Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Interpretacja Biblii  (Przeczytany 16046 razy)

dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #15 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 11:19 »
Do wszystkiego trzeba zachować pewien dystans. Wiele zagadnień biblijnych nie ma żadnego znaczenia dla nas żyjących w 21 wieku i dlatego trzeba je pozostawić biblistom i znawcom języków oryginalnych. W razie potrzeby można zawsze zasięgnąć ich opinii w jakiejś sprawie budzącej wątpliwości. Gdy udajemy się do galerii sztuki, raczej nie zabieramy ze sobą lupy. Szczegółowe badania obrazu niezbędne do oceny jego wieku, pochodzenia czy autentyczności pozostawiamy w rękach profesjonalistów, a my po prostu rozkoszujemy się pięknem tego dzieła sztuki i podziwiamy talent jego twórcy. Gdybyśmy wszyscy na tym forum pokończyli studia archeologiczne i posiedli znajomość języków oryginalnych, to już sobie wyobrażam te nasze dyskusje. W końcu doszlibyśmy do momentu, w którym spieralibyśmy się o to, ile diabłów zmieści się na główce od szpilki. 


Offline Fantom

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 19:00 »
Na jotwuorg sami (moim zdaniem)ŚJ zaprzeczaja sobie jak długo miał trwac dar mówienia językami czy dar prorokowania.Chciałbym zobaczyc mine ŚJ przy stojaku ,jak bym mu pokazał ten tekst.
 ŚJ oficjalnie mówią,że prorokowanie i mówienie językami miało ustać w 1w wraz ze smiercią apostołów.
Jak zapytałem się jednego starszego czym jest to co zupełne/doskonałe i kiedy ma nadejść, i do kiedy miało trwać prorokowanie,to troche przekombinował(podał własne zrozumienie.Czyli potrafi myśleć niezależnie.Niestety nie trafił w to co naucza TS).Powiedział ,że prorokowanie miało ustać w 1w.Kiedy podałem mu poniższy tekst z jw to spytał się mnie, czy go sprawdzam.Nie odniósł sie do tego,zmienił temat i zacząl unikac kolejnych rozmów.
 Problem w tym ,że wiele osób myśli,że prorokowanie dotyczyło wyłącznie zapowiadania rzeczy przyszłych.Jotwuorg wyjaśnia czym było prorokowanie,ale niestety chyba wiekszość ŚJ ma problem z zapamiętaniem tego(pod warunkiem ,że to czytali).

 Czyli do kiedy powinno trwac prorokowanie i mówienie językami wg.WTS na podstawie ich własnego tekstu?

Czy „mówienie językami” ma trwać tak długo, aż nadejdzie „to, co jest doskonałe”?
''W 1 Koryntian 13:8 wyliczono kilka cudownych darów: prorokowanie, mówienie językami oraz poznanie. W wersecie 9 wymieniono dwa z nich: poznanie i prorokowanie. Czytamy tam: „Po części bowiem tylko poznajemy, po części prorokujemy” (BT), a według przekładu Kowalskiego: „Bo niedoskonała jest wiedza nasza i niedoskonałe nasze prorokowanie”. Następnie werset 10 mówi: „Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe” (BT). Słowo „doskonały” jest tłumaczeniem greckiego téleion, które mieści w sobie znaczenie pełnego wzrostu, zupełności albo doskonałości. W NŚ oddano je słowem „zupełne”. Warto zaznaczyć, że wyrazów „niedoskonały” lub „częściowy” nie użyto w związku z darem mówienia językami. Wypowiedź ta dotyczy „prorokowania” i „wiedzy”. Innymi słowy pierwsi chrześcijanie, choć obdarzeni tymi cudownymi darami, mieli tylko niedoskonałe, częściowe zrozumienie Boskiego zamierzenia. Dopiero po spełnieniu się proroctw, kiedy już zostanie urzeczywistnione zamierzenie Boże, miało nadejść „to, co jest doskonałe”, czyli zupełne. Nie ulega więc wątpliwości, że ten werset nie mówi nic o tym, jak długo miał być udzielany dar mówienia językami''.
 Czyli ja rozumiem,że prorokowanie ma trwac do czasu nastania tego co doskonałe.Z tego co wiem doskonałe nie nadeszło w 1 wieku.
 
W dalszej częsci sami sobie odpowiadają:
''A jednak Pismo Święte wskazuje, jak długo chrześcijanie mieli korzystać z daru mówienia językami. Z Biblii wynika, że zarówno ten dar, jak i pozostałe dary ducha zawsze były udzielane albo po włożeniu na kogoś rąk przez apostołów Jezusa Chrystusa, albo w ich obecności (Dzieje 2:4, 14, 17; 10:44-46; 19:6; zob. też Dzieje 8:14-18). Tak więc po śmierci apostołów oraz wszystkich, którzy w ten sposób je otrzymali, cudowne dary wynikające z działania ducha Bożego musiały ustać''.
http://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101989275#h=26:0-28:552
 Skoro dopiero po spełnieniu się proroctw miało nadejść to co zupełne,to jak można pisać ,że miały one(prorokowanie,poznanie) ustac w 1 wieku skoro wtedy wszystkie proroctwa się nie spełniły i nie nadeszło to co zupełne/doskonałe?
 Może to ja źle rozumiem ich tekst?
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwiec, 2015, 19:11 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 21:52 »
To kto te cudowne dary dziś posiada? Jakiś przykład?


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 22:20 »
To kto te cudowne dary dziś posiada? Jakiś przykład?

Żeby nie szuka daleko wystarczy zajść do pierwszego lepszego kościoła zielonoświątkowego to Ci się zaraz zgłosi wielu. :)


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #19 dnia: 03 Czerwiec, 2015, 12:36 »
To trzeba ich zatrudnić w służbie zdrowia, żeby cudownie leczyli chorych. Miliardy złotych pozostałoby w budżecie Państwa i mielibyśmy zieloną wyspę lub drugą Japonię. Pamiętam, że kiedyś rozmawiałem z przedstawicielem Kościoła Zielonoświątkowców, który twierdził, że jego Kościół posiada cudowne dary, na przykład dar mówienia językami, uzdrawiania, a nawet wskrzeszania umarłych. Poprosiłem go wtedy, żebyśmy udali się na pobliski cmentarz celem potwierdzenia tego w praktyce. Na tym rozmowa się zakończyła.


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #20 dnia: 03 Czerwiec, 2015, 12:50 »
Słyszałem o próbach wskrzeszania podczas pogrzebów w jakichś charyzmatycznych grupach religijnych. Ale bez efektu. :-\


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Czerwiec, 2015, 13:05 »
ZUS by zbankrutował.


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Czerwiec, 2015, 13:12 »
Pamiętam jak w Gdańsku gościł w zborze zielonoświątkowym Tadeusz Połgensek z wykładem o ŚJ. Podczas wykładu coś wspomniał, żebyśmy się nie ośmieszyli jak jacyś znani mu w którymś z miast bracia, którzy chcieli modlitwą wskrzesić zmarłego. Czy obiecywali, że zmartwychwstanie za 3 dni. :-\


Offline ambasador

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Lipiec, 2015, 09:32 »
Nie znam gościa, o którym wspomniałeś. Tak ogólnie to różnego rodzaju cuda i dziś się zdarzają, zwłaszcza wśród polityków, ale ja miałem na uwadze zapowiedź z 1 Koryntian 13:8, 13, w myśl której  znakiem rozpoznawczym naśladowców Jezusa miała pozostać wzajemna miłość, zaś cudowne umiejętności pochodzące od Boga, włącznie z ponadludzką wiedzą, miały ustać.

„ Miłość nigdy nie ustaje; bo jeśli są proroctwa, przeminą; jeśli języki, ustaną, jeśli wiedza, wniwecz się obróci.”

Proszę rozważ rzetelnie czy z tego powyższego wersu  można wysnuć to co piszesz ?                                         BO JEŚLI są ... to  PRZEMINĄ i USTANĄ.

To jest ciągle sprawą przyszłości !
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii


Offline bernard

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Lipiec, 2015, 13:48 »
Sadze ze wazna kwestia w interpretacji Biblii jest czynnik autorytetu.Czy mam sie opierac tylko na tym co sam zrozumie czyli ze sam dls siebie bede ostateczym autorytetem czy moze mam uwzglednic stanowisko i zrozumienie innych ?


Offline ambasador

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #25 dnia: 06 Lipiec, 2015, 11:47 »
Sadze ze wazna kwestia w interpretacji Biblii jest czynnik autorytetu.Czy mam sie opierac tylko na tym co sam zrozumie czyli ze sam dls siebie bede ostateczym autorytetem czy moze mam uwzglednic stanowisko i zrozumienie innych ?

Zgadza się iż czynnik autorytetu jest niezwykle ważny. Jednak nie jest on w ŻADNYM  człowieku !
W jakim celu został posłany Duch Święty po Wniebowstąpieniu Jezusa  ? jak myślisz ?
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii


Offline bernard

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #26 dnia: 07 Lipiec, 2015, 20:20 »
Duch ma prowadzic do prawdy ,jak najbardziej.Rodzi sie tylko pytanie czy ,,dziala" tylko w jednostkach czy w calym zborze/kosciele ?


Offline ambasador

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #27 dnia: 08 Lipiec, 2015, 09:41 »
Duch ma prowadzic do prawdy ,jak najbardziej.Rodzi sie tylko pytanie czy ,,dziala" tylko w jednostkach czy w calym zborze/kosciele ?

Słowo Boże przekonuje że Duch Święty działa w każdym członku Ciała – Kościoła Jezusa Chrystusa. Tak więc to co słyszą w sercach przełożeni, to identycznie powinni odbierać (chodzi o sens) zwykli wierni.
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii


Offline bernard

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Lipiec, 2015, 18:13 »
A jak to co słyszą jest rożne to co wtedy ? Kto w praktyce ma decydujący glos co pochodzi od Ducha a co od czlowieka ?


Offline ambasador

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #29 dnia: 18 Lipiec, 2015, 09:13 »
A jak to co słyszą jest rożne to co wtedy ? Kto w praktyce ma decydujący glos co pochodzi od Ducha a co od czlowieka ?

Odpowiedź jest niezwykle prosta.
To co pojawia się w sercu i w myślach, musi być zweryfikowane przez całość Pisma Świętego. A tam naprawdę nie ma sprzeczności. Rzekome zaprzeczenia są wynikiem jednostronnego podejścia do danego zapisu. Naprawdę warto spróbować różnych podejść. Biblia jest tak bogatą księgą że skrywa w sobie odpowiedź chyba na każde życiowe zagadnienie.
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii