Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"  (Przeczytany 3507 razy)

Offline Światus

Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« dnia: 27 Czerwiec, 2019, 22:11 »
     W publikacjach Świadków Jehowy, często możemy natknąć się na sformułowania typu; "pokarm duchowy przygotowany przez Ciało Kierownicze", "pożywny pokarm duchowy, przygotwany przez niewolnika wiernego i roztropnego".
Oto kilka przykładów pochodzących ze Strażnicy z 15 lutego 2017, art. "Jak Jehowa prowadzi swój lud obecnie?"

Cytuj
Już wtedy niewielka grupa namaszczonych braci, którzy usługiwali w Biurze Głównym w Brooklynie, przygotowywała pokarm duchowy.

Cytuj
Od 1919 roku wierny niewolnik przygotowuje dla sług Bożych pokarm duchowy [/b

Cytuj
Pokazujemy, że ‛pamiętamy o tych, którzy wśród nas przewodzą’, gdy wspominamy o członkach Ciała Kierowniczego w modlitwach (Efez. 6:18). Pomyśl o ich obowiązkach: przygotowują pokarm duchowy, nadzorują ogólnoświatowe dzieło głoszenia i zarządzają datkami.

     Tymczasem, w przypowieści o słudze wiernym i roztropnym, zarówno w Ewangelii Mateusza, jak i Łukasza, nie ma mowy o tym, by niewolnik miał pełnić rolę kucharza tzn. przygotowywać pokarm. Zobaczmy oba fragmenty;

Cytuj
Mt 24:45  „Kto rzeczywiście jest nie­wolnikiem  wiernym  i  roztrop­nym, którego pan ustanowił nad sługami  w  swoim  domu,  żeby im dawał pokarm we właściwym czasie?

Cytuj
Łk 12:42  A  on  powiedział: „Kto rzeczywiście jest zarządcą wiernym  i  roztropnym,  którego pan ustanowi nad swoimi sługa­mi, żeby im dawał odpowiednie porcje  pokarmu  we  właściwym czasie?

     Jak widzimy, niewolnik wierny i roztropny, miał jedynie dawać pokarm o właściwej porze. Nigdzie nie ma wzmianki, aby miał ją przygotowywać. Jezus, mówiąc te słowa, wiedział co czyni, gdyż we wspomnianym n początku artykule, niewolnik napisał;

Cytuj
"Jezus nie powiedział, że wierny niewolnik będzie przygotowywał doskonały pokarm duchowy."

Czy Jezus nie mógł ustanowić niewolnika, który potrafiłby dobrze gotować?
*******
     Żarty żartami, ale kto naprawdę miał przygotowywać pokarm i co miało nim być?
Odpowiedź na pierwsze pytanie znajdujemy w Liście do Efezjan;

Ef 5:29  Bo  nikt  nigdy  nie  miał własnego  ciała  w  nienawiści, lecz  każdy je  żywi  i  pielęgnuje, tak jak Chrystus zbór—  30  któ­ry robi to dlatego, że stanowimy części  jego  ciała.

     Jak czytamy w powyższym wersecie, to Jezus żywi (karmi) zbór.
Zatem pokarm nie może być niedoskonały.

     Drugim zagadnieniem jest; co stanowi ów doskonały pokarm?
Odpowiedź znajdujemy w Ewangelii jana;

J 6:53 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. 54 Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55 Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim. 57 Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie.

     Pokarmem, który daje nam Jezus jest Jego Ciało (bez względu na to, co przez to będziemy rozumieć).
Czy taki pokarm może być niedoskonały i czy przygotowuje go niewolnik, czy Chrystus?
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2019, 22:45 wysłana przez Światus »
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Storczyk

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 07:47 »
Skoro CK ,nazwalo siebie Pomazancami (Chrystusami)to
pokarm mogą przygotowywac i dawać!


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 09:11 »
O ile pamiętam podobną argumentację przedstawił Bożydar na swoim komitecie. Postawiono wówczas wspaniałe pytanie ,,czy uznajesz niewolnika"? Oczywiście odpowiedz może być tylko jedna, bo za inną jest wykluczenie.
Światusie masz rację to Jezus przygotowuje pokarm, a niewolnik powinien go postawić na stole. Natomiast obecnie niewolnik jest nie tylko kelnerem ale także kucharzem, który partoli potrawy. To Chrystus jest głową zboru czy kościoła, a nie niewolnik.
(23): ,, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem". [Biblia Mesjańska, Ef 5]
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec, 2019, 09:33 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Klepsydra

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 14:16 »
O ile pamiętam podobną argumentację przedstawił Bożydar na swoim komitecie. Postawiono wówczas wspaniałe pytanie ,,czy uznajesz niewolnika"? Oczywiście odpowiedz może być tylko jedna, bo za inną jest wykluczenie.
Światusie masz rację to Jezus przygotowuje pokarm, a niewolnik powinien go postawić na stole. Natomiast obecnie niewolnik jest nie tylko kelnerem ale także kucharzem, który partoli potrawy. To Chrystus jest głową zboru czy kościoła, a nie niewolnik.
(23): ,, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem". [Biblia Mesjańska, Ef 5]
Od kiedy to u świadków głową zborów jest niewolnik?


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 14:32 »
Skoro duszy według świadków nie ma to jak może być dla niej pokarm ? Bo rozumiem że pokarm duchowy to pokarm dla duszy ?
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Klepsydra

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 14:41 »
Skoro duszy według świadków nie ma to jak może być dla niej pokarm ? Bo rozumiem że pokarm duchowy to pokarm dla duszy ?
Biblia mówi, że duszą żyjącą jest każdy człowiek. Nieśmiertelna dusza to fałszywy pogląd nie mający nic wspólnego z Biblią.


Offline Storczyk

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #6 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 15:52 »
Klepsydra, muszę Cię zmartwic, ale to nauki świadków nie mają nic wspólnego z Biblią .O tym jakie będą ciala jest sporo wersetow.  Jezus w Ewangelii  Mateusza 24:40,41 mowi "Wtedy dwoch będzie w polu ;jeden bedzie wzięty, drugi zostawiony"
41"Dwie będą mleć na żarnach;jedna będzie wzięta,druga zostawiona".To sa werstety o czasach końca.O co tu chodzi, ze jedna będzie żyć w niebie a druga na ziemi?


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 16:15 »
Od kiedy to u świadków głową zborów jest niewolnik?
[/b][/size]
Oficjalnie nie jest, ale stawia się w roli zarządzającego. Ponadto to co powie lub wyda w swych publikacjach nie podlega dyskusji pod groźbą wykluczenia ze zboru. Z jednej strony pisze, że nie jest natchniony i nieomylny, a z drugiej strony jeżeli nie zgadzasz się z jego interpretacją to musisz pożegnać się z przynależnością do zboru. Czy w takim razie nie stawia się w roli kucharza?
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Klepsydra

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #8 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 16:22 »

Oficjalnie nie jest, ale stawia się w roli zarządzającego. Ponadto to co powie lub wyda w swych publikacjach nie podlega dyskusji pod groźbą wykluczenia ze zboru. Z jednej strony pisze, że nie jest natchniony i nieomylny, a z drugiej strony jeżeli nie zgadzasz się z jego interpretacją to musisz pożegnać się z przynależnością do zboru. Czy w takim razie nie stawia się w roli kucharza?
Stawia się w roli tego, który bada Biblię, podobnie jest w innych wyznaniach, które niestety tylko udają że Biblia jest ich fundamentem wiary.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 16:33 »
Stawia się w roli tego, który bada Biblię, podobnie jest w innych wyznaniach, które niestety tylko udają że Biblia jest ich fundamentem wiary.
[/b][/size]
Tak? Skoro tylko bada to oznacza, że nie naucza i nie przedstawia swej interpretacji fragmentów Biblii? Czy w taki razie możesz mieć wątpliwości co do nauk CK i się z nimi dzielić?
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Klepsydra

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 16:35 »

Tak? Skoro tylko bada to oznacza, że nie naucza i nie przedstawia swej interpretacji fragmentów Biblii? Czy w taki razie możesz mieć wątpliwości co do nauk CK i się z nimi dzielić?
Jeśli nie mają potwierdzenia w Biblii to jak najbardziej.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 16:54 »
Jeśli nie mają potwierdzenia w Biblii to jak najbardziej.
[/b][/size]
Teraz to ty sypiesz żartami jak z rękawa. Jak wyglądają rozmowy na temat wątpliwości to wszyscy wiedzą, hehehhe :D
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Klepsydra

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 17:38 »

Teraz to ty sypiesz żartami jak z rękawa. Jak wyglądają rozmowy na temat wątpliwości to wszyscy wiedzą, hehehhe :D
Ja czasami mam wątpliwości nawet odnośnie tego czy jest Bóg. Tylko po co mam się tym wszystkim chwalić? Wątpliwości dzisiaj są, jutro ich nie będzie, życie.


Offline julia7

Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 22:49 »
Ja czasami mam wątpliwości nawet odnośnie tego czy jest Bóg. Tylko po co mam się tym wszystkim chwalić? Wątpliwości dzisiaj są, jutro ich nie będzie, życie.

Wątpliwości co do istnienia Boga mieć można, ale co do posłannictwa niewolnika to już odstępstwo?


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Czy niewolnik powinien przygotowywać "pokarm"
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 23:01 »
Wątpliwości co do istnienia Boga mieć można, ale co do posłannictwa niewolnika to już odstępstwo?
[/b]
Bo niewolnik = Jehowa.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,