Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy  (Przeczytany 5599 razy)

Offline Roszada

Powiedzcie mi jak to jest, bo odnoszę wrażenie, że wstępując do organizacji Jehowy mam odtąd 'czystą kartę' i czyste sumienie w kwestii dotychczasowego życia.

Zawsze mi ŚJ podkreślali, że nie ważne co robił kiedyś człowiek, bo wstępując do organizacji jest jakby oczyszczony, że nie musi mieć już żadnych wyrzutów sumienia za poprzednie życie.

Podobnie, ale w mniejszym stopniu, dotyczy to ponoć wykluczonych, którzy z pokorą wrócili do organizacji. Tu już bardziej pamiętliwi są panowie starsi. ;)


Offline Roszada

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudzień, 2017, 18:14 »
Opowiadał mi jeden exStarszy ŚJ, że mieli dylematy.
Przychodzi taki, co zostawił żonę z 3 dzieci.
I co czysty ma być zaraz?
Mało tego, jeszcze chrztu nie wziął, a już zaraz sobie przygruchał siostrzyczkę. :-\


Offline Nefilimxx

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudzień, 2017, 18:20 »
To wszystko dzięki ''przywdziewaniu na siebie nowej osobowości"  ;)


Offline Roszada

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudzień, 2017, 18:22 »
To wszystko dzięki ''przywdziewaniu na siebie nowej osobowości"  ;)
Taka reinkarnacja w wydaniu CK. ;D
Oto wszystko nowe czynię, mówi CK. ;)


Offline Sebastian

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudzień, 2017, 18:39 »
czasami na studium biblijnym jest wręcz sugerowane "co masz czynić czyń prędko" :)

tak tak, ironicznie zacytowałem słowa które zostały skierowane do Judasza i zrobiłem to celowo, gdyż czasami na studium biblijnym wręcz zachęca się osobę studiującą aby popełniła czyn, który (nawet z pkt widzenia strażnicy!) jest grzechem, np. "niebiblijny" rozwód.

jeśli studiujący żali się że źle mu układa się z jego współmałżonkiem ale wg strażnicy nie ma powodów do rozwodu (bo problemem jest np. "tylko" alkoholizm czy niealimentacja lub trudności w pozyciu intymnym) to czasami słyszy radę, aby rozwiódł się szybko zanim zostanie głosicielem a już na pewno zanim ochrzci się. I taki rozwód traktowany jest ulgowo.

aby nie było wątpliwości - byłem zapraszany na różne studia biblijne i co najmniej 4x słyszałem jak 4 różnym osobom doradzano "niebiblijny" rozwód. Jeden przypadek uważam za szczególnie skandaliczny, bo osoba studiująca chciała w ten sposób zapewnić dobrze zarabiającego męża swojej córce czyli pozyskać "zięcia z odzysku".

parafrazując słowa Biblii "nie mogę nie mówić o tym co widziałem i słyszałem".
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline dziewiatka

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Grudzień, 2017, 04:40 »
To dziwne ,że zalecano ,,nie biblijne" postępowanie zainteresowanym .Osobiście spotkałem się z inną postawą,np.gdy studiujący lub studiująca mieli partnera to były zachęty by się pobrali .Podstawową zasadą w tak zwanym wychowywaniu zainteresowanego w prawdzie były zachęty by przestrzegali tego czego się uczą ale co kraj(zbór) to obyczaj.Z tą czystą kartą to nie do końca tak jest ,że ktoś kto został świadkiem nie ma się przejmować swoim poprzednim postępowaniem.Oczywiście w strażnicy wielokrotnie napisano by się nie zadręczać,skoro Jehowa przebaczył to znaczy puścił w niepamięć.Jednak są występki,które według świadków mogą mieć ogromny wpływ na to jak Bóg postrzega daną osobę, nawet gdy w zborze uzyska wybaczenie to takie wybaczenie u Jehowy nie jest takie pewne,chodzi o cudzołóstwo.Po za tym pozostają krzywdy które powinny być naprawione.


Offline Sebastian

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Grudzień, 2017, 07:40 »
To dziwne ,że zalecano ,,nie biblijne" postępowanie zainteresowanym .Osobiście spotkałem się z inną postawą,np.gdy studiujący lub studiująca mieli partnera to były zachęty by się pobrali
też spotkałem się z zachęcaniem konkubentów do zawierania małżeństw. Tym bardziej dziwne było dla mnie takie lekkie traktowanie rozwodu. Rozwiedziesz się przed chrztem i "w ten sposób oszukasz Boga Jehowę". Dla mnie było to dziwne wtedy i jest dziwne obecnie, bo nie pasuje mi do całokształtu nauczania strażnicy ani do całokształtu zasad którymi kieruje się społeczność świadków Jehowy.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Grudzień, 2017, 18:33 »
Hipotetyczna sytuacja.
Zgłasza się gościu do zboru na zainteresowanego czy go zgarniają podczas głoszenia.

Mówi starszym, że był pedofilem, ale się teraz wstrzymuje, gdy poznał Jehowę.
Nikt go nie złapał i nikt nie wie, prócz ofiar. :(

Co robią starsi? :-\


Offline Natan_Vizu

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Grudzień, 2017, 21:36 »
Hipotetyczna sytuacja.
Zgłasza się gościu do zboru na zainteresowanego czy go zgarniają podczas głoszenia.

Mówi starszym, że był pedofilem, ale się teraz wstrzymuje, gdy poznał Jehowę.
Nikt go nie złapał i nikt nie wie, prócz ofiar. :(

Co robią starsi? :-\
Pala wszystkie kartoteki, notki... i mowia ze Jehowa ma to w swoich rekach
A CK zlacza zbory zeby sprzedac sale zeby zaplacic milony dolarow dla ofiar...

Sent from my SM-A510F using Tapatalk



Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Grudzień, 2017, 08:00 »
Zawsze mi ŚJ podkreślali, że nie ważne co robił kiedyś człowiek, bo wstępując do organizacji jest jakby oczyszczony, że nie musi mieć już żadnych wyrzutów sumienia za poprzednie życie.

To adepci mają w promocji.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline DonnieDarkoJG

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Grudzień, 2017, 08:13 »
Hipotetyczna sytuacja.
Zgłasza się gościu do zboru na zainteresowanego czy go zgarniają podczas głoszenia.

Mówi starszym, że był pedofilem, ale się teraz wstrzymuje, gdy poznał Jehowę.
Nikt go nie złapał i nikt nie wie, prócz ofiar. :(

Co robią starsi? :-\

Dzwonią do działu prawnego bo większość starszych nie ma swojego sumienia..


Offline Sebastian

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Grudzień, 2017, 08:27 »
Hipotetyczna sytuacja.
Zgłasza się gościu do zboru na zainteresowanego czy go zgarniają podczas głoszenia.

Mówi starszym, że był pedofilem, ale się teraz wstrzymuje, gdy poznał Jehowę.
Nikt go nie złapał i nikt nie wie, prócz ofiar. :(

Co robią starsi? :-\
w praktyce raczej pedofil nie przyzna się nikomu, bo przecież tajemnicy spowiedzi nie ma i nikt temu pedofilowi nie da gwarancji że któryś starszy nie poleci z tym na policję.

gdyby ten sam pedofil wyznał to księdzu na spowiedzi, to ma 100% gwarancji bezkarności bo (1) jest tajemnica spowiedzi (2) nawet ewentualne faktyczne złamanie tajemnicy spowiedzi jest bezskuteczne na gruncie prawa karnego
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Tusia

  • Gość
Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Grudzień, 2017, 10:05 »
gdyby ten sam pedofil wyznał to księdzu na spowiedzi, to ma 100% gwarancji bezkarności bo (1) jest tajemnica spowiedzi (2) nawet ewentualne faktyczne złamanie tajemnicy spowiedzi jest bezskuteczne na gruncie prawa karnego

Bzdura! Nie dostanie rozgrzeszenia, jeśli nie naprawi szkody, jaką wyrządził. Podobnie jak ktoś w konfesjonale powie, że ukradł, zabił, zgwałcił... Taka spowiedź nie jest ważna, a penitent dalej trwa w grzechu.


Offline Roszada

Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #13 dnia: 20 Grudzień, 2017, 10:25 »
Masz rację Tusia.
Prawdopodobnie ksiądz nakazałby zgłosić się na policję.
Inaczej mógłby nie otrzymać rozgrzeszenia.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czysta karta i czyste sumienie po wstąpieniu do zboru Jehowy
« Odpowiedź #14 dnia: 20 Grudzień, 2017, 10:33 »
Masz rację Tusia.
Prawdopodobnie ksiądz nakazałby zgłosić się na policję.
Inaczej mógłby nie otrzymać rozgrzeszenia.

A jeśli gościu ma to gdzieś i rzeknie: Nie zgłoszę, to ksiądz zgłasza na policję, że miał takiego penitenta?