Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Starsi - kto ich ma wyznaczać?  (Przeczytany 15873 razy)

dawid

  • Gość
Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« dnia: 22 Czerwiec, 2015, 16:33 »
Przez dziesięciolecia utrzymywano, że starsi są mianowani duchem świętym przez Ciało Kierownicze w Brooklynie. Co bystrzejsi obserwatorzy zauważali, iż była to fikcja, ponieważ nikt w Nowym Jorku nie słyszał o istnieniu np. brata Iksińskiego, starszego w zborze Berdyczów. Tak naprawdę, zalecenie na starszego lub sługę pomocniczego zależało w zasadzie od opinii nadzorcy obwodu, który kierował się przy tym zdaniem miejscowych starszych. W końcu się okazało, kto tak naprawdę odgrywa decydującą rolę w tym względzie, i teraz właśnie nadzorca obwodu zaleca lub nie zaleca starszych. Ponieważ żaden NO nie ma takiej mocy, by wzorem apostołów 'nakładać ręce' na wybranych mężczyzn i udzielać im ducha świętego, więc należy przypuszczać, że w czasach współczesnych powinno się to odbywać według procedur opartych na Biblii i zdrowym rozsądku. Brat, który chciałby pełnić w zborze funkcję starszego, czyli być tegoż zboru reprezentantem, oczywiście powinien odpowiadać kwalifikacjom podanym w Biblii, a prócz tego powinien poddać się w tej kwestii merytorycznej ocenie całego zboru (np. na specjalnym zebraniu). Decyzję o jego nominacji zbór podjąłby w formie głosowania. W razie konieczności, ten sam zbór mógłby zadecydować o usunięciu go z zajmowanej funkcji. Byłoby transparentnie i uczciwie, a zamianowany czułby na sobie czujne oko i oddech całej społeczności.

     


Mario

  • Gość
Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 16:48 »
Przez dziesięciolecia utrzymywano, że starsi są mianowani duchem świętym przez Ciało Kierownicze w Brooklynie. Co bystrzejsi obserwatorzy zauważali, iż była to fikcja, ponieważ nikt w Nowym Jorku nie słyszał o istnieniu np. brata Iksińskiego, starszego w zborze Berdyczów. Tak naprawdę, zalecenie na starszego lub sługę pomocniczego zależało w zasadzie od opinii nadzorcy obwodu, który kierował się przy tym zdaniem miejscowych starszych. W końcu się okazało, kto tak naprawdę odgrywa decydującą rolę w tym względzie, i teraz właśnie nadzorca obwodu zaleca lub nie zaleca starszych. Ponieważ żaden NO nie ma takiej mocy, by wzorem apostołów 'nakładać ręce' na wybranych mężczyzn i udzielać im ducha świętego, więc należy przypuszczać, że w czasach współczesnych powinno się to odbywać według procedur opartych na Biblii i zdrowym rozsądku. Brat, który chciałby pełnić w zborze funkcję starszego, czyli być tegoż zboru reprezentantem, oczywiście powinien odpowiadać kwalifikacjom podanym w Biblii, a prócz tego powinien poddać się w tej kwestii merytorycznej ocenie całego zboru (np. na specjalnym zebraniu). Decyzję o jego nominacji zbór podjąłby w formie głosowania. W razie konieczności, ten sam zbór mógłby zadecydować o usunięciu go z zajmowanej funkcji. Byłoby transparentnie i uczciwie, a zamianowany czułby na sobie czujne oko i oddech całej społeczności.

     

A TWoim zdaniem Dawidzie jak powinno być?

Czy cały zbór? Czy wyznaczeni bracia? Czy może kompilacja czasami zbór czasami NO?
Czy może jeszcze inaczej?  Skąd mam wiedzieć na ile realne jest oddziaływanie Ducha przy danym powołaniu?
Pytania te , które zadałem Tobie zaprzątały moja głowę dużo wcześniej...


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 17:36 »
A jak w Biblii starszych wyznaczali Apostołowie?
Kto po Apostołach wyznaczał kolejnych starszych?


dawid

  • Gość
Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 21:49 »
Najpierw odpowiem Tobie, Roszado. W pierwszym zborze chrześcijańskim Bóg postanowił obdarzyć ludzi cudownymi darami, by w miarę szybko zapoczątkować działalność zboru chrześcijańskiego, dlatego o ówczesnych starszych - mniejsza o to jak ich wyznaczano - apostoł Paweł mógł powiedzieć, że są zamianowani duchem świętym (Dzieje 20:28). Potem nastąpiła wielowiekowa przerwa, wskutek czego nikt dziś nie potrafi udowodnić, że jest sukcesorem apostołów lub innych namaszczonych chrześcijan. Bóg najwyraźniej zrezygnował w naszych czasach z posługiwania się nadzwyczajnymi darami, bo udostępnił swoje spisane słowo i postawił na intelekt człowieka, którym go zresztą sam obdarzył.   


Offline Ameliia

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 21:58 »
Mnie zawsze zastanawiali CI namaszczeni, bo z kąd mamy pewność że oni są namaszczeni naprawdę czy mieli taki kaprys?


dawid

  • Gość
Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:06 »
Jeśli chodzi o Twoje pytania, Mario, to jedynym czynnikiem, który przy wyborze starszych można przypisać oddziaływaniu ducha Bożego, jest zestaw wymagań postawionych im w Biblii, włączając w to znane słowa z 1 Tymoteusza 3:1-5. Gdyby rzeczywiście duch Boży osobiście mianował każdego ze starszych, jak to kiedyś napisano w Strażnicy, to po pierwsze, wykluczone byłyby jakiekolwiek pomyłki, a po drugie, oznaczałoby to ni mniej ni więcej, iż Bóg jest zobowiązany przyjmować do wiadomości decyzje personalne podejmowane przez NO i innych starszych. 


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:15 »
Najpierw odpowiem Tobie, Roszado. W pierwszym zborze chrześcijańskim Bóg postanowił obdarzyć ludzi cudownymi darami, by w miarę szybko zapoczątkować działalność zboru chrześcijańskiego, dlatego o ówczesnych starszych - mniejsza o to jak ich wyznaczano - apostoł Paweł mógł powiedzieć, że są zamianowani duchem świętym (Dzieje 20:28). Potem nastąpiła wielowiekowa przerwa, wskutek czego nikt dziś nie potrafi udowodnić, że jest sukcesorem apostołów lub innych namaszczonych chrześcijan. Bóg najwyraźniej zrezygnował w naszych czasach z posługiwania się nadzwyczajnymi darami, bo udostępnił swoje spisane słowo i postawił na intelekt człowieka, którym go zresztą sam obdarzył.   

Piszesz po prostu NIEPRAWDĘ. Nie czytałeś Biblii widzę.

Jezus ustanowił Apostołów
Apostołowie ustanawiali starszych.
Starsi ustanawiali kolejnych starszych.

To wynika z Dziejów i Listów.

Teraz TY nam przytocz wersety na to co napisałem, tylko wpierw poczytaj Biblię byś to znalazł.


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #7 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:16 »
Mnie zawsze zastanawiali CI namaszczeni, bo z kąd mamy pewność że oni są namaszczeni naprawdę czy mieli taki kaprys?

Jacy "ci namaszczeni"?
W I wieku nie było nienamaszczonych.

A ci obecni u ŚJ to wymysł Towarzystwa.


Offline Ameliia

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #8 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:17 »
No ci którzy na pamiątce śmierci Jezusa mają prawo spożywać emblematy


dawid

  • Gość
Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #9 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:20 »
Widzisz Ameliio, nie tylko Tobie wydawało się to zastanawiające. W końcu każdy może oświadczyć, że ma powołanie niebiańskie i zacząć spożywać podczas Pamiątki chleb i wino, ale kto go tam wie, dlaczego taka myśl przyszła mu do głowy. Znałem osobiście dwie osoby, które swego czasu nagle poczuły w sobie powołanie niebiańskie, a potem zamieszkały z partnerami bez ślubu i znalazły się poza obrębem zboru. Oczywiście Bóg może wybrać kogo zechce do jakiś specjalnych zadań, ale nas nie będzie o tym powiadamiał, bo niby jak by miał to zrobić. 


Offline Ameliia

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #10 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:24 »
Jak kiedyś zażartowałam że ja w sumie też mogę wcinać chlebek i popijać winkiem bo nikt mi nie udowodni co mam w sercu i głowie to mnie zrugano.


dawid

  • Gość
Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #11 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:25 »
Roszado, spokojnie. Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem: ... A potem nastąpiła wielowiekowa przerwa... I tyle w tym temacie.


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #12 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:27 »
No ci którzy na pamiątce śmierci Jezusa mają prawo spożywać emblematy

No oni muszą w jakiś sposób być zaakceptowani przez zbór, bo inaczej to są chorzy psychicznie:

„Liczba spożywających emblematy. Jest to liczba wszystkich ochrzczonych osób, które spożywały emblematy podczas Pamiątki. Czy jest to zatem liczba pomazańców żyjących jeszcze na ziemi? Niekoniecznie.  Pewne czynniki - między innymi dawne przekonania religijne lub nawet zaburzenia psychiczne bądź emocjonalne - mogą powodować, że ktoś błędnie uzna, iż ma powołanie niebiańskie. Dlatego nie da się ustalić dokładnej liczby pomazańców na ziemi; zresztą nie jest nam to potrzebne. Ciało Kierownicze nie prowadzi listy wszystkich osób spożywających emblematy” (Strażnica 15.08 2011 s. 22).


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #13 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:29 »
Roszado, spokojnie. Przeczytaj jeszcze raz, co napisałem: ... A potem nastąpiła wielowiekowa przerwa... I tyle w tym temacie.

Jaka przerwa?
Nie słyszałeś że są do dziś kościoły które wykazują ciągłość "nakładania rąk" w celu ustanawiania starszych?
I to nie tylko chodzi o KK.

I czy Tobie się to podoba czy nie takie są fakty.


Offline Roszada

Odp: Starsi - kto ich ma wyznaczać?
« Odpowiedź #14 dnia: 22 Czerwiec, 2015, 22:35 »
Bóg najwyraźniej zrezygnował w naszych czasach z posługiwania się nadzwyczajnymi darami, bo udostępnił swoje spisane słowo i postawił na intelekt człowieka, którym go zresztą sam obdarzył.   
Dary nie mają nic wspólnego z ustanawianiem starszych.
To zupełnie inna sprawa.