Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy  (Przeczytany 1761 razy)

Offline PoProstuJa

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Luty, 2022, 14:25 »
Odnoszę wrażenie, że spora część Świadków Jehowy nie do końca wierzy w to co czyta w Strażnicy. Jak bowiem wytłumaczyć to, że po wyjściu z organizacji w zdecydowanej większości, pewnie ok. 90% zostają ateistami. Coś takiego raczej nie zdarza się np. w KK tj. osoba, która przetrwa okres buntu wczesnej młodości raczej ju ż nie odejście od wiary. Temat osobny to urodzeni w prawdzie. Na ile rzeczywiście wierzą a na ile tym co ich trzyma są więzi rodzinne, majątkowe, zawodowe, itd.

Moim zdaniem większość Świadków ma w swoim życiu taki etap, że wierzą.
I uważają wtedy, że to w co wierzą to "Prawda". Problem pojawia się w momencie, gdy dostrzegają, że coś jest nie tak w ich religii... Gdy nie zgadzają się im jakieś nauki, albo gdy czyjeś postępowanie w organizacji zaprzecza ideałom głoszonym przez tę religię. Wtedy Świadkowie chodzą tacy skołowani, ale jeszcze myślą, że wierzą w "prawdę".
Gdy dojdzie jednak do poznania prawdy o "prawdzie", to wtedy może dojść u nich do całkowitej utraty wiary.
Jeżeli wiara kojarzy się komuś z tym co znał przez większość życia (czyli, że to chodzenie na zebrania, czytanie Strażnicy itd.), to może nawet nie wiedzieć, że wiarę da się praktykować i przeżywać inaczej.

Myślę, że zanim się odrzuci wiarę najpierw warto zbadać na czym może polegać prawdziwa wiara. Problemem jest tylko to gdzie szukać jej prawdziwego źródła?

Podam przykład gastronomiczny. Załóżmy, że ktoś - nazwijmy go Zenek - całe życie jadł pizzę z małej knajpki z wiórkami seropodobnymi zamiast sera. I pizza ma w jego umyśle konkretny, mdły smak.
W końcu dowiaduje się z Internetu, że pizza którą jadł przez te lata to najtańsze świństwo, które dodatkowo ma właściwości rakotwórcze. A zatem człowiek ten mówi sobie: już nigdy więcej w życiu nie zjem pizzy!

Pewnego dnia Zenek spotyka na swojej drodze Włocha i zaczynają rozmawiać o różnych rzeczach. W końcu Włoch mówi: zgłodniałem, może pójdziemy na pizzę?
Wtedy Zenek krzyczy przerażony: Tylko nie to! Nie przełknę tego paskudztwa!
Na to zdziwiony Włoch odpowiada: Ale jak to? Przecież pizza to najlepsza rzecz na świecie! Uwielbiam ją!

Zarówno Zenek jak i Włoch używają słowa pizza, ale pod tym pojęciem dla każdego z nich kryje się coś innego.
Dla Zenka pizza to produkt z gumiastego ciasta o konsystencji i smaku podeszwy, posypany sztucznym serem.
Dla Włocha pizza to chrupiący placek z pysznymi dodatkami, bez sera i innych "udziwnień" wymyślonych np. przez amerykanów.

Dopóki Zenek i Włoch będą tylko teoretyzować, to w zasadzie nigdy się nie zrozumieją. Obaj będą uważać, że ten drugi to głupek. Zenek będzie się dziwił, że Włochowi smakuje takie świństwo. A Włoch będzie zdziwiony, że Zenek tak źle wyraża się o jego ulubionym daniu i że całkowicie je odrzuca.

Aby Zenek w końcu dogadał się z Włochem, to muszą obydwaj spróbować smaku pizzy tego drugiego. Czyli Zenek powinien zaprosić Włocha do swojej knajpki i wtedy ten Włoch natychmiast zrozumie o co chodziło Zenkowi i przy okazji dowie się, że istnieje coś takiego jak produkt seropodobny. Zapewne wypluje szybko ugryziony kęs i na tym zakończy spożywanie tej pizzy.
A teraz dla równowagi Zenek powinien spróbować prawdziwej włoskiej pizzy. Może się okazać, że stanie się jej fanem i uzna, że to najlepsze co jadł w życiu. Aby jednak do tego doszło Zenek musi przełamać swoją niechęć, musi chcieć spróbować czegoś nowego, nie zamykać się na nowe doświadczenie.

A tymczasem jak to bywa w życiu... Ktoś mówi: "ja tam wiem swoje..." i nie zagłębia się w inne rzeczy. Woli sobie żyć w swoim małym świecie ze swoimi ciasnymi poglądami.

----------------------------
Przekładając pizzę = wiarę na Świadków.
Moim zdaniem Świadkowie w bardzo niewielkim stopniu mogą doświadczyć w organizacji tego czym jest prawdziwa wiara. Bo jeśli wiarą nazywamy rozdawanie ludziom czasopism i puszczanie na tablecie filmików z jw.org, to uboga jest ta definicja wiary. Mają spaczony obraz wiary.
I taką spaczoną wiarę łatwo w końcu całkowicie odrzucić.
----------------------------

W przedstawionym wyżej przykładzie gastronomicznym pojawił się Włoch, który zna smak prawdziwej pizzy i jest w stanie od razu rozpoznać, gdy ktoś chce nakarmić go świństwem.
Niestety w prawdziwym życiu nie wiem kto mógłby być tą osobą, która zna "smak" prawdziwej wiary? Która pizzeria = religia będzie tą najlepszą?

Ponadto pojawią się kolejne filozoficzne pytania typu: dlaczego mamy uznawać, że to włoska pizza jest najlepsza skoro ta amerykańska z prawdziwym, podwójnym serem też jest smaczna?

Ogólnie żeby wyrobić sobie opinię na ten temat warto by było porozmawiać z wieloma ludźmi, z różnymi kucharzami, odwiedzić różne restauracje i spróbować różnych potraw.
Najgorsze byłoby całkowite zamknięcie się na innych i kurczowe trzymanie się wyłącznie swoich poglądów opartych tylko na własnym ograniczonym doświadczeniu.

Z ludźmi mającymi otwarty umysł można podyskutować, dogadać się, spędzić miło czas, czegoś się nauczyć. Z kolei rozmowa z ludźmi o zamkniętych umysłach to jest męka.
Mnóstwo Świadków ma umysły całkowicie zamknięte na inne poglądy i klapki na oczach. Z takimi to można co najwyżej pogadać o pogodzie.
Są również i eks-Świadkowie, którzy niby opuszczają organizację, ale umysł nadal mają zamknięty. Samo wyjście nie przyczynia się w takiej sytuacji do tego, że poza organizacją nagle się rozwiną...
-----------------------

Jeśli chodzi o KK, to raczej się nie zgodzę, że ludzie nie tracą w nim wiary po okresie młodzieńczym. Tracą wiarę na potęgę!
Ja sama znam takie osoby, które posyłają dzieci na religię w szkole, ale nie wierzą ani w kościół, ani w jego nauki. Chcą tylko żeby dziecko miało komunię. I nawet deklarują, że po komunii to chyba raczej wypiszą dziecko z religii.
Ta ich "wiara" to trzymanie się tradycji ze względu na wierzenia ich dziadków czy rodziców. Ale gdy dziadkowie umrą, to nie wiem czy jeszcze cokolwiek będzie ich w tym kościele trzymało...
---------------------

Reasumując:
Z racji, że wiele rzeczy jeszcze nie wiem. Że wielu rzeczy jeszcze nie doświadczyłam i że jestem otwarta na różne poglądy i możliwości, to nie jestem w stanie wygłaszać jednoznacznych sądów, które popierają lub negują wiarę. Dopuszczam różne opcje i różne możliwości i żadnej z góry nie odrzucam.
Ludzie którzy odeszli od Świadków oczywiście mogą zostać ateistami. Ale dobrze by było gdyby wiedzieli, że wcześniej niekoniecznie byli prawdziwie wierzącymi... Ta "amerykańska pizza" to gnieciuch wyso
ce zmodyfikowany genetycznie, ze szkodliwymi składnikami!

P.S. Wiecie, że naprawdę istnieje coś takiego jak produkt seropodobny? I że coś takiego jadłam w pizzerii, która reklamowała się w TV :( Gdy odkryłam, że dali mi sztuczny ser na pizzę, to już nigdy więcej tam nie poszłam! To było naprawdę obrzydliwe!  :P

 


Offline Gremczak

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Luty, 2022, 15:00 »
Jeśli chodzi o KK, to raczej się nie zgodzę, że ludzie nie tracą w nim wiary po okresie młodzieńczym. Tracą wiarę na potęgę!
Ja sama znam takie osoby, które posyłają dzieci na religię w szkole, ale nie wierzą ani w kościół, ani w jego nauki. Chcą tylko żeby dziecko miało komunię. I nawet deklarują, że po komunii to chyba raczej wypiszą dziecko z religii.
Ta ich "wiara" to trzymanie się tradycji ze względu na wierzenia ich dziadków czy rodziców. Ale gdy dziadkowie umrą, to nie wiem czy jeszcze cokolwiek będzie ich w tym kościele trzymało...

To tak jak z tą kaczką, co młoda żona przed pieczeniem obcinała boki kacze.


Offline DreamM@ster

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Październik, 2022, 18:23 »
A ja jestem ciekaw ilu świadków jehowy wierzą w tą sekciarską bzdurę że tylko oni będą zbawieni.....


Offline janekkowalski

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Październik, 2022, 18:33 »
A ja jestem ciekaw ilu świadków jehowy wierzą w tą sekciarską bzdurę że tylko oni będą zbawieni.....

Bardzo dobre pytanie! Bo jak wszyscy wiemy wszyscy klaszczą i się cieszą bo jest im dobrze, wygodnie, wiedzą co ewentualne zmiany by spowodowały. Całe domino wydarzeń.


Offline Roszada

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Październik, 2022, 19:06 »
Niewierzący-praktykujący? :)

Pewnie sporo jest takich, jak sami wiecie. ;)
Powiązanie zamieszkiwania, pracy, kręgów towarzyskich, ominięcie ostracyzmu.


Online Do

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Październik, 2022, 23:08 »
Ja jestem ŚJ niewierzącym i nie praktykującym.
Pozdrawiam
Do


Offline DreamM@ster

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Październik, 2022, 23:18 »
Ja jestem ŚJ niewierzącym i nie praktykującym.
Pozdrawiam
Do

Domyślam się że względy rodzinne powstrzymują cię przed oficjalnym odejściem?


Offline Sebastian

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Październik, 2022, 23:25 »
A ja jestem ciekaw ilu świadków jehowy wierzą w tą sekciarską bzdurę że tylko oni będą zbawieni.....
na tle całokształtu wierzeń świadków Jehowy o wiele większą bzdurą byłby pogląd że "nie tylko świadkowie Jehowy" będą zbawieni, gdyż...

jeśli można być zbawionym poza organizacją świadków Jehowy, to cała ich działalność traci jakikolwiek sens
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Gremczak

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Październik, 2022, 23:50 »
Ja jestem ŚJ niewierzącym i nie praktykującym.
Pozdrawiam
Do
To tak jak ja.


Online Do

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Październik, 2022, 08:36 »
Domyślam się że względy rodzinne powstrzymują cię przed oficjalnym odejściem?

Tak


Offline Gremczak

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Październik, 2022, 10:30 »
Mnie np. nic nie powstrzymuje (jak tutaj się mówi)przed oficjalnym odejściem.


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Październik, 2022, 18:44 »
A ja jestem ciekaw ilu świadków jehowy wierzą w tą sekciarską bzdurę że tylko oni będą zbawieni.....

Teoretycznie nie powinien żaden, ponieważ to Bóg bada serca i w każdej religii powinien znajdować ludzi, którzy mu się podobają, tak jak znajdował ich w przeszłości, zanim pastor Russel zaczął głosić swoją ewangelię.

Ja bym zadał pytanie, ilu świadków wierzy w ten sam sposób co katolicy w Polsce - czyli kulturowo. Podążając za kilkoma rytuałami, kilkoma poglądami, ale w większości spraw zachowując obojętność duchową lub idąc za światem i nie mając głębszego rozeznania czego naucza ich wiara. Zadaj sobie pytanie ilu prowadzi regularne studium biblijne z samymi sobą i czyta Wnikliwe - to może być dobry wskaźnik.

Pewnie fundamentalistów jest w ich szeregach kilka procent. Później masy wierzących kulturowo, niewierzący praktykujący i wierzący niepraktykujący.

Wykluczenie bardzo zaciemnia statystyki i utrudnia spekulowanie jakie są prawdziwe postawy.
« Ostatnia zmiana: 17 Październik, 2022, 18:49 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Roszada

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Październik, 2022, 19:12 »
ŚJ raczej nie zajmują się swoją wiarą (prócz tych najważniejszych kwestii, jak imię Jehowa).

Zajmują się za to niewiarą w to, co inni wierzą: piekło, dusza, Trójca, czyściec, Maria, święci itd.
Oni te tematy bardziej lubią, niż swoje nauki. :)


Offline Turbulent_Business

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Październik, 2022, 20:09 »
ŚJ raczej nie zajmują się swoją wiarą (prócz tych najważniejszych kwestii, jak imię Jehowa).

Tym tez sie nie zajmuja, bo jakby sie tym zajmowali, to by wiedzieli ze Jehowa to skrzyzowanie YHWH z Adonai, wysmiewane przez Biblistow i uzywali by Jahwe, Yahweh...
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Roszada

Odp: Ilu jest wierzących Świadków Jehowy
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Październik, 2022, 20:18 »
No tak, szczegółów nie znają, ale potrafią skakać po Bibliach i pokazywać gdzie pada Jehowa, gdzie Jahwe, a gdzie usunięte. :)