Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?  (Przeczytany 9136 razy)

Offline julia7

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #30 dnia: 12 Grudzień, 2018, 11:25 »
Zmieniają nie tylko nauki na temat Księgi Daniela. A tej tylko księdze mówią zacytowane przez Ciebie słowa.


Offline julia7

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #31 dnia: 12 Grudzień, 2018, 11:44 »
Słowa księgi Daniela jasno mówią, ze poznanie Biblii będzie dopiero w dniach ostatnich . ŚJ tylko to potwierdzają . Inne kościoły stoją w miejscu, zazwyczaj Biblia jest dla nich tylko rekwizytem a nie natchnioną księgą.

Nie. Słowa Księgi Daniela mówi, że poznanie słów Księgi Daniela będzie dopiero w dniach ostatnich. Przeczytaj uważnie:
1  „W tym czasie powstanie* Michał*+, wielki książę+, który stoi dla dobra twojego ludu*. I nadejdzie czas takiej udręki, jakiej nie było od chwili, gdy powstał naród. Wtedy twój lud ujdzie cało+ — każdy, kto jest zapisany w księdze+. 2  Wielu z tych, którzy śpią w prochu ziemi, zbudzi się: jedni do życia wiecznego, a drudzy na pohańbienie i wieczną pogardę.
3  „Wnikliwi będą świecić tak jasno jak nieboskłon, a ci, którzy prowadzą wielu do prawości, będą jaśnieć jak gwiazdy — po wieczne czasy, już na zawsze.
4  „Ale ty, Danielu, zachowaj te słowa w tajemnicy i zapieczętuj księgę aż do czasu końca+. Wielu będzie ją badać* i nastanie obfitość prawdziwej wiedzy”+.


Offline julia7

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #32 dnia: 12 Grudzień, 2018, 11:52 »
Jeśli tak chcesz pojmować Biblię to np rozdział 24 Mateusza też odnosi się tylko do zburzenia Jerozolimy w 70 r ne. Bardzo błędne myślenie.

Jak "tak pojmować"? Masz wyraźnie napisane: TE słowa (a nie całą Biblię) miały być okryte tajemnicą. Zwykłe czytanie ze zrozumieniem. Żadna filozofia. Na jakiej podstawie jak nie na podstawie wyraźnych i komunikatywnych słów z Księgi Daniela odnosisz to do całej Biblii (łącznie z Księgami, które wtedy jeszcze nawet nie powstały)? Tylko na mocy autorytetu Ciała Kierowniczego, które każe tak wierzyć?


Offline julia7

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #33 dnia: 12 Grudzień, 2018, 12:01 »
Rozumiem więc, ze idąc twoim tokiem myślenia, to tylko proroctwa z Daniela zostały zakryte do dni ostatnich a reszta proroctw z innych ksiąg biblijnych już dawno została rozwiązana, tak ? Czyli faktycznie proroctwa np z Mt 24 odnosiły się tylko i wyłącznie do roku 70 ne ?

Idąc moim tokiem myślenia Daniel mówi o swoich słowach dlatego, bo tak wprost napisał. Po co widzieć orła tam, gdzie nawet nie ma wróbla? Nie widzisz jakim jest abstraktem Twoje twierdzenie jakoby Daniel, pisząc "TE słowa", miał na myśli 24. rozdział Ewangelii według Mateusza?


Offline Martin

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #34 dnia: 12 Grudzień, 2018, 15:14 »
Ciekawa jest teoria na temat genezy tego wersetu w Księdze Daniela. Otóż księga ta początkowo została zaliczona do Pism, a nie do Proroków. Jest to zdumiewające, ponieważ myśląc o proroczym tekście biblijnym, Daniel nasuwa się jako jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy. Fenomen ten może tłumaczyć fakt, iż ta księga została spisana w ll w. p.n.e., za czasów panowania Antiocha Epifanesa. ŚJ oraz inni fundamentaliści datują ją na Vl wiek, starając się "udowodnić" jej prorocki charakter. Wracając do Antiocha - był to dość nieprzyjemny typek, który starał się hellenizować Żydów na siłę. Postawił nawet posąg Zeusa w świątyni, co dla wyznawców judaizmu było po prostu obrzydliwe. W czasach takich prześladowań religijnych powstała właśnie Księga Daniela. Jest ona jednym z przykładów pisarstwa tworzonego "ku pokrzepieniu serc", odwołującego się do legendarnych zwycięstw, chwały Izraela i błogosławieńst Jahwe. Jednak i ona potrzebowała pewnej legitymizacji i "potwierdzenia autentyczności". Dlatego autor (lub autorzy) przypisał tę księgę poważanemu Danielowi. Ale potrzebował czegoś więcej. Bo skąd niby miałby się nagle pojawić nikomu nieznany papirus, który podobno został sporządzony setki lat wcześniej? Czemu nikt o nim nie słyszał? Autor wpadł na genialny pomysł - dodał werset, który odpowiada na te nieuniknione pytania: nikt nie słyszał o Księdze Daniela? No i dokładnie tak miało być, bo miała ona zostać cudownie ujawniona 'w czasie końca'. I oto eureka! Właśnie jest!  :) Biorąc pod uwagę okoliczności, chyba nie wątpicie, że nastał czas końca?  :) Co więcej, ta nowa-stara księga zapowiada, że zły król wkrótce przeminie i Żydzi niedługo znowu zwyciężą. Czyż to nie wspaniałe? :)
Tak oto Daniel został nowym ulubieńcem Izraelitów, WTS-u i całej reszty apokaliptycznych sekciarzy.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #35 dnia: 12 Grudzień, 2018, 18:26 »
Jeśli chodzi o główny tekst Daniela, który dziś przywołują ŚJ, a który identyfikują z rokiem 1914, to on był kiedyś zupełnie inaczej rozumiany.
Odnoszono go do roku 1799:

   „Kiedy ten czas nadejdzie, czego należy się spodziewać? Jehowa odpowiada: »Bo to wiele ich przebieży, a rozmnoży się umiejętność.« (Daniela 12:4). Wkrótce po roku 1799, z zapoczątkowaniem się »czasu końca«, powinniśmy spodziewać się wzrostu znajomości, szczególnie biblijnej” (Stworzenie 1928 s. 338; por. Harfa Boża 1921, 1930 s. 240).

Dopiero w roku 1930 odrzucono ten tekst w połączeniu z tą datą.

Nawet gdy już rok 1799 zastąpiono rokiem 1914 to też uczono o innej wiedzy niż dziś:

   „Dzień obecny jest dniem wielkich wynalazków, a Pismo Św. określa go dniem Jehowy Boga (Daniela 12:4). Radjo i latawce są jedne pomiędzy cudami tego wieku” (Strażnica 15.10 1931 s. 315 [ang. 01.07 1931 s. 203]).

Tak więc sama Biblia nie starczała Towarzystwu, bo musiało ono do niej wstawiać swoje daty. :)


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Grudzień, 2018, 11:42 »
Właściwie żadne wyznanie nie może obyć się bez komentarzy do Biblii.
Może jakieś małe grupy domowe typu 'prostaczkowie' zielonoświątkowi. Tym niewiele potrzeba do życia.

W Polsce różne komentarze do Biblii wydawali i baptyści i zielonoświątkowcy i Vocatio tłumaczenia biblijnych słowników często protestanckich, i katolicy i ŚJ i adwentyści czy badacze Pisma Św. Nawet mormoni czy mooniści mają swe 'komentarze' czy księgi doktrynalne.

Ale chyba mało kto tak ceni te komentarze jak ŚJ. :)


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #37 dnia: 14 Grudzień, 2018, 18:43 »
Ciekawe co takiego się zmieniło w Biblii, że ŚJ musieli wydać nowe zrewidowane ang. wydanie Wnikliwe poznawanie Pism.

Stara wersja ang. 1988, a nowa 2015.
Po polsku 2007, ale nadal nie zrewidowana.


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Grudzień, 2018, 12:57 »
Czyli jakie warunki musi spełniać czytający Biblię:

musi to być Biblia wydana przez ŚJ
musi być to najnowsza Biblia wydana przez ŚJ
musi być komentowana przez CK
musi być komentowana poprzez najnowsze wypowiedzi CK
musi być komentowana w Strażnicy
musi być komentowana w nowej Strażnicy
musi być komentowana na zebraniach a nie samodzielnie


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Grudzień, 2018, 18:35 »
Mało tego, nie można narzucać swego rozumienia biblijnego nawet wg tekstu Biblii ŚJ.
Np. Biblia ŚJ nie wskazuje, kto konkretnie jest "niewolnikiem".
To tylko CK mówi: TO MY. :)

Czyli nawet Biblia Nowego Świata nie starczy.
Z czasem trzeba wydać Biblię ŚJ z pełnym komentarzem. ;)
Np. w przypisach do Mt 24:45 podać konkretne nazwiska CK np. na rok 2019. ;D


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #40 dnia: 18 Grudzień, 2018, 10:18 »
A jednak Towarzystwu już od początku nie starczała sama Biblie, bo prócz Wykładów Pisma Świętego była jeszcze...:

Biblia w Kamieniu

„W roku 1886 Charles T. Russell wydał książkę Boski plan wieków, w której znalazł się wykres ukazujący związek historii ludzkości z Wielką Piramidą w Egipcie. Uważano, że ten grobowiec faraona Chufu jest słupem, o którym mowa w Księdze Izajasza 19:19, 20: »W owym dniu będzie pośrodku ziemi egipskiej ołtarz dla Jehowy, a słup dla Jehowy przy jej granicy. I będzie w ziemi egipskiej znakiem i świadectwem dla Jehowy Zastępów«. Co miałoby łączyć tę piramidę z Biblią? Twierdzono na przykład, że długość niektórych korytarzy w Wielkiej Piramidzie wskazuje na czas rozpoczęcia »wielkiego ucisku«, wspomnianego w Ewangelii według Mateusza 24:21. Niektórzy Badacze Pisma Świętego byli bardzo pochłonięci pomiarami różnych elementów tej piramidy i próbowali na ich podstawie ustalić takie rzeczy jak dzień, w którym pójdą do nieba! Ta »Biblia w Kamieniu« jak ją zwano, cieszyła się wielkim szacunkiem przez kilka dziesięcioleci, aż do czasu, gdy w Strażnicy angielskiej z 15 listopada i 1 grudnia 1928 roku (wydanie polskie z 1 i 15 stycznia 1929 roku) wykazano, że do poparcia świadectwa zawartego w Biblii Jehowa nie potrzebował żadnych kamiennych pomników wybudowanych przez pogańskich faraonów i pokrytych demonicznymi znakami astrologicznymi” (Strażnica Nr 1, 2000 s. 9-10).


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #41 dnia: 19 Grudzień, 2018, 18:13 »
Sama Biblia nie wystarczyła, nawet ta najnowsza, bo w 2015 rozpoczęto dodawać w necie komentarze, tak zwana New World Translation of the Holy Scriptures (Study Edition) :

https://www.jw.org/en/publications/bible/study-bible/books/

Ponieważ tylko na razie w necie, więc zawsze można je zmienić. :)


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #42 dnia: 20 Grudzień, 2018, 17:15 »
Nie tylko wyłącznie dzięki organizacji można zrozumieć Biblię, ale nawet bez niej nie można być zbawionym.
Biblia więc jest dodatkiem do organizacji:

Studiujący Biblię muszą się zapoznać z organizacją »jednej trzody«, o której mówił Jezus w Jana 10:16. Muszą w pełni zrozumieć, że przynależność do organizacji Jehowy jest niezbędna do zbawienia” (Nasza Służba Królestwa Nr 11, 1990 s. 7).

Co jest niezbędne, żeby ludzie zostali wybawieni? Ze sprawozdania za rok służbowy 2014 wynika, że lud Boży z zapałem i gorliwością głosi dobrą nowinę o Królestwie (Mat. 24:14). Dzięki służbie od drzwi do drzwi, specjalnym kampaniom z traktatami i zaproszeniami oraz świadczeniu publicznemu prawda biblijna dociera do ludzi na niespotykaną dotąd skalę. Jednak żeby ktoś został wybawiony, musimy studiować z nim Biblię i pomóc mu stać się uczniem Jezusa (1 Tym. 2:4)” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 2015 s. 1).


Offline Roszada

Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #43 dnia: 21 Grudzień, 2018, 19:41 »
Jak ważne są publikacje w interpretacji Biblii u ŚJ świadczy to, by nie sięgać do starszych, bo może być tam już niewłaściwy wykład Pisma.
U ŚJ zauważyłem strach, przed zaglądaniem do podręcznika, który został już zastąpiony przez inny. Tamten starszy był jakby skażony od tej pory.

I pouczenie Towarzystwa:

„Pamiętaj, iż nieaktualne mogą też być niektóre myśli poruszone w naszych dawniejszych publikacjach, dlatego sprawdź, co na ten temat napisano ostatnio” (Odnoś pożytek z teokratycznej szkoły służby kaznodziejskiej 2002 s. 38).

A co było kiedyś?

   Kiedyś zaś, głosiciele Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego, nie umieli nawet posługiwać się Biblią, a tylko Wykładami Pisma Świętego:

„Kiedy na początku 1918 roku książka Dokonana tajemnica została obłożona zakazem, wielu braci nie wiedziało, jak głosić. Nie umieli tego robić, posługując się samą Biblią. Liczyli na to, że książka Dokonana tajemnica będzie »mówić za nich«” (Strażnica listopad 2016 s. 28).

« Ostatnia zmiana: 02 Sierpień, 2019, 18:08 wysłana przez Roszada »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Sama Biblia wystarczy u ŚJ, czy nie?
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Lipiec, 2019, 10:24 »
Dlaczego jest to ważne. Aby osoby studiujące Biblię robiły postępy duchowe, nie mogą poprzestać na karmieniu umysłu i serca jedynie podstawowymi naukami ze Słowa Bożego (Hebr. 5:12 do 6:1). Studiowanie wiąże się z wysiłkiem. Obejmuje łączenie nowych myśli z tym, co już wiemy, i dostrzeganie ich praktycznej wartości (Prz. 2:1-6). Zainteresowany powinien nauczyć się samodzielnie szukać w naszych publikacjach odpowiedzi na pytania biblijne. Jeśli dołoży starań, żeby wprowadzać zdobywaną wiedzę w czyn, będzie lepiej przygotowany na próby, które go spotkają, gdy zostanie chrześcijaninem (Łuk. 6:47, 48)” (Nasza Służba Królestwa Nr 10, 2015 s. 1).

Czyli Biblia to tylko "podstawowe nauki", a pełnia wiedzy jest w "naszych publikacjach":)
A gdzie Biblia mówi, żeby w publikacjach szukać? ;)
W publikacjach? Od którego roku wydanych?