Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA  (Przeczytany 32965 razy)

Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #210 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 20:53 »
Czy przypadkiem nie zostało zapisane "silnie muszą pamiętać że są słabi, słabi muszą pamiętać że są silni" (dawno biblii nie miałam w rękach nie pamiętam, z której księgi to cytat). Zgodzę się z interpretacją tego fragmentu, iż to słabsi powinni bardziej uważać i nie gorszyć się wszystkim szkoląc sumienia, ponieważ patrząc tylko na słabych i postępując tak żeby oni nie osłabli nawet najsilniejszy osłabnie. Także 'żyj i daj żyć'.
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5137
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #211 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 21:01 »
To po co sumienie i wolna wola o której pisałeś? Załóżmy że żyję sobie na bezludnej wyspie, czytam biblię i staram się dostosować do zasad najlepiej jak potrafię zgodnie ze swoim sumieniem, i z moją wolną wolą. Potem po kolei będą mnie odwiedzać inni chrześcijanie, i każdy ze swoim sumieniem może robić coś co mnie zgorszy i wtedy oczekuję że on zaprzestanie jakiegoś działania, lub odwrotnie ja będę czymś go gorszył i będę musiał coś zmienić, bo miłość bliźniego czy tam brata jest nadrzędna. Zakładamy że obie strony są ugodowe i chętnie zmieniają swoje nawyki (i wszyscy wiemy że to tak nie działa). Jestem pewien że przy tak uproszczonym modelu, po wizycie pierwszej setki byłbym całkowicie innym człowiekiem :) A skoro nie mogę być tym kim chcę, stosując się do zasad z najczystszych pobudek, to znaczy że, żeby być chrześcijaninem trzeba być hipokrytą.
[/b][/size]
Przecież na co dzień nie żyjesz z setką osób we własnym domu. Nie sądzę aby w I wieku było inaczej. W sporadycznych przypadkach, o których pisał Paweł można przełknąć pigułkę i się nagiąć.
Poza tym jest jeszcze osobista odpowiedzialność przed Bogiem.
 
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwiec, 2019, 21:08 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline julia7

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #212 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 22:47 »
Transfuzja krwi w celu ratowania życia to nie spożywanie krwi.

Zob. słowa Jezusa: On im odpowiedział: „Gdybyście mieli jedną owcę i ta wpadłaby w szabat do dołu, to czy jest wśród was ktoś, kto by jej nie wyciągnął? A o ileż cenniejszy jest człowiek niż owca! Tak więc wolno w szabat zrobić coś dobrego”.

Jak nie widzisz analogii, to jestem bezsilna.


Offline sawaszi

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #213 dnia: 28 Czerwiec, 2019, 23:02 »
Każdy ksiądz spożywa na mszy "ciało i krew Chrystusa pod postacią eucharystii "
Taka tradycja i wiara KRK - parafianin nie może pić z kielicha , ale może zjeść opłatek przy i po komunii św. od kapłana (namaszczonego przez biskupa) .


Offline dziewiatka

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #214 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 00:50 »
Wielokrotnie spotkałem się z twierdzeniem że nakaz z 15 rozdziału dziejów miał na celu niegorszenie chrześcijan pochodzenia Żydowskiego,uważam to za mało prawdopodobne i za nadinterpretację .taką samą jak twierdzenie że Bóg woli by ktoś umarł nie przyjmując transfuzji.Co ja piszę Bóg coś chce lub nie to jest niemożliwe bo do tej pory słyszę tylko ludzi którzy twierdzą że coś jest lub nie wolą Boga.Jestem przekonany że stosując podobne metody metody można w biblii znaleźć uzasadnienie jak i precedensy że stosowanie krwi w celu uratowania życia jest dobre i Bóg nie ma nic przeciw temu.


Offline Sebastian

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #215 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 00:56 »
nie wiem czy zauważyliście klasyczny błąd świadków Jehowy przy interpretacji wersetu z dziejów apostolskich

wymieniono w nim i zakaz nierządu i zakaz spożywania krwi i obydwa te zakazy zaliczono do "koniecznych"

każdy świadek Jehowy (na podstawie własnego braku wyobraźni) będzie Wam wmawiać że skoro (wg niego) nierząd jest zabroniony (bo chrześcijanie mogą uprawiać seks tylko w małżeństwie) a więc zakaz nierządu jest konieczny i całkowity to podobnie i zakaz krwi także jest konieczny i całkowity

Każdy świadek Jehowy będzie Wam wmawiać że spożycie krwi powinno być dla chrześcijanina czymś równie obrzydliwym co np. cudzołóstwo i (tak jak to zrobiła Klepsydra) będzie Was retorycznie i demagogicznie pytać czy skoro dopuszczacie transfuzję to dopuszczacie także jakieś orgie itp.

Gdzie tkwi błąd w rozumowaniu Klepsydry i błąd w rozumowaniu świadków Jehowy?

Błąd tkwi w niezrozumieniu tematu na który obradowali apostołowie w Jeruzalem w I w. n.e.

Oni NIE zostali ogólnie zapytani "jakich zakazów mają przestrzegać chrześcijanie" ale zostali zapytani o prawo mojżeszowe (a ściślej o ten zakres przepisów prawa mojżeszowego który NIE pokrywa się z zasadami współżycia społecznego) i odpowiadali na ten temat i tylko na teb temat

gdyby było inaczej, to dokonaliby kompleksowego przeglądu pięcioksięgu i wynotowaliby z niego wszystkie prawa które nie straciły aktualności dla chrześcijan - a wtedy do "rzeczy koniecznych" musieliby np. zaliczyć (1) zakaz kradzieży (2) szacunek dla ojca i matki itd.itp.

a co ciekawe Apostołowie takich zakazów NIE sformułowali (gdyby rozumować po świadkowsku to doszlibyśmy do absurdalnego wniosku że chrześcijanin nie może jeść krwi ale może kraść lub może zaniedbywać materialne potrzeby sędziwego ojca lub matki)

mimo to Nowy Testament nie pozostawia w tym temacie żadnej wątpliwości (przykładowo św. Paweł naucza "kto kradł niech kraść przestanie")

mimo że Klepsydrze będzie to trudno pojąć (i wielu innym świadkom Jehowy będzie to trudno pojąć) sformułowany w Dziejach 15 rozdziale zakaz nierządu nie dotyczy nierządu jako seksu ale nierządu sakralnego (rozumianego symbolicznie jako balwochwalstwo) a całe pouczenie apostolskie ma charakter względny i jest podyktowane troską o nie-zgorszenie Żydów.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Sebastian

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #216 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 09:36 »
Gdyby powstrzymywanie od krwi byłoby zniesione to nie byłoby wersetu z Dz 15,20.
A gdyby powstrzymywanie od krwi nie miało charakteru względnego nie byłoby wersetu z Dz 15:21
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #217 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 11:44 »

wymieniono w nim i zakaz nierządu i zakaz spożywania krwi i obydwa te zakazy zaliczono do "koniecznych"

mimo że Klepsydrze będzie to trudno pojąć (i wielu innym świadkom Jehowy będzie to trudno pojąć) sformułowany w Dziejach 15 rozdziale zakaz nierządu nie dotyczy nierządu jako seksu ale nierządu sakralnego (rozumianego symbolicznie jako balwochwalstwo) a całe pouczenie apostolskie ma charakter względny i jest podyktowane troską o nie-zgorszenie Żydów.

Czy w Biblii występuje gdzie w ogóle pojęcie "nierząd sakralny" ? Obawiam się, że nie. Zawsze gdy w Biblii jest pisane o krwi to chodzi o literalną krew, kiedy pisze się o nierządzie to jest mowa o literalnym nierządzie czyli o uprawianiu seksu poza małżeństwem.
Tu jest bardzo ciekawy werset :
9 6 Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, 10 ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego. 1 Koryntian , 6.
Czytamy, ze m in bałwochwalcy czy cudzołożnicy nie odziedziczą Królestwa Bożego. Jakim więc cudem ktoś próbuje mówić, że "nierząd" z Dz 15,20 oznacza "nierząd sakralny" ? Bóg "nierząd sakralny" nazywa bałwochwalstwem .

Wielokrotnie spotkałem się z twierdzeniem że nakaz z 15 rozdziału dziejów miał na celu niegorszenie chrześcijan pochodzenia Żydowskiego,uważam to za mało prawdopodobne i za nadinterpretację .taką samą jak twierdzenie że Bóg woli by ktoś umarł nie przyjmując transfuzji.Co ja piszę Bóg coś chce lub nie to jest niemożliwe bo do tej pory słyszę tylko ludzi którzy twierdzą że coś jest lub nie wolą Boga.Jestem przekonany że stosując podobne metody metody można w biblii znaleźć uzasadnienie jak i precedensy że stosowanie krwi w celu uratowania życia jest dobre i Bóg nie ma nic przeciw temu.

15 rozdział Dziejów Apostolskich wskazuje co jest konieczne dla przyjmujących Jezusa jako syna Boga aby nie gorszyć nawet Żydów. Paweł wskazuje , ze nawet Żydzi uznający Jezusa jako syna Boga muszą powstrzymywać się od rzeczy , które są wymienione w Dz 15,20.


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #218 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 11:47 »
A gdyby powstrzymywanie od krwi nie miało charakteru względnego nie byłoby wersetu z Dz 15:21

Z zakazem krwi w nowym testamencie jest jak z zakazem palenia papierosów , obowiązuje nie wszystkich i nie w każdym miejscu, nie można palić na stacji benzynowej ale już te same osoby mogą palić u siebie w domu ile chcą, zakaz palenia na stacji jest że względu bezpieczeństwa a zakaz spożywania czegoś z krwią przy kimś był po to by go nie gorszyć ale już u siebie w domu nikogo nie gorsząc mogli sobie jeść mięso z krwią. Jak ktoś na podstawie prawa które zabrania palenia na stacji benzynowej powie że to dotyczy wszystkich i wszędzie to będzie manipulacja
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #219 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 11:55 »
Z zakazem krwi w nowym testamencie jest jak z zakazem palenia papierosów , obowiązuje nie wszystkich i nie w każdym miejscu, nie można palić na stacji benzynowej ale już te same osoby mogą palić u siebie w domu ile chcą, zakaz palenia na stacji jest że względu bezpieczeństwa a zakaz spożywania czegoś z krwią przy kimś był po to by go nie gorszyć ale już u siebie w domu nikogo nie gorsząc mogli sobie jeść mięso z krwią. Jak ktoś na podstawie prawa które zabrania palenia na stacji benzynowej powie że to dotyczy wszystkich i wszędzie to będzie manipulacja

Czyli jak ? Jak nikt nie widzi to możesz spożywac krew a jak ktoś widzi to będziesz udawał, ze nie wolno jeść krwi ? Jak sąsiad będzie w pracy to będziesz mógł z jego żoną uprawiać seks ale jak pójdziesz do sąsiada na kolację to będziesz mówił, że seks z jego żoną jest przez Boga zabroniony ?


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #220 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 12:24 »
Czyli jak ? Jak nikt nie widzi to możesz spożywac krew a jak ktoś widzi to będziesz udawał, ze nie wolno jeść krwi ? Jak sąsiad będzie w pracy to będziesz mógł z jego żoną uprawiać seks ale jak pójdziesz do sąsiada na kolację to będziesz mówił, że seks z jego żoną jest przez Boga zabroniony ?

Dlaczego Jezus chwali ladacznicę ?

Dlatego powiadam ci: Odpuszczone są jej liczne grzechy, ponieważ bardzo umiłowała. A ten, komu mało się odpuszcza, mało miłuje».

Woli jednego grzesznego niż 99 prawych ?

Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.

A z którym synem się Jezus utożsamia ? Z tym co słuchał ojca czy tym marnotrawnym co wydał na panienki całą kasę ?
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2019, 12:31 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Sebastian

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #221 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 12:41 »
Czy w Biblii występuje gdzie w ogóle pojęcie "nierząd sakralny" ? Obawiam się, że nie. Zawsze gdy w Biblii jest pisane o krwi to chodzi o literalną krew, kiedy pisze się o nierządzie to jest mowa o literalnym nierządzie czyli o uprawianiu seksu poza małżeństwem.
wpisz sobie w google frazę "cudzołożyli z obcymi bogami", wyskoczą Tobie dziesiątki wersetów biblijnych starego testamentu

pierwszy werset z brzegu: "Przez lekkomyślność swoją stała się cudzołożnicą i zbezcześciła ziemię, dopuszczając się nierządu z kamieniem i drzewem" (Jeremiasz 3:9)

Klepsydro, będziesz nam wpierać że opis nie jest symboliczny i że chodzi o seks z kamieniami i o seks z drewnianymi przedmiotami?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #222 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 12:57 »
Dzięki Klepsydrze mam w końcu jasność, że Dawid nie odziedziczy królestwa Bożego.


Offline Klepsydra

Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #223 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:01 »
wpisz sobie w google frazę "cudzołożyli z obcymi bogami", wyskoczą Tobie dziesiątki wersetów biblijnych starego testamentu

pierwszy werset z brzegu: "Przez lekkomyślność swoją stała się cudzołożnicą i zbezcześciła ziemię, dopuszczając się nierządu z kamieniem i drzewem" (Jeremiasz 3:9)

Klepsydro, będziesz nam wpierać że opis nie jest symboliczny i że chodzi o seks z kamieniami i o seks z drewnianymi przedmiotami?!

W tych opisach mamy jasno, że chodzi o służenie fałszywym bożkom. W Dz 15,20 mamy jasno, że chodzi o powstrzymywaniu się od literalnej krwi i od literalnego nierządu.  Wskazuje na to dosadnie zacytowany wyżej przeze mnie werset z Koryntian.
Dzięki Klepsydrze mam w końcu jasność, że Dawid nie odziedziczy królestwa Bożego.
Ja takiej jasności nie mam.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Krew - jak to jest - prosze o prosta odpowiedz TRANSFUZJA
« Odpowiedź #224 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:29 »
Dzięki Klepsydrze mam w końcu jasność, że Dawid nie odziedziczy królestwa Bożego.
Ja takiej jasności nie mam.

Klepsydro, skoro nie masz pewności to po co piszesz i wymieniasz kto nie odziedziczy Królestwa Bożego?
Czyżbyś uprawiała demagogię?  ;D ;D ;D