Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy  (Przeczytany 1687 razy)

Offline Tomasz Tomlik

Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« dnia: 12 Luty, 2022, 22:56 »
Odnoszę wrażenie, że spora część Świadków Jehowy nie do końca wierzy w to co czyta w Strażnicy. Jak bowiem wytłumaczyć to, że po wyjściu z organizacji w zdecydowanej większości, pewnie ok. 90% zostają ateistami. Coś takiego raczej nie zdarza się np. w KK tj. osoba, która przetrwa okres buntu wczesnej młodości raczej ju ż nie odejście od wiary. Temat osobny to urodzeni w prawdzie. Na ile rzeczywiście wierzą a na ile tym co ich trzyma są więzi rodzinne, majątkowe, zawodowe, itd.


Offline Sebastian

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Luty, 2022, 23:13 »
zadając to pytanie, odrzuciłeś możliwość zmiany perspektywy patrzenia na światopogląd

można być wierzącym świadkiem Jehowy a później można zostać ateistą

przykładowo, wcześniej ktoś był naiwny i wierzył w starożytne mity, ale później zrozumiał, że lepiej kierować się rozumem niż kierować się wiarą i rozumowo odrzucił nie tylko autorytet ciała kierowniczego, ale także autorytet Biblii (która od tej pory nie jest dla niego Pismem Świętym, ale stała się po prostu zbiorem starożytnych mitów).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Luty, 2022, 23:20 »
A katolicy to tacy wierzący? Serio?  ;)  :D :)) :o ;D


Offline Gremczak

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty, 2022, 00:06 »
Młodzi katolicy  chodzą na jakieś tam szkolenia manipulacyjne przed komunią.
Pytam się ich.
To czego tam uczą?
Odpowiedź.
Kto by tam takich durnot słuchał.
Pytam się to po co tam chodzisz.
Bo rodzice każą.

Zagadka.
Ci młodzi używają takich zwrotów.
Sukiennik i sukiennica.
Co to ma znaczyć?
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2022, 00:11 wysłana przez Gremczak »


Offline Gostek

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Luty, 2022, 00:20 »
Skrupulatne Studium Biblii robi swoje....
Katolicy tej księgi raczej nie studiują, i mają rzadziej wątpliwości.


Offline Gremczak

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Luty, 2022, 00:40 »
To się zgadza.
Często mylą biblię od jakiejś tak książeczki od nabożeństwa.


Offline Sebastian

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty, 2022, 02:03 »
A  katolicy to tacy wierzący? Serio?  ;)  :D :)
katolik może przez długie lata (a nawet przez całe życie) nie przeżyć ani jednego kryzysu wiary, ponieważ kościół obiecuje raj w niebie (a zatem "weryfikacja" czy człowiek ma duszę trafiającą do nieba piekła lub czyśćca  jest niemożliwa przed śmiercią).

natomiast świadek Jehowy nawet jeśli nie chce, to i tak zderzy się z faktami: a to nie przyjdzie koniec w 1975 a to wymrze pokolenie 1914 które miało nie przeminąć itd. itp.

katolicyzm co prawda zmienia sie na przestrzeni wieków (np. kara śmierci kiedyś podobała się Bogu w Trójcy Jedynemu a obecnie jest obrazą godności człowieka itp) ale ogólnie rzecz ujmując ma dość stabilne doktryny które nie zmieniają się w sposób widoczny dla zwykłego zjadacza chleba w ciągu jego krótkiego życia.

Pięćdziesiąt lat temu wierzono w Trzy Osoby Boskie i za kolejne sto lat także będzie obowiązywała wiara w Trzy Osoby Boskie i z całą pewnością papież nie ogłosi "nowego światła" ani o dwójcy ani o czwórcy. :) a u świadków Jehowy dzisiaj jakaś nauka jest prawdą a jutro będzie fałszem.

No i co ważne, katolicyzm NIE wymaga "głoszenia" innowiercom. Można sobie chodzić do kościoła pośpiewać pieśni maryjne i wrócić do domu. Nie trzeba pukać do sąsiada ateisty i przekonywać go że Lenin nauczał niezgodnie z dziełami Marksa i Engelsa. A skoro nie trzeba, to i tenże sąsiad ateista nie wdaje się w dyskusji i nie stara się obalić wiary swojego sąsiada.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty, 2022, 05:00 »
Pytanie "ilu jest wierzących" jest nieprecyzyjnie postawione, bo istotniejsze jest: w co wierzących i do jakiego stopnia? I prawdopodobnie wierząca jest większość, tyle że ich wiara ogranicza się do przekonania, że o ile nie jest to kierowana przez Boga organizacja, to przynajmniej najbliższa mu. Do tego będzie jakiś wielki ucisk i jakiś raj na ziemi, i warto głosić. I to chyba właśnie na takich powierzchownie wierzących wciąż opiera się ten gmach, bardziej nawet niż na tych żarliwych.

Jeśli idzie o poważniejsze rozkminy, typu chronologie i wnikliwe badanie pism aby dojść dlaczego ilość emblematożerców wzrasta choć powinna spadać, to samo Towarzystwo Strażnica chciałoby aby wierni przestali sobie zaprzątać tym głowę i to się udaje.

To już przestaje być religia pisma, a zaczyna być religia audio-video i określonych emocji, tu się ogląda telewizję, a nie studiuje, czasopisma są coraz krótsze. W ogóle należałoby się zastanowić w jakim stopniu człowiek wierzący to człowiek posiadający określone, drobiazgowe, szerokie przekonania których gotów jest bronić - a jak już wspomniałem, wielu nie nadąża za niuansami teologicznymi jakich się naucza w Organizacji, a i ona sama zniechęca do grzebania w przeszłości - a w jakim stopniu wierzący to natomiast człowiek dobrowolnie i z przekonaniem uczestniczący w określonych rytuałach religijnych i utożsamiający się z przekazem jaki na dany moment dostaje W tej wersji świadek jehowy to człowiek który chce uczestniczyć w zebraniach i dziele głoszenia, uznaje autorytet niewolnika i wspiera go własnymi zasobami. Cała reszta nie ma znaczenia, jest kompletnie płynna.
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2022, 05:21 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Storczyk

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Luty, 2022, 09:40 »
Czy świadkowie wierzą w to co jest w strażnicy, w większości tak, bo są do tego stopnia zmanipulowani, że wiara miesza im się z naiwnością, i wieloma innymi aspektami, ich  chrześcijańskiego życia.
To jest Wiara, bez żadnej świadomości. Wierzę, bo inni sprawdzili mądrzejsi  i starsi ode mnie,  bardziej wykształceni ;)
(Ja czasem miałam takie przebłyski) . Niestety, NIE SPRAWDZILI.

Gdy wydarzy się, w ich życiu jakiś przełom, cokolwiek śmierć, rozwód, choroba..itd
Zaczynają sprawdzać, analizować, i tu zaczynają się schody.
Dla jednych w dół, dla drugich w górę.
Niektórzy zachowują strzępki wiary, inni ja tracą całkowicie.
Zastanawiając się dlaczego Bóg dopuścił, abym właśnie ja wszedł w takie g.. i zmarnował 20,30 lat młodego niewinnego życia.
Z moich obserwacji, ci którzy byli dość krótko, szybciej dochodzą do równowagi  z wiarą, i ogólnie ze sobą.
Wiara, To jest bardzo indywidualna, osobista i intymna sprawa :)
Nawet będąc tzw świadkiem niektórzy mówią, że wierzą bo boją się straty, wszystkiego i wszystkich.
Złożony temat .








Offline Siedemtwarzy

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Luty, 2022, 09:55 »
"Nie mieszaj zatem wiedzy i wiary, to sa dwa odrebne obszary". Nie wiem dlaczego uparcie twierdzi się, ze przynaleznosc do jakiejś religii oznacza wiare w Boga. Przeciez kazda religia postrzega go inaczej, więc wiara moze byc tylko ukiernkowana w dogmaty danej religii. Wiekszosc swiadkow wierzy w dogmat religijny oparty o zaleznosci CK/ Bog. Odchodzac z religii poprostu wyzbywaja sie tego schematu. Znam kilka osob, ktore po odejsciu od SJ chcą byc nadal osobami uznawanymi za wierzące. Poszukują więc innych ruchow, ale tam odkrywaja ten sam schemat, jakis guru/Bóg. Niektorzy chca byc religijni bez tego schematu. Tylko jesli sam na sam siadzesz z biblia , to niestety wczesniej czy pozniej powiesz: co za goowno. Przeciez tam sie nic nie klei. I to jest chyba podpowiedz, dlaczego jest wiecej ateistow u bylych SJ. Poprostu wiecej razt w reku mieli biblię. Wyznawcy KK nie maja w przewazajacej czesci takich sposobności i traktuja od poczatku schemta kosciol/bog bardziej prowizorycznie...


Offline Do

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Luty, 2022, 10:18 »
Ja jestem świadkiem Jehowy i w biblie nie zabardzo wierze (nie wspominając oStrażnicy i innych książeczkach) bo niby dla czego mitologia żydowska jest prawdziwsza od mitologi nordyckiej czy słowiańskiej?
Pozdrawiam


Offline Roszada

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Luty, 2022, 10:20 »
Ja jestem świadkiem Jehowy i w biblie nie zabardzo wierze (nie wspominając oStrażnicy i innych książeczkach) bo niby dla czego mitologia żydowska jest prawdziwsza od mitologi nordyckiej czy słowiańskiej?
Pozdrawiam
No to wymyśl sobie idealnego Boga, takiego jaki mógłby wg Ciebie istnieć.
Będziesz wtedy wierzącym, choć wierzącym inaczej. :)


Offline Do

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Luty, 2022, 10:28 »
No to wymyśl sobie idealnego Boga, takiego jaki mógłby wg Ciebie istnieć.
Będziesz wtedy wierzącym, choć wierzącym inaczej. :)

Wierze że Bóg istnieje ale nie wiem jak się do niego zbliżyć i czy w ogóle się da. I tu trafiłiłeś 10, jestem zdecydowanie wieżącym inaczej niż większość ludzi których znam.
Pozdrawiam


Offline Roszada

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Luty, 2022, 10:38 »
Wierze że Bóg istnieje ale nie wiem jak się do niego zbliżyć i czy w ogóle się da. I tu trafiłiłeś 10, jestem zdecydowanie wieżącym inaczej niż większość ludzi których znam.
Pozdrawiam
No to spoko. ;)
Jaki by ten Bóg nie był to Ciebie zaakceptuje, jak będziesz go popierał.
Jak się zbliżyć? Zapewne łatwiej będzie już na końcu drogi, już po śmierci. ;)


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2166
  • Między ślepymi jednooki królem
Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Luty, 2022, 12:42 »
Jak bowiem wytłumaczyć to, że po wyjściu z organizacji w zdecydowanej większości, pewnie ok. 90% zostają ateistami.

To jak dorastanie dziecka.
Małe dziecko wierzy, że tatuś lub mamusia mogą rozwiązać każdy problem, wszystko rozumieją, są w stanie udźwignąć każdy ciężar, niczego się nie boją.
Z czasem dziecko coraz lepiej rozumie ograniczenia rodzica, aż w końcu niejednokrotnie przerasta swego rodzica fizycznie czy intelektualnie.

Dziecku łatwo wierzyć w rodzica, bo samo nie wiele rozumie.
W miarę dorastania dostrzegamy coraz lepiej, że nie wszystko jest takie jak nam się jawiło za młodu.

Żaby dolać trochę oliwy do ognia to to dodam, że tak samo łatwo wierzyć w ewolucję gdy się nie wiele rozumie.  ;)