Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy  (Przeczytany 9635 razy)

Offline Piotr Adamczak

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 20
  • Polubień: 64
  • Mt 10, 28-33 Nie bójcie się tych, którzy zabijają
    • Faceboook
Księga Malachiasza została najprawdopodobniej spisana między 440 a 400 r. przed Chr.

Cel napisania: Księga Malachiasz jest wyrocznią: Słowo Pana dla Izraela przekazane przez proroka Malachiasza (Księga Malachiasza 1.1). Było to Boże ostrzeżenie, aby lud nawrócił się z do Boga. Ostatnia księga Starego Testamentu, ogłoszenie Bożej sprawiedliwości i obietnica jego odnowienia poprzez przyjście Mesjasza, pobrzmiewa w uszach Izraelitów. 400- letnia cisza kończy się podobnym przesłaniem Bożym wypowiedzianym przez następnego proroka- Jana Chrzciciela nawołującego: „Upamiętajcie się, albowiem przybliżyło się Królestwo Niebios” (Ew. Mateusza 3.2).

Kluczowe wersety: Księga Malachiasza 1.6, „Syn czci ojca, a sługa swojego pana. Jeżeli jestem ojcem, to gdzież jest moja cześć? A jeżeli jestem panem, to gdzież jest bojaźń przede mną?- mówi Pan Zastępów do was, kapłani, którzy gardzicie moim imieniem. Wy jednak mówicie: W czym wzgardziliśmy twoim imieniem?”

Księga Malachiasza 3.6-7, „Zaiste Ja, Pan, nie zmieniam się, lecz i wy nie przestaliście być synami Jakuba. Od dni waszych ojców odstępowaliście od moich przykazań i nie przestrzegaliście ich. Nawróćcie się do mnie, wtedy i Ja zwrócę się ku wam- mówi Pan Zastępów.”

Krótkie podsumowanie: Malachiasz spisał słowa Pana do wybranego ludu Bożego, który odszedł od niego, szczególnie kapłaństwa, które odwróciło się od Pana. Kapłaństwo nie traktowało ofiar w sposób, w jaki oczekiwał Bóg. Ofiary składane były ze zwierząt, które miały skazy, mimo że prawo dopuszczało jedynie zwierzęta bez defektów (5 Księga Mojżeszowa 15.21). Mężczyźni judzcy postępowali niegodnie wobec swoich żon i zastanawiali się z jakiego powodu Bóg nie chce przyjąć ich ofiar. Poza tym, ludzie nie łożyli dziesięciny tak jak powinni (3 Księga Mojżeszowa 27.30, 32). Mimo popełnianych przez nich grzechów i ich odejścia od Boga, Malachiasz zapewnia o Bożej miłości do ludu (Księga Malachiasza 1.1-5) i jego obietnicy o przyjściu Mesjasza (Księga Malachiasza 2.17-3.5).

Zapowiedzi: Księga Malachiasza 3.1-6 jest proroctwem dotyczącym Jana Chrzciciela. Był on Posłańcem Pana wysłanym, by prostować ścieżkę (Ew. Mateusza 11.10) dla Mesjasza, Jezusa Chrystusa. Jan głosił upamiętanie i chrzest w imieniu Pana, przygotowując drogę dla pierwszego przyjścia Jezusa. Lecz Posłaniec, który „nagle przyjdzie do swej świątyni” (Księga Malachiasza 3.1) jest Chrystusem który ponownie przyjdzie w sile i mocy (Ew. Mateusza 24). W tym czasie będzie „czyścił synów Lewiego” (Księga Malachiasza 3.3), oznacza to, że ci którzy przestrzegają Prawo Mojżeszowe będą musieli doświadczyć oczyszczenia przez krew Zbawiciela. Tylko wówczas będą zdolni złożyć „ofiary w sprawiedliwości” (Księga Malachiasza 3.3b), ponieważ będzie to sprawiedliwość Chrystusa dana im przez wiarę (2 Koryntian 5.21).

Zastosowanie praktyczne: Bóg nie jest zadowolony, gdy nie jesteśmy posłuszni w wypełnianiu jego nakazów. Odpłaci On tym, którzy go znieważają. Bóg nienawidzi rozwodu (2.16), traktując przymierze małżeństwa bardzo poważnie i nie chce, aby się ono rozpadło. Powinniśmy wiernie trwać przy swoim małżonku przez całe swoje życie. Bóg widzi nasze serca, zatem zna nasze zamiary; nic nie może być przed nim ukryte. On powróci i osądzi wszystkich. Lecz jeśli do niego powrócimy, On będzie blisko nas (Księga Malachiasza 3.6).

Teraz logicznie myśląc Posłańcem, Aniołem, który miał wyprostować drogę Bogu jest ( Jan Chrzciciel Mal 3:1 ) symbolicznie nazwany Eliaszem ( Malachiasza 3:23 ) zachęcam świadków Jehowy przeczytajcie   ( 3 rozdział Malachiasza ) wraz z odnośnikami i zastanówcie się czy to nie jest ewidentny dowód że JHWH to Jezus Chrystus.
Wolę być z Bogiem i niech osądza mnie świat,
niż trzymać ze światem, żeby osądził mnie Bóg


Offline HARNAŚ

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Luty, 2018, 17:36 »
Ja po dobrym winie mam lepsze , nie tak skomplikowane wizje.
Tu masz bardzo ograniczone pole do popisu bo tu mało świadków. A gdybym był nadal świadkiem to puściłbym koło uszu Twoje rewelacje. Poza tym Robbo sobie z Tobą i Twoją pokrętną argumentacją szybko  poradzi.


Offline Asturia

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty, 2018, 18:13 »
no jeżeli JHVH to Jezus a Jezus to JHVH ciekawe dlaczego niektórzy mają pretensje to świadków, że nie oddają należnej czci Jezusowi? że Jezusa nie uznają za swojego Boga i stwórcę?

ludzie przecież czcią JHVH to znaczy Jezusa bo według was Jezus = JHVH, JHVH = Jezus,
to już nie mówcie, że odrzucają Jezusa, bo nie odrzucają, wręcz odwrotnie czcią JEZUSA jako JHVH

do tak ciekawych wniosków można dojść analizując interpretacje pseudo nauczycieli




Offline Roszada

Odp: Księga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty, 2018, 18:18 »
zachęcam świadków Jehowy przeczytajcie   ( 3 rozdział Malachiasza ) wraz z odnośnikami i zastanówcie się czy to nie jest ewidentny dowód że JHWH to Jezus Chrystus.
Ale za bardzo skupiasz się na doktrynie.
To jest forum raczej społeczne, niż doktrynalne.
Takie tematy porusza się na forach biblijnych.

Zresztą tu większość exŚJ a nie ŚJ. :-\
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2018, 18:27 wysłana przez Roszada »


Offline hesusmesus

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Luty, 2018, 18:34 »
Cytuj

Teraz logicznie myśląc Posłańcem, Aniołem, który miał wyprostować drogę Bogu jest ( Jan Chrzciciel Mal 3:1 ) symbolicznie nazwany Eliaszem ( Malachiasza 3:23 ) zachęcam świadków Jehowy przeczytajcie   ( 3 rozdział Malachiasza ) wraz z odnośnikami i zastanówcie się czy to nie jest ewidentny dowód że JHWH to Jezus Chrystus.

Takich wersetów jest więcej.


Offline Roszada

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Luty, 2018, 18:43 »
Cytuj
czy to nie jest ewidentny dowód że JHWH to Jezus Chrystus.
To jest zbytnie uproszczenie.

Bo np. w Ps 110 JHWH występuje obok Adonaj.
ŚJ tak oddali to w swej Biblii:

„Wypowiedź Jehowy do mego Pana: „Siądź po mojej prawicy, aż położę twych nieprzyjaciół jako podnóżek dla twoich stóp”.” (Ps 110:1).

Nie lubię tego typu argumentacji, choć jestem trynitarzem.
Czasem JHWH jest wymiennikiem słowa Bóg, a czasem oznacza samego Ojca, jak w przypadku Ps 110:1.


Offline hesusmesus

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Luty, 2018, 19:03 »
Ciekawe że w tym przypadku słowa "Adonaj" nie przetłumaczyli jako "Jehowa"


Offline Roszada

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Luty, 2018, 19:20 »
Ciekawe że w tym przypadku słowa "Adonaj" nie przetłumaczyli jako "Jehowa"
To tylko w NT robili i nie o Panu Chrystusie.


Offline Nabonit

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Luty, 2018, 19:43 »
Księga Malachiasza została najprawdopodobniej spisana między 440 a 400 r. przed Chr.

Cel napisania: Księga Malachiasz jest wyrocznią: Słowo Pana dla Izraela przekazane przez proroka Malachiasza (Księga Malachiasza 1.1). Było to Boże ostrzeżenie, aby lud nawrócił się z do Boga. Ostatnia księga Starego Testamentu, ogłoszenie Bożej sprawiedliwości i obietnica jego odnowienia poprzez przyjście Mesjasza, pobrzmiewa w uszach Izraelitów. 400- letnia cisza kończy się podobnym przesłaniem Bożym wypowiedzianym przez następnego proroka- Jana Chrzciciela nawołującego: „Upamiętajcie się, albowiem przybliżyło się Królestwo Niebios” (Ew. Mateusza 3.2).

Kluczowe wersety: Księga Malachiasza 1.6, „Syn czci ojca, a sługa swojego pana. Jeżeli jestem ojcem, to gdzież jest moja cześć? A jeżeli jestem panem, to gdzież jest bojaźń przede mną?- mówi Pan Zastępów do was, kapłani, którzy gardzicie moim imieniem. Wy jednak mówicie: W czym wzgardziliśmy twoim imieniem?”

Księga Malachiasza 3.6-7, „Zaiste Ja, Pan, nie zmieniam się, lecz i wy nie przestaliście być synami Jakuba. Od dni waszych ojców odstępowaliście od moich przykazań i nie przestrzegaliście ich. Nawróćcie się do mnie, wtedy i Ja zwrócę się ku wam- mówi Pan Zastępów.”

Krótkie podsumowanie: Malachiasz spisał słowa Pana do wybranego ludu Bożego, który odszedł od niego, szczególnie kapłaństwa, które odwróciło się od Pana. Kapłaństwo nie traktowało ofiar w sposób, w jaki oczekiwał Bóg. Ofiary składane były ze zwierząt, które miały skazy, mimo że prawo dopuszczało jedynie zwierzęta bez defektów (5 Księga Mojżeszowa 15.21). Mężczyźni judzcy postępowali niegodnie wobec swoich żon i zastanawiali się z jakiego powodu Bóg nie chce przyjąć ich ofiar. Poza tym, ludzie nie łożyli dziesięciny tak jak powinni (3 Księga Mojżeszowa 27.30, 32). Mimo popełnianych przez nich grzechów i ich odejścia od Boga, Malachiasz zapewnia o Bożej miłości do ludu (Księga Malachiasza 1.1-5) i jego obietnicy o przyjściu Mesjasza (Księga Malachiasza 2.17-3.5).

Zapowiedzi: Księga Malachiasza 3.1-6 jest proroctwem dotyczącym Jana Chrzciciela. Był on Posłańcem Pana wysłanym, by prostować ścieżkę (Ew. Mateusza 11.10) dla Mesjasza, Jezusa Chrystusa. Jan głosił upamiętanie i chrzest w imieniu Pana, przygotowując drogę dla pierwszego przyjścia Jezusa. Lecz Posłaniec, który „nagle przyjdzie do swej świątyni” (Księga Malachiasza 3.1) jest Chrystusem który ponownie przyjdzie w sile i mocy (Ew. Mateusza 24). W tym czasie będzie „czyścił synów Lewiego” (Księga Malachiasza 3.3), oznacza to, że ci którzy przestrzegają Prawo Mojżeszowe będą musieli doświadczyć oczyszczenia przez krew Zbawiciela. Tylko wówczas będą zdolni złożyć „ofiary w sprawiedliwości” (Księga Malachiasza 3.3b), ponieważ będzie to sprawiedliwość Chrystusa dana im przez wiarę (2 Koryntian 5.21).

Zastosowanie praktyczne: Bóg nie jest zadowolony, gdy nie jesteśmy posłuszni w wypełnianiu jego nakazów. Odpłaci On tym, którzy go znieważają. Bóg nienawidzi rozwodu (2.16), traktując przymierze małżeństwa bardzo poważnie i nie chce, aby się ono rozpadło. Powinniśmy wiernie trwać przy swoim małżonku przez całe swoje życie. Bóg widzi nasze serca, zatem zna nasze zamiary; nic nie może być przed nim ukryte. On powróci i osądzi wszystkich. Lecz jeśli do niego powrócimy, On będzie blisko nas (Księga Malachiasza 3.6).

Teraz logicznie myśląc Posłańcem, Aniołem, który miał wyprostować drogę Bogu jest ( Jan Chrzciciel Mal 3:1 ) symbolicznie nazwany Eliaszem ( Malachiasza 3:23 ) zachęcam świadków Jehowy przeczytajcie   ( 3 rozdział Malachiasza ) wraz z odnośnikami i zastanówcie się czy to nie jest ewidentny dowód że JHWH to Jezus Chrystus.

Widzisz Piotrze, zastanowiłem się nad tym i dla mnie nie jest to ewidentny dowód ponieważ nie przeczytałem w Biblii w żadnym miejscu wypowiedzi Jezusa, który mówi: "Jestem JHWH ze starego testamentu" albo wypowiedzi JHWH: Poślę swoją drugą postać na ziemię i będę zwał się Jezus".
To był by ewidentny dowód. Twój sposób myślenia opiera się na Twojej własnej interpretacji tego co czytasz. Zauważ, że nauka o której mówisz została wprowadzona długo po apostołach a jak wiadomo po śmierci apostołów miało nastąpić odstępstwo od nauk Jezusa.
Skoro Jezus nigdzie nie uczył na ten temat to po co na siłę dodawać coś do Jego nauk? Moim zdaniem nie ma to najmniejszego celu.

Mimo wszystko pragnę Cię serdecznie pochwalić za trud i wysiłek jaki włożyłeś w przygotowanie tego posta. Fajnie, że poświęcasz czas na takie rozważania choć polecam zamiast tworzyć dogmaty to skupić się na nauka pochodzących bezpośrednio z Biblii.

NaboniT
Nabonit


Offline Roszada

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Luty, 2018, 19:49 »
Jezus wielu rzeczy nie powiedział, więc czemu miałby wprost powiedzieć

Cytuj
Jestem JHWH ze starego testamentu

Ale słowem "Jestem" nawiązywał do JHWH.

Jezus oczekiwał na wyciąganie wniosków z Jego czynów, a nie chodził i krzyczał na prawo i lewo ja jestem Bogiem.


Tusia

  • Gość
Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Luty, 2018, 19:54 »
Widzisz Piotrze, zastanowiłem się nad tym i dla mnie nie jest to ewidentny dowód ponieważ nie przeczytałem w Biblii w żadnym miejscu wypowiedzi Jezusa, który mówi: "Jestem JHWH ze starego testamentu" albo wypowiedzi JHWH: Poślę swoją drugą postać na ziemię i będę zwał się Jezus".

Żydzi pisali o Bogu w trzeciej osobie "On jest". Pisali tetragram JHWH. Natomiast Bóg się przedstawił w pierwszej osobie: "Jestem, który jestem" (Wj 3, 14).
Jezus odwołał się do tego imienia w J 8, 58: "Zanim Abraham stał się, Ja jestem". Nie znaczy to, że jest Ojcem. Jest Synem Bożym, bo zrodzony z Boga (Hbr 1, 5), jest Bogiem.
Równość w Bóstwie Ojca i Syna:
http://piotrandryszczak.pl/rownosc-ojca-i-syna.html


« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2018, 19:56 wysłana przez Tusia »


Offline Nabonit

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty, 2018, 20:09 »
Czy ktoś z moderatorów może ogarnąć te Katolickie brednie? Naprawdę powoli robi się to tak nudne jak flaki z olejem. Ile razy można pisać w koło to samo:

JEŚLI BIBLIA NIE WYRAŻA SIĘ NA JAKIŚ TEMAT JEDNOZNACZNIE TO KAŻDY CZŁOWIEK MA PRAWO ZDECYDOWAĆ W CO WIERZY. CHCECIE WIERZYĆ W TRÓJCE TO SOBIE WIERZCIE ALE NIE MA NAWET JEDNEGO DOWODU NA TO, ŻE TRÓJCA TO NAUKA ZGODNA Z PRAWDĄ. JEST TO WYMYSŁ KTÓRY WPROWADZONO OKOŁO 300-400 ROKU TAKŻE JEŚLI CHCECIE NAUCZAĆ WASZEGO POGLĄDU NA TEN TEMAT TO MYLICIE FORUM.

Każdy człowiek ma swój umysł i jeden uważa, że istnieje trójca a inny nie. Jesteście Panami mojej wiary czy jak?
Nabonit


Offline Roszada

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty, 2018, 20:20 »
Czy ktoś z moderatorów może ogarnąć te Katolickie brednie?
To nie jest nauka katolicka, ale ogólnochrześcijańska (protestantyzm, prawosławie i katolicyzm).
Licz się ze słowami.

Masz jakąś fobię, bo tu nikt słowa Trójca nie wymienił przed tobą.

Nie podoba ci się wątek to se daj na luz, a nie śmiecisz komuś. :-\
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2018, 20:22 wysłana przez Roszada »


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty, 2018, 20:22 »
  Każdy chyba ma prawo do własnych bredni. Jak sam piszesz, skoro Biblia nie pisze jasno to se można hasać po wyobraźni. Co najwyżej można komuś napisać, że się z  nim nie zgadza, albo ma inne zdanie, a nie uważać się za wyrocznię, kogoś z  prawem na wyłączność z poprawności.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2018, 20:24 wysłana przez Tazła »
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Startek

Odp: Ksiga Malachiasza Post szczególnie dla świadków Jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Luty, 2018, 20:24 »
Nabonit nikt się ciebie tutaj nie czepia . Opanuj emocje i nie rób nic na przekór sobie w co wierzysz .  A tak po za tym ,, co powiesz na dwoistość natury Pana Jezusa który jest zarówno Bogiem i człowiekiem " ?