Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo  (Przeczytany 1790 razy)

DeepPinkTool

  • Gość
2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« dnia: 14 Sierpień, 2019, 07:14 »
W roku 2017 po raz pierwszy posłużono się nową formułą, już nie tylko ubóstwa, ale i posłuszeństwa:

"Ogólnoświatowa Wspólnota Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy liczy obecnie około 67 000 członków. Część z nich pracuje w Betel, a inni usługują na budowach teokratycznych, jako nadzorcy obwodów, wykładowcy terenowi, pionierzy specjalni, misjonarze czy słudzy Sal Zgromadzeń lub ośrodków szkoleń biblijnych. Wszystkich ich obowiązuje „Ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa”. Zgadzają się wykonywać przydzielone im zadania mające na celu rozwój spraw Królestwa, prowadzić proste życie i nie podejmować bez pozwolenia pracy zarobkowej. Słowo „specjalny” w gruncie rzeczy odnosi się do zadań, a nie do ludzi, którzy je wykonują. Tacy bracia przez cały okres specjalnej służby pełnoczasowej pokornie spełniają swój ślub." [Strażnica 2017 kwiecień s. 8 ak. 19 „Co ślubujesz, spełnij”]

Wcześniej ślubowali tylko ubóstwo:

„Wszyscy przyjmowani do specjalnej służby pełnoczasowej w światowym ośrodku działalności Świadków Jehowy składają ślub ubóstwa, podobnie jak to uczynił każdy członek Ciała Kierowniczego oraz reszta tamtejszej rodziny Betel. Nie oznacza to, że wiodą oni szare życie, pozbawione wszelkich wygód, ale że wszyscy pełniący tę służbę żyją w takich samych skromnych warunkach i otrzymują jednakowe wyżywienie, mieszkanie i jednakowe kieszonkowe” [Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 351].
Dobrze, że nam wyjaśniono co do członków Ciała Kierowniczego, iż ich ślub ubóstwa nie oznacza szarego życia pozbawionego wygód  :) ;D >:D

Ale w jakim celu poszerza się ślubowanie ubóstwa o posłuszeństwo? Czyżby w planach było wprowadzenie celibatu jak w zakonach innych religii?  ;)


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Sierpień, 2019, 08:25 »
   Chciałabym żyć w takim ubóstwie jak członkowie CK  ;D

Oni raczej tego nie nazwą celibatem, raczej wstrzemięźliwością czytaj...brak seksu więcej sił na org, a i znika ryzyko, że trzeba wykarmić kolejną gębę.  :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Sierpień, 2019, 11:17 »
Zobaczmy jak sami ŚJ określili kiedyś wagę takich ślubów:

"Ślubów biblijnych nie można też porównywać z tak zwanymi „ślubami zakonnymi”, które ustanowiono w późniejszych wiekach i od których uzależniono wtedy wstęp do pewnych organizacji religijnych istniejących w obrębie szeregu systemów kościelnych. Ślubami owymi zobowiązywano się na przykład do „czystości, ubóstwa i posłuszeństwa”, co równało się pełnemu podporządkowaniu danym zakonom i umożliwiało tym ostatnim sprawowanie wprost nieograniczonej władzy nad poszczególnymi członkami. Przedstawiciele wyższej hierarchii kościelnej bywali upoważnieni do zwalniania od pewnych ślubów, natomiast uchylenie innych można było sobie wyjednać tylko u tytularnej głowy kościoła; najdobitniej potwierdza się to w papiestwie. Zatem nie były to ślubowania w duchu biblijnym, ponieważ te są całkowicie samorzutne i prywatne, dotyczą wyłącznie danej osoby i samego Boga."
[Strażnica Nr 2 z 1977r., s.22~24]

Jak widać sami kiedyś przyznali, że śluby jakie dziś składają członkowie Ogólnoświatowej Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy nie mają podstaw biblijnych a mają jedynie na celu bezwarunkowe podporządkowanie CK, które może sprawować nieograniczoną władzę nad owieczkami (czyt. barankami).  :) ;D >:D


Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Sierpień, 2019, 11:39 »
   Chciałabym żyć w takim ubóstwie jak członkowie CK  ;D

A ja bym nie chciał.
Przyzwyczajaja się do życia w luksusie który nie jest ich. Kiedy zechcą odejść, bo na przyklad stwierdza że nie bedą dalej oszukiwać to okaże się że nie mogą, bo stracą wszystko, bo tak naprawdę nie mają nic.
Można powiedzieć że są niewolnikami życia jakie prowadzą.
W życiu takiego życia bym nie chciał :)
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline Terebint

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Sierpień, 2019, 15:16 »
A ja jestem w niemałym szoku, bo nigdy o tym nie wiedziałem, że w Betel trzeba składać śluby ubóstwa.  :o :o :o

Po jasną cholerę?
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Sebastian

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Sierpień, 2019, 15:47 »
A ja jestem w niemałym szoku, bo nigdy o tym nie wiedziałem, że w Betel trzeba składać śluby ubóstwa.  :o :o :o

Po jasną cholerę?
nie wiem jak teraz, ale za "moich czasów" (lata 90-te XX wieku) przeciętny głosciel zupełnie nie wiedział o istnieniu takowych "ślubów ubóstwa";

a propo ślubów "czystości" - albo już istnieją albo kształtuje się jakaś nieskodyfikowana norma społeczna. Pamiętam z końcówki XX wieku rozmowę z pionierką, która zwierzała mi się jak bardzo zawiodła się na pewnym pionierze który starał sie o jej względy. Tamten pionier zataił przed nią, że na jakimś szkoleniu dla pionierów słożył przysięgę że co najmniej rok nie ożeni się.

Dla mnie było to zdziwieniem i myślałem że owa pionierka ma dziwne poczucie humoru (wg mojej ówczesnej wiedzy "śluby czystości" to domena Babilonu i w organizacji tego nie ma); pionierka jednak obstawała przy swoim a pionier tez pośrednio przyznał że tak było (że złożył zobowiązanie do powstrzymywania się od żeniaczki)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Sierpień, 2019, 20:40 »
A ja jestem w niemałym szoku, bo nigdy o tym nie wiedziałem, że w Betel trzeba składać śluby ubóstwa.  :o :o :o

Po jasną cholerę?

 :) Dokładnie Terebint "po jasną cholerę" aby była jasność, że dostaną ile dostaną. A teraz dodatkowo muszą ślubować posłuszeństwo aby było jasne że oddają się na pełne podporządkowanie.  ;)


Offline Storczyk

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Sierpień, 2019, 22:48 »
A ja jestem w niemałym szoku, bo nigdy o tym nie wiedziałem, że w Betel trzeba składać śluby ubóstwa.  :o :o :o

Po jasną cholerę?
Aby zadnych roszczeń nie mieli gdy im podziekuja (jak to obecnie sie dzieje) lub otworza oczy po wielu latach zycia w ubóstwie, mogliby ich pozwać ,a tak jakby nie bylo złożyli śluby .
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2019, 22:50 wysłana przez Storczyk »


Offline kłapouchy

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Październik, 2019, 18:14 »
Cytuj
W roku 2017 po raz pierwszy posłużono się nową formułą, już nie tylko ubóstwa, ale i posłuszeństwa:
Bardzo nieprecyzyjna informacja. W najstarszej znanej nam wersji książki „Branch Organization” (zrewidowanej w 2003 roku) podano, że każdy członek Ogólnoświatowej Wspólnoty podpisuje przysięgę posłuszeństwa i ubóstwa (Rozdz. 1, ak. 43). Wcześniej, bo w broszurze dla betelczyków „Wspólnie mieszkać w jedności” z 1996 w akapicie 50 podano nawet treść tego ślubowania.

Cytuj
Ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa

 50 Każdy nowy członek rodziny Betel w Religijnej Społeczności Specjalnych Sług Pełnoczasowych składa następujące ślubowanie: 

Ślubowanie rodziny Betel

Uroczyście wyrażam przed Jehową Bogiem pragnienie zostania członkiem rodziny Betel w Religijnej Społeczności Specjalnych Sług Pełnoczasowych. Ślubuję:
1. Prowadzić tryb życia przyjęty przez całą rodzinę Betel.
2. Chętnie wykonywać każde wyznaczone mi zadanie.
3. Przestrzegać porządku teokratycznego panującego w Betel.
4. Przykładać się ze wszystkich sił do zadań przydzielonych mi w Betel.
5. Nie podejmować bez zezwolenia żadnej pracy zarobkowej.
6. Jako członek rodziny Betel, nie oczekiwać niczego poza podstawowym utrzymaniem.
7. Korzystać z takich samych posiłków, mieszkania i kieszonkowego, jak wszyscy pozostali członkowie rodziny Betel, bez względu na wartość mej pracy lub zakres moich obowiązków.
8. Stosować się do zasad podanych w broszurze Wspólnie mieszkać w jedności, która co jakiś czas może być uaktualniana.
Przy okazji pytanie czy nie mamy, jako społeczność eksów,  dostępu do w miarę aktualnej wersji tej broszury? Bo w przyforumowym archiwum nie ma nawet tej starej wersji krążącej po internecie.


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Październik, 2019, 18:38 »
Nieprecyzyjne jest CK, a nie nasz forumowicz, bo nie poinformowało o tym swoich głosicieli a tylko urzędników w książce niedostępnej dla zwykłych zjadaczy chleba.
Poprosimy o publikację ogólnodostępną lub jw.org.  :)

Poza tym podał tekst o ślubowaniu z 1995, którego nie zmieniono w publikacjach, aż do roku 2017:

„Wszyscy przyjmowani do specjalnej służby pełnoczasowej w światowym ośrodku działalności Świadków Jehowy składają ślub ubóstwa, podobnie jak to uczynił każdy członek Ciała Kierowniczego oraz reszta tamtejszej rodziny Betel. Nie oznacza to, że wiodą oni szare życie, pozbawione wszelkich wygód, ale że wszyscy pełniący tę służbę żyją w takich samych skromnych warunkach i otrzymują jednakowe wyżywienie, mieszkanie i jednakowe kieszonkowe” [Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 351].
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2019, 12:07 wysłana przez Roszada »


Offline kłapouchy

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik, 2019, 21:54 »
Nieprecyzyjne jest CK, a nie nasz forumowicz, bo nie poinformowało o tym swoich głosicieli a tylko urzędników w książce nie dostępnej dla zwykłych zjadaczy chleba.
Poprosimy o publikację ogólnodostępną lub jw.org.  :)
Jeśli autorowi tego wątku oraz jego obrońcy chodzi o to kiedy po raz pierwszy wyrażenie "ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa" pojawiło się w publikacjach ogólnodostępnych, to pewnie racja. Nie zmienia to jednak faktu, że takie ślubowanie członkowie "Ogólnoświatowej Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy" czy jakkolwiek to się wcześniej nazywało składają tak naprawdę od dziesięcioleci. Mnie interesują fakty, a nie kiedy o nich napiszą w oficjalnym "kanale łączności" i czy w ogóle napiszą. Sprawa jest rzecz jasna marginalna, ale warto trzymać się faktów.


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Październik, 2019, 09:11 »
Jeśli autorowi tego wątku oraz jego obrońcy chodzi o to kiedy po raz pierwszy wyrażenie "ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa" pojawiło się w publikacjach ogólnodostępnych, to pewnie racja. Nie zmienia to jednak faktu, że takie ślubowanie członkowie "Ogólnoświatowej Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy" czy jakkolwiek to się wcześniej nazywało składają tak naprawdę od dziesięcioleci. Mnie interesują fakty, a nie kiedy o nich napiszą w oficjalnym "kanale łączności" i czy w ogóle napiszą. Sprawa jest rzecz jasna marginalna, ale warto trzymać się faktów.
Szkoda wobec tego że sam nie założyłeś tego wątku, a przyszedłeś tylko z  krytyką i to po 3 miesiącach.
Czybyś 3 miesiące tego szukał.
Ale chwała Ci za uzupełnienie.
Ja o tym co piszesz wiedziałem już w sierpniu ale nie udzielałem się od stycznia na forum więc nie torpedowałem tego.

Zamiast tego przeszukałem wszystkie publikacje z lat 1996-2017 te ogólnodostępne i potwierdzam co napisał Pink.

Zaręczam Ci, że 99 proc ŚJ nie wiedziało o tym, że zmieniła się przed 2017 r. formuła ślubowania. :)

Poza tym uzupełniłeś wątek o niedostępne dla zwykłych ŚJ informacje i super. :)
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2019, 12:54 wysłana przez Roszada »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Październik, 2019, 11:54 »
Jeśli autorowi tego wątku oraz jego obrońcy chodzi o to kiedy po raz pierwszy wyrażenie "ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa" pojawiło się w publikacjach ogólnodostępnych, to pewnie racja. Nie zmienia to jednak faktu, że takie ślubowanie członkowie "Ogólnoświatowej Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy" czy jakkolwiek to się wcześniej nazywało składają tak naprawdę od dziesięcioleci. Mnie interesują fakty, a nie kiedy o nich napiszą w oficjalnym "kanale łączności" i czy w ogóle napiszą. Sprawa jest rzecz jasna marginalna, ale warto trzymać się faktów.

 :) Cześć kłapołuchy, nie sądziłem, że swoim wpisem tak się komuś narażę abym musiał potrzebować obrońcy. Z drugiej strony miło mi być nazwanym autorem, może kiedyś parę koron od Akademii Szwedzkiej mi wpadnie a i Roszada mój obrońca może pójdzie w adwokaturę co go ustawi finansowo w miejsce wolontariatu na SJWP.  ;)

A co do Twoich wątpliwości, to faktycznie winno byś uściślone, że chodziło o to kiedy po raz pierwszy wyrażenie "ślubowanie posłuszeństwa i ubóstwa" pojawiło się w publikacjach ogólnodostępnych. Piszesz, że interesują Cię fakty. Mnie też. Dla mnie to ciekawe co napisałeś i przez pryzmat wstawionej przez Ciebie informacji, że takie ślubowanie składane jest od dziesięcioleci fakt pojawienia się informacji w "oficjalnym kanale łączności" dopiero po rzeczonych dekadach jest jeszcze ciekawszy.
Fajnie by było, jeśli cytujesz ze źródeł które nie są ogólnie dostępne, abyś wstawił je do Archiwum lub zapodał linka dla pożytku innych zaiteresowanych tematem.  :) Z góry dziękuję za wsparcie.  :)


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Październik, 2019, 15:59 »
   Ciekawe jest to, że jeszcze w roku 1990, gdy w angielskiej publikacji pisano o „ślubie ubóstwa”, to w polskiej wspominano o „korzyściach majątkowych”:

Each minister at headquarters, including the Society’s president and directors, has taken a legal vow of poverty (ang. Strażnica 01.12 1990 s. 24).

„Każdy pracownik biura głównego, łącznie z prezesem i członkami zarządu, składa deklarację o wyrzeczeniu się korzyści majątkowych” (Strażnica Nr 23, 1990 s. 24).

Dla mnie jest jakaś różnica, a może nawet manipulacja ludźmi i informacjami.
« Ostatnia zmiana: 13 Październik, 2019, 16:02 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ślub ubóstwa rozszerzono o posłuszeństwo
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Październik, 2019, 16:36 »
Dotychczas było kilka ang. wydań broszury dla betelczyków:

1952: Wspólnie mieszkać w jedności
1974: Wspólnie mieszkać w jedności (wyd. zrewid.):
1982: Wspólnie mieszkać w jedności (wyd. zrewid.) (po polsku: 1993):
1989: Wspólnie mieszkać w jedności (wyd. zrewid.) (po polsku: 1993):
1996: Wspólnie mieszkać w jedności (wyd. zrewid.): w97 1.8 9
2004: Wspólnie mieszkać w jedności (wyd. zrewid.): w97 1.8 9

Mam ang. z 1952 i nie widzę w niej ślubu ubóstwa. Może w tamtych latach byli sami biedni ŚJ. :)