Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?  (Przeczytany 35352 razy)

Offline Światus

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #195 dnia: 19 Sierpień, 2018, 12:41 »
Mam pytanie do Mirandy i Studenta; Kiedy ostatnio byliście w kościele (budynku) lub zborze protestanckim?
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Bugareszt

  • Pionier
  • Wiadomości: 757
  • Polubień: 848
  • Dzięki bogu jestem ateistą. Nigdy nie byłem w org.
Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #196 dnia: 19 Sierpień, 2018, 13:08 »
Mam dość dużą wiedzę z historii z tego okresu ale nie chciał bym tu narzucać komuś swoich tez ale naprawdę wystarczy poświęcić jeden wieczór na kilka opracowań historycznych opisujących jak się żyło w okresie którym rzekomo ktoś głosił od domu do domu i można zobaczyć że to technicznie było niemożliwie
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpień, 2018, 13:10 wysłana przez Bugareszt »
Nie mamy prawa naszej nieznajomości praw rządzących światem uważać za przejaw boskości. To tylko nasza niewiedza.


Offline Sebastian

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #197 dnia: 19 Sierpień, 2018, 16:57 »
a jakimi metodami głoszono? i czy są na ten temat jakieś źródła pozabiblijne?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #198 dnia: 19 Sierpień, 2018, 18:04 »
a jakimi metodami głoszono? i czy są na ten temat jakieś źródła pozabiblijne?
Kilka jest opisanych w Dz.
Np. Paweł głoszący w synagodze.
Paweł odwiedzający poszczególne kościoły.

Najczęściej to było nieoficjalne świadczenie, osobom, które nie wyglądały na podejrzanych donosicieli.


Offline Sebastian

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #199 dnia: 19 Sierpień, 2018, 18:07 »
piszesz mi o dziejach apostolskich - a czy znasz doniesienia pozabiblijne mówiące o tym jak chrześcijanie głoszą (ewentualnie jak poganie reagują)?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #200 dnia: 19 Sierpień, 2018, 18:12 »
Same Apologie np. Justyna są świadectwem głoszenia cezarom.

Ignacy odwiedzał kościoły lokalne a nowi wierni byli pozyskiwani przez innych. Często kręgi rodzinne i pracownicze.

Można powiedzieć, że dzisiejsza metoda katolicka podobna była w I wieku. Choć dziś w Europie to tylko prokreacja.
Ale w misjonarze podobnie działają jak rozesłani Apostołowie.


Offline Roszada

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #201 dnia: 19 Sierpień, 2018, 19:51 »
Apostołowie i ich uczniowie nie mogli chodzić „od domu do domu” metodą ŚJ. Gdyby wędrowali jak ŚJ, to szybko by ich wyłapano i skazano. Chrześcijanie musieli w tych latach niemal ukrywać się.

Pliniusz, zarządca Bitynii, pisał w 112 r. do cesarza Trajana:

„mieli zwyczaj w określonym dniu o świcie zbierać się i śpiewać pieśni ku czci Chrystusa jako Boga (...) Po tych obrzędach zazwyczaj rozchodzili się i znowu zbierali się, aby spożyć wspólny i niewinny posiłek, zaprzestali tego natychmiast po wydaniu przeze mnie edyktu, w którym zgodnie z twoim zaleceniem - zabroniłem wszelkich tajnych zrzeszeń”.

Trajan odpowiedział radzącemu się u niego Pliniuszowi następująco:

„Wyszukiwać ich nie należy. O ile jednak wpłynęłyby donosy i zostały udowodnione, należy ich karać”.

Paweł był wg Towarzystwa pomazańcem.
Czy jest wobec tego nakaz głoszenia dla drugich owiec?
Czy są upoważnione do głoszenie od domu do domu?


Offline Sebastian

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #202 dnia: 19 Sierpień, 2018, 20:56 »
Same Apologie np. Justyna są świadectwem głoszenia cezarom.
to mnie zaciekawiło, możesz wrzucić jakiś cytat z Justyna?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #203 dnia: 19 Sierpień, 2018, 21:03 »
to mnie zaciekawiło, możesz wrzucić jakiś cytat z Justyna?
Tu jest:

http://sady.up.krakow.pl/antfil.justyn.apologia.htm


Offline Sebastian

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline miranda

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #205 dnia: 20 Sierpień, 2018, 11:11 »
- TO po co te 400 postów m.in. o Jehowie.

Żeby inni zrozumieli .

Mam pytanie do Mirandy i Studenta; Kiedy ostatnio byliście w kościele (budynku) lub zborze protestanckim?

Ja byłam wczoraj. W kościele. A jak to pytanie ma się do głoszenia po domach ?

Apostołowie i ich uczniowie nie mogli chodzić „od domu do domu” metodą ŚJ. Gdyby wędrowali jak ŚJ, to szybko by ich wyłapano i skazano.

Uważasz, ze skoro np w Rosji zdelegalizowano organizację świadków to ci zaprzestali głoszenia ? Nic z tego. Głoszą dalej bo świadkowie naprawdę bardziej słuchają Boga a nie ludzi.
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2018, 11:15 wysłana przez miranda »


Offline Światus

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #206 dnia: 20 Sierpień, 2018, 20:00 »
Ja byłam wczoraj. W kościele. A jak to pytanie ma się do głoszenia po domach ?

Mirando, jeśli zadaję pytania, to one nigdy nie są bez powodu.
Otwórz "Prowadzenie rozmów..." i przeczytaj werset rozpoczynający tę książkę.

„Stosownie do swego zwyczaju Paweł
wszedł tam do nich i (...) prowadził
z nimi rozmowy na podstawie Pism,
wyjaśniając i wykazując cytatami, że
było konieczne, aby Chrystus cierpiał
i wstał spośród umarłych”
(Dzieje 17:2,3, NW).

Pytanie; gdzie wszedł Paweł?
Dz 17:1 "Przeszli przez Amfipolis i Apolonię i przybyli do Tesaloniki, gdzie Żydzi mieli synagogę."
"Stosownie do swego zwyczaju Paweł
wszedł tam do nich[...]"

Tu nie ma mowy o głoszeniu od domu do domu..., ale o nauczaniu w świątyni.
Czy ŚJ nauczają w kościołach, zborach, synagogach, meczetach, tak jak w I wieku?
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2018, 20:04 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Sebastian

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #207 dnia: 20 Sierpień, 2018, 22:34 »
Czy ŚJ nauczają w kościołach, zborach, synagogach, meczetach, tak jak w I wieku?
z meczetami to chyba się kolega zagalopował :) meczety 550-600 lat przed Mahometem i jego objawieniami?! :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #208 dnia: 20 Sierpień, 2018, 23:42 »
Moja dygresja w tym temacie
-gdyby CK zaleciło "głosicielom" rozdawanie traktatów i ulotek przed meczetami ,synagogami , kościołami , zborami itp. - to co by się z tym głoszeniem teraz stało ??
Pewnikiem - wywołaliby III wojnę światową na tle religijnym - a sami zostaliby ofiarami prześladowań (masakra) ..
- zapewne CK kieruję się zasadą "bądzcie sprytni jak węże , a niewinni jak gołębie ..." - to nie przesada - to mądra taktyka .
Dla tego lepiej jest głosić "od domu , do domu" - aż "czas się skończy .... "
Ps. -a tak 'se napisałem' ..(ogólnie) ..
« Ostatnia zmiana: 20 Sierpień, 2018, 23:46 wysłana przez sawaszi »


Offline Roszada

Odp: Czy w I wieku głoszono "od domu do domu"?
« Odpowiedź #209 dnia: 21 Sierpień, 2018, 18:59 »
Taka refleksja:

„I dalej każdego dnia w świątyni oraz od domu do domu stale nauczali i głosili dobrą nowinę o Chrystusie Jezusie.” (Dz 5:42)

Jaką dobrą nowinę o Jezusie głoszą od domu do domu?

   „Lata mijały, a lud Jehowy nieustraszenie obwieszczał dobrą nowinę, chociaż wybuchały bezprzykładne wojny, miały miejsce klęski głodu, trzęsienia ziemi i inne wydarzenia stanowiące od roku 1914 »znak« zapowiedzianej »obecności« Chrystusa z władzą Królestwa (Mat. 24:3-14)” (Strażnica Rok CV [1984] Nr 21 s. 14).

Wojny, niedostatki żywności, choroby, trzęsienia ziemi oraz inne wydarzenia poświadczają, iż od roku 1914 Jezus zasiada na tronie Królestwa Bożego” (Strażnica Nr 11, 1997 s. 28).

To głoszą. :-\ To jest dobra nowina.