Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: a co dalej...?  (Przeczytany 96686 razy)

DeepPinkTool

  • Gość
Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #300 dnia: 21 Lipiec, 2018, 17:21 »
Np w to :

"Wyjścia 20 2 "Ja jestem Jahwe, twój Bóg, którym cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Wyjścia 20 3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
Wyjścia 20 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co
jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!
Wyjścia 20 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem
Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych,
którzy Mnie nienawidzą.
Wyjścia 20 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.
Wyjścia 20 7 Nie będziesz wzywał imienia Boga twego, Jahwe, do czczych rzeczy, gdyż Jahwe nie pozostawi
bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy
a dlaczego nie w to co poniżej? Przecież taka była treść na tablicach, które przyniósł Mojżesz.
 "Pan odpowiedział: «Oto Ja zawieram przymierze wobec całego ludu twego i uczynię cuda, jakich nie było na całej ziemi i u żadnych narodów, i ujrzy cały lud, wśród którego przebywasz, że dzieła Pana, które Ja uczynię z tobą, są straszne. Przestrzegaj tego, co Ja dzisiaj tobie rozkazuję, a Ja wypędzę przed tobą Amorytę, Kananejczyka, Chetytę, Peryzzytę, Chiwwitę i Jebusytę. Strzeż się zawierania przymierza z mieszkańcami kraju, do którego idziesz, aby się nie stali sidłem pośród was. Natomiast zburzcie ich ołtarze, skruszcie czczone przez nich stele i wyrąbcie aszery.
Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu, bo Pan ma na imię Zazdrosny: jest Bogiem zazdrosnym. Nie będziesz zawierał przymierzy z mieszkańcami tego kraju, aby, gdy będą uprawiać nierząd z bogami obcymi i składać ofiary bogom swoim, nie zaprosili cię do spożywania z ich ofiary. A także nie możesz brać ich córek za żony dla swych synów, aby one, uprawiając nierząd z obcymi bogami, nie przywiodły twoich synów do nierządu z bogami obcymi. Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu. Zachowaj Święto Przaśników; przez siedem dni będziesz jadł chleby przaśne, jak to ci poleciłem. A uczynisz to w czasie oznaczonym, czyli w miesiącu Abib, gdyż wtedy wyszedłeś z Egiptu. Wszystko pierworodne do Mnie należy, a także pierworodny samiec z bydła, wołów i owiec. Pierworodnego zaś osła wykupisz głową owcy, a jeślibyś nie wykupił, złamiesz mu kark. Wykupisz też pierworodnego syna swego, i nie wolno się ukazać przede Mną z pustymi rękami. Sześć dni pracować będziesz, a w dniu siódmym odpoczywaj tak w czasie orki, jak w czasie żniwa. Będziesz obchodził Święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy i Święto Zbiorów przy końcu roku. Trzy razy w roku ukażą się wszyscy twoi mężczyźni przed obliczem Pana, Boga Izraela. Ja bowiem wypędzę narody sprzed ciebie i rozszerzę twoje granice, i nikt nie będzie napadał na twój kraj, gdy ty trzy razy w roku pójdziesz, aby pokazać się przed obliczem Pana, Boga twego. Krwi moich ofiar nie powinieneś składać razem z kwaszonym chlebem, i nic z ofiary paschalnej nie powinno pozostać na drugi dzień. Najlepsze z pierwocin ziemi twojej winieneś przynieść do domu Pana, twego Boga. Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki».
Pan rzekł do Mojżesza: «Zapisz sobie te słowa, gdyż na podstawie tych słów zawarłem przymierze z tobą i z Izraelem»"


Tylko takie przykazania na tablicach kamiennych widzieli Żydzi.


Offline Roszada

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #301 dnia: 21 Lipiec, 2018, 18:59 »
Cytuj
Jahwe nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy

To o mirandzie bo wrzuca gdzie wlezie słowo Jehowa. Jehowa to, Jehowa tamto, Jehowa siamto. :-\

Paweł pisał o takich jak miranda, że przez nich:

Rz 2:24: „poganie bluźnią imieniu Boga”



Offline CEGŁA

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #302 dnia: 21 Lipiec, 2018, 22:33 »
Miranda, roszada raczej nie odnosi się pogardliwie do Świadków Jehowy, a raczej do ich głupich doktryn.  I proszę nie myl słowa Jehowa z imieniem Jahwe (JHWH), bo to błąd zasługujący na jedynkę z trzema wykrzyknikami.
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline ewa11

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #303 dnia: 21 Lipiec, 2018, 23:29 »
Miranda, roszada raczej nie odnosi się pogardliwie do Świadków Jehowy, a raczej do ich głupich doktryn.  I proszę nie myl słowa Jehowa z imieniem Jahwe (JHWH), bo to błąd zasługujący na jedynkę z trzema wykrzyknikami.

Kiedyś byłam na pielgrzymce w Izraelu. Ksiądz-przewodnik  tlumaczył, że najbardziej prawdopodobną wymową tetragramu jest Jahwe, a Jehowa to błąd, po czym weszliśmy do sklepu z pamiątkami, dewocjonaliami i szatami liturgicznymi, i tam na jednej szacie było wyhaftowane "Jehovah".

W zeszłym roku byłam też na konferencji wolnych chrześcijan, w której brali udział goście z zagranicy (coś jak międzynarodowy kongres SJ), i w jednym z przemówień polski mówca mówił "Jahwe", a anglojęzyczny tłumacz tłumaczył "Jehovah". Wnioskuję z tego, że w niektórych krajach forma "Jehovah" jest bardziej popularna.


Offline CEGŁA

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #304 dnia: 21 Lipiec, 2018, 23:43 »
Tak, masz rację że jest bardziej popularna. Tylko w przeciwieństwie do wymowy JHWH (prawdopodobna wymowa Jahwe), Jehowa jest wynalazkiem mającym mało co wspólnego z prawidłową wymowa tetragramu. To sztuczny twór złożony z kilku wyrazów i transliteracji. Inni nazywają Boga np. Allach, Świętowit, El itd. Można koło tego postawić słowo Jehowa.  To, że jakieś niby autorytety coś twierdzą nie znaczy, że jest prawdą. Lepiej samemu badać.

Ludzie nadawali Bogu różne imiona, i tak się do Niego zwracali co nie znaczy że to przeszkadza Mu w tym aby je słyszeć. W słuchaniu a wysłuchiwaniu jest różnica. Bóg zawsze wysłuchuje ludzi o prawym sercu. Bóg nie zamyka się na ludzi jak to my często myślimy.
« Ostatnia zmiana: 21 Lipiec, 2018, 23:49 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #305 dnia: 22 Lipiec, 2018, 00:15 »
Chyba Indian Jones się nie myli. Poza tym, takie autorytety jak George Lucas, Steven Spielberg, czy wreszcie Harrison Ford nie wystawiłyby się na publiczne ośmieszanie w temacie niewiedzy. Chyba, że oni są od Świadków. Albo Świadki im płacą. To może nawet nowa teoria spiskowa - biegnę ją opatentować!
Ale jak ktoś chce się bawić w interpretacje tekstów z prymitywnych języków, w których nawet samogłosek nie używali, to jego sprawa.
Z tego co pamiętam, ciężko było stwierdzić, o co chodziło autorom "Sonetów krymskich", "Metafizyki dwugłowego cielęcia", lub "Rozmów z piramidami", mimo iż pisali po polskiemu. Ale nauczyciel wiedział! 
I przydzielał oceny wg. sobie znanego upodobania.


Offline CEGŁA

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #306 dnia: 22 Lipiec, 2018, 00:30 »
Ten film jest zajefajny.


Jest takich jeszcze parę.
Był jakiś film gdzie gościu z ryciny skamieliny "sowy i czegoś tam" stworzył historię o wymowie JEHOVAH. Ci naukowcy to zazwyczaj Świadkowie Jehowy, albo zwykłe szajbusy.
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Gandalf Szary

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 771
  • Polubień: 5142
  • Najbardziej boję się fanatyków.
Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #307 dnia: 22 Lipiec, 2018, 00:35 »
Szkoda, że film jest po angielsku i brak tłumaczenia.
„Nikt nie jest tak bardzo zniewolony jak ktoś, kto czuje się wolnym, podczas gdy w rzeczywistości nim nie jest”.

Johann Wolfgang Gothe,


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #308 dnia: 22 Lipiec, 2018, 00:58 »
Szkoda, że film jest po angielsku i brak tłumaczenia.

Ciesz się, że nie po rosyjsku.

Podobnie król Sanjaya z Lehii (?) uważa, że heliocentryzm to demoniczna nauka pochodząca z piekła, ponieważ hel(l) to znaczy piekło, czyli piekłocentryzm.
Dobra, też idę się napić  8-)
Zresztą, co ja się tam znam w tej dziedzinie ;) Najważniejsze jest aby nie dać się przeciągnąć na ciemną stronę mocy.



Offline bene

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #309 dnia: 22 Lipiec, 2018, 07:17 »
To co cytujesz z ŁK 10 to największe przykazanie . Niestety obecnie mało kto miłuje Jehowę, Boga, tak jak każe czynić to Jezus. Uważam, ze jeśli wypełniasz te dwa przykazania, o których piszesz, tzn miłowanie Jehowy i miłowanie bliźniego swego, droga do zbawienia staje się dużo bliższa. Miłowanie Jehowy wiąże się z  wypełnianiem Jego woli więc sądzę, ze ty znajdziesz tę prawdziwą drogę.
Masz racje nie wielu miłuje Boga tak jak to nakazywał Jezus. Jak poczytasz sobie cały ten rozdział to niestety ale słowa tam zapisane eliminują WTS. Na przestrzeni 30 lat nie spotkałem ani jednego Świadka Jehowy który by zastosował sie do poleceń Jezusa z wersetów 1-20. A jeżeli chodzi o przypowieść z wersetów 29-37 to nawet jeżeli by przyjąć prosty przelicznik 1:1 to wychodziłoby że przynajmniej 16 milionów dolarów rocznie powinno byc w budżecie WTS na działalność charytatywno opiekuńczą. A jest to suma bardzo zaniżona bowiem szacuje się iż jeden denar to zaplata za dniówkę czyli można przyjąć iż 10% wynagrodzenia powinno pójść na ten cel co może dać sumę nawet sięgającą miliard dolarów rocznie. A zdaje się takiej pozycji w takich kwotach w budżecie korporacji z ameryki brakuje. Jeżeli sie myle to wyprowadź mnie z błedu.Będe mile zaskoczony
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline ewa11

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #310 dnia: 22 Lipiec, 2018, 09:44 »
Tak, masz rację że jest bardziej popularna. Tylko w przeciwieństwie do wymowy JHWH (prawdopodobna wymowa Jahwe), Jehowa jest wynalazkiem mającym mało co wspólnego z prawidłową wymowa tetragramu. To sztuczny twór złożony z kilku wyrazów i transliteracji. Inni nazywają Boga np. Allach, Świętowit, El itd. Można koło tego postawić słowo Jehowa.  To, że jakieś niby autorytety coś twierdzą nie znaczy, że jest prawdą. Lepiej samemu badać.

Zapewne masz rację.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #311 dnia: 22 Lipiec, 2018, 17:25 »
Ten Kowalski nie przesiaduje przy stojaku ale głosi o królestwie Bożym.

Szczerze się uśmiałem. Głosi siedząc na ławce kawałek dalej i wertując internet w telefonie. Dziesiątki razy to widuję jak postawią rydwan tak że przeszkadza na chodniku i kilka metrów dalej albo plotkują na ławce, albo stukają po telefonach.
A poważnie, to nie jest głoszenie, ale reklamowanie korporacji wydawniczej.

Poza tym gwarantuję ci, ze ten Kowalski ma czas i na rodzinę. Może jest z rodziną kiedy inni np siedzą godzinami przy kompie albo przesiadują w kinie na kolejnym filmie.

Jakoś z historii czytanych na forum, z moich prywatnych obserwacji członków mojego byłego zboru, to dla rodziny tego czasu zostawało niewiele, także następnym razem pomyśl zanim coś napiszesz. Nie wiem ile godzin wyrobić musi obecnie pionier, ale tyle godzin ile poświęci, tyle mniej mu zostaje na życie rodzinne.
To raz, dwa, co złego jest w obejrzeniu filmu w kinie? Albo w śledzeniu ciekawostek w internecie?

PS: A czy Ty chwalisz się swoim starszym, że przesiedziałeś już ponad 12 godzin na odstępczym forum? Przecież te 12 godzin trzeba było przy stojaku spędzić.  ;D
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec, 2018, 17:44 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline klara kot

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #312 dnia: 23 Lipiec, 2018, 12:51 »
Tak sobie dalej analizując, trafiłam dziś na pewną teorię, która mnie totalnie rozwaliła  :o
czy spotkaliście się kiedyś z zarzutem, że listy apostoła Pawła nie są natchnione przez Boga i nie powinny znaleźć się w kanonie Pisma?
Autor bloga na który natrafiłam : "Niestety Bóg niczego i nigdy Pawłowi nie przekazał, Syn Boży także nie i z tych prostych przyczyn Paweł bardzo rzadko cytuje samego Boga, a Syna Bożego nie zacytował on ANI RAZU. W niemal wszystkich zborach, religiach i sektach nie katolickich stosuje się tego typu narrację i nikt się nigdy nad tym nie zastanawia."

"Największym problemem Pawła jest brak nauk Boga i Syna w jego listach a treścią ich są... OSOBISTE, FAŁSZYWE NAUKI, DOKTRYNY I PROROCTWA PAWŁA."

"Chrystus nauczał swoich uczni, danych mu przez Boga przez 3.5 roku ale Paweł nigdy o Chrystusa naukach nie wspominał!"

"Chrystus nauczał tego, czego nauczył Go Ojciec. Paweł nauczał swoich doktryn, sprzecznych całkowicie z naukami Chrystusa. Musimy naśladować Chrystusa a nie Pawła, który często stawia siebie jako wzór, zaprzeczając tym samym naukom Chrystusa. Paweł nie naśladował Chrystusa i nie głosił Ewangelii Boga Ojca o Królestwie Bożym!"

Przytacza duzo dużo argumentów i wypowiedzi biblijnych. Tu odnośnik jakby kogoś interesowało:
http://www.zbawienie.com/apostol-Pawel.htm

Przyznam, że czuję się trochę zbita z tropu.


Offline Roszada

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #313 dnia: 23 Lipiec, 2018, 12:56 »
Ta herezja pojawiła się już u ebionitów I/II w.
Odrzucali pisma Pawła, bo nie podobało się że odrzuca obrzezanie, szabat i inne zwyczaje Żydów.

Ono odrzucał jedno, a oni jego. :)


Offline miranda

Odp: a co dalej...?
« Odpowiedź #314 dnia: 23 Lipiec, 2018, 12:58 »
Kiedyś byłam na pielgrzymce w Izraelu. Ksiądz-przewodnik  tlumaczył, że najbardziej prawdopodobną wymową tetragramu jest Jahwe, a Jehowa to błąd, po czym weszliśmy do sklepu z pamiątkami, dewocjonaliami i szatami liturgicznymi, i tam na jednej szacie było wyhaftowane "Jehovah".

W zeszłym roku byłam też na konferencji wolnych chrześcijan, w której brali udział goście z zagranicy (coś jak międzynarodowy kongres SJ), i w jednym z przemówień polski mówca mówił "Jahwe", a anglojęzyczny tłumacz tłumaczył "Jehovah". Wnioskuję z tego, że w niektórych krajach forma "Jehovah" jest bardziej popularna.

Czyli nawet ksiądz potwierdził, ze forma Jahwe też nie do końca jest potwierdzona jako ta prawdziwa. Świadkowie dlatego przyjęli imię Jehowa bo ta forma była używana przez wieki co potwierdzają chociażby cytaty z Ezechiela w Mariackim w Gdańsku. Tam  trzy razy jest napisane "Jehova" a cytaty te zostały tam namalowane chyba w XV w ne.
Poza tym świadkowie cały czas uznają obie formy imienia za poprawne.