Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?  (Przeczytany 3166 razy)

Offline Roszada

Czy ŚJ we Włoszech w roku 2000 podpisali konkordat z władzą?

Temat ten jest wyzwaniem i do sprawdzenia.
Źródło cytowane jest głosem tylko jednej strony.

Jeden z adwersarzy ŚJ tak oto skomentował sytuację we Włoszech:

"20 marca 2000 roku rząd włoski podpisał konkordat z Towarzystwem Strażnica. Według tego układu, Świadkowie Jehowy mają prawo pełnić „duchową pomoc”
- w armii, szpitalach, zakładach karnych, w szkołach mogą prowadzić lekcje religii
. Ponadto mogą oni zawierać związki małżeńskie, które będą uznawane przez państwo. Uzyskują także prawo do udziału we włoskich dotacjach kościelnych. Dzięki temu Włochy są pierwszym krajem na świecie, w którym Świadkowie Jehowy są nie tylko uznani jako religia, lecz także ściągają podatki kościelne od swoich członków przy pomocy państwa" (Świadkowie Jehowy wobec polityki USA, syjonizmu i wolnomularstwa Robin de Ruiter, Kraków 2007 s. 18).

https://docplayer.pl/1466408-Robin-de-ruiter-wobec-polityki-usa-syjonizmu-i-wolnomularstwa.html

Czy te słowa są wiarygodne?
Niestety oficjalne źródła ogólnodostępne ŚJ nie zawierają takiej informacji. Rocznik Świadków Jehowy o Włoszech był wydany bardzo dawno, bo w roku 1982, więc nie obejmował roku 2000.
Późniejsze Roczniki nic nie wspominają na ten temat.

Owszem wspomina się akcje ŚJ w więzieniach po roku 2000, więc może nabyli jakieś nowe prawa w roku 2000:

*** w05 15.6 s. 16  ***
We Włoszech głoszenie dobrej nowiny w zakładach karnych przynosi piękne rezultaty. Prawie 400 głosicieli otrzymało oficjalne pozwolenie na odwiedzanie więźniów i udzielanie im pomocy duchowej. Świadkowie Jehowy byli pierwszą niekatolicką organizacją, która wystąpiła o taką zgodę.

*** w05 15.6 s. 16 ***
Aby udzielać więźniom praktycznej pomocy, Świadkowie rozpowszechniają czasopisma poruszające tematy szczególnie przydatne dla ludzi pozbawionych wolności. Wśród takich publikacji było Przebudźcie się! z 8 maja 2001 roku zatytułowane „Czy więzienia resocjalizują?” i z 8 kwietnia 2003 roku: „Narkomania w rodzinie — co można zrobić?” Więźniowie przyjęli tysiące egzemplarzy. W rezultacie w zakładach karnych jest prowadzonych kilkaset studiów biblijnych. Zainteresowanie okazało też sporo strażników.


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad, 2019, 13:05 »
Włoski skorowidz 1986-2016 też raczej nie wskazuje na podpisanie jakiejs nowej umowy z państwem włoskim:

https://wol.jw.org/it/wol/d/r6/lp-i/1200272995#h=267

Poprzednia rejestracja była z roku 1986:

*** w87/12 s. 12 Włochy uznają Świadków Jehowy ***
Włochy uznają Świadków Jehowy
Dnia 17 października 1986 roku, kiedy włoska rada ministrów podjęła uchwałę o zatwierdzeniu dekretu prezydenta, Świadkowie Jehowy stali się w tym kraju prawnie uznaną religią. „Mamy teraz jeszcze jedno oficjalne wyznanie, Świadków Jehowy, którzy prawnie są odtąd drugą religią w państwie”, napisano w gazecie La Stampa. Dotychczas, w myśl „układu o przyjaźni” Włoch ze Stanami Zjednoczonymi, Świadkowie Jehowy legitymowali się tu pewnym stanem prawnym, który jednak nie zapewniał im tego samego statusu, co oficjalna legalizacja. W roku 1908 powstał pierwszy zbór Świadków Jehowy w Pinerolo (regionie Piemont). Przed 10 laty było we Włoszech 60 000 aktywnych Świadków Jehowy. Obecnie liczba ich przekracza 141 000.


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad, 2019, 13:44 »
Wikipedia podaje:

Cytuj
20 marca 2000 roku włoski rząd podpisał umowę z Congregazione Cristiana dei Testimoni di Geova, na mocy której Świadkowie Jehowy uzyskali najwyższy status religijny we włoskim prawie (umowa ta została uaktualniona 4 kwietnia 2007)[11][8].

Przypisy:
11 Status prawny w Unii Europejskiej*. Watchtower, 2016, s. 3. (ang.)
*Italy
Jehovah’s Witnesses first became active in Italy in 1903. In
1919 a correspondence office of the Watch Tower Society
was opened in Pinerolo, near Turin. Although the Witnesses
were persecuted during the Fascist period, in 1956 the
Constitutional Court granted them greater freedom of worship
under the new constitution. In 1976 the Watch Tower
Bible and Tract Society of Pennsylvania was granted rights
similar to those of national denominational corporations.
On 30 July 1986, the Council of State (High Administrative
Council) recognized the Congregazione Cristiana dei Testimoni
di Geova, and the President of the Republic officially
decreed the public recognition with the Decree of the President
of the Republic of 31 October 1986, n. 783. Finally,
on 20March 2000 (updated 4 April 2007), in harmony with
Article 8.3 of the Italian Constitution, the Italian government
signed an agreement with Congregazione Cristiana
dei Testimoni di Geova for which parliamentary approval is
now pending.

8 Jehovah's Witnesses gain greater recognition as a religion in Italy (ang.). jw.media.org; kopia na web.archive.org, 2000-03-21.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadkowie_Jehowy_we_W%C5%82oszech

Nie pada tu słowo "konkordat", jak nazwał to cytowany adwersarz ŚJ Ruiter, co sprawdziłem na włoskiej stronie Wikipedii, odpowiedniku cytowanej polskiej strony.
Ruiter jest Hiszpanem zdaje się, więc może to ich jakaś nomenklatura.
Zresztą nie wiem czy w tym słowie "konkordat" nie kryje się jakaś ironia Ruitera, bo wiadomo jak Towarzystwo zapatruje się na konkordaty z Watykanem.  :)


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad, 2019, 14:23 »
Włochy nie są jakimś tam państewkiem pod względem liczby ŚJ, ale mają najwięcej głosicieli w Europie, ponad dwa razy tyle co w Polsce:

*** syr18 s. 5 Sprawozdanie z działalności w poszczególnych krajach ***
Włochy
60 457 909 -mieszkańców
251 502 - głosicieli

417 090 - obecnych na Pamiątce

Kto przewyższa Włochów?

USA 1.232 tys.
Meksyk 871
Brazylia 858
Nigeria 381
Włochy 251
Kongo 216
Japonia 213
Filipiny 210


Offline kormoran

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 229
  • Polubień: 549
  • Każda zmiana ma iść ku lepszemu
Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad, 2019, 15:04 »
Wiki podaje:
Konkordat (łac. concordatum: uzgodniony) – umowa międzynarodowa zawierana między państwem a Stolicą Apostolską, regulująca sprawy dotyczące obu stron (pozycja Kościoła katolickiego w danym państwie, zapewnienie wolności nauczania religii i wypełniania swojej misji, kwestie własności, ważności małżeństw sakramentalnych, wpływu władz państwowych na obsadę stolic biskupich itp.). Ponadto nazwa konkordat używana jest również jako nazwa techniczna na oznaczenie jakiejkolwiek umowy dwustronnej pomiędzy władzą kościelną i państwową[1].

(podkreślenie dodałem) - więc 1. umowa między Stolicą Apostolską a ... ( tu nie może być mowy o ŚJ)
2. nazwa techniczna - zamiast Umowa, więc możliwa do stosowania zamiennie.

Ciekawie też napisano tu:

https://www.gosc.pl/doc/1701775.Finansowanie-Kosciolow-w-Europie/7

cyt:
" Zgodnie z art. 7 konstytucji, w 1984 roku została zawarta umowa z Villa Madama między państwem a Kościołem rzymskokatolickim, zastępująca konkordat laterański z 1929 roku. Umowie towarzyszyło wiele szczegółowych porozumień, wśród nich porozumienie z 1984 roku dotyczące podmiotów kościelnych i kościelnego majątku. Zgodnie z art. 8 ust. 3 konstytucji, umowy zostały także zawarte między państwem włoskim a waldensami, Kościołami chrześcijańskimi Adwentystów Dnia Siódmego, Zborami Bożymi (Kościół zielonoświątkowy), Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich, Kościołem Chrześcijan Baptystów i Kościołem luterańskim. W ostatnim czasie inne porozumienia zawarto z włoską Unią Buddyjską, Unią Hinduską, Kościołem apostolskim we Włoszech, Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormoni) i Włoską Archidiecezją Prawosławną. Kolejne porozumienie, z Chrześcijańską Kongregacją Świadków Jehowy, podpisano w 2000 roku, ale nigdy nie zostało zatwierdzone przez parlament.

Wspólnoty wyznaniowe, które zawarły porozumienie z państwem, cieszą się szczególnym statusem w zakresie kwestii finansowych.

Pozostałe wyznania nadal podlegają przepisom ustawy nr 1159 z 24 czerwca 1929 roku, która stwierdza, że – jeśli chodzi o zwolnienia i ograniczenia podatkowe – religia funkcjonuje na tych samych zasadach co pomoc społeczna i edukacja."




Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad, 2019, 17:42 »
Mnie dziwi też to, że pomimo iż mieli we Włoszech rejestrację z roku 1986, to jednak zabiegali o tę nową w 2000 r.
Widocznie bardziej korzystna dla CK.  :)

Ciekawe jakie były różnice. Jeśli te co wymienił Ruiter, to już sporo.
A może jeszcze jakieś zwolnienia z podatków, za działalność "edukacyjną" i "charytatywną".
We Włoszech szła duża produkcja literatury na Afrykę, a i niektóre książki nasze mają producenta Włochy. Np. Biblia z 1997 r.

Biuro włoskie, jako mające najwięcej głosicieli w Europie (5 miejsce w świecie!), jest jakby niepisana europejską centralą, obok Niemiec.

Kormoran piszesz:

"Kolejne porozumienie, z Chrześcijańską Kongregacją Świadków Jehowy, podpisano w 2000 roku, ale nigdy nie zostało zatwierdzone przez parlament."

Nie wiem czy ta informacja Twoja jest w pełno aktualna wobec tej:

"20 marca 2000 roku włoski rząd podpisał umowę z Congregazione Cristiana dei Testimoni di Geova, na mocy której Świadkowie Jehowy uzyskali najwyższy status religijny we włoskim prawie (umowa ta została uaktualniona 4 kwietnia 2007".

Poza tym niektóre prawda działają jak rządowe czy regionalne, bez konieczności zatwierdzenia przez parlament.

Ten rok 2000 dziwnie mi się kojarzy z wprowadzeniem "odłączenia się" zamiast wykluczenia za transfuzję. :)
Może to też miało jakieś znaczenie przy tych nowych rejestracjach, jak w Bułgarii.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad, 2019, 18:33 »
Tak w skrócie to we Włoszech kościół katolicki nie jest kościołem państwowym, może działać tam każda religia, ale jak nie podpisze umowy z państwem, to działa na zasadzie innego dekretu a jak podpisze to działa na zasadzie innego. Państwo podpisując taką umowę z jakimś wyznaniem nie bada w co wierzą i czy mają rację tylko czy przestrzegają prawa.
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad, 2019, 18:45 »
Cytuj
nie bada w co wierzą i czy mają rację tylko czy przestrzegają prawa.

Nie zgadzam się z tym.
Wsłuchują się w głosy, czy zabrania się głosować, czy zabrania się leczyć.
Przecież takie warunki postawiono w Bułgarii.
Takie kwestie doprowadziły też do delegaliacji w Rosji, gdzie exŚJ podpowiadali władzy, jak Towarzystwo traktuje swoich wiernych i niewiernych.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopad, 2019, 19:15 »
Nie zgadzam się z tym.
Wsłuchują się w głosy, czy zabrania się głosować, czy zabrania się leczyć.
Przecież takie warunki postawiono w Bułgarii.
Takie kwestie doprowadziły też do delegaliacji w Rosji, gdzie exŚJ podpowiadali władzy, jak Towarzystwo traktuje swoich wiernych i niewiernych.

W każdym kraju jest inaczej , we Włoszech rada stanu ustaliła autokwalifikacje organizacji religijnych. Nie badamy doktryn tylko czy działają zgodnie z prawem.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad, 2019, 19:18 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Listopad, 2019, 19:18 »
Co kraj, to obyczaj.  :)

W Polsce są wśród wyznań religijnych, a w USA wśród korporacji niedochodowych, a w Meksyku byli wśród organizacji kulturalno-oświatowych. ;)


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopad, 2019, 19:31 »
Co kraj, to obyczaj.  :)

W Polsce są wśród wyznań religijnych, a w USA wśród korporacji niedochodowych, a w Meksyku byli wśród organizacji kulturalno-oświatowych. ;)

Ale masz 100 procent racji, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, we Włoszech jak masz umowę z państwem to pewnie coś tam zawsze idzie ugrać, może jakiś teren taniej kupić czy coś w tym stylu, przynajmniej tak mi się wydaje. W Bułgarii już nie jest tak łatwo bo tam jednak nie ma tak radykalnej granicy między państwem a kościołem , tam kościół prawosławny jednak jest górą i jest popierany przez państwo co w sumie uważam za słuszne. Związki wyznaniowe nie rejestrują się w sądzie tylko w urzędzie , muszą mieć budżet i się z tego rozliczać . Mówię oczywiście o sytuacji względem konstytucji tego kraju, nie mam pojęcia nawet na jakiej zasadzie tam działają świadkowie.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad, 2019, 19:34 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad, 2019, 19:35 »
W Niemczech i Austrii zdaje się starali się o dwie rejestracje.
Jedną mają jako firma, jak w USA, a chcieli drugą jako organizację użyteczności publicznej. Były problemy z tym, ale nie pamiętam czy dopięli swego.
Zdaje się tak jest w Anglii też, albo tylko jedna rejestracja jako organizacja charytatywno- edukacyjna.

Można środki od państwa dostać, jak u nas Caritas.


Offline kormoran

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 229
  • Polubień: 549
  • Każda zmiana ma iść ku lepszemu
Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #12 dnia: 07 Listopad, 2019, 09:47 »
Nie wiem na ile pewna jest ta moja informacja, że parlament nie zatwierdził tej umowy. Podałem tylko link do strony:

https://www.gosc.pl/doc/1701775.Finansowanie-Kosciolow-w-Europie/7

omówionych jest tam kilka państw Europy i istniejące tam systemy finansowania "Kościołów". Wiadomo, że zawsze chodzi o kasę. Jak to mówi CK i ŚJ chodzi o "pomnażanie dobra Króla" lub "pomnażanie majętności Króla". To tak wzorem przypowieści Jezusa o talentach. Tak więc coś musi być na rzeczy skoro zależało CK na podpisaniu dodatkowej Umowy z Państwem. Na ww stronie napisano ws Włoch, że możliwe są odpisy od podstawy opodatkowania dla wiernych przekazujących darowizny nawet ponad 1000 Euro, dodatkowo Biuro otrzymuje jakieś zwolnienia z podatków od nieruchomości, od towarów i usług (rozumiem że taki VAT), i do podziału 0,8% podatku krajowego. Tzn ŚJ mogą 0,8% swojego podatku przekazać na JW... chodzi więc o kasę. Kiedyś miałbym wątpliwości w to, dziś już nie...


Offline ondre

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Listopad, 2019, 12:19 »

Tak w skrócie to we Włoszech kościół katolicki nie jest kościołem państwowym, może działać tam każda religia, ale jak nie podpisze umowy z państwem, to działa na zasadzie innego dekretu a jak podpisze to działa na zasadzie innego. Państwo podpisując taką umowę z jakimś wyznaniem nie bada w co wierzą i czy mają rację tylko czy przestrzegają prawa.
Nie zgadzam się z tym.
Wsłuchują się w głosy, czy zabrania się głosować, czy zabrania się leczyć.
Przecież takie warunki postawiono w Bułgarii.
Takie kwestie doprowadziły też do delegaliacji w Rosji, gdzie exŚJ podpowiadali władzy, jak Towarzystwo traktuje swoich wiernych i niewiernych.
A czy kwestie te nie należą do przestrzegania prawa?


Offline Roszada

Odp: 2000 - Czy ŚJ we Włoszech podpisali konkordat z władzą?
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Listopad, 2019, 12:25 »
Jeżeli autor artykułu czegoś nie pomieszał, to data opublikowania 2013 r. jest wiarygodna.

W każdym razie ten status 'kapelanów więziennych ŚJ' trochę mnie zadziwił. :)
Mój znajomy ksiądz był kapelanem aresztu śledczego (nie więzienia). Tam nikt, prócz niego, nie otrzymywał zgody na wizytowanie w tym areszto-więzieniu.
Jeśli już, to jednorazowa przepustka, a on miał stałą.

Jeśli ŚJ chwalą się, że mają takich 400 'kapelanów' we Włoszech, to widać zdobyli sobie specjalny status.