Mnie się wydaje, że to dobry wątek do zapodania pracy jaką napisała moja córka w liceum.
temat:
Galileusz jako postać warta naśladowania współcześnie
Współczesna młodzież potrzebuje autorytetów do naśladowania, czy może nim być Galileusz?
Galileusz urodził się w Pizie 15 lipca 1564r. Elementarne wykształcenie pobierał w domu rodzinnym, następnie w wieku 11 lat rozpoczął naukę w szkole zakonnej u jezuitów. W wieku 17 lat rozpoczął studia na Uniwersytecie w Pizie. W roku 1589 został wykładowcą matematyki na uniwersytecie w Pizie, a od roku 1610 wykładał geometrię, mechanikę i astronomię. W późniejszym życiu rozwijał metodę naukową poprzez liczne eksperymenty i obserwacje, na podstawie których, przekonał się o słuszności teorii heliocentrycznej Kopernika w czasie, gdy Kościół bronił teorii geocentrycznej.
Działania jego, doprowadziły do skazania go przez Kościół Katolicki jako heretyka na wyparcie się swoich naukowych badań oraz konfiskatę i umieszczenie jego dzieł na indeksie ksiąg zakazanych. Ukazuje się on nam jako gorący zwolennik kopernikanizmu i męczennik nauki, więziony i torturowany przez inkwizycję. Był on bez wątpienia kontrowersyjną postacią, która do tej pory wzbudza zainteresowanie, a także spory. Prawda o nim była wielokrotnie przekształcana, a nawet ukrywana.
Galileusz skłania do zastanowienia się nad stosunkiem nauki do wiary, problemu, który jest nadal żywy, powraca w różnorodnych dziedzinach życia społecznego współcześnie. Popycha do rozważania różnych wątków, jak potoczyłyby się te relacje, na ogół przeciwstawne, gdyby Kościół nie przyjmował niezłomnej, nieprzejednanej postawy, która wraz z upływem czasu musiała liczyć się z zarzutami o brak rzetelności. Jego skazanie przez inkwizycję w 1633 roku miało miejsce, gdy uczony dobiegał już siedemdziesiątki i był sławny na całą Europę i gdy napisał książkę, w której dyskutował nad wadami i zaletami tradycyjnego, Ptolemeuszowego, systemu świata w porównaniu z nowym, Kopernikańskim. Galileusz wypowiadał w niej wiele nowych i istotnych poglądów, była ona podsumowaniem jego dorobku .
Kościół katolicki nie chciał uznać ruchu Ziemi, ponieważ z Pisma Świętego wynikało, że Ziemia jest nieruchoma. O kulistości Ziemi nie ma w Biblii ani słowa, lecz w XVII wieku nikt nie zamierzał jej kwestionować w oparciu o autorytet świętego tekstu. Kościół katolicki był jednak w stanie wojny z protestancką połową Europy i jak to na wojnie, wyżej ceniło się wierność niż rozum. Hierarchia Kościoła była święcie przekonana, że we wszechświecie nie ma już nic do odkrycia, bo wszystko, co ważne, znajduje się w Biblii.
Hierarchia Kościoła dyskusję wyobrażała sobie w ten sposób, że zawsze dochodzi się w niej do z góry upatrzonych wniosków – w tym przypadku należało dojść do wniosku, że Kopernik się mylił. Po krótkim upokarzającym starego człowieka pokazowym procesie, w którym papież osobiście nakazał postraszenie go torturami, Galileusz skazany został na bezterminowe więzienie. W rezultacie resztę swego życia, niemal dziewięć lat – spędził w areszcie domowym.
Galileusz to postać o imponującej umysłowości, człowiek który wbrew ówczesnej wiedzy głosił niezłomnie swoją prawdę, do której był głęboko przekonany. Jako jeden ze znakomitych twórców rewolucji naukowej, która w ciągu kilku zaledwie wieków, a więc w niebywałym tempie przekształciła ludzką cywilizację, budzi uznanie dla jego renesansowej osobowości. Tym, co przeobraziło świat w ciągu ostatnich paru stuleci, była właśnie rewolucja naukowa. Mógłby on więc stanowić wzorzec dla współczesnych młodych ludzi, upominających się o minimalizm poznawczy. Był wszechstronnie wykształconym człowiekiem renesansu: znawcą sztuki i literatury, muzykiem, filozofem, badaczem mechaniki i astronomii. Może nauczyć nas przedstawiania swoich poglądów, argumentowania i niezłomnego obstawania przy prawdzie.