Zgoda, jest jednak pewne zastrzeżenie:
*** The Watchtower z 1 czerwca 1981, s.31 [Strażnica nr5 z 1984, s.27] ***
Prawo, które Bóg nadał starożytnym Izraelitom: "Z żoną bliźniego twego spać nie będziesz ani się nasienia zmieszaniem nie splugawisz" (Kapł. 18:20, 29, Wujek). Prawo to zostało dane, gdy nowożytne metody sztucznego zapłodnienia i wydawania na świat dzieci "z probówki" nie były dostępne; mimo to ukazuje pogląd Boży.
Z treści Biblii wynika wniosek, że jeśli następuje zapłodnienie, gdy sperma i komórka jajowa nie pochodzą od męża i żony, jest to równoznaczne z cudzołóstwem lub rozpustą. Pismo Święte nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, jak Stwórca zapatruje się na takich ludzi: "Rozpustników i cudzołożników osądzi Bóg" (Hebr. 13:4; Mat. 19:9).
*** Przebudźcie się! z 8 marca 1993, s.11 ***
Biblijny punkt widzenia na tę sprawę naświetla Księga Kapłańska (3 Mojżeszowa) 18:20, gdzie czytamy: "I nie będziesz dawał wylewu swego nasienia żonie twojego bliźniego, bo stałbyś się przez to nieczystym" (NW). Nie ma żadnych biblijnych podstaw do tego, by robić różnicę między inseminacją w czasie stosunku a sztuczną inseminacją nasieniem dawcy. W każdym więc wypadku, gdy nasienie nie pochodzi od prawowitego męża kobiety, mamy do czynienia z rozpustą lub cudzołóstwem.
*** Przebudźcie się! z 22 września 2004, s.10 ***
Czy istnieją jakieś ograniczenia dotyczące korzystania ze zdolności rozrodczych?
Boży pogląd na tę sprawę wyrażony został w Księdze Kapłańskiej 18:20: "Nie wolno ci żonie twego towarzysza dać nasienia, które z ciebie wypłynie, bo przez to stałbyś się nieczysty". Według zasady tkwiącej u podłoża tego nakazu mężczyzna może dać swe nasienie wyłącznie własnej żonie, a kobieta może zostać matką dziecka poczętego wyłącznie ze swoim mężem. Innymi słowy, ze zdolności rozrodczych wolno korzystać tylko w obrębie związku małżeńskiego. Dlatego prawdziwi chrześcijanie uważają za niedozwolone zarówno macierzyństwo zastępcze, jak i inne metody przezwyciężania niepłodności obejmujące wykorzystanie plemników, komórek jajowych bądź embrionów pochodzących od obcych (pozamałżeńskich) dawców.