Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami  (Przeczytany 6209 razy)

Offline kochanek

Witam,

chciałbym, aby wątek był merytoryczny ponieważ zauważyłem, że wiele tutejszych osób pisze mnóstwo postów z nudów, które nie wnoszą nic do dyskusji.

Czytając biblię natknąłem się na kilka interesujących zmian w Nowym wydaniu Biblii w porównaniu do poprzedniego.

Łukasza 23:43 - "A Jezus rzekł do niego: "Zapewniam cię dzisiaj, że będziesz ze mną w raju"
poprzednio: "Zaprawdę mówię ci dzisiaj: będziesz ze mną w raju"

Spójnika "że" wcześniej nie było. Teraz jest i zmienia sens wypowiedzi. Pytanie czy ten werset został rzeczywiście wiernie przetłumaczony z języka oryginalnego?

Przykład drugi:
Mateusza 6:23 "ale jeśli twoje oko zawistnie się rozgląda*, całe twoje ciało będzie ciemne..."
*dosł.  "jest złe; jest niegodziwe"

Tutaj już ewidentnie nie podoba mi się użycie słowa ROZGLĄDA. Dosłownie to przetłumaczone słowo jak sami wskazują oznacza "jest złe, niegodziwe". Określenia te są mocne i dotyczą już grubszych przewinien. W nowej interpretacji wystarczy się już rozglądać aby nasze ciało było ciemne. Na zebraniu w komentarzach oczywiście skupiono się na tylko na słowie rozgląda i do takiego rozglądania zaliczono oczywiście materializm, studia, ambicje itp. Wcześniej tego zrobić nie można było, bo posiadanie pieniędzy czy wyższego wykształcenia w samym sobie nie było niegodziwym.

Czy ma ktoś więcej takich przykładów?

Druga sprawa to statystyki podwana m. in w strażnicy. Pare miesięcy temu w strażnicy podawano, że liczba umierających na głód ludzi w afryce wzrostła o ileś tam osób w roku 2017. Sens był taki, że na ziemi jest coraz gorzej i koniec jest bliski. Ale że jestem dociekliwy to sprawdziłem oczywiście poprzednie lata i dekady pod tym względem. Oczywiście liczba ludności umierająca z powodu głodu wzrosła, ale wzrosła również diametralnie liczba ogółu ludności na tym kontynencie. W efekcie % osób umierających na głós znacznie zmalał. Statystyka nie kłamie. To tak jak by powiedzieć coraz więcej ludzi umiera na świecie bo coraz więcej ludzi żyje na ziemi...



Offline Roszada

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Październik, 2018, 20:51 »
Ależ mamy wątek i o łotrze w raju i o Biblii ŚJ:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/nowe-swiatla/2013-przeklad-nowego-swiata-po-polsku/

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/czy-zwrot-z-lk-2343-w-pns-istnial-juz-w-starym-testamencie/

Wpadłeś, nawet nie przedstawiłeś się a chcesz wszystkich zaraz nauczać? :)
Masz wyszukiwarkę więc popatrz, rozglądnij się wpierw.

Jak się zakłada wątek o danych statystycznych to trzeba służyć konkretami a nie mieszać go z łotrem w raju. :(
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2018, 20:53 wysłana przez Roszada »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Październik, 2018, 22:34 »
chciałbym, aby wątek był merytoryczny ponieważ zauważyłem, że wiele tutejszych osób pisze mnóstwo postów z nudów, które nie wnoszą nic do dyskusji.
No ciekawie kochanek zaczyna. Czymś, kimś mi tu trąci. (pogrubienie moje)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline kochanek

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Październik, 2018, 22:43 »
W pierwszym wątku 2 strony trzeba przebrnąć przez wyśmiewanie niezniszczalnej okładki. Na 28 stron uzbiera się z 4 merytoryczne. Ale ok, można usunąć wątek jak będę miał pytania to udzielę się tam w takim wypadku  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*


Offline John

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Październik, 2018, 23:08 »
nie wiem czy koleś chce zabłysnąć na forum, bo znalazł dwie zmiany, chociaż jest ich więcej albo chce jak to sam pisze z nudów coś swojego zaprezentować ...

Roszada już zasypał go materiałem ... niech czyta i rozmyśla ...

John


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Październik, 2018, 23:31 »
moje trzy grosze:
Niech stracę...dam nowicjuszowi "kochanek" lubika dla zachety  :)


Offline lukier

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Październik, 2018, 08:04 »
Ja się przyznaję do pisania postów z nudów :P No ale cóż prawodawca chyba nie przewidział takiego marnowania czasu na macierzyńskim ;)

Weź pod uwagę też Panie Kochanku, że nie wszyscy maja ochotę rozważać całe życie wersety biblijne i każde pojedyncze tam słowo a forum pełni też funkcji towarzysko-terapeutyczne po wyjściu.

A teraz merytorycznie:

Witam,


Czytając biblię natknąłem się na kilka interesujących zmian w Nowym wydaniu Biblii w porównaniu do poprzedniego.

Łukasza 23:43 - "A Jezus rzekł do niego: "Zapewniam cię dzisiaj, że będziesz ze mną w raju"
poprzednio: "Zaprawdę mówię ci dzisiaj: będziesz ze mną w raju"

Spójnika "że" wcześniej nie było. Teraz jest i zmienia sens wypowiedzi. Pytanie czy ten werset został rzeczywiście wiernie przetłumaczony z języka oryginalnego?




Jaki język oryginalny masz na myśli? Bo zdaje się, że nikt nie tłumaczył tej Biblii z greki, tudzież z hebrajskiego na polski, tylko z angielskiego na polski. Trzeba by było więc podać angielską wersję tego wersetu i zobaczyć najpierw czy tam występuje 'że', a potem porównać z oryginałem jeśli to ma takie kolosalne znaczenie dla naszego istnienia, ŻE tak powiem...


Offline Megagelon

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Październik, 2018, 10:24 »
W pierwszym wątku 2 strony trzeba przebrnąć przez wyśmiewanie niezniszczalnej okładki. Na 28 stron uzbiera się z 4 merytoryczne. Ale ok, można usunąć wątek jak będę miał pytania to udzielę się tam w takim wypadku  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Kogo tak całujesz?
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2018, 10:26 wysłana przez Megagelon »


Offline HARNAŚ

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Październik, 2018, 17:54 »
I po co zaraz te wyrazy? jest tyle innych zastępczych zamiast tego ordynarnego rzygać.


Offline HARNAŚ

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Październik, 2018, 20:54 »
MH a pro po  . Inicjały to kiepski sposób na zachowanie anonimowości. Nie rozumiem w ogóle Twojego ataku na Roszadę a zastraszania pobiciem to już szczyt buractwa , zakompleksiony paniczku.


Offline lukier

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Październik, 2018, 20:56 »
Halo, halo, chłopaki, nie bić się!

Dla mnie kochanek nie zaskarbił sobie sympatii tym, że wpadł tu i zaczął od krytyki. To jest nieładne, pewnie że można wyrazić swoją opinię co do forum, a nawet poszczególnych użytkowników, ale tak na starcie, bez przywitania?

Być może miał coś do zaoferowania poza tym, o czym się już pewnie nie dowiemy, bo niektórzy zapominają że to tylko internet, zawsze się znajdzie ktoś komu się nie spodobasz i Cię zrąbie. Tutaj moim zdaniem jest i tak kulturalnie w porównaniu z innymi portalami.

P.S. Roszada ma tylu hejterów, ze aż mu zazdroszczę :P
« Ostatnia zmiana: 27 Październik, 2018, 20:57 wysłana przez lurker »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Październik, 2018, 20:58 »
Proszę powstrzymać się od wycieczek personalnych.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Jonatan

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Październik, 2018, 20:58 »
Niezły ten wątek..........

Jestem "pod wrażeniem" niektórych postów  ;) ;) ;)


Offline Nadaszyniak

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 5 965
  • Polubień: 8456
  • Psychomanipulacja owieczek # wielkiej wieży(Ww)
Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Październik, 2018, 21:01 »
moje trzy grosze:
Lubię oglądać western a szczególnie ''DWA ZŁOTE COLTY''


Offline Roszada

Odp: Zmiany w nowym przekładzie Biblii, oraz manipulacja statystykami
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Październik, 2018, 21:03 »
Niezły ten wątek..........

Jestem "pod wrażeniem" niektórych postów  ;) ;) ;)
Tylko nie ucieknij z forum. :)
To tak jak w święto wyjeżdżają na ulicę niedzielni kierowcy. :)