Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Badacze Pisma Świętego nadal działają?  (Przeczytany 15985 razy)

Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Luty, 2020, 15:12 »
Wydaje się, że zgodnie z literą prawa chyba jednak to Świadkowie Jehowy a nie Badacze Pisma Świętego są legalnymi spadkobiercami WTS z czasów Russela.
Co o tym sądzicie?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Luty, 2020, 17:08 »
Wydaje się, że zgodnie z literą prawa chyba jednak to Świadkowie Jehowy a nie Badacze Pisma Świętego są legalnymi spadkobiercami WTS z czasów Russela.
Co o tym sądzicie?
Tak przynajmniej wydaje mi sie po krótkiej analizie kalendarium wydarzeń związanych ze śmiercią Russella:



29.06.1907 - C.T.Russell [C.T.R.]spisuje testament
08.08.1916 - pastor C.T. Russell podjął decyzję wysłania do Anglii Johnsona. (zażegnanie konfliktu w zarządzie IBSA)
31.08.1916 - śmierć C.T.R.
02.11.1916 - zarządz wysyła PSLJ do UK.
19.11.1916 - Paul S.L. Johnson wyjeżdża do UK (przebywa tam: 19.11.1916 - 24.03.1917)
01.12.1916 - publikacja w Strażnicy testamentu C.T.R.
06.01.1917 - walne zgromadzenie akcjonariuszy wybiera Joseph F. Rutherforda nowym prezesem Towarzystwa Strażnica
początek 1917 - J.F.R. odwołuje z UK Paula S.L. Johnsona co ten ignoruje
17.07.1917 - Rutherford rozpowszechnił w trakcie śniadania zarządu organizacji na Brooklynie 736-stronicową publikację „The Finished Mystery”
         Towarzystwo Strażnica wydało tę książkę, podobnie jak w czasach C.T. Russella, za zgodą prezydium zarządu, które stanowili prezes, wiceprezes i sekretarz-skarbnik, lecz pozostali czterej członkowie zarządu o wydaniu książki nic nie wiedzieli.
         Wywołało to ostry sprzeciw kilku czołowych działaczy.
01.11.1917 - Strażnica - zaproponowano przeprowadzenie w każdym zborze referendum dotyczącego składu zarządu Towarzystwa oraz obsady stanowiska prezesa, wiceprezesa i sekretarza–skarbnika.
15.12.1917 - Do 15 grudnia swoje głosy nadesłało 813 zborów ze Stanów Zjednoczonych. Na 11 421 biorących udział w referendum 10 869 osób opowiedziało się za sprawowaniem funkcji prezesa Towarzystwa Strażnica przez J.F. Rutherforda
05.01.1918 - doroczne walne zebranie - wybory zarządu Towarzystwa Strażnica, na których ponownie potwierdzono zwierzchnictwo J.F. Rutherforda nad Towarzystwem.
06.01.1918 - opozycjoniści po przegranych wyborach do zarządu WTS tworzą niezależny "Komitet Siedmiu"
24.02.1918 - Joseph F. Rutherford rozpoczął kampanię trwającą do 1922 roku nazwaną „Miliony obecnie żyjących nigdy nie umrą”
26.03.1918 - opozycjoniści obchodzili Pamiątkę śmierci Chrystusa już poza zborami związanymi z Towarzystwem Strażnica.
07.05.1918 - sąd wydał nakaz aresztowania Josepha F. Rutherforda i siedmiu innych członków Zarządu. Aresztowania miały miejsce następnego dnia. Oskarżono ich o szpiegostwo na rzecz Niemiec.
26.07.1918 - konwencja opozycjonistów w Asbury Park (ok.300 osób) - rozwiązano Komitet Siedmiu i powołano "Komitet Założycielski"
08.11.1918 - konwencja opozycjonistów w Providence (Rhode Island) - 200-300 osób - rozwiązano Komitet Założycielski i utworzono Pastoralny Instytut Biblijny
25.11.1918 - PSLJ wydaje pierwszy numer "Teraźniejsza Prawda i Zwiastun Epifanii Chrystusa"
   12.1918 - ukazał się pierwszy numer czasopisma Pastoralnego Instytutu Biblijnego „The Herald Of Christ’s Kingdom”
25.03.1919 - Rutherford i pozostali więźniowie wyszli z aresztu za kaucją po decyzji sędziego Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Louisa Brandeisa.
05.07.1919 - wybrano Paula Samuela Leona Johnsona na Generalnego Pastora, Nauczyciela i Opiekuna Wykonawczego Świecko Domowego Ruchu Misjonarskiego (LHMM)
17.05.1920 - Johnson zaapelował do zarządu Towarzystwa Strażnica i PBI o wydawanie przygotowanej przez niego literatury, na co otrzymał odpowiedzi odmowne.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Luty, 2020, 17:57 »
Wydaje się, że zgodnie z literą prawa chyba jednak to Świadkowie Jehowy a nie Badacze Pisma Świętego są legalnymi spadkobiercami WTS z czasów Russela.
Co o tym sądzicie?
Majątku tak, ale nie nauk.

Poza tym:

*** yb17 s. 174 Sto lat temu — 1917 ***
Kiedy przewodnictwo objął Joseph Rutherford, kilku wpływowych ludzi, w tym czterech członków zarządu Towarzystwa, rozwinęło w sobie niezdrowe ambicje.
Tych czterech mężczyzn i kilka innych osób nie było zadowolonych ze sposobu, w jaki przewodził brat Rutherford.

*** yb17 s. 175 Sto lat temu — 1917 ***
W przeszłości zostali oni wybrani do zarządu i część osób myślała, że pozostaną tam już do końca życia. Ponieważ jednak na dorocznym spotkaniu nie zostali ponownie wybrani, w rzeczywistości przestali należeć do zarządu! Dlatego w lipcu 1917 roku brat Rutherford skorzystał z przysługującego mu prawa i wyznaczył na te stanowiska czterech lojalnych mężczyzn.
Jak można się było spodziewać, czterech zdymisjonowanych członków zarządu wpadło w gniew. Rozpoczęli oni kampanię na rzecz odzyskania swoich pozycji, ale ponieśli klęskę. Chociaż niektórzy Badacze Pisma Świętego ich poparli i stworzyli osobne organizacje, zdecydowana większość pozostała wierna, a tamta czwórka nie odzyskała swoich stanowisk.

Moja uwaga co do słów:

"Ponieważ jednak na dorocznym spotkaniu nie zostali ponownie wybrani".

Bo takich wyborów nie przeprowadził Sędzia, który znał prawo i został wybrany prezesem. 8-)
Sam złamał prawo. W styczniu 1917 powinno się zatwierdzić cały zarząd, a nie tylko jego jako prezesa oraz skarbnika i wiceprezesa.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Luty, 2020, 18:49 »
Jak facet sam jeden mógł wyrzucić 4 członków zarządu.
Było ich siedmiu.
Tych czterech było większością.

Poza tym raz piszą:

"Ponieważ jednak na dorocznym spotkaniu nie zostali ponownie wybrani, w rzeczywistości przestali należeć do zarządu"

a zaraz potem:

"czterech zdymisjonowanych członków zarządu"

Jak nie byli członkami, to kogo Sędzie zdymisjonował? ;D
To jakaś paranoja. :-\

Kiedyś nie wierzyłem w spisek Sędziego, teraz po latach coraz bardziej się przekonuję, że był przewał, że hej.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Luty, 2020, 19:59 »
Ano faktycznie, ciekawa to historia.


Z tego, co udało mi sie ustalić to:
06.01.1917 - walne zgromadzenie akcjonariuszy wybiera Joseph F. Rutherforda nowym prezesem Towarzystwa Strażnica


tutaj jeszcze jest komplet osób, włącznie z czterema mianowanymi przez Russella.


17.07.1917 zaskakujące przedstawienie pracownikom Bethel książki „Dokonana tajemnica”, która została wydana bez aprobaty komitetu redakcyjnego i sfinansowana z prywatnych środków z zamysłem ominięcia konieczności podjęcia takiej decyzji finansowej, dotyczącej prawdopodobnie ok. 20 tys. dolarów, przez Radę Dyrektorów.         

Tego samego dnia odwołanie czterech zbuntowanych (A.I. Ritchie, J.D. Wright, I.F. Hoskins, R.H. Hirsh) spośród siedmiu członków Rady Dyrektorów pod pozorem braku aktualnego wotum akcjonariuszy Towarzystwa i mianowanie na ich miejsce nowych, lojalnych względem aktualnego prezesa; jednoczesne pozbawienie P.S.L. Johnsona funkcji pielgrzyma i nakazanie mu natychmiastowego opuszczenia Bethel.


Nie do końca rozumiem dlaczego tego samego dnia, kiedy wydano Dokonaną Tajemnicę odwołano "czterech zbuntowanych"?
Czy jedynym tego powodem było potajemne wydanie tej książki?
Ciekawe, że dwóch z tych czterech zbuntowanych byli to ludzie namaszczeni przez Russella w testamencie.


[tekst przytoczyłem z kalendarium, które jak sie okazało zrobili też Badacze Pisma Świętego: http://wydawnictwostraz.org/rok-2018/nr-42018/1220-kalendarium-zdarzen-z-lat-19161918.html ]

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Luty, 2020, 20:23 »
Książka dopełniła wszystko.
To było spreparowane przez Sędziego, jak sami przyznają:

„Prezydium zarządu Towarzystwa postanowiło, że dwóch Badaczy Pisma Świętego, Clayton J. Woodworth oraz George H. Fisher, opracuje książkę zawierającą komentarze do Objawienia, Pieśni nad Pieśniami i Księgi Ezechiela. Obaj współredaktorzy zgromadzili materiał do tej publikacji z pism brata Russella, a owoc swej pracy wydali jako siódmy tom Wykładów Pisma Świętego, nadając mu tytuł Dokonana tajemnica. Ponieważ zawarto w nim głównie myśli i komentarze C. T. Russella, nazwano go »pośmiertnym dziełem Pastora Russell’a«. Nowa książka ukazała się w połowie roku 1917. Nastał znamienny dzień 17 lipca. »Miałem dyżur w jadalni [domu Betel w Brooklynie], kiedy zadzwonił telefon« – wspomina Martin O. Bowin. »Przygotowywaliśmy się do obiadu. Byłem najbliżej telefonu, więc podniosłem słuchawkę. Dzwonił brat Rutherford. ‘Kto jest z tobą?’ – zapytał. ‘Louis’ – odpowiedziałem. Kazał nam szybko przyjść do swego gabinetu i dodał: ‘Nie traćcie czasu na pukanie’. Wręczył nam stos książek i polecił rozłożyć po jednej przy każdym nakryciu, zanim rodzina zejdzie się na obiad«. Wkrótce jadalnię napełnili członkowie rodziny Betel. Oto dalszy ciąg relacji brata Bowina: »Jak zwykle podziękowaliśmy Bogu. A wtedy się zaczęło! (...) Rozpoczęła się demonstracja przeciw drogiemu bratu Rutherfordowi, (...) której przewodził P. S. L. Johnson. (...) Głośno wykrzykując złośliwe oskarżenia, chodzili tam i z powrotem – przystawali przed stołem brata Rutherforda, wygrażali mu pięściami i obsypywali go zarzutami. (...) Wszystko to trwało jakieś 5 godzin. Potem wszyscy wstali od stołów, na których pozostały wszystkie dania i mnóstwo nietkniętego jedzenia, a bracia musieli posprzątać, choć nie mieli już na to sił«. Incydent ten wykazał, że niektórzy członkowie rodziny Betel sympatyzowali z przeciwnikami” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975” Nadarzyn, bez daty wydania, s. 35).


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Luty, 2020, 20:54 »
Swoją drogą żeby jakąś książka wywołała taką wściekłość? Co w niej było takiego co by to uzasadniało? Czy jest gdzieś zestawienie różnic Dokonanej Tajemnicy wobec wcześniejszych Tomów?

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Luty, 2020, 21:13 »
Najgorzej wnerwiło ich to:

„Wkrótce pojawiła się opozycja. Czterech członków zarządu Towarzystwa posunęło się nawet do próby pozbawienia Rutherforda uprawnień administracyjnych. Sytuacja osiągnęła punkt krytyczny latem roku 1917, kiedy opublikowano siódmy tom Wykładów Pisma Świętego, zatytułowany Dokonana tajemnica. Mimo szczerych chęci brat Russell nie zdążył napisać tego tomu. Kiedy umarł, Komitet Wykonawczy Towarzystwa upoważnił dwóch jego współpracowników, Claytona J. Woodwortha i George’a H. Fishera, do przygotowania tej książki, będącej komentarzem do Księgi Objawienia, Pieśni nad Pieśniami oraz Księgi Ezechiela. Częściowo oparli się oni na tym, co o tych księgach napisał Russell, i uzupełnili to innymi komentarzami i wyjaśnieniami. Upoważnieni członkowie zarządu zatwierdzili rękopis do druku i we wtorek 17 lipca 1917 roku przy stołach w jadalni członkowie rodziny Betel otrzymali gotową książkę” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 66-67).

Różnice tylko fachowiec wychwyci.
Zresztą jeśli nie ujawniono "notatek" Russella to nikt nie uwierzył:

Wnuczka Claytona J. Woodwortha, współredaktora tej książki, tak wspomina swego dziadka:

„W ciągu wielu lat Charles T. Russell napisał sześć tomów Wykładów Pisma Świętego; siódmego nie zdążył, gdyż umarł. Jego notatki przekazano mojemu dziadkowi i jeszcze jednemu Badaczowi Pisma Świętego. Razem napisali ten tom, wydany w roku 1917, jeszcze w trakcie trwania wojny” (Strażnica Nr 19, 2000 s. 26).


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Luty, 2020, 21:28 »
W tym kalnderium Badaczy, które wcześniej przywołałem jest takie zdanie:

"01.04.1918– publiczna odmowa R.H. Oleszyńskiego publikowania książki „Dokonana tajemnica”, zamieszczona w „Strażnicy”; po przetłumaczeniu kilku rozdziałów redaktor tego czasopisma stwierdził, że książka nie odpowiada standardom prawdy biblijnej i rozsądku i zrezygnował z dalszej pracy nad nią."

Coś jednak było na rzeczy.

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline NNN

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #24 dnia: 12 Luty, 2020, 22:41 »
Panie szymoniebudny! Wyważa Pan drzwi już dawno szeroko otwarte. Proszę zapoznać się z materiałem zamieszczonym pod poniższym linkiem:
 https://piotrandryszczak.pl/jan_lew_wielkie_odstepstwo_czyli.html

W piśmie, z którego Pan cytował kalendarium (Straż  Nr 4/2018) na stronie 95 (przedostatnia) jest na dole strony niewielkie podsumowanie "Zakres podziału w 1918r." w którym ostatnie dwa zdania brzmią tak:

"Dane te wskazują na fakt, że organizacja Świadków J. nie może być w pełni uznawana za prostą kontynuację ruchu zapoczątkowanego przez C.T. Russella, gdyż brak jej wyraźnej personalnej ciągłości w latach 1918-1931. Wydaje się, że w znacznie większym stopniu nurty niezależnych badaczy Pisma Świętego, choć mniej liczebne, przechowały ducha i ciągłość tradycji oryginalnego ruchu."

Po prostu Ruterford  prawie wszystkich Russellitów wyrzucił z organizacji. Zostawił sobie tylko ich majątek (łącznie z majątkiem Russella), który już w tym momencie był  zgromadzony w kulcie.


Natomiast to, że świadkowie Jehowy są spadkobiercami Rutherforda wynika chociażby z tego, że Ciało Kierownicze do dzisiaj uprawia tę samą sofistykę, co Rutherford. Składa się ona z oszustw, manipulacji, niedomówień, świadomych przekłamań i kłamstw, a także z przemilczania faktów. Niech za dowód posłuży cytat z listu SKA 5 marca 2013 do wszystkich zborów w Polsce - dotyczy odpowiedzialności za Salę Królestwa. Na stronie czwartej po zdaniu wytłuszczonym: "Osoba prawna i pełnomocnicy" piszą tak:

"Ponieważ zbory w naszym kraju nie mają osobowości prawnej, tytularnym właścicielem użytkowanych przez nie nieruchomości jest Towarzystwo Strażnica".

I tu się kryje cała perfidia Ciała Kierowniczego i rzeczonego Towarzystwa Strażnica, nie zauważana przez same zbory, ale także przez ludzi z zewnątrz. Otóż za Russella zbory miały osobowość prawną i same sobą zarządzały. Pozbawił ich tego właśnie kto? Rutherford! A kto im tego nie oddaje dzisiaj? Ano właśnie CK i TS. Koło się zamyka

 Najpierw trzeba ludzi pozbawić ich należnych praw, zabrać im własność, a potem twierdzić, że nie  mają tych należnych im praw, wobec czego ich majątek należy do nas. Nazwał bym to "zuchwałym i chamskim skurwysyństwem!" Przepraszam, ale w takich przypadkach, trzeba rzecz nazywać po imieniu. Ci ludzie przecież mienią się bardziej sprawiedliwi, niż każdy inny.  Podobnie właśnie postępował Rutherford, zawłaszczając władzę i majątki po śmierci Russella.
« Ostatnia zmiana: 12 Luty, 2020, 22:43 wysłana przez NNN »
Nie walczę z organizacją, ja się przed nią bronię, jestem jej ofiarą!
Droga jest mi moja wolność.


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #25 dnia: 12 Luty, 2020, 22:48 »
Owszem podobno Oleszyński odmówił, ale i tak w 1919 wydano książkową wersję.

Tak pisałem o tym:

   Jedna ze współczesnych publikacji o „Dokonanej Tajemnicy” w odcinkach podawała:

   „‘Strażnica’ w wydaniu (ang.) z 15 grudnia 1917 r. podawała: ‘Z przyjemnością zawiadamiamy, że już ukończono tłumaczenie Siódmego Tomu na język szwedzki i francuski (...) Jest on w tej chwili tłumaczony i publikowany odcinkami w ‘Strażnicy’ niemieckiej, polskiej i greckiej...’.” (Strażnica Nr 19, 1967 s. 7-przypis)”.

   Do niedawna wydawało mi się, że tą odcinkową „Dokonaną Tajemnicę” opublikowano po polsku w całości. Jednak po dotarciu do Strażnic z lat 1917-1918 okazało się, że zamieszczono w nich zaledwie sześć odcinków komentarza o Apokalipsie (Ap 1:1 do 6:4). Było to w miesiącach październik, listopad i grudzień roku 1917 oraz styczeń, luty i marzec roku 1918.
   Jeśli chodzi o Księgę Ezechiela, zawartą w tej książce, to opublikowano zaledwie dwa odcinki (Ez 1:1 do 3:26) w Strażnicach z 1 i 15 czerwca 1919 roku.
   Być może takie fragmentaryczne przedstawiane tego tomu w czasopiśmie miało służyć tylko pewnej reklamie „Dokonanej Tajemnicy”. Chociaż z drugiej strony w Strażnicy w maju 1918 roku napisano, że z powodów „ogólnie wszystkim znanych” (s. 66) zaprzestaje się go publikować w odcinkach. Czy te „ogólnie wszystkim znane” powody to sprzeciw wiodących głosicieli, o którym wspomina książka „Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” (1995 s. 66-68, 719)?

   Oto wspomnienia badaczy Pisma Św. z Chicago z tym związane:

   „Wobec postępu w pracy Pańskiej wśród polskiej narodowości brat Russell zaprosił brata Oleszyńskiego do Brooklyna polecając wydawanie Strażnicy, której pierwsze wydanie zapoczątkowano na lipiec 1915 roku. Artykuły specjalnie opracowane przez br. Russella a przetłumaczone przez br. Ol. (...) Jako tłumaczowi z języka ang. na polski powierzono br. Ol. tłumaczyć tom 7my, w którym były zdania sprzeczne i przeciwne nauce wywiedzionej przez br. Russella. Ponieważ br. Oleszyński nie zgodził się na tłumaczenie tej książki, pod wieloma względami sprzecznej z nauką podaną w sześciu tomach Wykładów Pisma Św. tytuł Strażnicy zmieniono na ‘STRAŻ’, redagowaną przez br. Ol. aż do jego odejścia [tzn. śmierci] i pożegnania się z braterstwem w roku 1930” („Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa” Nr 4, 1979 s. 51-52).

Jeszcze to bulwersowało badaczy:

Pośmiertne Dzieło Pastora Russell’a. Jego ostatnie poselstwo dla Umiłowanego Izraela Bożego (Mat. 20:9)” („Dokonana Tajemnica” 1925 s. II).


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Luty, 2020, 09:23 »
Bardzo lubiłem te swoje dawne kontakty z badaczami, tak osobiste, jak i korespondencyjne.
Opisywałem je na forum:

https://sjwp.pl/towarzyskie/jehowa-ci-ograniczy-dostep-do-publikacji/msg133080/#msg133080

A tu Polonus z Francji o którym wspomniałem w swej książce:

Cytuj
   „Brat Józef Skorupiński z Francji” (1924-1996) – to badacz Pisma Świętego, a zarazem znawca historii ruchu badackiego i poprzedzającego go ruchu adwentowego. Wcześniej był też związany ze Świeckim Ruchem Misyjnym „Epifania” (był tzw. epifanistą), a początkowo przez kilka lat przynależał do Świadków Jehowy. Mieszkał we Francji i do śmierci związany był z połączonymi dwiema grupami badaczy Pisma Świętego (odpowiedniki polskich grup: Stowarzyszenia... i Zrzeszenia Wolnych...), a korespondencyjnie współpracował z polskim Stowarzyszeniem Badaczy Pisma Świętego i ich czasopismem Świt Królestwa Bożego i Wtórej Obecności Jezusa Chrystusa.
Jest autorem trzyczęściowego artykułu pt. Od Brata Millera do Brata Russella. Okres od 1818-1874 roku. Na to właśnie opracowanie w dużym stopniu powołujemy się w niniejszym opracowaniu.
Moja osobista korespondencja z J. Skorupińskim owocowała też kolejnymi poszukiwaniami, uściśleniami i uzupełnieniami w poruszanych kwestiach historycznych. Warto przybliżyć zainteresowanym ten materiał, gdyż nie jest on do dziś opublikowany w Internecie. Trzeba oczywiście wybaczyć J. Skorpińskiemu nie zawsze poprawną polszczyznę w cytowanych tekstach, ale urodził się on już we Francji, do której wyemigrowali jego rodzice w roku 1920. W związku z tym języka polskiego nauczył się tylko w domu rodzinnym, na obczyźnie, pracując tam, jako górnik (zmarł na pylicę płuc).


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Luty, 2020, 10:39 »
Panie szymoniebudny! Wyważa Pan drzwi już dawno szeroko otwarte. Proszę zapoznać się z materiałem zamieszczonym pod poniższym linkiem:
 https://piotrandryszczak.pl/jan_lew_wielkie_odstepstwo_czyli.html
Dziękuję za link. Rzeczywiście ciekawe opracowanie.
Przyznam jednak, że brakuje mi w nim precyzji i konkretu. Nie do końca wiem, o których wyborach piszesz gdy mówisz o bezprawnej dymisji.


Z tego co udało mi się ustalić, to w tym krytycznym okresie wybory osób do Zarządu (?) były cztery razy + piąta nominacja Russella:
#1 testament Russella z 1907 (wydrukowane 12.1916)
#2 02.11.1916 posiedzenie Zarządu Towarzystwa
#3 06.01.1917 walne zgromadzenie akcjonariuszy
#4 17.07.1917 rozpowszechnianie książki Dokonana Tajemnica i dymisja czterech zbuntowanych 
#5 05.01.1918 doroczne walne zebranie, które potwierdza wybór Rutherforda


ad #1

   - Williama E. Page’a, // zrezygnował
   - Williama E. Van Amburgha,
   - Henry’ego Claya Rockwella,
   - Edwarda W. Brenneisena //zrezygnował
   - Fredericka Homera Robisona
   oraz gdyby z jakiś przyczyn nastąpił wakat:
   - A.E. Burgessa,
   - ROBERTA H. HIRSHA, // wszedł na miejsce tych, którzy zrezygnowali
   - ISAACA F. HOSKINSA,
   - George’a H. Fishera,
   - Josepha F. Rutherforda // wszedł na miejsce tych, którzy zrezygnowali
   - i dr. Johna Edgara (zmarł w 1910, sześć lat przed C.T. Russellem).
   
   "Jednakże Page i Brenneisen od razu zrezygnowali — Page nie mógł się przeprowadzić do Brooklynu, a Brenneisen (znany później jako Brenisen) musiał podjąć pracę zarobkową, aby utrzymać rodzinę. W ich miejsce członkami Komitetu Redakcyjnego zostali Rutherford i Hirsh, których nazwiska zamieszczono w Strażnicy z 1 grudnia 1916 roku."


ad #2

"Zgodnie ze statutem Towarzystwa Strażnica zarząd miał się składać z siedmiu członków. Statut przewidywał, że w razie śmierci jednego z nich pozostali zadecydują, kto ma objąć wakat.
         Dwa dni po śmierci Russella na posiedzeniu zarządu Towarzystwa wybrano więc na jego członka A. N. Piersona. A oto siedmiu członków ówczesnego zarządu:
                        A. I. RITCHIE,
         W. E. Van Amburgh,
         H. C. Rockwell,
         J. D. WRIGHT,
         I. F. HOSKINS,
         A. N. Pierson i
         J. F. Rutherford.
         Grono to wybrało później trzyosobowy Komitet Wykonawczy."
         [swoją drogą ciekawe, kto należał do tego trzyosobowego komitetu?  A. I. RITCHIE, W. E. Van Amburgh i J. F. Rutherford https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101993007#h=18:787-27:0]
         
         "For the two months of November and December, 1916, a transitional administration of the Society was in the hands of an Executive Committee of three, VICE-PRESIDENT RITCHIE, Secretary-Treasurer Van Amburgh and LEGAL ADVISER RUTHERFORD.* In connection with a Watch Tower corporation meeting a convention was called to be held in Pittsburgh, Pennsylvania, January 6 and 7, 1917. The chief business of that meeting was election of a president and other officials to succeed the Russell administration. Six hundred attended the business meeting on Saturday, January 6, where approximately 150,000 votes,* represented in person or by proxy, were unanimously cast for J. F. Rutherford for president and W. E. Van Amburgh for secretary-treasurer, and a majority for A. N. Pierson for vice-president.* The next day, Sunday, the newly elected president, J. F. Rutherford, addressed 1,500 at the convention. Thus commenced a new administration for the Society, which Rutherford was to supervise for twenty-five years."
         https://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1955205?q=ritchie&p=par#h=21
         
         "Powołany po śmierci C.T. Russella przez zarząd Towarzystwa Strażnica Komitet Wykonawczy złożony z Alfreda I. Ritchiego, Williama E. Van Amburgha oraz Josepha F. Rutherforda w listopadzie 1916 roku opracowanie książki powierzył dwóm innym badaczom Claytonowi J. Woodworthowi i George’owi H. Fisherowi"
         https://pl.wikipedia.org/wiki/Dokonana_tajemnica


ad #3

walne zgromadzenie akcjonariuszy wybiera Joseph F. Rutherforda nowym prezesem Towarzystwa Strażnica
          J. F. Rutherford - prezes
          C. H. Anderson - wiceprezes
          W. E. Van Amburgh - sekretarz skarbnik
          A. H. Macmillan,
          W. E. Spill,
          J. A. Bohnet i
          G. H. Fisher.


         "Chociaż jeden akcjonariusz to jedna osoba, jeden akcjonariusz może posiadać dowolną liczbę głosów.
         Zwróć uwagę na ten cytat z AH Macmillan:
         „Kilku ambitnych w siedzibie głównej organizowało tu i ówdzie kluby, robiąc małe wybory, aby wprowadzić swoich ludzi. Jednak Van Amburgh i ja dysponowaliśmy dużą liczbą głosów. Wielu akcjonariuszy, wiedząc o naszym długim związku z Russellem, wysłało nam swoich pełnomocników, abyśmy zostali obsadzeni na osobę, która naszym zdaniem najlepiej nadaje się na stanowisko „
         (Macmillan, AH 1957, Faith on the March str. 70)"


ad #4

odwołanie czterech zbuntowanych (
         - Alfred I. Ritchie (wiceprezes WTS 1916 https://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1200026608)
         - James D. Wright,
         - Isaac F. Hoskins,
         - Robert H. Hirsh) spośród siedmiu członków Rady Dyrektorów pod pozorem braku aktualnego wotum akcjonariuszy Towarzystwa i mianowanie na ich miejsce nowych, lojalnych względem aktualnego prezesa; jednoczesne pozbawienie P.S.L. Johnsona funkcji pielgrzyma i nakazanie mu natychmiastowego opuszczenia Bethel.

Według Raymonda Franza Rutherford ogłosił zwolnienie tych czterech osób przed zaprezentowaniem książki Dokonana tajemnica. [Kryzys Sumienia, wyd I, przypis str 58]
Co zmienia nieco wymowę całego tego wydarzenia. Strażnica raczej sugeruje, jakoby kolejnośc wydarzen była odwrotna.

---------------
Ciekawe, że ci czterej zbuntowani to były osoby z samego szczytu WTS. Ritchie był za czasów Russella wiceprezesem. Potem Prezesem komitetu Wykonawczego powołanego  po śmierci Russella. Hoskins i Hirsh były to osoby nominowane w samym testamencie Russella.


Sprawa Paula Johnsona wydaje mi się że była osobną. Która zbiegła się w czasie z tymi przepychankami.
Johnson wydaje mi się był osobą despotyczną o wielkim ego. I gdy spotkał drugiego gościa o takim samym ego to nastąpił gwałtowny konflikt. Johnson wydaje się, że podsycił całą tą burzę i ci którzy chcieli autentycznej kontynuacji myśli Russela trochę zostali utożsamieni z nim. Nie do końca słusznie jak mi się wydaje.


Zastanawiam się jak oni funkcjonowali razem za czasów Russella i wydaje mi się, że jest to znany mechanizm związany z ogromnym autorytetem i legendą jaka otaczała Pastora założyciela. On był tym, który spajał takie inne mocne charaktery jak Rutherford, Johnson i inni.
Mam wrażenie, że ten mechanizm powtarza się często, również na przykład w polityce.

Owszem podobno Oleszyński odmówił, ale i tak w 1919 wydano książkową wersję.
Oleszyński odmówił i był niezależnym od nowego WTS Rutherforda Badaczem. Niektórzy mówią, że był związany z PBI a niektórzy temu zaprzeczają.
Tak czy inaczej to tłumaczenie, które wyszło podobno nie było jego autorstwa. A przynajmniej nie w całości.

« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2020, 11:07 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Luty, 2020, 13:26 »
Cytuj
Oleszyński odmówił i był niezależnym od nowego WTS Rutherforda Badaczem. Niektórzy mówią, że był związany z PBI a niektórzy temu zaprzeczają.
Tak czy inaczej to tłumaczenie, które wyszło podobno nie było jego autorstwa. A przynajmniej nie w całości.
Historię Oleszyńskiego znam jak swoją własną. Pewnie nie nauczę się nic od Ciebie, bo mam mam wszystkie źródła badackie, epifaniczne i świadkowe.
Sam napisałem artykuł 5 częściowy o nich i kilka innych.
Tu publikuję tylko zrozumiałe dla wszystkich kawałki co nie można powiedzieć o Tobie, bo wrzuciłeś jeden misz masz.
Tu dla zainteresowanych owe 5 części:

Jak J. F. Rutherford z „woli Pana” likwidował polską korporację Towarzystwa Strażnica w Detroit (cz. 1-5)


https://piotrandryszczak.pl/kosciol.html

A tu pokrewny art.

Czy dawni polscy badacze Pisma Świętego fałszowali Wykłady Pisma Świętego
C. T. Russella?


https://piotrandryszczak.pl/polemika2a/czy-dawni-polscy-badacze-pisma-swietego-falszowali-wyklady-pisma-swietego.html
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2020, 13:39 wysłana przez Roszada »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Badacze Pisma Świętego nadal działają?
« Odpowiedź #29 dnia: 13 Luty, 2020, 13:35 »
wrzuciłeś jeden misz masz.
Czego nie rozumiesz w tym co wrzuciłem?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]