Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?  (Przeczytany 6052 razy)

Offline Roszada

Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« dnia: 27 Maj, 2018, 14:37 »
Dziś każdy ŚJ powinien, czy nawet musi, nosić na służbie krawat.
Niewielu z nich wie, że krawat wywodzi się z wojskowości.
Jeden raz pisało o tym Towarzystwo Strażnica:

„Kto wymyślił krawat? (...) W okresie rewolucji francuskiej (1789-1799) po kolorze »chorwatki«, czyli szarfy okalającej szyję, rozpoznawano orientację polityczną jej właściciela. W XIX wieku ten element ubioru »odkryli« europejscy eleganci. Z wojska i świata polityki krawat trafił wówczas do męskiej garderoby. Dzisiaj w większości społeczeństw jest nie tylko ogólnie przyjęty, lecz w pewnych okolicznościach wręcz wymagany” (Przebudźcie się! Nr 9, 1996 s. 31).

Nie jest to może ważna sprawa, ale warta przypomnienia.
Tym bardziej, że właściwie nie wiem, od kiedy ŚJ zaczęli nosić krawaty do służby. :-\


Offline Technolog

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Maj, 2018, 15:45 »
Nie zawsze musi, czy nawet powinien. Ponoć są tereny, gdzie jest to zbyt formalne, nie wiem czy akurat w Polsce, bo tylko na zdjęciach tak widziałem.


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Maj, 2018, 15:46 »
Nie zawsze musi, czy nawet powinien. Ponoć są tereny, gdzie jest to zbyt formalne, nie wiem czy akurat w Polsce, bo tylko na zdjęciach tak widziałem.
A może by jakiś cytacik?
Bo tak bez musu i bez powinności chodzą w gorączkę spięci krawatami. :)



Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Maj, 2018, 17:59 »
No to takie luzaki na tych fotkach.
Może to jakiś przekaz medialny, że niby nie są spięci, że luz mają... :)

Cud nawrócenia przeciwnika krawatów.

*** yb11 s. 65 Głoszenie i nauczanie po całej ziemi ***
TERAZ SAM NOSI KRAWAT. Nasza siostra w Armenii znosiła w miejscu pracy prześladowania z powodu swojej religii. Jeden ze współpracowników miał zwyczaj drwić, mówiąc, że „ludzie, którzy noszą krawaty”, namówili ją do zmiany religii. Siostra wiele razy próbowała z nim porozmawiać, ale ponieważ starania te nie przynosiły rezultatu, postanowiła ignorować jego uwagi — wzorem Jezusa Chrystusa ‛nic nie odpowiadała’ (Mat. 27:12). W końcu mężczyzna ten został zwolniony z pracy za złe zachowanie i uprzykrzanie życia naszej siostrze. Po wielu miesiącach do zakładu wszedł pewien człowiek, szukając naszej siostry. Był to ów dawny współpracownik, który tak bardzo się z niej naśmiewał. Zdumiał ją jednak swoim wyglądem. Wcześniej drwił, że Świadkowie Jehowy chodzą w krawatach, a teraz sam nosił krawat i teczkę. Powiedział naszej siostrze: „Przepraszam za moje przykre słowa. Teraz wiem, że znalazłem prawdę”. Mężczyzna ów studiował Biblię ze Świadkami Jehowy i mimo sprzeciwu rodziny zgłosił się do chrztu, a później został pionierem stałym.

W takie bajki, to nawet ja nie wierzę. ;D


Offline HARNAŚ

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Maj, 2018, 19:09 »
Jak byłem nadzorcą służby to nawet namawiałem braci ,że gdy idziemy na tereny wiejskie podczas miesięcy letnich ,aby ściągnęli krawaty. Łatwiej wtedy złapać kontakt rolnikiem gdy nie jesteś wymuskanym paniczem z miasta.


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Maj, 2018, 19:11 »
A moi krewni z pola do nich wołali: "choćta nam pomóc". :)


Tusia

  • Gość
Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Maj, 2018, 19:14 »
Zamienił krzyżyk na krawat:

Chrześcijańskie życie i służba Kwiecień 2018, str.3


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Maj, 2018, 19:16 »
A tu stanowisko:

*** g00 8.6 Krawaty dawniej i dziś ***
W wielu krajach krawat uznawany jest za niezbędny element stroju oficjalnego. Dlatego chrześcijańscy mężczyźni zwykle noszą krawaty, gdy biorą udział w bardziej oficjalnych gałęziach służby. Ten pasek materiału okalający szyję rzeczywiście może przydać mężczyźnie godności i sprawić, że jego wygląd będzie budzić szacunek.

Co to takiego: "bardziej oficjalnych gałęziach służby". :)


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maj, 2018, 19:56 »
Pochwała za art. o krawatach i odpowiedź wydawcy:

*** g97 8.2 s. 30 Od naszych Czytelników ***
Krawaty  Bardzo dziękuję za artykuł „Kto wymyślił krawat?” [8 maja 1996]. Jako kaznodzieja Świadków Jehowy, głosząc od drzwi do drzwi, noszę krawat nawet w 30-stopniowe upały. Często myślałem sobie, że musiał go wymyślić jakiś okrutny XIII-wieczny inkwizytor, który chcąc wydusić z heretyka przyznanie się do winy, groził mu łamaniem kołem, miażdżeniem palców, gotowaniem w oleju lub noszeniem krawata w letnie popołudnie.
W. B., USA
Niektórzy uważają, że bez względu na rodzaj pogody noszenie krawata to tortura. Na uznanie zasługuje jednak fakt, iż w kręgach kulturowych, w których krawat jest stosownym elementem ubioru, Świadkowie Jehowy z reguły gotowi są znosić niewygodę wkładania go na czas służby kaznodziejskiej i chrześcijańskich zebrań. (Wyd.)


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Maj, 2018, 20:27 »
Zalecenie dla starszych:

*** km 2/85 s. 5 ak. 3 Przestrzeganie porządku teokratycznego (3) — na zebraniach ***
Bracia biorący udział w programie zebrań (także wygłaszający przemówienia w szkole teokratycznej) powinni dbać o wygląd zewnętrzny. W Poradniku powiedziano na stronie 187: „Jeśli chodzi o stosowny ubiór braci, którzy wygłaszają przemówienia w szkole lub na zebraniu służby, to można powiedzieć, że na ogół powinni być tak ubrani, jak brat, który ma wykład publiczny. Jeżeli w waszej okolicy panuje zwyczaj, że mówca publiczny nosi krawat i marynarkę, to taki strój jest też odpowiedni przy wygłaszaniu przemówienia w Teokratycznej Szkole Służby Kaznodziejskiej” (zob. też par. 20 na s. 188).


Offline free

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Maj, 2018, 20:28 »
Nie ma przykazu chodzenia w krawacie sa jedynie pewne insynuacje. Podobnie jest z goleniem sie czy tatuarzem. SJ jako religia korporacyjna bardzo duza uwage przywiazuja do tego jak ich widza. To co gorszy w jednym spoleczenstwie w innym jest do przyjecia. W skandynawii np niektorzy mowcy na zebraniach rezygnowali z krawata w upalne dni. Rzadko natomiast w zborach polskich gdzie spolecznosc jest mniej wyluzowana.
Jesli dzieki bogu pana boga nie ma to chwala bogu
Jesli nie daj boze pan bog jest to niech nas reka boska broni


Offline Roszada

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Maj, 2018, 20:33 »
Nie jest to może ważna sprawa, ale warta przypomnienia.
Tym bardziej, że właściwie nie wiem, od kiedy ŚJ zaczęli nosić krawaty do służby. :-\
Właściwie już za czasów Russella nosili krawaty, ale tylko czarne:

„Uśmiech na zebraniu traktowano jak coś niestosownego, a sporo starszych braci nosiło wyłącznie czarne ubrania, czarne obuwie i czarne krawaty” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 173).

Sędzia zmienił ten zwyczaj czarnych krawatów w latach 1926-1927:

„Pragnąc wyeliminować spośród ludu Bożego świeckie zwyczaje, brat Rutherford już na poprzednim kongresie wywołał swym ubiorem małą sensację. Spostrzegł on mianowicie, że bracia w Europie – a to obejmowało również Niemcy – znajdowali upodobanie w ubieraniu się na zgromadzenia przeważnie na czarno. Zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w organizacjach fałszywej religii mężczyźni nosili czarne ubrania, podczas pogrzebów nawet czarne cylindry, no i na dodatek czarne krawaty. Te spostrzeżenia spowodowały, że brat Rutherford kupił sobie bardzo jasne ubranie i do tego wiśniowy krawat. Po jego przybyciu do Niemiec w takim stroju, wielu braci zarzuciło zwyczaj noszenia czarnych ubiorów” (Działalność Świadków Jehowy w Niemczech w czasach nowożytnych 1975 s. 19).


Offline salvat

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Maj, 2018, 20:54 »
Krawat....taaaak.... to cudowne uczucie gdy na dworze skwar, w aucie piekarnik, klima nie zdąży się napracować jak jedziesz 2.5 km na salę, na której wiesz że jedynym plusem będzie to, że w dyńkę nie będzie grzać, ale zaduch będzie nieprzeciętny, a koszula będzie się nieprzyjemnie przyklejac do ciała właśnie tam gdzie jest....krawat. Jednak zdjęcie go nie wchodzi w rachubę, bo bracia by się zgorszyli, a jak masz jakiś punkt na zebraniu to już w ogóle obraza majestatu by była. I tak człek się kisił 2 godziny.

Potem 10h na letnim kongresie było już niczym, wszakże trening był 2 razy w tygodniu + służba kaznodziejska.

Ostatnio jak zakładałem tę ozdobę z innego powodu niż zebranie itp. to przez pierwsze minuty czułem się....nieswojo.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2018, 21:01 wysłana przez salvat »
Jak nazwać człowieka, który mając trochę władzy mówi jedno, a robi coś co tym słowom zaprzecza?

https://www.youtube.com/watch?v=cZMCsCO9hYw


Offline Sebastian

Odp: Krawaty Świadków Jehowy - kto wymyślił krawat?
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Maj, 2018, 21:18 »
przez WTS tak mi obrzydły i krawaty i garnitury że w ogóle ich nie używam
Beatka dopytywała mnie kiedyś "ale na nasz ślub jednak krawat założysz?"
odpowiedziałem: tak, w drodze wyjątku, ale co niedzielę nosić go nie będę...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)