Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz  (Przeczytany 9794 razy)

Offline Opatowianin

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #45 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 16:19 »
Poza tym ŚJ jakoś nie negują człowieczeństwa Jezusa. A przecież Jezus niejednokrotnie mówił o Sobie: "Syn Człowieczy". Gdyby byli konsekwentni, nauczaliby że skoro syn człowieczy to nie człowiek :)


Offline Kyuubi

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #46 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 16:28 »
Ciekawa sprawa jest w Apokalipsie Jana 21:5-7

(5): Ten, który zasiadał na tronie, powiedział: "Oto wszystko czynię nowe". I dodał: "Zapisz to, bo są to słowa wiarygodne i prawdziwe". (6): Powiedział mi również: "Stało się! Ja jestem Alfa i Omega. Początek i Koniec. Ja spragnionemu dam pić ze źródła wody życia – za darmo. (7): Zwycięzca to otrzyma. Ja będę jego Bogiem, a on będzie moim synem. [Biblia Paulistów, Ap 21]]


Chodzi tutaj o 6 i 7 werset

Ja spragnionemu dam pić z źródła życia. I skojarzyłem to jak Jezus rozmawiał z Samarytanka przy studni gdy jej powiedział "Daj mi sie napić" a on jej odpowiedział
Na jej słowa Jezus odpowiedział: "Gdybyś znała dar Boży, a także wiedziała, kim jest Ten, kto ci rzekł: «Daj Mi się napić», to byś Go poprosiła, a On dałby ci wody żywej"

Również podobna sprawa jest w Ew Jana 7:37 o tym ze Zwnetrza jego popłyną strumienie wody dającej życie:

(36): Co znaczą te słowa: «Będziecie Mnie szukać, lecz nie znajdziecie, gdyż nie będziecie mogli pójść tam, gdzie Ja jestem»?". (37): W ostatnim, najbardziej uroczystym dniu świąt, Jezus wstał i zawołał z mocą: "Jeśli ktoś jest spragniony, niech przyjdzie do Mnie i pije, wierząc we Mnie. (38): Jak mówi Pismo: Z jego wnętrza popłyną strumienie wody dającej życie". (39): Powiedział to zaś o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego. Duch bowiem jeszcze nie zstąpił, ponieważ nie dokonało się uwielbienie Jezusa. [Biblia Paulistów, J 7]

I jak sie cofniemy do Apokalipsy Jana 21:5-7 zauważymy coś takiego:

"Stało się! Ja jestem Alfa i Omega. Początek i Koniec. Ja spragnionemu dam pić ze źródła wody życia – za darmo. (7): Zwycięzca to otrzyma. Ja będę jego Bogiem, a on będzie moim synem


Czy tu chodzi o Jezusa ze on dla nas będzie Bogiem a my jego synami? własnie mam problem by to zrozumieć druga sprawa również Bóg JAHWE Mógł skierować to do Jezusa "Ja bede jego Bogiem a on moim synem" Ale pewny nie jestem, co wy myślicie na ten temat?. Nie jestem pewny ale blizej mam do tego ze tutaj chodzi o Jezusa że on jest Bogiem i zgodnie z JanA 4:7-12 TO ON da nam sie napic wody zywej i ze to Jezus bedzie naszym Bogiem a my jego synami.

Tu werset o tej Samarytance Jana 4:7-12

Na razie tyle, nie bede was męczył bo są jeszcze z 3 wersety na temat "Wody dającej życie"
i robi sie bardzo ciekawe ;) czytajac te fragmenty jesli dobrze zrozumiałem słowa Ap 21:5-8 to na to wychodzi ze Jezus jest dla nas Bogiem.

« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 16:32 wysłana przez Kyuubi »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #47 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 16:36 »

Niekoniecznie.
Czy syn dyrektora musi być dyrektorem?
[/b][/size]
Pewnie, że nie. Ale jeżeli Józek jest człowiekiem to kogo zrodzi? Jeżeli mówimy, że Józek zrodził Stacha, a Józek jest dyrektorem to nie myślimy o Stachu jak o dyrektorze tylko o istocie, która została zrodzona. Nie mylmy pojęć i nie mieszajmy funkcji społecznych z istotami.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 17:08 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Storczyk

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #48 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 17:35 »


Bóg zrodził Boga. Chodzi o te samą nature, genom :)








Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #49 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 17:40 »

Bóg zrodził Boga. Chodzi o te samą nature, genom :)
[/b][/size]
Dokładnie!
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #50 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:14 »
Jest taka niekonsekwencja Towarzystwa.
Gdy mu to potrzebne, to twierdzi się, że "uczyńmy" z Rdz 1-2 oznacza, że Jehowa mówi do Syna.

Ale jak to przywołują zwolennicy Trójcy, to już źle jest:

*** po rozdz. 3 s. 33 ak. 19 Gdy człowiek przebywał z Bogiem w raju ***
Kiedy więc czytamy: „Rzekł Bóg [Elohim]: ‛Uczyńmy’”, nie znaczy to wcale, że Bóg rozmawiał ze sobą samym. On nie jest trójcą, trójjedynym bogiem, bogiem w trzech osobach, z których jedna mogłaby powiedzieć do dwóch pozostałych: „Uczyńmy”

No to mówił to do Syna, czy nie mówił? ;)


Offline Nikt

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #51 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:20 »
Dla mnie bardzo duże wrażenie zrobił werset Dz.Ap 20:28 : "Uważajcie na samych siebie i na całą trzodę, w której was Duch Święty ustanowił przełożonymi. Dbajcie o to, aby paść kościół Boga, który sobie nabył własną krwią.
Szczególnie w interlinearnym przekładzie Świadkowym.
Pozytywne myślenie na siłę może prowadzić do  specjalisty :(


Offline Storczyk

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:36 »
Słowa konajacego Szczepana, Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” i „Panie, nie poczytaj im tego grzechu” (Dz 7,59-60) są wiernym echem słów wypowiedzianych przez Jezusa na krzyżu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:39 »
Słowa konajacego Szczepana, Panie Jezu, przyjmij ducha mego!” i „Panie, nie poczytaj im tego grzechu” (Dz 7,59-60) są wiernym echem słów wypowiedzianych przez Jezusa na krzyżu: „Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego” (Łk 23, 46
Tam są w Ewangelii jeszcze słowa "Ojcze nie poczytaj im tego grzechu".
To dopełnia podobieństw.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:46 »
Synem Boga jest Bóg, Jednorodzony Bóg, jak go zwie J 1:18 (...)
Termin Jednorodzony Syn Boży jest wymienny z Jednorodzony Bóg (patrz J rozdz 1 i 3).
Tylko że, nie jest to takie oczywiste ze względów, iż dla przykładu Adam też jest tak nazwany. Najpierw jednak przyjrzyjmy się definicji jednorodzony.
SJP - «będący jedynym potomkiem, zwłaszcza synem, rodzicó
PWN - «będący jedynym synem; dziś tylko w odniesieniu do Chrystusa»


Rdz 1:27 I stworzył Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży stworzył go.
Łuk 3:38 syna Enosa, syna Seta, syna Adama, syna Bożego.
Ap 3:14 ...  [Jezus] Początek stworzenia Bożego (nie stwarzania jak próbują wyjaśniać przypisy)


Wynika, że zrodzony to nic więcej, jak synonim stworzony. Zatem Adam i Jezus byli jedynymi stworzonymi osobami w swym rodzaju. Przyjmując na potrzeby dogmatu, Jezus był stworzony bezpośrednio przez Boga Ojca jako pierwsza istota duchowa. Natomiast Adam był stworzony bezpośrednio przez Boga jako człowiek. Z tej przyczyny obydwoje nazwani są synami Boga. Ponadto synami Boga nazwano aniołów (Rdz 6:2, Jud 6). Jeśliby ktoś z tego tytułu uważał, że przysługuje z urzędu natura boska, czyli bycia bogiem równym Bogu Ojcu, to nic tu nie dowodzi, a jeszcze dla przypomnienia. 2 Pi 1:4 ...  abyście przez nie stali się uczestnikami boskiej natury. Zatem próba tworzenia dogmatu, iż kogoś nazwano synem Boga oraz, że posiada naturę Boga, nie stawia go bycia równym z Bogiem Ojcem.
Bóg zrodził Boga. Chodzi o te samą nature, genom :)
Bajka (patrz wyżej) na zasadzie sofizmatu, jeśli zestawimy z dogmatem Trójcy. Tam m. in., że wszystkie trzy osoby nie miały początku, a terminy stworzony, zrodzony, syn, które określają początek dla Jezusa. Dziwnym jest jednak, że zwolennicy tego błędu logicznego w dogmacie nie chcą przyjąć do wiadomości, lecz z uporem maniaka uprawianiem sofistyki zaciemniają to co proste, czyli podkreślonych wyrazów i ich oczywistych znaczeń słownikowych.
Ps
Ktoś może zarzucić mi; na jakiej to podstawie ja sceptyczny agnostyk powołuję sie na Biblię? Odpowiadam. Po pierwsze. Ufam w pewne opisy historyczne, geograficzne, czy niektóre wskazówki moralne. Po drugie. Nie wierzę w banialuki mityczne. Jeśli jednak cytuję jedne i drugie, to tylko na wykazywanie paradoksów w interpretacji wszystkich religijnych dogmatów.



Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 18:49 »
I jaki wniosek Stanisława Klocka?
Że Jednorodzony Syn Boże, to nie Jednorodzony Bóg?

Bo namieszać umie, ale o co chodzi mu to sam pewnie nie wie, skoro przestał wierzyć. ;)
Sobie namieszał, ale innym nie namiesza, bo inni nie tacy głupi, jak on mądry. ;D


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 19:05 »
Skoro stworzony jest tym samym co zrodzony, to wszystkie stworzenia są bogami. Wszystkie, które zostały stworzone. Dziwne bo tylko o Jezusie powiedziano, że jest synem Boga.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Storczyk

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 19:07 »
Tylko że, nie jest to takie oczywiste ze względów, iż dla przykładu Adam też jest tak nazwany. Najpierw jednak przyjrzyjmy się definicji jednorodzony.
SJP - «będący jedynym potomkiem, zwłaszcza synem, rodzicó
PWN - «będący jedynym synem; dziś tylko w odniesieniu do Chrystusa»


Rdz 1:27 I stworzył Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży stworzył go.
Łuk 3:38 syna Enosa, syna Seta, syna Adama, syna Bożego.
Ap 3:14 ...  [Jezus] Początek stworzenia Bożego (nie stwarzania jak próbują wyjaśniać przypisy)


Wynika, że zrodzony to nic więcej, jak synonim stworzony. Zatem Adam i Jezus byli jedynymi stworzonymi osobami w swym rodzaju. Przyjmując na potrzeby dogmatu, Jezus był stworzony bezpośrednio przez Boga Ojca jako pierwsza istota duchowa. Natomiast Adam był stworzony bezpośrednio przez Boga jako człowiek. Z tej przyczyny obydwoje nazwani są synami Boga. Ponadto synami Boga nazwano aniołów (Rdz 6:2, Jud 6). Jeśliby ktoś z tego tytułu uważał, że przysługuje z urzędu natura boska, czyli bycia bogiem równym Bogu Ojcu, to nic tu nie dowodzi, a jeszcze dla przypomnienia. 2 Pi 1:4 ...  abyście przez nie stali się uczestnikami boskiej natury. Zatem próba tworzenia dogmatu, iż kogoś nazwano synem Boga oraz, że posiada naturę Boga, nie stawia go bycia równym z Bogiem Ojcem. Bajka (patrz wyżej) na zasadzie sofizmatu, jeśli zestawimy z dogmatem Trójcy. Tam m. in., że wszystkie trzy osoby nie miały początku, a terminy stworzony, zrodzony, syn, które określają początek dla Jezusa. Dziwnym jest jednak, że zwolennicy tego błędu logicznego w dogmacie nie chcą przyjąć do wiadomości, lecz z uporem maniaka uprawianiem sofistyki zaciemniają to co proste, czyli podkreślonych wyrazów i ich oczywistych znaczeń słownikowych.
Ps
Ktoś może zarzucić mi; na jakiej to podstawie ja sceptyczny agnostyk powołuję sie na Biblię? Odpowiadam. Po pierwsze. Ufam w pewne opisy historyczne, geograficzne, czy niektóre wskazówki moralne. Po drugie. Nie wierzę w banialuki mityczne. Jeśli jednak cytuję jedne i drugie, to tylko na wykazywanie paradoksów w interpretacji wszystkich religijnych dogmatów.
O ludziach też jest napisane,ze jesteśmy dziećmi Bożymi, i co z tego wynika?
Zasadnicza różnica Jezus ma władzę nad żywiołami.
Adam ?

Jezus wskrzeszał zmarłych!
Adam Abla nie wzbudził z martwych itd
Tak na chłopski rozum
Na szybko bo ciasto piekę ;)








« Ostatnia zmiana: 05 Kwiecień, 2020, 19:12 wysłana przez Storczyk »


Offline Roszada

Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 19:08 »
Skoro stworzony jest tym samym co zrodzony
A gdzie to podano?
Tak Towarzystwo pisze:

„Nazwano go ‘Pierworodnym’ oraz ‘jednorodzonym’ Synem Bożym (...) To znaczy, że został stworzony...” („Będziesz mógł żyć...” s. 58);

„Jezus został nazwany ‘jednorodzonym Synem’ Bożym, ponieważ stworzył go bezpośrednio sam Jehowa...” („Wiedza, która prowadzi...” s. 39);

„Definicja: Jednorodzony Syn Boży, jedyny Syn stworzony przez samego Jehowę. Jest on pierworodnym wśród wszystkich stworzeń” („Prowadzenie rozmów...” 2001 s. 122).


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Boskość Jezusa - List do Filipian vs Ksiega Izajasz
« Odpowiedź #59 dnia: 05 Kwiecień, 2020, 19:14 »
A gdzie to podano?
Tak Towarzystwo pisze:

„Nazwano go ‘Pierworodnym’ oraz ‘jednorodzonym’ Synem Bożym (...) To znaczy, że został stworzony...” („Będziesz mógł żyć...” s. 58);

„Jezus został nazwany ‘jednorodzonym Synem’ Bożym, ponieważ stworzył go bezpośrednio sam Jehowa...” („Wiedza, która prowadzi...” s. 39);

„Definicja: Jednorodzony Syn Boży, jedyny Syn stworzony przez samego Jehowę. Jest on pierworodnym wśród wszystkich stworzeń” („Prowadzenie rozmów...” 2001 s. 122).
[/b][/size]
Nie bronie tego twierdzenia. Wręcz przeciwnie. Przeczytaj jeszcze raz mój komentarz.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,