Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Interpretacja Biblii  (Przeczytany 16047 razy)

dawid

  • Gość
Interpretacja Biblii
« dnia: 30 Maj, 2015, 22:04 »
Z 2 Listu Piotra 1:20 wynika, że nie należy interpretować Pisma Świętego w dowolny sposób. Jakimi więc kryteriami mamy się posłużyć, by ją zrozumieć właściwie, pamiętając, że skoro cudowne dary dawno już ustały, nikt dziś nie może zarozumiale twierdzić, iż dysponuje jakąś szczególną mocą od Boga w tym zakresie?   


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj, 2015, 22:24 »
A czy na pewno cudowne dary ustały?
A Grzegorz Cudotwórca z III w.? :)


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maj, 2015, 23:12 »
Nie znam gościa, o którym wspomniałeś. Tak ogólnie to różnego rodzaju cuda i dziś się zdarzają, zwłaszcza wśród polityków, ale ja miałem na uwadze zapowiedź z 1 Koryntian 13:8, 13, w myśl której  znakiem rozpoznawczym naśladowców Jezusa miała pozostać wzajemna miłość, zaś cudowne umiejętności pochodzące od Boga, włącznie z ponadludzką wiedzą, miały ustać.


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj, 2015, 08:57 »
Miały ustać cuda ale już w Królestwie (gdy przyjdzie to co doskonałe), w którym nie będą potrzebne, bo ono samo będzie cudem.

Ja nie znam tekstu który mówi, że mają cuda ustać. 1 Kor. 13:8, 13 nie mówi o tym.
Biblia ŚJ mówi:

„ale gdy nadejdzie to, co zupełne, wówczas to, co częściowe, zostanie usunięte.” (1Ko 13:10)

BT ma "doskonałe", a NP "doskonałość".

Ja sam znam osoby cudownie uzdrowione. A i doświadczyłem czegoś nie z tego świata. 8)
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2015, 09:06 wysłana przez Roszada »


Mario

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Maj, 2015, 11:01 »
Z 2 Listu Piotra 1:20 wynika, że nie należy interpretować Pisma Świętego w dowolny sposób. Jakimi więc kryteriami mamy się posłużyć, by ją zrozumieć właściwie, pamiętając, że skoro cudowne dary dawno już ustały, nikt dziś nie może zarozumiale twierdzić, iż dysponuje jakąś szczególną mocą od Boga w tym zakresie?   

2 list Piotra 1:20 mówi o proroctwach Pisma a nie o rozumieniu/interpretacji Pisma.


Mario

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Maj, 2015, 11:16 »
Nie znam gościa, o którym wspomniałeś. Tak ogólnie to różnego rodzaju cuda i dziś się zdarzają, zwłaszcza wśród polityków, ale ja miałem na uwadze zapowiedź z 1 Koryntian 13:8, 13, w myśl której  znakiem rozpoznawczym naśladowców Jezusa miała pozostać wzajemna miłość, zaś cudowne umiejętności pochodzące od Boga, włącznie z ponadludzką wiedzą, miały ustać.
Warto te słowa , które cytujesz rozpatrzyć w oparciu o "oryginały" oraz kontekst wypowiedzi. Św J odnoszą je do tego co napisałeś ale powyższe  słowa niekoniecznie mówią o analogii miłości do "darów" jako znaku rozpoznawczego chrześcijan - w końcu Jezus wiele lat wcześniej powiedział, że znakiem rozpoznawczym jego uczniów ma być miłość , nic innego , nic nie mówił o "darach"  więc słowa ap.Pawła musza odnosić się do innej analogii.
Poza tym wielu biblistów uważa słowa Jezusa :"...  po miłości poznają ...:  nie jako znak wskazujący na  prawdziwych chrześcijan w odniesieniu do innych wyznań i religii  ( wchodziło by to w kolizję nauk Jezusa o ułomności natury ludzkiej ) ale jako nakaz dla Jego uczniów , że mają okazywać miłość wszystkim na Jego wzór ( ale nie chełpić się nią  ).


podaję ciekawy link:
http://biblia.oblubienica.eu/interlinearny/index/book/7/chapter/13/verse/8
http://mateusz.pl/ksiazki/chpo/chpo5-02.htm


I jeszcze słowo ap.Pawła o wersecie 13 - w jego czasach jak to wynika wyraźnie z kontekstu , zebrani podczas wielbienia Jezusa posiadali cudowne dary a jednak Paweł cytuje powyższe słowa i wskazuje wyraźnie, że nie chodzi o znak miłości kosztem innych darów ponieważ dodaje tutaj wiarę i nadzieję jako mentalne cechy przewyższające po prostu to co namacalne poprzez efekt owych darów
http://www.metropolitantabernacle.org/Polski/Artyku%C5%82y/Cesacjonizm-ustanie-charyzmatycznych-darow
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2015, 11:31 wysłana przez Mario »


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Maj, 2015, 21:06 »
Ja to wszystko rozumiem, ale czy ktoś w dobie obecnej, w XXI wieku może udokumentować, że otrzymał od Boga dar interpretacji Biblii? 


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #7 dnia: 31 Maj, 2015, 21:09 »
Ja to wszystko rozumiem, ale czy ktoś w dobie obecnej, w XXI wieku może udokumentować, że otrzymał od Boga dar interpretacji Biblii?

Luter prosto to rozumiał: kto otwiera Biblię, temu Duch Św. sam dyktuje rozumienie. ;)
Stąd mamy tak wiele kościółków. :)


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maj, 2015, 21:40 »
Bóg nie działa chaotycznie, więc nie dostarczyłby ludzkości zbioru informacji, którego nie sposób jednoznacznie zinterpretować, przynajmniej w kwestiach fundamentalnych. Po co komu książka kucharska, w której autor zaleca, by każdy sobie gotował, co mu się podoba, i jak mu się podoba. Musi być jakieś sensowne rozwiązanie problemu interpretacji Biblii.


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Czerwiec, 2015, 10:30 »
Bóg nie działa chaotycznie, więc

„W jaki sposób Bóg udostępnia zrozumienie swych proroctw? Przy pomocy swego Słowa, swego świętego ducha i przez swe ziemskie narzędzie, czyli kanał. (…) Że Jehowa posługuje się dziś takim kanałem i że ten kanał jest złączony ze Społeczeństwem Nowego Świata świadków Jehowy niewątpliwie pokazują fakty” (Strażnica Nr 18, 1963 s. 9).


Offline M

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Czerwiec, 2015, 12:09 »
Że Jehowa posługuje się dziś takim kanałem i że ten kanał jest złączony ze Społeczeństwem Nowego Świata świadków Jehowy niewątpliwie pokazują fakty” (Strażnica Nr 18, 1963 s. 9).

I które to fakty pokazują to tak bezsprzecznie i niewątpliwie? :o


Offline Roszada

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Czerwiec, 2015, 12:26 »
I które to fakty pokazują to tak bezsprzecznie i niewątpliwie? :o

Fakty kanałowe.

*** w84/15 s. 15 ak. 14 ***
Trzecią sprawą, która nas jednoczy, jest fakt, że wszyscy korzystamy z tego samego stołu duchowego. Uznajemy, iż „niewolnik wierny i rozumny” jest kanałem łączności, którym Jehowa się posługuje, aby dostarczać duchowy pokarm na czas słuszny (Mat. 24:45-47)


dawid

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Czerwiec, 2015, 23:10 »
Algorytm do właściwego zrozumienia Biblii powinien chyba brzmieć: (1) Najpierw poszukaj wyjaśnienia danej kwestii w samej Biblii; (2) Zbadaj fakty naukowe odnoszące się do danego zagadnienia; (3) Skonfrontuj wszystko ze zdrowym rozsądkiem. Zna ktoś lepszy?


Mario

  • Gość
Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #13 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 08:10 »
Algorytm do właściwego zrozumienia Biblii powinien chyba brzmieć: (1) Najpierw poszukaj wyjaśnienia danej kwestii w samej Biblii; (2) Zbadaj fakty naukowe odnoszące się do danego zagadnienia; (3) Skonfrontuj wszystko ze zdrowym rozsądkiem. Zna ktoś lepszy?

Ja bym dodał coś jeszcze jako podpunkty 2 A i 2 B:

2 A. Naucz się języka "oryginałów"  lub badaj opracowania biblistów. Załóż jednak , że są to języki martwe i niestety nie każdy zwrot będzie dla nas jasny ani w pełni zrozumiały.
2 B. Zostań archeologiem - może znajdziesz najstarsze kopie , które będzie można śmiało nazwać prawdziwymi "oryginałami" i tym samym będzie to fachowy materiał do analizy.

Uważam , że takie postrzeganie Biblii pozwala na większy obiektywizm.


Offline ariel

Odp: Interpretacja Biblii
« Odpowiedź #14 dnia: 02 Czerwiec, 2015, 09:48 »
W dobie niemal powszechnego dostępu do słowników i leksykonów niekoniecznie nawet jest potrzeba znajomości języków oryginalnych, choć ich znajomość faktycznie ułatwia odsianie tego co naciągane od tego co możliwe. Niestety, teologiczne tło potrafi nawet naukowcom skutecznie przesłonić obiektywizm w tłumaczeniach bądź komentarzach. W sumie do punktów podanych przez Dawida dodałbym jeszcze jeden, moim zdaniem bardzo ważny: wersety trudniejsze wyjaśniaj łatwiejszymi i bardziej oczywistymi. Nigdy na odwrót.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...