Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?  (Przeczytany 15694 razy)

Offline owca

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 91
  • Polubień: 78
  • Wolna od 2015r.
Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #45 dnia: 21 Lipiec, 2015, 19:27 »
Ten werset zawsze odnosiłam do siebie , lecz gdy rok temu ktoś w zboże powiedział ze to dotyczy pomazancow,  załamała się,  wiec kim ja jestem w tym całym zamierzeniu? DOPIERO jak przeczytałam książkę "kryzys sumienia" uświadomiłam sobie ze ja nie jestem jakaś głupia i opętany przez szatana , bo takie odczucia ma tysiące świadków na całym swiecie. Tam dalej Paweł pisze ze ten" kktóry umarł za wszystkich"


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Sierpień, 2015, 21:01 »
Prawie kończę mój artykuł:

Jakim Pośrednikiem był i jest Jezus dla Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy?

Wynikają takie oto zmiany w historii Towarzystwa w nauce o Pośredniku:

Jezus jest Pośrednikiem dla wszystkich ludzi
Jezus nie jest Pośrednikiem pomazańców
Jezus jest Pośrednikiem rodzaju ludzkiego
Jezus nie jest Pośrednikiem wszystkich ludzi
Jezus jest Pośrednikiem tylko pomazańców


Offline Iza

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Sierpień, 2015, 18:31 »
Cytat: Roszada link=topic=730.msg14929#msg14929 date
[/b
Wynikają takie oto zmiany w historii Towarzystwa w nauce o Pośredniku:

Jezus jest Pośrednikiem dla wszystkich ludzi
Jezus nie jest Pośrednikiem pomazańców
Jezus jest Pośrednikiem rodzaju ludzkiego
Jezus nie jest Pośrednikiem wszystkich ludzi
Jezus jest Pośrednikiem tylko pomazańców
Ach, uwielbiam te spójne i konsekwentne nauki podawane przez wiernego niewolnika w słusznym czasie  ???
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #48 dnia: 25 Maj, 2016, 10:28 »
Dziś wstawiono mój artykuł:

Jakim Pośrednikiem był i jest Jezus dla Towarzystwa Strażnica i Świadków Jehowy?


http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/jakim-posrednikiem-by-i-jest-jezus-dla-towarzystwa-straznica-i-swiadkow-jehowy,914.htm

Dyskusja w tym wątku była dla mnie inspiracją do napisania tego tekstu, badając od początku tę naukę Towarzystwa.


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #49 dnia: 09 Wrzesień, 2016, 10:04 »
Taki jeszcze ciekawy tekst był:

„Kiedy Jezus złożył swoje życie jako okup za wszystkich, to jest za dobrych jakoteż i za złych, to Bóg wzbudził Go od umarłych, trzeciego dnia” (Strażnica 15.09 1929 s. 286 [ang. 15.05 1929 s. 158]).


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #50 dnia: 26 Wrzesień, 2016, 20:16 »
Taki jeszcze ciekawy tekst był:

„Kiedy Jezus złożył swoje życie jako okup za wszystkich, to jest za dobrych jakoteż i za złych, to Bóg wzbudził Go od umarłych, trzeciego dnia” (Strażnica 15.09 1929 s. 286 [ang. 15.05 1929 s. 158]).
Organizacja ŚJ z czasem kwestię okupu przesunęła na drugi plan w hierarchii swych doktryn:

„Przez wiele lat rozumieliśmy, że najważniejszą doktryną z Biblji jest wielka ofiara okupu, lecz obecnie dowiadujemy się o Jehowie, przeto rozumiemy inaczej. (...) Jednakże ta, która się tyczy Królestwa Bożego, jest większa od ofiary okupu. Ona jest największą, dlatego, ponieważ Bóg przez Swoje Królestwo w zupełności usprawiedliwi Swoje Słowo i imię...” (Strażnica 01.09 1930 s. 260 [ang. 01.07 1930 s. 196]).

„Do onego czasu lud Boży uznawał odkupienie i wyzwolenie rodzaju ludzkiego przez wielką ofiarę okupu Jezusa Chrystusa jako koronującą część celów Bożych. Obecnie jednak, w świetle dalszej objawionej prawdy, ostatek widzi, że odkupienie i wyzwolenie rodzaju stoi w podrzędnym miejscu, a zato całkowite usprawiedliwienie słowa i imienia Jehowy, przez działalność jego królestwa, jest w daleko większem znaczeniu” (Strażnica 15.06 1931 s. 180 [ang. 15.04 1931 s. 116]).


Offline Artemas

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #51 dnia: 22 Październik, 2016, 16:28 »
"Zwycięzcy pozwolę zasiąść ze mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem wraz z Ojcem moim na jego tronie." – Objawienie 3:21

Bóg Ojciec dopuścił Syna do swojej chwały i majestatu i tak samo Pomazaniec dopuści swoich wiernych do swojej chwały i majestatu. Woda więc pochodzi od Ojca ale do nas dociera przez Syna. Zawsze tak było gdyż Syn zawsze pośredniczył między Bogiem a ludźmi, co potwierdza informacja o skale dającej na pustyni wodę Izraelitom a także księga Izajasza 12:3, zapowiadająca czerpanie wody ze źródeł JESZU (zbawienia).

"Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Pomazaniec Jeszu." – 1 Tymoteusza 2:5

Kiedy Syn zasiada na tronie Ojca to nie po to by go zastąpić, ale by go reprezentować. Jeszu zawsze reprezentował Boga, ponieważ on jest jedyną drogą do Boga i tylko przez niego możemy poznać Boga.

„Odpowiedział mu Jeszu: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. Odpowiedział mu Jeszu: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – to wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła.” – Jana 14:6-11

On jest obrazem niewidzialnego, czyli pozwala nam poznać Boga, którego bezpośrednio nie może człowiek poznać, ponieważ Bóg przerasta ludzkie zdolności poznawcze.

gedeon: proszę nie odpowiadać samymi cytatami z Biblii
« Ostatnia zmiana: 22 Październik, 2016, 19:46 wysłana przez gedeon »


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #52 dnia: 20 Lipiec, 2018, 20:46 »
Ponieważ czytam teraz ponownie Kryzys sumienia 2006, więc chciałbym nawiązać do tego co pisze Ray Franz na s. 326-328 w sprawie Pośrednika Jezusa.
W roku 1979 wybuchła jakby ta sprawa, gdy prezes F. Franz na spotkaniu w Betel i w Strażnicy z 1979 (pol. 1980) podkreślił, że Jezus jest Pośrednikiem tylko dla pomazańców, a nie też dla "drugich owiec".

Rzeczywiście nigdzie wcześniej nie ma jakiegoś kategorycznego zaprzeczenia, że Jezus jest Pośrednikiem drugich owiec.
Nie ma też potwierdzenia.

Ale już w roku 1967 (ang. 1966) padają słowa, które wskazują pośrednio tylko na pomazańców, których Pośrednikiem jest Jezus.

„Jest on Pośrednikiem nowego przymierza, zawartego między Bogiem a duchowym »Izraelem Bożym«.” (Strażnica Nr 1, 1967 s. 4).

„. W tym celu pośredniczy w nowym przymierzu zawartym między Bogiem a 144 000 uczniów” (Strażnica Nr 1, 1967 s. 6).

Później w roku 1979 znajdują się wspomniane słowa zaprzeczania dotyczące drugich owiec:

„A zatem w sensie ściśle biblijnym Jezus jest »pośrednikiem« tylko dla pomazańców” (Strażnica Rok CI [1980] Nr 2 s. 24).

*** w80/2 s. 24 Pytania czytelników ***
Nowe przymierze zakończy się wyniesieniem do chwały ostatka związanego teraz tym przymierzem, którego pośrednikiem jest Chrystus. Tworząca się dzisiaj „wielka rzesza” tak zwanych „drugich owiec” nie jest objęta nowym przymierzem. Jednakże dzięki temu, że towarzyszy „małej trzódce” podlegających jeszcze owemu przymierzu „wielka rzesza” korzysta z dobrodziejstw, jakie płyną z tego nowego przymierza.

Oczywiście, jak widzimy w jaki sposób podczepiono klasę ziemską, zagrywką typu 'za zasługi'.
Ale Pośrednika Jezusa jednak nie ma ta klasa!


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #53 dnia: 21 Lipiec, 2018, 20:25 »
Ray Franz komentuje początek dyskusji w Betel o Pośredniku:

"W dzień odlotu do Paryża, który miał być pierwszym etapem mojej podróży do Afryki Zachodniej (16 listopada 1979 roku), dyskusji nad porannym tekstem biblijnym przewodniczył prezes Towarzystwa (w tym tygodniu przypadała jego kolej). Komentując tekst powiedział, że niektórzy podają w wątpliwość stanowisko Towarzystwa (przedstawione w nowym wydaniu Strażnicy), że Jezus Chrystus jest pośrednikiem tylko „pomazańców”, a nie pozostałych milionów Świadków Jehowy. Powiedział on o takich wątpiących:
„Chcieliby oni zebrać wszystkich razem i uczynić Jezusa Chrystusa pośrednikiem dla każdego Toma, Dicka i Harry’ego”.
Trudno mi było wówczas nie pomyśleć o wszystkich Tomach, Dickach i Harrych obecnych w rodzinie Biura Głównego. Zastanawiałem się, w jaki sposób odebrali te słowa. Wiedziałem, że na ten temat toczyła się w rodzinie poważna dyskusja i że niektóre komentarze były zdecydowanie nieprzychylne" (Kryzys sumienia 2006 s. 326).
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2018, 20:52 wysłana przez Roszada »


Offline dziewiatka

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #54 dnia: 22 Lipiec, 2018, 18:56 »
Z tego co pamiętam uczono ,że Jezus jest pośrednikiem dla tych którzy są objęci nowym przymierzem.Nie oznacza to jednak by pozostali ludzie byli mu obcy, okup został złożony za cały rodzaj ludzki.W biblii możemy przeczytać,że każdy może skorzystać z wsparcia ,które oferuje Jezus,1 list Jana 2;2, Jana 3;16.Wnioski do jakich dochodzimy mogą być różne w zależności od tego z jakiej pozycji czytamy nowy testament,z punktu widzenia czytelnika z pierwszego wieku czy człowieka współczesnego.


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #55 dnia: 22 Lipiec, 2018, 19:06 »
A zaczęło się kwestionowanie w roku 1934:

   „Kto jest tym pośrednikiem? Pismo Św. odpowiada, że »człowiek Chrystus Jezus, który dał samego siebie na okup za wszystkich.« Te ostatnio przytoczone słowa utożsamiają tego, który jest pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi (ale nie wszystkimi ludźmi), innemi słowy, pomiędzy tymi, którzy pokładają wiarę w Jezusie Chrystusie...” (Strażnica 01.06 1934 s. 169 [ang. 01.04 1934 s. 104-105]).

Okup niby za wszystkich, ale pośrednictwo już nie. :-\


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #56 dnia: 23 Lipiec, 2018, 10:36 »
Rozterki ŚJ o Pośredniku opisał Ray Franz:

"Jako przedostatni z krajów mojej podróży po Afryce odwiedziłem Mali.
Większość tamtejszych misjonarzy stanowili Francuzi. Po przedstawieniu
w języku francuskim pewnych zagadnień, które poruszałem z misjonarzami
w każdym kraju, zapytałem, czy mają jakieś pytania. Drugie z kolei pytanie
brzmiało: „Strażnica mówi, że Jezus jest pośrednikiem tylko dla pomazańców,
a nie dla pozostałych z nas. Czy brat może nam to wyjaśnić? Czy nawet w modlitwie nie jest On naszym pośrednikiem?”." (Kryzys sumienia 2006 s. 327).


Offline julia7

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #57 dnia: 23 Lipiec, 2018, 18:51 »
Może dla ŚJ Jezus jest pośledni[kiem]?


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #58 dnia: 23 Lipiec, 2018, 18:54 »
Ja właśnie nie rozumiem tego. :-\
Niby nie jest Pośrednikiem, a go na końcu modlitwy przywołują.


Offline Roszada

Odp: Dla kogo Jezus jest Pośrednikiem?
« Odpowiedź #59 dnia: 24 Lipiec, 2018, 17:52 »
Pośrednik to osoba do której się trzeba zwrócić, jeśli ma coś załatwić.

U ŚJ Jezus jest bezczynnym lub głuchym pośrednikiem, bo nie słyszy od nich żadnych próśb?
A może dlatego nie jest pośrednikiem dla nich, bo nie mogą się zwracać do Niego? :-\