG niektórym przysłania zdroworozsądkowe myślenie. Jeżeli wiesz, że jest organizowana pomoc i jesteś w stanie ją wyświadczyć to w dupiu miej nasze małe problemiki i zgłoś gotowość pomocy. Nie masz możliwości - nie zgłaszaj.
Powiesz, że do starszych nie masz co się zgłaszać? Pewnie, że tak. Zrób to choćby za pomocą Facebooka.
Tam ludzie teraz mają o wiele prostsze dylematy: Żyć pod obstrzałem i mieć nadzieję, że zabłąkany pocisk nie trafi w ich dom lub uciekać na zachód.

W tej sytuacji przypomina mi się genialny wpis Krzysztofa Stanowskiego:

Nie widzę w tej wypowiedzi za dużo szacunku ,  bo dlaczego nazywasz problemy byłych śj "małymi problemikami" ?
Skąd wiesz co przeżyli? niektórzy potracili swoje rodziny , do niektórzy przez wiele lat są ignorowani przez rodziców , przez dzieci , niektórzy nie wiedzą gdzie są ich dzieci bo te wyparły się ich w imię Jehowy, więc nie lekceważ j cudzych problemów.
Poza tym pytanie PPJ, było całkiem zasadne , bo świadkowie kierują się swoim orgowskim prawem , pomagają nawet nie świadkom by później opowiadać jak to są pełni miłości , jak to ludzie ze "świata" ich chwalą .

proszę oto przykład oficjalna strona jw.org

 22 MARCA 2021
POLSKA
Dyrekcja polskiego szpitala wyraża wdzięczność Świadkom Jehowy

Nasi bracia w Warszawie otrzymali od personelu szpitala w Słupcy list z podziękowaniami za przesłane Biblie.

Siostra Helena Krupa

W tym szpitalu leczy się wielu pacjentów chorych na COVID-19...

Radzę przeczytać całość , rzeczywiście w szpitalu covidowym najbardziej niezbędne są biblie...

Oczywiście , to nie znaczy , że lekceważę tego co dzieje sie na Ukrainie . Zastanawiam się raczej nad neutralną postawą świadków wobec obrony granic. Rosyjscy "braci" płacą podatki by ukraińscy mogli być zabijani, konfiskata dóbr orgu ? a to nie jest tez polityka w obie strony?
Dziś wiem więcej niż wczoraj


Offline Roszada

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Luty, 2022, 08:07 »
Sugerujesz Roszado, że napaść na Ukrainę sponsorowali rosyjscy ŚJ? Może gdyby nie konfiskata dóbr Strażnicy w Rosji to dziś nie byłoby ofiar wśród Ukraińców?
Nie tylko oni, ale wszyscy co płacą podatki w Rosji, z których szczególnie w Rosji lwia część idzie na zbrojenia i służby specjalne takie jak osoba Putina.

Na ang. jworg podano:

Cytuj
Rosja atakuje Ukrainę

 We wczesnych godzinach porannych 24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła militarną inwazję na Ukrainę, pomimo wysiłków światowych przywódców, by uniknąć wojny. Jak ten konflikt militarny może wpłynąć na świat? Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres powiedział kilka dni temu: „Cena ludzkiego cierpienia, zniszczenia i szkód w europejskim i światowym bezpieczeństwie jest zbyt wysoka, aby można było sobie wyobrazić”.
Jakie znaczenie według Biblii mają takie wydarzenia?

      Jezus Chrystus przepowiedział czas, kiedy „naród powstanie przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu”. (Mateusza 24:7). Przeczytaj artykuł „Czym jest znak ‚dni ostatnich’, ‚czasów końca’?” zobaczyć, jak Biblia pokazuje, że dzisiejsze wojny spełniają proroctwo Jezusa.

      Biblijna Księga Objawienia przedstawia wojnę jako jeźdźca dosiadającego „konia ognistej maści” i „oddalającego pokój od ziemi”. (Objawienie 6:4) Przeczytaj artykuł „Czterej jeźdźcy — kim oni są?” aby dowiedzieć się, jak to proroctwo odnosi się do dzisiejszych działań wojennych.

      Księga Daniela przepowiadała rywalizację między „królem północy” a „królem południa”. (Daniela 11:25-45). Obejrzyj film Spełnione proroctwo — rozdział 11 Daniela, aby dowiedzieć się, dlaczego Rosję i jej sojuszników można uznać za króla północy. *

      Objawienie opisuje też „wojnę wielkiego dnia Boga Wszechmocnego”. (Objawienie 16:14, 16). Nie jest to jednak wojna między narodami, którą teraz obserwujemy. Przeczytaj artykuł „Czym jest bitwa Armagedonu?” aby znaleźć więcej informacji o tym przyszłym wydarzeniu.

Dlaczego możesz mieć nadzieję na przyszłość?

      Biblia mówi, że Bóg „położy kres wojnom na całej ziemi”. (Psalm 46:9). Przeczytaj artykuł „Prawdziwa nadzieja na lepsze jutro”, by dowiedzieć się więcej o przyszłości, którą obiecuje Bóg.

      Jezus uczył swych naśladowców modlić się o przyjście Królestwa Bożego. (Mateusza 6:9, 10). To Królestwo to niebiański rząd, który urzeczywistni wolę Bożą względem ziemi, a wola Boża obejmuje pokój na świecie. Aby dowiedzieć się, jakie korzyści może odnieść Królestwo, obejrzyj film Czym jest Królestwo Boże?

 Na Ukrainie mieszka ponad 129 000 Świadków Jehowy. Podobnie jak Świadkowie w każdym innym kraju, naśladują Jezusa, zachowując neutralność polityczną i odmawiając udziału w wojnie. (Jana 18:36). Na całym świecie Świadkowie Jehowy nadal ogłaszają „dobrą nowinę o Królestwie” jako rozwiązanie problemów ludzkości, w tym wojny. (Mateusza 24:14). Zachęcamy do skontaktowania się z nami, aby dowiedzieć się więcej o biblijnym orędziu nadziei.


https://www.jw.org/en/library/series/more-topics/russia-invades-ukraine-bible-meaning-hope/


Offline Legion

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Luty, 2022, 10:39 »
Nie widzę w tej wypowiedzi za dużo szacunku ,  bo dlaczego nazywasz problemy byłych śj "małymi problemikami" ?

Dorkas. Zgadza się, z powodu ORGa ludzie mają swoje lokalne, rodzinne, życiowe tragedie.
Tylko teraz nie chodzi o lokalne, rodzinne, życiowe tragedie, a o ratowanie życia. Najpierw uratujmy życie, ochrońmy je wszelkimi dostępnymi środkami, a dopiero później zastanawiajmy się czy savoir vivre świadkowy jest zachowywany. Potem możemy leczyć rany, te fizyczne i psychiczne.
Jak komuś nie będzie pasowała pomoc od "odstępcy" to będzie szukał jej gdzie indziej. Proste. Nie dzielmy włosa na czworo w sytuacji gdy dzieje się tragedia, bo tak dokładnie robią ŚJ - zamiast zająć się problemem to najpierw poszukają co strasznica mówi, a co obrazeczki w strażnicy mówią itd.
Takie filozoficzne pierdu pierdu dla mnie pokazuje brak zrozumienia sytuacji i brak empatii dla ludzkiej tragedii.

Dorkas, a wskaż może w którym miejscu w poście PoProstuJa widzisz, ból, żal i to wszystko o czym napisałaś (choć nie twierdzę że ich nie ma, po prostu w poście nie widzę). Ja tam widzę tylko jad i kalkulację.
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2022, 10:42 wysłana przez Legion »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Luty, 2022, 10:40 »
(...)
Oczywiście , to nie znaczy , że lekceważę tego co dzieje sie na Ukrainie . Zastanawiam się raczej nad neutralną postawą świadków wobec obrony granic (*). Rosyjscy "braci" płacą podatki by ukraińscy mogli być zabijani, konfiskata dóbr orgu ? a to nie jest tez polityka w obie strony (*)?

(*) - podkreślenia moje

Dorkas, i do jakich wniosków dochodzisz? Co masz na myśli pisząc o tej obustronnej polityce?


Offline Sebastian

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Luty, 2022, 14:10 »
Sugerujesz Roszado, że napaść na Ukrainę sponsorowali rosyjscy ŚJ?
Nie tylko oni, ale wszyscy co płacą podatki w Rosji, z których szczególnie w Rosji lwia część idzie na zbrojenia i służby specjalne takie jak osoba Putina.
idąc takim tokiem rozumowania, to za chwilę okaże się, że nawet kupując w Polsce w polskim barze polską kiełbasę upieczoną na gorąco i podawaną nam przez rodowitą Polkę lub rodowitą Ukrainkę, _także_ jesteśmy "sponsorami Putina", albowiem kiełbasa została podgrzana na kuchence gazowej, a gaz pochodził z Rosji i na całej butli gazowej Putin zarobił na czysto jednego wróbla albo nawet dwa wróble, a więc "nasza" kiełbasa wzbogaciła Putina o dokładnie trzy kopiejki z których dokładnie jedną kopiejkę Putin wydał na zbrojenia...

moim zdaniem, takie rozumowanie, to brnięcie w ślepą uliczkę...

Moja propozycja jest taka, aby uznać, że płacenie podatków jakiemukolwiek państwu (także rosyjskiemu) jest zgodne z prawem i z zasadami etyki, (a jak ktoś jest chrześcijaninem, to niech dodatkowo od siebie doda, że płacenie podatków jest także zgodne ze słowami Jezusa "oddawajcie Cezarowi co należy do Cezara).

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Luty, 2022, 14:16 »
I dlatego nawołują by kupować nie tylko polskie produkty, ale i regionalne, a nawet samemu robić wspomnianą kiełbasę. ;D


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Luty, 2022, 15:26 »
Załóżmy taką sytuację, że wyrażę gotowość do przyjęcia uciekających ze swojego kraju Ukraińców.
W międzyczasie okaże się, że ci mający do mnie przyjechać to akurat są Świadkowie.
To ja mam pytanie czy oni mogą skorzystać ze schronienia u odstępcy czy nie mogą?!
W sytuacji wojny procedury zborowe są zawieszone, czy nie?
Czy po dowiedzeniu się, że trafili do odstępcy przestaliby się do mnie odzywać?!  :o

Nie mogą.
"Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. "
Ty jako odstępca możesz zabić ich duszę.


Offline Sebastian

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Luty, 2022, 17:09 »
w jaki sposób odstępca może zabić nieśmiertelną duszę, której tenże świadek Jehowy nie posiada?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gwałcidusza

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Luty, 2022, 19:12 »
Walić ŚJ na Ukrainie bo nie będą walczyć za kraj?
A ŚJ w Rosji też walić, bo nie chcą walczyć przeciw Ukrainie?
Bo nie wystąpią przeciw Putinowi. ŚJ cię nie napadnie, ale też cie nie obroni chociaż może.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Luty, 2022, 21:22 »
w jaki sposób odstępca może zabić nieśmiertelną duszę, której tenże świadek Jehowy nie posiada?!

To nie ważne że nie posiada.
Ważny jest strach przed jej utratą.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Luty, 2022, 21:25 »
Walić ŚJ na Ukrainie bo nie będą walczyć za kraj?
A ŚJ w Rosji też walić, bo nie chcą walczyć przeciw Ukrainie?

Bo nie wystąpią przeciw Putinowi. ŚJ cię nie napadnie, ale też cie nie obroni chociaż może.

Gwałciduszo, ty tak na poważnie? Czy to tylko antyświadkojehowski jad? Uważasz że instytut Yad Vashem przyznawał ŚJ medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata za free? Sądzisz, że odmowa walki przeciw Ukrainie nie jest wystąpieniem przeciw Putinowi? Łatwiej jest wyjść na plac i pomachać żółto-niebieską flagą niż dać się zesłać na sybir za odmowę służby wojskowej. Śmiem sądzić, że Ukraińcy woleliby by nikt na nich bomb nie zrzucał. Przypuszczam też, że większość wolałaby mieć komfort, że nikt na nich nie napadnie niż świadomość, że ktoś ich po napaści może obroni.
Gwałciduszo a jak Ty wystąpiłeś przeciw Putinowi? Czy kolo jeszcze żyje? Czy uprawnione jest stwierdzenie "walić Gwałciduszę"?


Offline Matylda

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Luty, 2022, 22:38 »
Załóżmy taką sytuację, że wyrażę gotowość do przyjęcia uciekających ze swojego kraju Ukraińców.
W międzyczasie okaże się, że ci mający do mnie przyjechać to akurat są Świadkowie.
To ja mam pytanie czy oni mogą skorzystać ze schronienia u odstępcy czy nie mogą?!
W sytuacji wojny procedury zborowe są zawieszone, czy nie?
Czy po dowiedzeniu się, że trafili do odstępcy przestaliby się do mnie odzywać?!  :o

Co wy młodzi jesteście za pokoleniem??? Ludzie krew przelewają a tobie durne dywagacje w głowie. W totolotka zagraj jak cie tak rachunek prawdopodobieństwa interesuje.
Tylko gadać umiecie. Ciekawe czy byś dupe ruszyła do walki jak by Putin Ruszył na nas.


Offline Sebastian

Odp: ŚJ na Ukrainie
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Luty, 2022, 22:59 »
To nie ważne że nie posiada.
Ważny jest strach przed jej utratą.
dobre, dobre! :)

Ja jako racjonalnie myślący ateista jestem 100% pewny że nikt mi nie ukradnie mojego mercedesa :) (z prostego powodu: tak się "akurat" składa, że nie posiadam ani jednego mercedesa), :) ale być może ta prosta logika nie pasuje do wygibasów religijno-logicznych :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)