Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kanały filmowe exŚJ w necie  (Przeczytany 11636 razy)

Offline Estera

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Sierpień, 2023, 16:31 »
Bierzcie, słuchajcie ale i pobierajcie, bo zdaje się, że głosy nie zostały zmienione i film długo nie zagości w sieci.
Tylko patrzeć, jak organizacja się o niego upomni.

   Słuchałam uważnie Dawida, a jeszcze uważniej tych zamurowanych starszych.
   I nie mogę uwierzyć, że jeszcze sama niedawno podobnie jak oni, wierzyłam w te pierd**.
   Chłopak świetnie sobie z nimi poradził.
   Gratulacje!!!
   Za odwagę w argumentach i nagranie tego wszystkiego.
   Ikona do tego nagrania świetnie oddaje postawę starszych, którzy rzekomo chcą mu pomóc.
   Czterech wilków na jednego :'(
   W tym dziadek chłopaka.


« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 16:39 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Gostek

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #61 dnia: 22 Sierpień, 2023, 16:49 »
 
Te wilki na ilustracji mają tak słodkie mordki, że bym chętnie pogłaskał po tych ich pyszczkach. ☝️😁
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 16:55 wysłana przez Gostek »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #62 dnia: 22 Sierpień, 2023, 16:50 »
Będzie pewnie tak, że takim osobom, będzie ułatwione szybkie odejście, nie wnikając w szczegóły na komitetach.

Ostatnio wysłuchałem z wspomnianego kanału Berejczyk nagrań o tym co się dzieje w Norwegii. Wiecie, to cofnięcie świadkom pozycji organizacji publicznej czy jakoś tak. Otóż najciekawsze nie jest utrata kasy czy możliwości zawierania ślubów na sali - a oberwało im się nie za samą praktykę wykluczeń, a za to że statystyki mogą mieć niemiarodajne - najciekawsze jest to, że w piśmie do oficjalnych instytucji używali nomenklatury znanej z publikacji i bronili się tym co o nich sądzą "niektórzy naukowcy" :P Tak, dokładnie takie chwyty retoryczne.

Ja do niedawna bym myślał, że oni z czasem zmienią politykę wykluczeń, ale teraz zaczynam się zastanawiać, a co jeśli oni tam są oderwani od rzeczywistości? I taką prowadzą też politykę?


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #63 dnia: 22 Sierpień, 2023, 16:55 »
Nagrania komitetów sądowniczych mają swoją specyfikę.
W mojej obserwacji są one zazwyczaj zarejestrowaniem złości osób sądzonych i wykluczanych.
A przy okazji bezduszności i toksyczności wykluczających ich niedawnch ich "duchowych opiekunów".


W psychologii jednym z większych problemów jest tłumiona złość. To wpływa negatywnie na osobę, która tej złości doświadcza. Zdrowo jest wyrzucić z siebie tę złość. Nie tłumić jej.
Myslę, że dla Dawida stającego przed komitetem z tego filmu to, co zrobił będzie procentowało na jego szybszym poradzeniu sobie z traumą po odejściu od ŚJ.
Gdyby "kisił" w sobie te emocje: złość, żałobę (po utracie marzeń, przyjaciół i poczucia utraty wielu lat życia), wstyd, strach itd, to byłoby to dla niego o wiele trudniejsze i bardziej obciążające jego dalsze życie. Choc podejrzewam, że i tak będzie trudne skoro jakaś częśc rodziny tam pozostała (np dziadek z komitetu, który brał udział w jego wykluczeniu. Dla tego dziadka myślę, że to też jakas forma traumy).
Choć może się mylę, bo widzę, że Dawid ma bezpośrednie podejście do trudności i nieźle sobie radzi w stresujacych sytuacjach.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Szwejk (dawniej Gorolik)

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #64 dnia: 22 Sierpień, 2023, 17:58 »
Masz rację szymonbudny, tacy nagrywający komitet sądowniczy chcą zwyczajnie dokopać starszym za swoje krzywdy, ale ... kopią się z koniem. :-(


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #65 dnia: 22 Sierpień, 2023, 19:25 »
W kilku nagraniach  z komitetów słyszałem już to rozpoczynające pytanie: "czy uznajesz niewolnika?"
To taki mocny początek, bo jeśli masz jakieś wątpliwości co do niego to już na początku zamykasz sobie drogę do rozmowy.
Nawet jeśli powiesz "tak, ale" to dla przesłuchujących będzie równało się "nie".


Dla osób, które chcą wyrazić swoją złość na komitecie jest tu możliwość głośnego wypowiedzenia żalu jaki mają wobec tego systemu religijnego. Wobec bezduszności, w jaką przekształcili proste nauki Jezusa Chrystusa.


Z pewnością nie wszyscy zborownicy czy nawet starsi są bezduszni. Ale ten system daje przestrzeń takim właśnie osobom do robienia "kariery".
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Gostek

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #66 dnia: 22 Sierpień, 2023, 19:46 »
Masz rację szymonbudny, tacy nagrywający komitet sądowniczy chcą zwyczajnie dokopać starszym za swoje krzywdy, ale ... kopią się z koniem. :-(


What 😯


Offline donadams

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #67 dnia: 22 Sierpień, 2023, 20:08 »
Nie wiem jak można chcieć wyrażać cokolwiek na komitecie... czy to złość, czy to przekonanie o tym czy się zna prawdę, czy cokolwiek. To się w ogóle mija z celem.

Jeśli ktoś chce coś osiągnąć, to proponuję napisać list, a najlepiej nagrać przemyślana treść DO GŁOSICIELI, wrzucić jako film prywatny na YouTube i rozesłać wszystkim linki jeszcze zanim w ogóle dojdzie do komitetu. Jeśli cokolwiek ma odnieść jakiś skutek, to właśnie to, a nie próba rozmowy ze Świętą Inkwizycja. Jak wiadomo Inkwizycja ma dwie główne bronie... nie, ma trzy główne bronie... Inkwizycja ma cztery główne bronie i są to... Ja nie wiem, ludzie idą na spotkanie z Inkwizycja, a potem mówią, że nie spodziewali się (hiszpańskiej) Inkwizycji. Naprawdę?

Dlatego proponuję, żeby zacząć stosować filmy do głosicieli. Spokojne, przemyślane, merytoryczne. Czy z takim filmem czy bez, po komitecie i tak dostanie się łatkę tego złego. A bez komitetu, za to z takim filmem można jeszcze coś od siebie przekazać.

A wiecie jak to jest... niby filmów od odstępców nie wolno oglądać, ale przed wykluczeniem w sumie można, a poza tym w domowym zaciszu ciekawość często bierze górę.

Także nie katujcie się komitetami, to nie ma sensu. Są alternatywy, żeby wasz głos był słyszany.
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #68 dnia: 22 Sierpień, 2023, 20:28 »
Nie wiem jak można chcieć wyrażać cokolwiek na komitecie... czy to złość, czy to przekonanie o tym czy się zna prawdę, czy cokolwiek. To się w ogóle mija z celem.
Dlaczego?
Przecież wyrażając złość nie masz na celu przekonywać kogokolwiek do swoich poglądów. Niech sobie każdy wierzy w co chce i komu chce.
Wyrażając złość ... wyrażasz po prostu złość. Mówisz co cię wkurza, co cię wk**wia, za co masz żal, czego oczekiwałeś a z czym się spotkałeś. Co cię zraniło, co cię zawiodło.
Wiadomo, że psychologia tłumu działa tak, że podczas komitetu nie przekonasz nikogo. I nie o to chodzi.


Oczywiście, jeśli masz misję by wyciągać ludzi z jw.org, przebudzać czy cokolwiek innego to OK.
Myślę, że działa tu cały czas wyuczone w jw.org przekonanie, że "trzeba głosić", "trzeba nauczać".
A ja przekornie zapytam: "po kij"?
Ja mam szczerze dość nawracania przez kogoś, wciskania na siłę produktów czy czegokolwiek.
Ale jeśli cię to kręci to nie wahaj się tylko rób to.
Bądźmy sobą po prostu. Bez udawania. Bez sztuczności.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 20:31 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Estera

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #69 dnia: 22 Sierpień, 2023, 21:08 »
(...) Z pewnością nie wszyscy zborownicy czy nawet starsi są bezduszni.
Ale ten system daje przestrzeń takim właśnie osobom do robienia "kariery".
   Tak, masz rację i osobiście spotkałam takich "z duszą" w zborach, ale jest ich naprawdę niewielu, to raz.
   Po drugie, nawet jeśli któryś z tych starszych na komitecie Dawida był PIMO to wiadomo, że nie odkryłby tego przed pozostałymi starszymi.
   A już napewno nie przed kimś takim jak Dawid, chociaż mógłby się nawet wewnętrznie zgadzać z jego logicznymi argumentami.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Gostek

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #70 dnia: 22 Sierpień, 2023, 21:13 »
Te nagrywane  z ukrycia komitety mają wieką wartość dla tych, którzy są jeszcze w wewnątrz organizacji a mają już pewne przemyślenia. Na nich widać jak na dłoni, że nie wszyscy starsi to wszechwiedzący i znający biblię supermeni 😬.
Jak stoi jeden z drugim na podium, to wzbudza podziw, a tu nagle wychodzi na to, że nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania.
Dobrze, niech ludzie nagrywają, póki jeszcze mogą, bo nie wszędzie jest to prawnie dozwolone.
Niech przez to obnażają ich prawdziwe jestestwo. Bo oficjalnie są oni dla wielu osób w zborach niczym księża w kościele.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 22:00 wysłana przez Gostek »


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4064
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #71 dnia: 22 Sierpień, 2023, 22:11 »
Komitety są zbyt skomplikowane. Wszystko co mówisz cię obciąża, masz prawie 100% pewność, że zostaniesz wykluczony albo ograniczony, starsi nie są gotowi na wymianę zdań i czują się zakłopotani tym że w ogóle muszą rozmawiać, zasady według których odbywa się spotkanie są skrywane.

Ja bym to uprościł w imię godności: Jedno czy dwa pytania - "zrobiłeś następujące grzechy" oraz "czy chcesz być w organizacji" i potem narada i koniec. Wszystkie przesłuchane komitety utwierdzają mnie w przekonaniu, że to powinno trwać z 10 minut. Z tego gadania nigdy nic nie wynika, zawsze podsądny przegrywa, komitet jest rozczarowany, smutny i nie zna odpowiedzi na zadawane pytania.

Wszyscy marnują swój czas - podsądni uważając, że coś wygarną i dadzą do myślenia ( i może faktycznie ma to sens jako katharsis i swoiste oczyszczenie, ale niewiele więcej), natomiast komitet jest przekonany, że dzieje się coś wzniosłego i faktycznie ratują grzesznika albo dbają o czystość zboru, ale raz za razem udowadniają, że nie są w stanie rozmawiać o problemach i konfrontować się z trudnymi tematami.

Nauczyli się udawać, że mają autorytet i mogą być przewodnikami duchowymi, ale to tylko poza, są bardziej jak kiepski z tego epizodu o dokumentach:
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 22:15 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Estera

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #72 dnia: 22 Sierpień, 2023, 22:38 »
   Odsłuchałam sporo komitetów.
   Kto ma cierpliwość, czas i siły niech się mierzy.
   Chociaż uważam, że osoba oskarżona jest ze startu na przegranej pozycji.
   Sam skład, jak w tym przypadku czterech na jednego, to już jaka wychodzi nierówna walka.
   Ale ...
   Jest dokładnie tak jak napisał Gostek.

Te nagrywane  z ukrycia komitety mają wieką wartość dla tych, którzy są jeszcze w wewnątrz organizacji a mają już pewne przemyślenia.
Na nich widać jak na dłoni, że nie wszyscy starsi to wszechwiedzący i znający biblię supermeni 😬.
Jak stoi jeden z drugim na podium, to wzbudza podziw, a tu nagle wychodzi na to, że nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania.
Dobrze, niech ludzie nagrywają, póki jeszcze mogą, bo nie wszędzie jest to prawnie dozwolone.
Niech przez to obnażają ich prawdziwe jestestwo. Bo oficjalnie są oni dla wielu osób w zborach niczym księża w kościele.

   I to obnażanie jest potrzebne chociażby z tych względów, o których tu wspomniał autor tego wpisu.
   Wielu nie ma pojęcia co się tam w ukryciu dzieje i jak "miłosierne" są te ich procedury osądzania.
   A tak, wszystko nabiera światła dziennego.
   Dlatego tak się boją tych nagrań.
   Na kogo wyszli tutaj ci starsi?
   Porażka :'( :'( :'(
   Młody, 28-letni inteligentny chłopak, zaorał stary beton.
   Ci starsi powinni się wstydzić taką żenującą postawą.
   Nie dość, że nie umieli odpowiedzieć prosto na logiczne pytania, to jeszcze pokazali ogromne luki jeśli chodzi o wiedzę.
   Totalna porażka, jak Jacksona przed Komisją w Australii.
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień, 2023, 22:44 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline donadams

Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #73 dnia: 07 Wrzesień, 2023, 08:33 »
Dlaczego?
Przecież wyrażając złość nie masz na celu przekonywać kogokolwiek do swoich poglądów. Niech sobie każdy wierzy w co chce i komu chce.
Wyrażając złość ... wyrażasz po prostu złość. Mówisz co cię wkurza, co cię wk**wia, za co masz żal, czego oczekiwałeś a z czym się spotkałeś. Co cię zraniło, co cię zawiodło.
Wiadomo, że psychologia tłumu działa tak, że podczas komitetu nie przekonasz nikogo. I nie o to chodzi.

Oczywiście, jeśli masz misję by wyciągać ludzi z jw.org, przebudzać czy cokolwiek innego to OK.
Myślę, że działa tu cały czas wyuczone w jw.org przekonanie, że "trzeba głosić", "trzeba nauczać".
A ja przekornie zapytam: "po kij"?
Ja mam szczerze dość nawracania przez kogoś, wciskania na siłę produktów czy czegokolwiek.
Ale jeśli cię to kręci to nie wahaj się tylko rób to.
Bądźmy sobą po prostu. Bez udawania. Bez sztuczności.

Jest tyle lepszych miejsc, okazji i wreszcie ludzi, do których można kierować swoje emocje, że robienie tego na komitetach sądowniczych jest bez sensu. Nawet jeśli ci ludzie myślą, że dbają o sądzonego i jest im bliski, nawet bliższy rzekomo niż rodzina, to nadal jest to tylko iluzja. Ci ludzie występują w roli katów. Oczywiście tak nie zawsze musi być, ale jest tylko jedna sytuacja, w której tak nie będzie - jeśli się rozpłaczesz, przeprosisz, powiesz, że już nie będziesz odstępczy, a najlepiej, jak byś jeszcze wtrącił wątek o myślach samobójczych, bo wtedy jednak jest prawie pewność, że cię nie wykluczą, bo jak tego nie będzie, mogą uznać że skrucha była niewystarczająca.

Cała ta sytuacja przypomina sytuację człowieka, który był zamknięty w izolatce i teraz trafia na swoją egzekucję, na której widzi się wyłącznie ze swoim katem. Jeśli ma potrzebę wyrazić złość, opisać niesprawiedliwość która go spotkała, może być to nawet uzasadnione, ponieważ nie mógł zrobić tego z nikim innym. Natomiast to nie jest sytuacja ludzi na tych komitetach. W większości przypadków mają żony/mężów, którzy bardzo często stoją po ich stronie. Nawet jeśli nie stoją po ich stronie, to jest większa szansa, że naprawdę o nich dbają, a nie tak jak starsi. Są matki i ojcowie, są wreszcie koledzy, którym można to powiedzieć a nawet ludzie na takim forum i to jest o wiele bardziej zasadne, niż próba tłumaczenia katowi, że nie powinien być katem. Nie jest katem od dziś, w pewnym sensie wie co robi.

Jak weganin obleje farbą myśliwego, ten prawdopodobnie nie przestanie łowić, a z dużą dozą pewności da to odwrotny skutek, bo nakręci się emocjonalnie, uzna, że tym bardziej musi bronić swoich wartości, skoro ze względu na nie jest atakowany, to muszą być cenne. Ze starszymi jest tak samo.

Najlepsze, co można zrobić, to w ogóle nie przyjść na komitet, nie dać im żadnych odpowiedzi na ich pytania, zostawić ich bezsilnych, jak dzieci w piaskownicy. Pokazać im, że ich władza dawno nie ma nad tobą żadnej sprawczości, że lejesz na to, co robią. Dodatkowo złamać ich zasady i traktować wszystkich innych normalnie, mówić o powodach odejścia, ale w sposób rozsądny, wyważony, przemyślany, na przykład nagrywając film, który można rozesłać na spokojnie i w którym nie będzie się krzyczało, że "to groby pobielane".

Nie ma czegoś takiego jak komitet sądowniczy czy rozmowa ze starszymi na twoich zasadach. Z definicji jeśli w ogóle dojdzie do czegoś takiego, odbywa się to już na ich zasadach, bo w ich oczach uznaje to chociażby ich pozycję pasterzy, do czego w ogóle nie powinno dojść. Może ci się wydawać, że "im pokażesz", ale jedyne co zobaczą, to zwierzę rzucające się w klatce, nad którym mają władze, bo taka jest ich percepcja i żadne wystąpienie w ramach komitetu sądowniczego tego nie zmieni. Nie tylko ty przychodzisz na komitet z konkretnym nastawieniem. Oni także.

Jedynym wyjściem jest rozegranie tego na własnych zasadach, a to musi wykluczyć jakiekolwiek pokazanie im, że przestrzegasz ich zasad. Może się to odbyć tak, że gdy już wszystkim innym powiesz o swojej decyzji, piszesz SMS do jakiegoś starszego:

- Cześć, z dniem dzisiejszym przestaję być Świadkiem Jehowy.
- Waldemarze, spotkajmy się. Może w czwartek o 19?
- Nie. Moje oświadczenie jest wiążące.
- Wiesz, że nie takie są zasady i musi się to odbyć zgodnie z porządkiem teokratycznym.
- To są wasze zasady, a nie moje. Nie kontaktuj się ze mną w tej sprawie - uważam ją za zamknięta.

Dziękuję bardzo, koniec kropka. Żadnego poniżania się.
« Ostatnia zmiana: 07 Wrzesień, 2023, 08:40 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 858
  • Polubień: 648
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Kanały filmowe exŚJ w necie
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Wrzesień, 2023, 12:53 »
To Twoje zdanie, szanuję je. Pozwól innym mieć swoje. I również wyrażać emocje na Komitecie
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]