Poniżej najciekawsze w mojej ocenie wycinki z artykułu, który kiedyś wpadł mi w oko.
źródło
https://people.howstuffworks.com/cult4.htm"Destrukcyjne ugrupowania wykorzystują niezliczone techniki, aby skłonić swoich członków do pozostania, zaangażowania się i brania udziału w czymś, co może okazać się dla nich szkodliwe. Suma tych technik stanowi coś, co niektórzy nazywają „
kontrolą umysłu”. Jest to zjawisko również znane jako „
reforma myśli”, „
pranie mózgu” i „
przymusowa perswazja” i polega na systematycznym doprowadzeniu do
załamanie poczucia własnej tożsamości .
Reforma myśli obejmuje wiele technik manipulacyjnych, które mają skłonić ludzi do zrobienia czegoś, czego inaczej by nie zrobili. Sama koncepcja reformy myśli jest kontrowersyjna - niektórzy twierdzą, że to określenie to zwykła propaganda, mająca na celu zniechęcenie ludzi od nowych religii i ruchów politycznych. Jednak większość psychologów uważa, że kultowe techniki prania mózgu, podobne do technik stosowanych podczas przesłuchań więźniów, zmieniają procesy myślowe danej osoby.
W rekrutacji do sekt i indoktrynacji techniki te obejmują:
ZWIEDZENIE - kulty nakłaniają nowych rekrutów do przyłączenia się do grupy i poświęcenia się sprawie lub stylowi życia, których w pełni nie rozumieją.
Kulty wprowadzają nowych członków w błąd co do prawdziwych oczekiwań i działań grupy
Kulty mogą ukrywać wszelkie oznaki nielegalnych, niemoralnych lub hiperkontrolujących praktyk, dopóki rekrut w pełni nie wejdzie do grupy.
IZOLACJA - kulty odcinają członków od świata zewnętrznego (
a nawet od siebie nawzajem!!!!), aby wywołać intensywną introspekcję, zamęt, utratę perspektywy i zniekształcone poczucie rzeczywistości. Członkowie kultu stają się jedyną możliwością społecznego kontaktu i feedbacku od innych ludzi.
Kulty mogą nie pozwalać na nienadzorowany kontakt ze „światem zewnętrznym”. W ten sposób nie ma szans na „sprawdzenie rzeczywistości” lub potwierdzenie obaw nowego członka dotyczących grupy.
Kulty zazwyczaj zaszczepiają przekonanie, że osoby z zewnątrz (osoby niebędące członkami kultu) są niebezpieczne i żyją w błędzie.
POCZUCIE ZALEŻNOŚCI - Kulty wymagają absolutnego, niekwestionowanego oddania, lojalności i oddania się. Poczucie pewności siebie członka kultu jest systematycznie niszczone. Ostatecznie niezależne i krytyczne myślenie jest bezwartościowe i niepożądane, za to niekwestionowane oddanie i lojalność niesie pozytywne uczucia.
Lider zazwyczaj kontroluje każdą minutę czuwania członka. Nie ma wolnego czasu na myślenie lub analizę.
Członkom mówi się, w co się ubrać, jaką pracę wykonywać, jak spędzać czas ... członek jest odsunięty od podejmowania wielu samodzielnych decyzji.
Wszelkie szczególne talenty i pasje są natychmiast dewaluowane i krytykowane, aby obniżyć poczucie własnej wartości członka grupy.
Wszelkie wątpliwości, asertywność czy utrzymywanie więzi ze światem zewnętrznym są karane przez grupę poprzez krytykę, poczucie winy i wyobcowanie. Pytania i wątpliwości są systematycznie odwracane w atak, tak że
wątpiący czuje się źle, bezwartościowy, niegodny, słaby. Członek grupy jest ponownie akceptowany tylko wtedy gdy wyrzeka się tych wątpliwości i podporządkuje się woli lidera.
STRACH - gdy zostanie osiągnięta całkowita zależność, członek musi zachować przychylność i akceptację lidera, w przeciwnym razie jego życie się ulegnie rozpadowi.
Przywódca może ukarać zwątpienie lub niesubordynację traumą fizyczną lub emocjonalną.
Kiedy wszystkie więzi ze światem zewnętrznym zostały zerwane, członek czuje, że jego jedyną rodziną jest grupa i nie ma dokąd pójść.
Członek może wierzyć, że tylko członkowie grupy są „zbawieni”, więc jeśli odejdzie, spotka go wieczne potępienie.
Indoktrynacja, czyli reforma myśli, to długi proces, który
tak naprawdę nigdy się nie kończy. Członkowie są nieustannie poddawani tym technikom - to część codziennego życia w sekcie. Niektórzy po pewnym czasie dobrze się do tego przystosowują, przyjmując nową rolę „członka grupy” i odrzucając dawne poczucie niezależności. Dla innych jest to życie pod wieczną presją".