Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wszechświat  (Przeczytany 8883 razy)

Offline klara kot

Wszechświat
« dnia: 06 Listopad, 2018, 13:45 »
Byłam niedawno w planetarium. Oglądając seans o ogromie Wszechświata nasunęły mi się rożne pytania związane z istnieniem Boga:

1. Skoro Wszechświat wciąż się rozszerza; powstają wciąż nowe gwiazdy, planety, galaktyki to jak to pogodzić z biblijnym opisem stwarzania? Podaje on przecież , że Bóg stwarzał świat przez 6 "dni" , a w 7 "dniu" (który trwa do dziś) Bóg odpoczywa. A więc teoretycznie zakończył już dzieło stwarzania?

2. W którym miejscu jest Bóg. Nad całym Wszechświatem? W samej naszej galaktyce - Drodze Mlecznej znajduje się prawdopodobnie około 100 miliardów planet. A szacuje się, że w widzialnym Wszechświecie istnieje 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych. A w każdej galaktyce ile jest gwiazd i planet...Chyba jest ich więcej niż ziaren piasku na Ziemi...I Bóg jest nad tym wszystkim? I jeszcze interesuje się każdym z 7 miliardów ludzi, słucha ich modlitw, gniewa się gdy ktoś przeklnie itp...? Mój mały móżdżek nie może tego ogarnąć :( Jak Wy to wyjaśniacie sobie?


Offline Martin

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Listopad, 2018, 13:51 »
Nr 2 odp.:
W Plejadach. Potwierdzone info. :)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Listopad, 2018, 13:53 »
Wielu uczonych uważa, że opis stworzenia to poezja hebrajska w której są rymy, metafory itp. Żadna chronologia, żadne liczenie.
Ale są tacy co uważają, że tam trzeba dosłownie każde słowo rozumieć. :-\


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Listopad, 2018, 14:27 »
Byłam niedawno w planetarium. Oglądając seans o ogromie Wszechświata nasunęły mi się rożne pytania związane z istnieniem Boga:

1. Skoro Wszechświat wciąż się rozszerza; powstają wciąż nowe gwiazdy, planety, galaktyki to jak to pogodzić z biblijnym opisem stwarzania?

Nadinterpretując, uciekając się do metafor i przeinaczeń. Nawet sobie nie wyobrażasz w jak zaskakujący, wyczerpujący i głęboki sposób można tłumaczyć najprostsze zdania z ewangelii - odsyłam do twórczości Mistrza Eckharta ( Nie "Tolle", ale tego średniowiecznego); przeczytaj kilka jego komentarzy do wersetów, a zdziwisz się jak daleko można się posunąć.

2. W którym miejscu jest Bóg. Nad całym Wszechświatem?

Bóg filozofów, Bóg teologów, Bóg prostego człowieka? Jakość odpowiedzi zależy od człowieka którego spytasz. Na moje Bóg nie powinien znajdować się we wszechświecie, lecz poza niego wykraczać, wszechogarniać go i to co poza. Gdzie, w czym był Bóg przed stworzeniem wszechświata?

Mój mały móżdżek nie może tego ogarnąć :( Jak Wy to wyjaśniacie sobie?

Cała reszta ma równie małe móżdżki i też nie ogarnia, a tworzy uproszczone modele na użytek własny, aby w miarę sprawnie funkcjonować w otaczającym świecie. Możliwe, że nie jesteśmy w stanie ogarnąć całości, bo nie pozwalają na to budowa i zdolności percepcyjne naszych mózgów. Idąc dalej, sam "proces ogarniania" może być właściwością naszych mózgów podsuwającą pytania i odpowiedzi na które inaczej konstruowane mózgi zareagowałyby inaczej.

Moim zdaniem jesteśmy w ogromnej matrycy rządzącej się pewnymi podstawowymi prawami, w której toczy się gra przestrzeni, geometrii i materii. Hindusi mają niezłe intuicje względem bytu jako swoistego tańca połączonego z odgrywaniem ról, stawiają przy tym na spontaniczność. Chęć dotarcia do prawdy, znalezienia pierwszej przyczyny i wartości uniwersalnych to już obsesje filozofii Zachodniej.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad, 2018, 14:41 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Asturia

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Listopad, 2018, 14:30 »
wszechświat fascynował mi od dziecka, zawsze zastanawiałem się gdzie się kończy wszechświat i jak wygląda koniec, ściana, ciemność, czarna dziura, ale za nimi znowu coś będzie przecież, tak naprawdę nie ma końca, ale jak umysł człowieka ogarnie coś co końca nie ma, latasz 1mln. lat świetlnych końca nie widać, 200 mlrd. lat świetlnych dalej końca nie widać, co to jest? jak to Bóg stworzył to gdzie on przebywał przed stworzeniem wszechświata? i jak On stworzył coś co końca nie ma?


Offline WhySoLate

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Listopad, 2018, 15:27 »
A ja potrafię sobie wytłumaczyć (tzn., uwierzyć/zrozumieć w to co mówią naukowcy na ten temat), od momentu wielkiego wybuchu do teraz. Całe stworzenie świata, ewolucja itd - spoko. Ale skąd się wziął wielki wybuch, czy tam jakikolwiek początek? Z zapadnięcia się poprzedniego wszechświata? A co tamten poprzedni stworzyło? W którymś wykładzie na TED facet tłumaczył, że wszechświat musiał zaistnieć, bo rzeczywistość nie lubi pustki, więc powstało coś takiego z takimi prawami fizyki. Ale dalej tego nie rozumiem. Coś musiało nastąpić, ale z czego? Nawet jak żyjemy w symulacji, to kto stworzył tych, co symulację symulują?

Eh


Offline lukier

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad, 2018, 15:36 »
O teorii inflacji kosmologicznej sobie poczytaj WhySoLate, bo to teraz najbardziej prawdopodobna teoria związana z tym co tu poruszyłeś.


Offline matus

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad, 2018, 15:37 »
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopad, 2018, 15:47 »


Moim zdaniem jesteśmy w ogromnej matrycy rządzącej się pewnymi podstawowymi prawami, w której toczy się gra przestrzeni, geometrii i materii. Hindusi mają niezłe intuicje względem bytu jako swoistego tańca połączonego z odgrywaniem ról, stawiają przy tym na spontaniczność. Chęć dotarcia do prawdy, znalezienia pierwszej przyczyny i wartości uniwersalnych to już obsesje filozofii Zachodniej.

Ten "wschodni" punkt widzenia  ciekawie przedstawia Fritjöf Capra  w "Tao fizyki".

Meister Eckhart o ktorym wspomniales , byl jednym z mistykow , ktorzy  uwazali  , ze pojecie istoty Boga  wykracza poza  skromne mozliwosci naszego  mozgu  i jezyka . Byl bliski w tej koncepcji  filozofi Zen .

"Der Mensch soll sich nicht genügen lassen an einem gedachten Gott; denn, wenn der Gedanke vergeht, vergeht auch der Gott. Man soll vielmehr einen wesenhaften Gott haben, der weit erhaben ist über die Gedanken der Menschen und aller Kreaturen."

W wolnym tlumaczeniu :

"Czlowiek nie powinien sie zadowalac  pomyslanym Bogiem ; gdyz , jezeli  mysl przemija , przemija tez Bog .
O wiele bardziej , powinno sie  w takiego Boga wierzyc , ktory  jest ponad  myslami  czlowieka  i wszystkich stworzen ."

Oczywiscie  narazil sie  hierarchii koscielnej  , ktora preferowala koncepcje  Boga Krola , Wladcy , Pasterza ,Ojca .
Czyli tak  jak Go sobie starozytni  Hebrajczycy mogli wyobrazic ...



Offline Borelioza2

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Listopad, 2018, 16:15 »
Czytałam księgę henocha, i ułożyło mi się, że Bóg wyznaczył aniołów do zajmowania się nami, my jesteśmy małe pionki a Bóg przemieszcza się w inne wymiary, a czasami przybywa i robi coś osobiście- ten pogląd zgadza mi się i tłumaczy wiele spraw: 1)wg relacji biblijnych czasami był głos z nieba a czasami anioł przybywał 2) na sądzie nasze uczynki mają być odczytane z " księgi" - a więc wcześniej nie są znane 3)władcą świata jest szatan a przecież nie chodzi pod nosem Boga bo tak mu się podoba 4)dzieci umierają na raka i są gwałcone a Bóg nic z tym nie robi 5) modlitwa działa jak telepatia - wysyłamy energię w przestrzeń i jak robimy to odpowiednio (wg zasad ustalonych przez Boga, których obecnie nie znamy) to się spełniają życzenia 6) po śmierci zrozumiemy niezrozumiane albo nie zrozumiemy, zależy jak Bóg uważa


Offline sawaszi

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopad, 2018, 17:53 »
Albert E. opracował teorię względności i poszedł naprzód teoriom Newtona
S. Hopkins opracował teorie "czarnych dziur" (osobliwości) i obalił teorię statyczną (wcześniej wyznawaną przez naukowców)
Najnowsza teoria strun i przenikania się wymiarów - dopiero się kluje
Ciekawe co jeszcze "homo sapiens" odkryje ? - może sens swego życia ? (na tej planecie)
Odkrywanie trwa (to dobrze) .


Offline HARNAŚ

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad, 2018, 20:49 »
) po śmierci zrozumiemy niezrozumiane albo nie zrozumiemy, zależy jak Bóg uważa
Jedynie z tym się zgadzam.
Zrozumieć świat w oparciu o jedną księgę sprzed kilku tysięcy lat? Mi osobiście ciężko.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopad, 2018, 21:32 »
Bóg po prostu stworzył rozszerzający się, żywy i ewoluujący wszechświat  ;) ... a mieszka faktycznie w Plejadach, co objawił jego anioł karol w Wykładach.  ;)


Offline sawaszi

Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Listopad, 2018, 21:34 »
Teorie spiskowe pewnych naukowców  - stwierdzają , że "homo sapiens, sapiens" istniał od co najmniej 60 tyś. lat pdne.
A zwolennicy UFO i teorii "o starożytnych kosmitach" - uważają, że jesteśmy "zasianą mutacją DNA przez kosmitów"
No tak już jest - człowiek to "istota rozumna, obdarzona wolną wolą"
Człowiek jest istotą rozumną - a Stwórca Jest "pełen miłości" -= dla Swych stworzeń .
Ach - tak se napisałem - wybaczcie mi .


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Wszechświat
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopad, 2018, 21:50 »
Albert E. opracował teorię względności i poszedł naprzód teoriom Newtona
S. Hopkins opracował teorie "czarnych dziur" (osobliwości) i obalił teorię statyczną (wcześniej wyznawaną przez naukowców)
Najnowsza teoria strun i przenikania się wymiarów - dopiero się kluje
Ciekawe co jeszcze "homo sapiens" odkryje ? - może sens swego życia ? (na tej planecie)
Odkrywanie trwa (to dobrze) .

Sawaszi , kto to jest  S.Hopkins  i co to jest  teoria statyczna  ?  ???