Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong  (Przeczytany 1270 razy)

Offline Terebint

Not a valid vimeo URL
Zaskoczyła mnie ta wypowiedź episkopalnego księdza. Krótki, ale bardzo fajny wywiadzik.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopad, 2019, 21:02 »
jeśli ktoś w taki sposób formułuje zdania ("Bóg nie jest chrześcijaninem") to komunikacja z taką osobą jest praktycznie niemożliwa gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo że myśl ubierana jest w słowa które nadawca i odbiorca będą rozumieli zupełnie inaczej

a tak na marginesie: czy ktokolwiek w historii nazywał Boga "chrześcijaninem" albo "muzułmaninem"?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline ondre

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopad, 2019, 23:39 »
jeśli ktoś w taki sposób formułuje zdania ("Bóg nie jest chrześcijaninem") to komunikacja z taką osobą jest praktycznie niemożliwa gdyż istnieje wysokie prawdopodobieństwo że myśl ubierana jest w słowa które nadawca i odbiorca będą rozumieli zupełnie inaczej

a tak na marginesie: czy ktokolwiek w historii nazywał Boga "chrześcijaninem" albo "muzułmaninem"?
Tak to jest jak się podejmuje dyskusję na temat czyichś poglądów opierając się na tłumaczeniu, napisach a nie oryginale.
Chciałbym tylko przypomnieć, że w angielskim christian może zarówno znaczyć chrześcijanin jak i chrześcijański.
A w temacie dyskusji to chyba jest już róznica.


Offline Terebint

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Listopad, 2019, 00:50 »
Dokładnie. Chodziło tam, że Bóg nie jest ani chrześcijański, ani muzułmański, itp. Ale tego to akurat łatwo było się domyślić z kontekstu wypowiedzi, że jest złe tłumaczenie.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Listopad, 2019, 01:07 »
jeśli ktoś wierzy w Biblię ale zaprzecza istnieniu piekła to jak wyjaśnia przypowieść o bogaczu i łazarzu? Jezus miał specyficzne poczucie humoru czy świadomie wprowadził słuchaczy w błąd?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Terebint

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Listopad, 2019, 01:41 »
To akurat egipska bajka, przytoczona przez Jezusa, dobrze znana w tamtych czasach słuchaczom.

A nauczyciele, szczególnie nauczyciele Wschodu nigdy niczego nie nauczali dosłownie. Ale to już byś musiał pogadać z kimś, kto lubi z Tobą rozmawiać.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Listopad, 2019, 01:49 »
To akurat egipska bajka, przytoczona przez Jezusa, dobrze znana w tamtych czasach słuchaczom.
Jesus nauczał egipskich bajek?!

jakoś w innych przypowieściach Jezusa pojawiają się elementy znane słuchaczom i istniejące w ich otoczeniu (mówi np. o zaginionej owcy, zgubionej monecie, wymiataniu domu, ubraniu kogoś w odświętne szaty, podróż, pobicie przez zbójców, wizyta w karczmie, podróż na osiołku, praca w winnicy, owocowanie drzewa figowego, itd. itp.);

Jezus nigdy nie wprowadzał do swoich przypowieści np. nieistniejących pegazów ani jednorożców; dlaczego więc miałby wymyślić nieistniejące płomienie piekielne?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Terebint

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Listopad, 2019, 01:58 »
Jesus nauczał egipskich bajek?!
Próbujesz podjąć dyskusję - choć delikatnie dałem Ci do zrozumienia, że nie mam ochoty na rozmowę - nie posiadając nawet elementarnej wiedzy na temat, w którym chcesz wziąć udział?

Jak ktoś ma ochotę pogłębić wiedzę na ten temat to zapraszam do wykładów Arka Wiśniewskiego. Tymczasem ode mnie soczysty ignore.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Listopad, 2019, 12:10 »
Dokładnie. Chodziło tam, że Bóg nie jest ani chrześcijański, ani muzułmański, itp. Ale tego to akurat łatwo było się domyślić z kontekstu wypowiedzi, że jest złe tłumaczenie.


Używam dyktowania głosowego Dlatego nie ma znaków interpunkcyjnych i drobne pomyłki

Bóg na pewno nie jest za katolikami za protestantami ewangelikami adwentysta mi dnia siódmego zielonoświątkowcami Świadkami Jehowy ortodoksyjny mi Żydami muzułmanami hindusami buddystami Żadnej z tych sił i koncepcji życia i pojmowania Boga Bóg jeśli taki istnieje w takich formach w jakich my postrzegamy nie popiera dlatego Bóg też na pewno nie jest chrześcijaninem

Bardzo mądry temat i ciekawy
Bóg Kto to jest Czym jest jak go nazwać czy jest to jedna osobowość sprawująca władzę i mająca wielką moc czy grupa osób osobowości czy jakaś energia połączona z inteligencją w innym wymiarze tego nikt nie wie bo to jest poza nami my tego do końca Nigdy nie rozumiemy i bajki biblijne czy koroną badawatgity czy inne są tylko próbą opisania tego co jest bardzo bardzo trudne do objęcia ludzkim sposobem postrzegania świata Czasem warto sobie wyobrazić że jesteśmy jak mrówki pod gumoleum i naprawdę nie mam zielonego pojęcia jak szeroki inny jest świat którego nie widzimy fizycznymi oczami i umysłem nie potrafimy pojąć

A więc jeśli Wiemy już że Bóg czy siła Centralna czy umysł czy cywilizacja zewnętrzna nie popiera ani chrześcijańskich praktyk w 100% ani muzułmańskich praktyk w 100% ani żydowskich praktyk w 100% ani buddyjskich praktyk w 100% i wymieniać może mi jeszcze wiele koncepcji i religii ale są one tylko próbą zawłaszczenia do swojego postrzegania świata swojej koncepcji życia poglądów tej głównej siły którą Nazwijmy że jest to Bóg coś czego nie jesteśmy w stanie pojąć dotknąć objąć

Temat oddzielny to to czy w ogóle jest nam potrzebne ubieranie poglądów Boga bo jakieś księgi do jakiejś go ze zbioru nauk katolickich strażnic owych ortodoksyjna żydowskich muzułmańskich protestanckich prawosławnych i tak dalej

Nie można zapomnieć że to tylko ludzki sposób ustawiania czegoś co daje jakiejś wąskiej grupie władzę Patrz papież Patrz duchowny przywódca żydowski Patrz ciało kierownicze i tak dalej i tak dalej

Na szczęście tak zwane święte księgi są bardzo sprzeczne wewnętrznie i myślący wierzący analizujący te księgi wcześniej czy później dochodzą do wniosku że to co napisane to nie jest słowo Boga Biblia nie jest słowem Boga Koran nie jest słowem Boga Talmud nie jest słowem Boga nie jest to wyrażenie i jego woli to jest jakiś zbiór pism wpisywanych w zagadkowy sposób przez fałszywych ludzi wykorzystywane do dzisiejszych koniunkturalnych religijnych celów do manipulowania poczuciem winy strachem przed Bogiem który tak naprawdę nie chce nas straszyć to jest oczywiście moje osobiste zdanie Bo ja swoich dzieci bym nigdy nie chciał straszyć nie napisałbym czegoś żeby spokojnie spokojnie się bały Bo byłbym w wielkim psychopatą ale jest to jakaś próba oswojenia tego Boga więc napisz mi coś co inni będą uważać że jest wielce mądre bo tych starożytnych języków to nikt nie zna a podobno Bóg do prostych przemawia w Liście do Koryntian

To taka jedna z Biblii niesprzeczności Jezus mówił do prostych ale biegnie tłumaczył już tylko Ci co znają języki których już nikt nie wie jak było bo to są języki martwe naprawdę księga pełna sprzeczności ojciec zabija syna i go krzyżuje znaczy zaplanował to tylko a inni wykonali więc trochę to Rozwinąłem Te myśli ale myślę że oswajanie Boga do jakiejkolwiek religii faktycznie jest błędem
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad, 2019, 12:12 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Listopad, 2019, 14:22 »
Bóg nie może być chrześcijański, ani chrześcijaninem. To dopiero wynaleźli po jego śmierci. Chociażby dlatego, aby innych nazywać poganami.
Piekło jest, jak nic. Podobno najlepsze w Syrii. Być może niedługo otworzy się nowy rynek turystyczny w Iranie. Modne było też piekło w strefie Gazy. Przy czym, to akurat największe getto zorganizowane rękami tych, co napisali Biblię, udowadniali swoje rodowody w Biblii, potem je spalili, aby już nic nie było do udowodnienia; i tak powstało chrześcijaństwo.
Mnie piekło 3 razy.

Spotkałem kilka osób z różnych religii, na tzw. stanowiskach, typu: ksiądz, pastor, starszy, muezzin. I mówili czasem wprost, a częściej kryptologicznie, że ich religia to zwyczajna ściema. Nie deklarowali jakiegoś ateizmu. Raczej chodziło o pewną strukturę; system wierzeń i doktryn. Chociaż zdarzają się przypadki kompletnego zaprzeczania Boga. Więc nie jest to jakieś dziwne zjawisko.

Ale po wpisach widać, że jest dalszy ciąg lizania znaczka. Powtórzę się, z racji wieku mogę, znaczek trzeba wiedzieć gdzie polizać. Kancera sprawia obniżenie wartości. Dlatego nie prześlę pozdrowień ze swojego zboru dla brata Arka, bo to nie mój brat. >:D


Offline Sebastian

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Listopad, 2019, 19:10 »
Próbujesz podjąć dyskusję - choć delikatnie dałem Ci do zrozumienia, że nie mam ochoty na rozmowę
taki jestem, że wolę kawę na ławę.

ok, dałeś ignora, więcej nie molestuję :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline josh82

Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #11 dnia: 04 Listopad, 2019, 20:55 »
Na czym, w takim razie, ten ksiądz opiera swoją wiarę?



Dokładnie. Chodziło tam, że Bóg nie jest ani chrześcijański, ani muzułmański, itp. Ale tego to akurat łatwo było się domyślić z kontekstu wypowiedzi, że jest złe tłumaczenie.

Akurat kontekst  wskazuje, że jest to dobre tłumaczenie:

"God is not a Christian (Chrześcijanin/chrześcijański), God is not a Jew (Żydem, nie - "żydowski"). Powiedziałby "Jewish", gdyby chodziło o religię a nie osobę.
« Ostatnia zmiana: 04 Listopad, 2019, 21:02 wysłana przez josh82 »


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Bóg nie jest chrześcijaninem a piekła nie ma - John Shelby Spong
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Listopad, 2019, 09:52 »
Na czym, w takim razie, ten ksiądz opiera swoją wiarę?



Akurat kontekst  wskazuje, że jest to dobre tłumaczenie:

"God is not a Christian (Chrześcijanin/chrześcijański), God is not a Jew (Żydem, nie - "żydowski"). Powiedziałby "Jewish", gdyby chodziło o religię a nie osobę.

Ten ksiądz zdaje się być wywrotowcem bo będąc wewnątrz systemu chorego religijnej jakiej struktury podważają i mówi niezgodnie z ortodoksyjnym i regułami bok to my A dlaczego tak robi?

Odniosę się do podobnego zachowania gościa wysoko w strukturze religijnej tak zwane Geoffrey Jackson w 2016 rola Royal commission Królewska komisja w Australii zapytany czy Bóg Jehowa posługuje się tylko organizacją Strażnica do wykonywania swojej woli odpowiada Ależ nie można tak powiedzieć Byłoby to zbyt pyszna Bóg może posłużyć się też innymi do wykonywania swojej woli...

Podobieństwo wydaje mi się bliskie bo ten w systemie mówi według systemu od rzeczy a na ludzki sposób bardzo logiczny i sensownie i gościu tak zwany strzałka kierowniczego mówi prawdę Bóg jeśli taki jest i kimś się posługuje to może użyć każdego i wszystkich do wykonania tego co jest jego wolą ale oficjalna wersja ortodoksyjnych betonowych świadkowski umysłów jest tylko nimi Bóg Jehowa się posługuje wszyscy inni będą mieli po armagedonie wydobywane oczy przez ptaki

I o tym co się dzieje po armagedonie i jak ptaki oczy z martwych ciał dzibem wyłuskują ..

 jest analiza w niedzielę na tak zwanym studium strażnicy przez godzinę co będzie po armagedonie Jak będzie śmierdzieć zgniłe ciało co się będzie z nimi działo Siedzą tam dzieci dorośli młodzież starsi ale oficjalna wersja a nieoficjalnie jest to jak to powiedzieć po góralsku jest też prawda i gówno prawda A więc tak naprawdę Bóg nie jest świadkowski nie jest chrześcijański nie jest żydowski nie jest muzułmański on na to patrzy i warcaby przesuwa i myśli kiedy się to skończy Czy ludzie nie widzą że to się kupy nie trzyma

A obok niego siedzi jego kolega z wojska Lucyfer i mówi Słuchaj stary Ja też nie wiedziałem że ludzie są tak naiwni i wierzą że u mnie w piekle to gaz mam od Ruskich Dlatego dobrze i smażę
« Ostatnia zmiana: 05 Listopad, 2019, 09:55 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie