Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu  (Przeczytany 4246 razy)

dawid

  • Gość
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego Org. ŚJ wyraźnie skręciła w ostatnich latach w stronę fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu?   


Offline gedeon

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj, 2015, 15:18 »
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego Org. ŚJ wyraźnie skręciła w ostatnich latach w stronę fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu?

To normalne aby utrzymać masy w posłuszeństwie.


dawid

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Maj, 2015, 15:21 »
Masz rację. To trzeba to zmienić.


Offline Technolog

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Maj, 2015, 15:34 »
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego Org. ŚJ wyraźnie skręciła w ostatnich latach w stronę fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu?
A konkretnie?


Offline Roszada

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Maj, 2015, 15:38 »
Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić, dlaczego Org. ŚJ wyraźnie skręciła w ostatnich latach w stronę fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu?
A jakie podasz przykłady?
I skąd wiesz, że to się ostatnio zmieniło?
Co to są "ostanie lata"?
Ostatnie 5, 20 czy 40?


dawid

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Maj, 2015, 15:45 »
Mam na myśli zniechęcanie do zdobywania wykształcenia, skrajna nietolerancja wobec osób wykluczonych, a zwłaszcza członków rodzin, tępienie wszelkich przejawów samodzielnego myślenia. Jeśli chodzi o umiejscowienie w strumieniu czasu, to chodzi o ostatnie 10-15 lat.
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2015, 15:47 wysłana przez dawid »


Offline Noc_spokojna

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Maj, 2015, 15:51 »
Mam na myśli zniechęcanie do zdobywania wykształcenia, skrajna nietolerancja wobec osób wykluczonych, a zwłaszcza członków rodzin, tępienie wszelkich przejawów samodzielnego myślenia. Jeśli chodzi o umiejscowienie w strumieniu czasu, to chodzi o ostatnie 10-15 lat.
A wcześniej było inaczej?
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Mario

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Maj, 2015, 16:01 »
Mam na myśli zniechęcanie do zdobywania wykształcenia, skrajna nietolerancja wobec osób wykluczonych, a zwłaszcza członków rodzin, tępienie wszelkich przejawów samodzielnego myślenia. Jeśli chodzi o umiejscowienie w strumieniu czasu, to chodzi o ostatnie 10-15 lat.

Wydaje mi się , że to jest taka sinusoida w działaniach CK. Cyklicznie powtarzane są podobne metody i sposoby. Koniec świata bliski -> więcej głoście -> koniec już tuż tuż -> służba pionierska prawie jak obowiązek -> po co wykształcenie? -> zacieśnianie więzi braterskich poprzez zebrania i głoszenie -> za minutę Armagedon ->  nie gromadźcie majątków , oddajcie to Jehowie  , to i tak jego ( czytasz Jehowie , rozumiesz "Niewolnikowi" ) -> po co małżeństwa skoro koniec za chwilę? ->  koniec nie nadszedł , Jehowa nie zmienia się. , trzeba cierpliwości

I tak przez 20-40 lat ściemniania a potem człowiek jest w takim wieku że nie chce się już nic zmieniać i wtedy słyszy od Niewolnika : " -> Dokąd pójdziesz? Gdzie są wypowiedzi życia wiecznego?
No ale są młode osoby , które trzeba zatrzymać w Organizacji więc proces "końcowania" od nowa...

Chyba ta zmienność istnieje na wskutek starzenia się pokoleń naszych rodziców i dziadków a na nowych młodych sprawdzają się te same metody..


dawid

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Maj, 2015, 16:59 »
Kiedyś można to było jeszcze jakoś wytłumaczyć brakiem dostatecznej wiedzy i zrozumienia, ale dziś żyjemy w okresie prawdziwej rewolucji naukowo-technicznej, w czasie, gdy mamy nieograniczony dostęp do informacji po paru kliknięciach na klawiaturze komputera. To trzeba było zrozumieć i tak pokierować poczynaniami zboru chrześcijańskiego, żebyśmy wznieśli się na wyższy poziom intelektualny, a nie dryfowali w stronę dogmatyzmu.   


Offline Roszada

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj, 2015, 17:12 »
Mam na myśli zniechęcanie do zdobywania wykształcenia

To się akurat nie zmieniło od lat 60. XX w., jeśli chodzi o wyższe wykształcenie.

A w latach 50. XX było gorzej, bo zniechęcali do średniego wykształcenia. Teraz średnie tolerują. :)
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2015, 17:19 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj, 2015, 17:16 »
skrajna nietolerancja wobec osób wykluczonych, a zwłaszcza członków rodzin,

To się zmieniło na plus w 2013 r.:

Złagodzone stanowisko dotyczące kontaktów z wykluczonymi podczas zebrań

„Obojętnie czy wykluczony siedzi obok krewnego, czy któregokolwiek innego członka zboru, nie powinno to budzić zastrzeżeń jeśli tylko zachowuje się właściwie. Wprowadzanie ograniczeń, gdzie kto ma siedzieć, mogłoby w różnych sytuacjach wywoływać niepotrzebne problemy. Jeżeli wszyscy obecni, łącznie z wiernymi Bogu krewnymi, starają się respektować biblijne zasady dotyczące wykluczenia i miejsce zajmowane przez wykluczonego nikogo nie gorszy, nie ma potrzeby wprowadzać w tej kwestii żadnych ustaleń. (...) Jest to nowe wyjaśnienie w stosunku do tego, co zostało opublikowane w Strażnicy numer 2 z 1961 roku, strona 16 (wydanie polonijne z października 1953 roku, strona 159)” (Strażnica 01.08 2013 s. 8 ).
« Ostatnia zmiana: 24 Maj, 2015, 17:19 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj, 2015, 17:17 »
tępienie wszelkich przejawów samodzielnego myślenia. Jeśli chodzi o umiejscowienie w strumieniu czasu, to chodzi o ostatnie 10-15 lat.
Tu by trzeba podać przykłady. :-\

Nie wiem, czy przed 10-15 laty było z tym lepiej. ;)


dawid

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Maj, 2015, 07:38 »
Tu nie chodzi o zmiany kosmetyczne, ale o generalny zwrot w kierunku tolerancji i poszanowania praw człowieka. Skoro ŚJ walczą o poszanowanie ich prawa do wolności religijnej, odwołując się w razie potrzeby do najwyższych instancji sądowych, to powinni też respektować wolność religijną tych osób, które z jakichś względów opuściły ich szeregi, i nie traktować ich jak wyrzutków społecznych, stosując wobec shunning i ostracyzm. Jest to sprzeczne nie tylko z naukami Jezusa Chrystusa, ale też z ogólnie przyjętymi zasadami w cywilizowanym świecie. 


Mario

  • Gość
Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Maj, 2015, 08:51 »
Tu nie chodzi o zmiany kosmetyczne, ale o generalny zwrot w kierunku tolerancji i poszanowania praw człowieka. Skoro ŚJ walczą o poszanowanie ich prawa do wolności religijnej, odwołując się w razie potrzeby do najwyższych instancji sądowych, to powinni też respektować wolność religijną tych osób, które z jakichś względów opuściły ich szeregi, i nie traktować ich jak wyrzutków społecznych, stosując wobec shunning i ostracyzm. Jest to sprzeczne nie tylko z naukami Jezusa Chrystusa, ale też z ogólnie przyjętymi zasadami w cywilizowanym świecie. 

Ale taki zwrot nie nastąpi , to sprzeczne z podstawowymi założeniami tego kościoła.
Ktoś powiedział , że religia Świadków Jehowy to religia sprzeczności. I jest w tym dużo racji. Tyle publicznie i we własnym gronie mówienia o tym co dobre i tyle fatalnych skutków , które niosą niektóre patologiczne doktryny.

Zresztą są organizacje , które założyli Św J , którzy są wewnątrz i próbują na różne sposoby wpływać na CK - nie da się.


Offline gedeon

Odp: Zwrot w kierunku fundamentalizmu, nietolerancji i fanatyzmu
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Maj, 2015, 09:39 »
Dawidzie, co do oceny prawnej WTS, masz całkowitą racje. Tylko jak chcesz to naprawić???
Stowarzyszenie Wyzwoleni podejmowalo i nadal podejmuje wiele działań w obronie poszanowania prawa. Miedzy innymi zmiana statutu,  ochrona danych osobowych, sprawa pedofilii i ostracyzmu.
To jest możliwe.