Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Rozumieć Biblię ?  (Przeczytany 19769 razy)

Offline Storczyk

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #90 dnia: 03 Maj, 2019, 20:24 »
Człowiek, nie działa instynktownie jak zwierze.,napi
Myślimy ...,zastanawiamy sie Co bedzie lepsze dla nas,Wolną wole...Mamy wybór, byc dobrym lub zlym człowiekiem. Skoro Biblia jest instrukcja ,czemu sumienia na niej nie szkolić np :Ksiega Przypowieści sporo aktualnych mądrości,Ewangelie.Każdy, może wybrać co mu na potrzeba .Jest tez sporo swieckich madrych książek ..


Offline Adam_73

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #91 dnia: 03 Maj, 2019, 20:29 »
tylko niesmialo przypominam, ze jednak w 50% jestesmy zwierzetami,,,
jesteśmy wszyscy zwierzętami.. no ok, skrzyżowaniem zwierzęcia z aniołem Bożym ...


Offline Gremczak

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #92 dnia: 03 Maj, 2019, 20:43 »
Ciekawe na podstawie czego bóg biblijny szkolił swoje sumienie.Niby może ukrócić cierpienia a nic nie robi.To mi zakrawa na znieczulicę.


Offline Terebint

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #93 dnia: 03 Maj, 2019, 20:51 »
Uważam, że w ludziach jest niewiele z ludzkości. Dopiero ewoluujemy w tym kierunki, aby nimi się stać. Na razie zbyt butnie nazywamy się ludźmi. Łatwiej mi uwierzyć w istnienie Boga niż w istnienie ludzi. Człowiek się nie boi i nie ucieka w bezmyślne ideologie, a tymczasem nasz cały świat zbudowany jest z ideologii religijny, politycznych i ekonomicznych. Często, najczęściej oparty na emocjach bądź na ich braku, co również jest złe. Potem w imię tych ideologii uciska innych dla swoich własnych zwierzęcych korzyści.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Storczyk

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #94 dnia: 03 Maj, 2019, 21:17 »
Terebit ,trudno  sie nie zgodzić z Tobą .Jestesmy od dziecka programowani na bezmyślność i ślepe podporzadkowanie .Teraz doszedł wyścig szczurów..po trupach,w szkole w pracy,a w orgu (to samo kto ma 100 godzin to w raju przy Jezusie po prawicy.Wynik sie liczy nie człowiek)..Aby ja ......i moje..Gdzieś przeczytalam ,świata nie zmienisz ,siebie tak.


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Maj, 2019, 21:39 »
ostatnio słyszałem dość kontrowersyjne stwierdzenie,od katolika że każda religia jest dobra
czy ŚJ KK  i inne ,tylko to ludzie wypaczają pojecie wiary albo nie wierzą ::)
taka anarchia religijna :)


Offline sawaszi

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Maj, 2019, 22:17 »
A ja słyszałem. że "każda droga do Boga (religia) jest dobra i  warta szacunku" .
To chyba jest dobre rozumowanie (ekumeniczne)  :)
- czy myślicie podobnie ?


Offline Terebint

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Maj, 2019, 22:30 »
A ja słyszałem. że "każda droga do Boga (religia) jest dobra i  warta szacunku" .
To chyba jest dobre rozumowanie (ekumeniczne)  :)
- czy myślicie podobnie ?
Wydaje mi się, że jak już coś do Boga prowadzi to relacja z Nim. Dialog. Tylko, jak go nawiązać? Według aktualnych moich przekonań, potrzebne jest oczyszczenie, a właściwie uśmiercenie własnego "ja" poprzez proces medytacji i postu. Znakiem, że jesteśmy na dobrej Drodze do nawiązania z Nim społeczności będzie zauważalna w nas zmiana, przepełnianie miłością naszego umysłu, ciała jak i duszy. I faktycznie w każdej religii bez wyjątku można znaleźć takie osoby, ale nie... nie całe legiony.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline sawaszi

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #98 dnia: 07 Maj, 2019, 00:06 »
Wydaje mi się, że jak już coś do Boga prowadzi to relacja z Nim. Dialog. Tylko, jak go nawiązać? Według aktualnych moich przekonań, potrzebne jest oczyszczenie, a właściwie uśmiercenie własnego "ja" poprzez proces medytacji i postu. Znakiem, że jesteśmy na dobrej Drodze do nawiązania z Nim społeczności będzie zauważalna w nas zmiana, przepełnianie miłością naszego umysłu, ciała jak i duszy. I faktycznie w każdej religii bez wyjątku można znaleźć takie osoby, ale nie... nie całe legiony.

A to myślisz, że wyjątkowo myślisz (o wyjątkach) czy tak myślisz osobiście o wyjątkowych osobach - oto pytanie Ci zadałem - opowiedz (albo i nie) .
A propos - człowiek jest istotą żyjącą , składającą się "z duszy i ciała" ? - tak czy nie ?


Offline Terebint

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #99 dnia: 07 Maj, 2019, 00:32 »
A propos - człowiek jest istotą żyjącą , składającą się "z duszy i ciała" ? - tak czy nie ?
Wydaje mi się, że to jest nieistotne, a takie rozmyślanie zwodnicze. Człowieka od samego początku popełnia ten sam błąd - chce wiedzy, chce wiedzieć, a moim zdaniem nie jesteśmy tych spraw w stanie objąć rozumem. Być może jedynie sercem. W każdym razie uważam, że rozmyślanie o takich sprawach czy człowiek coś ma czy nie ma, na dłuższą metę doprowadza do frustracji i kłótni "wśród braci".
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2019, 01:18 wysłana przez Terebint »
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline Storczyk

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #100 dnia: 07 Maj, 2019, 08:32 »
Terebint,"usmiercenie wlasnego ja".Wydaje mi sie niemożliwe,żyjąc między ludźmi tak przeroznymi  .".Zjedza Cię ".To chyba tylko w odniesnieniu do mnich w klasztorze.Moge sie mylić, może to wykonalne.Wydaje mi sie, że to "Ja" mamy po coś!Zdrowe "Ja".


Offline UWAGA AWARIA

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #101 dnia: 07 Maj, 2019, 22:00 »

A to myślisz, że wyjątkowo myślisz (o wyjątkach) czy tak myślisz osobiście o wyjątkowych osobach - oto pytanie Ci zadałem - opowiedz (albo i nie) .
A propos - człowiek jest istotą żyjącą , składającą się "z duszy i ciała" ? - tak czy nie ?

Czemu ta dusza? ;)
poco człowiekowi dusza? do czego?


Offline Terebint

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #102 dnia: 07 Maj, 2019, 22:40 »
Terebint,"usmiercenie wlasnego ja".Wydaje mi sie niemożliwe,żyjąc między ludźmi tak przeroznymi  .".Zjedza Cię ".To chyba tylko w odniesnieniu do mnich w klasztorze.Moge sie mylić, może to wykonalne.Wydaje mi sie, że to "Ja" mamy po coś!Zdrowe "Ja".
Może źle się wyraziłem. Uśmiercenie ego i "ja fałszywego", dzięki czemu może się narodzić "ja prawdziwe". Czy to możliwe dla przeciętnego człowieka? Wydaje mi się to bardzo trudną rzeczą, ale ciekawie o tym pisze małżeństwo Gajdów w książce Świątynia.
"Dusza jest całym światłem... Ciemność jest spowodowana martwym sercem, które ożywić może ból". Hazrat Inayat Khan


Offline sawaszi

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #103 dnia: 07 Maj, 2019, 22:58 »
Czemu ta dusza? ;)
poco człowiekowi dusza? do czego?

- "dusza" jest potrzebna "ciału" aby ciało miało duszę  :D
- "człowiek bez duszy martwy jest"  :o , tak jak ciało bez ducha (parafraza)  ::)  ..


Offline zenobia

Odp: Jak Rozumieć Biblię ?
« Odpowiedź #104 dnia: 08 Maj, 2019, 09:24 »
To tak jak zelazko bez duszy / pamieta ktoś takie ? /