Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Donoszenie do starszych na siostry i braci  (Przeczytany 7837 razy)

Offline Roszada

Donoszenie do starszych na siostry i braci
« dnia: 30 Czerwiec, 2018, 11:49 »
Najnowsza Strażnica przypomina zwyczaj donoszenia na grzeszników.
Nieważne, że ktoś może jeden raz zaledwie zgrzeszył.
Twoim obowiązkiem jest donieść starszym, ze szczegółami:

"A co w sytuacji, kiedy ktoś ze zboru popełnił poważny grzech, a ty o tym wiesz? Możliwe, że starsi, którzy mają obowiązek dbać o czystość moralną zboru, będą musieli cię spytać, co wiesz o tej sprawie. Co byś zrobił, szczególnie gdyby chodziło o twojego przyjaciela lub krewnego? „Kto kieruje się prawdą, zeznaje uczciwie” (Prz. 12:17, Edycja Świętego Pawła; 21:28). Dlatego jesteś zobowiązany powiedzieć całą prawdę, nie tylko jej część. Starsi mają prawo znać fakty. Dzięki temu mogą ustalić, jak najlepiej pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową (Jak. 5:14, 15)" (Strażnica październik 2018 s. 10).

Piszą "poważny" grzech.
A gdzie są niepoważne i które takie są? :-\
Gdzie granica przebiega?
Najlepiej donieść o wszystkich by mieć czyste sumienie. ;)
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec, 2018, 11:52 wysłana przez Roszada »


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 11:55 »
Twoim obowiązkiem jest donieść starszym, ze szczegółami:
 A skąd donoszący zna szczegóły? Chyba,że był uczestnikiem grzechu. Wtedy musi donieść też na samego siebie hehehe :P

„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 11:57 »
Przytoczyłeś moje słowa, a ich są takie:

"Dlatego jesteś zobowiązany powiedzieć całą prawdę, nie tylko jej część. "


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 12:00 »
Wszystko się zgadza.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 12:25 »
Czy znaliście takich typowych donosicieli?
Może sami nimi byliście czasem? :)

Na mnie donoszono w szkole, choć sam nie miałem tego nawyku. :-\


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 13:58 »
Przyjaźniłem się kiedyś z jednym bratem, który po popełnieniu grzechu poszedł i doniósł na samego siebie oraz na osobę mającą udział w tym wybryku. Powołany został komitet i on został wykluczony.
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec, 2018, 14:08 wysłana przez Gandalf Szary »
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Roszada

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 14:41 »
A dobrze mu za to samodonosicielstwo. ;D


Offline zero1

  • Pionier
  • Wiadomości: 978
  • Polubień: 2209
  • YT - 'Świadkowie Jehowy przebudźcie się!'
Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 16:02 »
(...) Starsi mają prawo znać fakty
I tu jest pies pogrzebany. Oni nie mają żadnych praw, bo są nikim dla nieznanych sobie osób. Nigdzie nie podpisywali dokumentu nadającego im jakąkolwiek pozycję ponad innych, nie są zobowiązani bronić nikogo przed sądem w żadnym wypadku - w razie gdyby nawet ktoś z nich szczerze chciał pomóc członkowi zboru, to zostanie odesłany do działu prawnego, gdzie sprowadzą go na Ziemię i każą zająć się 'najważniejszą' działalnością - nabijaniem godzinek - a ew. zagubionego człowieka pozostawić samemu sobie, natomiast gdy chodzi o kontrolę umysłów i działań, to powołają się właśnie na takie zdanie ze Strasznicy.
Popatrzcie jak gładko wchodzi psychomanipulacja do biednych jej czytelników - odwołując się do najszczerszych odczuć rzekomej pomocy, robi się z ludzi oskarżycieli, a potem pseudo-sędziowie już robią swoje. Mają do tego amerykański podręcznik.
To na tym powyższym zdaniu może się oprzeć #prokuratura i #policja w podjęciu działań przeciwko tajnym procedurom i procederowi ujawniania prywatnych szczegółów nt. życia obcych ludzi jakimś typom bez potwierdzonych kompetencji i kwalifikacji, żerujących tylko na cudzym nieszczęściu, żeby wynieść się ponad nich i ich zdeptać.
Gardzę tym i potępiam to potysiąckroć! Precz z samozwańczymi sądami tajnych trójek hydraulik-portier-bezrobotny!
nowezrozumienie@gmail.com
J3b4ć komitety sądownicze.


Offline Roszada

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 18:11 »
Zdaje się, że w NT jest tylko jeden przypadek donosicielstwa.

Zrobili to Żydzi względem kobiety cudzołożnej.
Ale Towarzystwu ten fragment nie pasował, więc go usunęli z Biblii z 2013 r.
Czemu go usunęli?
Dlatego, że donosicielami byli ci co sami grzeszyli? :-\


Offline Roszada

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Czerwiec, 2018, 19:12 »
"A co w sytuacji, kiedy ktoś ze zboru popełnił poważny grzech, a ty o tym wiesz? Możliwe, że starsi, którzy mają obowiązek dbać o czystość moralną zboru, będą musieli cię spytać, co wiesz o tej sprawie. Co byś zrobił, szczególnie gdyby chodziło o twojego przyjaciela lub krewnego? „Kto kieruje się prawdą, zeznaje uczciwie” (Prz. 12:17, Edycja Świętego Pawła; 21:28). Dlatego jesteś zobowiązany powiedzieć całą prawdę, nie tylko jej część. Starsi mają prawo znać fakty. Dzięki temu mogą ustalić, jak najlepiej pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową (Jak. 5:14, 15)" (Strażnica październik 2018 s. 10).
A tu przeciwstawny fragment, dawny, z 1934 r.:

„Niejedni (...) objawiają oni życzenie karania niektórych swoich braci. Szukają u swych braci wad i robią na nich doniesienia, chcąc sprowadzić na nich trudności i ucisk, gdyż pragnęliby widzieć ich upadek. Tacy omieszkują przypomnieć sobie następującą wyraźną i niezmienną regułę Jehowy: »Moja jest pomsta, a ja oddam, mówi Pan«. Ci, którzy występują jako duchowi policjanci swoich braci, wskutek tego sami często znajdują się w uciemiężeniu i ucisku...” (Aniołowie 1934 s. 60).


Offline Diotrefes

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Lipiec, 2018, 23:54 »
Niekoniecznie przeciwstawny, raczej zestawiający dwie różne intencje - jak to ująłeś - "donosiciela".

Fragment z 1934 roku mówi o osobach 'chcących sprowadzić na innych trudności i ucisk, gdyż pragnęliby widzieć ich upadek', natomiast cytat z 2018 wskazuje na to, że takie zachowanie może "pomóc grzesznikowi odbudować więź z Jehową".

Tak jak z dzieckiem i słodyczami. Można nienawidzić dzieci i na złość chować przed nimi słodycze, myśląc "dobrze im tak" lub "jeśli ja nie mogę ich jeść, to one też nie będą", albo robić to w trosce o ich zdrowie, zęby i przyszłość - bez żadnego obrażania się, w pełni rozumiejąc sytuację i niejako widząc więcej.
To samo działanie - inne intencje.

Ja to tak rozumiem.

Bo w sumie jak wypełnić Mt 18, 15-17?


Offline mav

  • Ja tu tylko sprzątam
  • Wiadomości: 1 228
  • Polubień: 6988
  • Nie sztuka się godzić, sztuką jest się wcale nie pokłócić.
Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Lipiec, 2018, 13:20 »
Konto "imam" (czyli kolejne wcielenie nawiedzonego Świadka Jehowy który najwyraźniej raportuje czas w którym trolluje na forum) wraz ze wszystkimi jego postami zostało usunięte. I myślę że właśnie tak będziemy od tej pory z tym osobnikiem postępować, bo jak widać samo banowanie jest nieskuteczne. Wszystkim innym polecam ignorowanie postów z nowych kont, które ewentualnie założy.


Offline julia7

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Lipiec, 2018, 13:46 »
A czy donosi się starszym na innych starszych, jeśli coś zrobią wbrew Organizacji?


Offline Sebastian

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Lipiec, 2018, 13:57 »
Konto "imam" (czyli kolejne wcielenie nawiedzonego Świadka Jehowy który najwyraźniej raportuje czas w którym trolluje na forum) wraz ze wszystkimi jego postami zostało usunięte. I myślę że właśnie tak będziemy od tej pory z tym osobnikiem postępować, bo jak widać samo banowanie jest nieskuteczne. Wszystkim innym polecam ignorowanie postów z nowych kont, które ewentualnie założy.

myślę że całkowite fizyczne zniszczenie całej jego dotychczasowej pracy pozbawi tego trolla motywacji do "głoszenia" akurat tą metodą - dlatego chcę pochwalić powyższy pomysł

a idąc krok dalej chcę zapytać czy administracja chce pójść o jeden krok dalej (albo jak kto woli o kilka kroków wstecz) - dlatego zapytam:

czy dotychczasowe trampkokonta także pójdą na przemiał wraz z zawartością?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline dziewiatka

Odp: Donoszenie do starszych na siostry i braci
« Odpowiedź #14 dnia: 04 Lipiec, 2018, 05:57 »
Donoszenie na starszych a jakże przodują w tym nowi starsi ,którzy uważają się za mało docenieni .Są też w zborze typowi pieniacze i jeżeli coś idzie nie po jego myśli to się  awanturuje.Na mnie skargi do Nadarzyna pisał sługa bo czuł się dyskryminowany tym ,że otrzymywał zadania w TSSK.