Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne  (Przeczytany 25465 razy)

Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #120 dnia: 16 Grudzień, 2017, 04:00 »
I naprawdę uważasz to za bardziej rozsądne twierdzenie, że bez celu i przyczyny z niczego powstało coś, choć łatwiej i prościej byłoby, gdyby pozostało niczym? :o
tak
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Szarańcza

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #121 dnia: 16 Grudzień, 2017, 13:03 »
Załóżmy, że istnieje owa transcendentna praprzyczyna.
Dla utrudnienia załóżmy również, że jet to Bóg osobowy z całym spektrum ludzkich cech, interesujący się tym co stworzył, dał człowiekowi księgę i powinniśmy się do niego modlić.
Uwzględnijmy także najbardziej ortodoksyjną formę kreacjonizmu - stworzenie wszechświata w 6 dni, bez ewolucji.

I odpowiedzmy na pytanie:
Z czego w takim razie Bóg stworzył wszechświat?


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #122 dnia: 16 Grudzień, 2017, 14:11 »
Załóżmy, że istnieje (...) Bóg osobowy (...)
I odpowiedzmy na pytanie:
Z czego w takim razie Bóg stworzył wszechświat?
Dla wierzących w nonsensy  biblijneo dpowiedź jest w Rz1:17...  powołuje do istnienia to, co nie istnieje. Czyli stwarza cos z niczego (kreacjonizm). Mat 19:26 u Boga wszystko jest możliwe.  Innej odpowiedzi można doszukiwać się w Ps 33:6 - Ja 1:1-3  "wszystko stworzył ze słowa" wyobraźni, hokus pokus, czary mary, sezamie otwórz niebo i ziemię, i tak poleciało dalej. Ot, takie uzasadnienie kończącą dyskusję przez wierzących na dowidzenia.


Offline Szarańcza

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #123 dnia: 16 Grudzień, 2017, 15:16 »
Stanisław widzę, że odpowiedziałeś za wierzących. I szkoda..
Ja mam wrażenie, że możliwość powstania czegoś z niczego jest przez wielu wierzących negowana.

Zgadzamy się, że coś z niczego powstało.
Czy możemy w jakiś sposób opisać ten proces? W jaki fizyczny sposób się to zadziało? Jakie prawa rządzą powstawaniem czegoś z niczego?
Może znajdzie się tutaj ktoś kto zna odpowiedzi na te pytania?

Wątpię, bo tego po prostu nie wiemy. Nie mamy więc możliwości stwierdzić, że nic jest łatwiejsze niż coś. Tym bardziej, że trudno nawet zdefiniować nic.
Czyli z Boga robimy taką zapchajdziurę. Nie wiem, nie umiem wyjaśnić to wsadzę tam Boga.
Wyobraźmy sobie, że 2000 lat wstecz pytamy kolegę czy możliwe jest aby człowiek nauczył się latać? Pewnie powiedziałby: no co ty! Tylko Bóg mógłby to sprawić!
Od stanu naszej wiedzy zależy, którą dziurę zapchamy Bogiem.

Poza tym skąd wniosek, że praprzyczyna musi być transcendentna?

PS. Myślę, że ta dyskusja powinna być wydzielona do osobnego wątku.


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #124 dnia: 16 Grudzień, 2017, 15:23 »
Cytuj
Stanisław widzę, że odpowiedziałeś za wierzących. I szkoda.
Jemu się wszystko już miesza. :-\
Nie wie czy wierzy czy nie.


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #125 dnia: 16 Grudzień, 2017, 15:59 »
aby dyskusja miała sens trzeba na początku zdefiniować co tzn. istnieć i czym różni się istnienie od nieistnienia.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #126 dnia: 16 Grudzień, 2017, 20:21 »
aby dyskusja miała sens trzeba na początku zdefiniować co tzn. istnieć i czym różni się istnienie od nieistnienia.
Chyba się nieda jednoznacznie zdefiniować, ale spróbuję jak potrafię. Moje życie nie istniało, teraz istnieje, a po śmierci znów przestanie istnieć. Trochę inaczej z materią, czyli ciałem. Istniało w różnych formach pierwiastków lub energii. Obecnie istnieje, jako uformowany organizm potrafiący samoczynnie funkcjonować, analizować i planować. Po śmierci nadal będzie istnieć powracając do różnych poprzednich cząstek elementarnych lub jakichś tam fal elektromagnetycznych. Myśl najpierw nie istnieje, pomyślałem o czymś, więc istnieje. Zapominając przestaje istnieć. Jeśli chodzi o istnienie Boga, to, jako agnostyk nie mam dostatecznych podstaw, aby potwierdzić istnienie Boga lub mu zaprzeczyć. I to jest zgodne z moją obecną prawdą, ale nie mogę twierdzić, że jest inna nieodkryta prawda. Twierdzić, że się wierzy w coś, czego niemożna potwierdzić istnienia, jest to zarozumiałość.


Offline Gremczak

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #127 dnia: 16 Grudzień, 2017, 21:21 »
Stanisław widzę, że odpowiedziałeś za wierzących. I szkoda..

Załóżmy, że istnieje owa transcendentna praprzyczyna.
Dla utrudnienia załóżmy również, że jet to Bóg osobowy z całym spektrum ludzkich cech, interesujący się tym co stworzył, dał człowiekowi księgę i powinniśmy się do niego modlić.
Uwzględnijmy także najbardziej ortodoksyjną formę kreacjonizmu - stworzenie wszechświata w 6 dni, bez ewolucji.

I odpowiedzmy na pytanie:
Z czego w takim razie Bóg stworzył wszechświat?
[
A  to pytanie było tylko dla wierzących?


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #128 dnia: 16 Grudzień, 2017, 21:34 »
Stanisławie , wkraczasz już w deizm i np. w filozofie reinkarnacji itd.
 .Proponuję Ci , abyś napisał prace autorską - doktorską (dyplomową) na temat : 'istnienie boga w przypadku stworzenia materii i antymaterii w poznaniu fizycznym , lub jego nie istnienia w przypadku dziejów historycznych ludzkości (i wierzeń homo sapiens sapiens) na planecie ziemia' .
To nie jest taki zły temat  :).
Bo filozoficzny .


Offline Gremczak

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #129 dnia: 16 Grudzień, 2017, 21:46 »
Stanisławie , wkraczasz już w deizm i np. w filozofie reinkarnacji itd.

A nie fizyka?
Przecież materia nie ginie.
Chyba ,że religie inaczej uczą.


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #130 dnia: 16 Grudzień, 2017, 22:42 »
A nie fizyka?
Przecież materia nie ginie.
Chyba ,że religie inaczej uczą.
  Energia nie ginie ,a materia zmienia tylko swoją postać .
Prawo zachowania masy i energii Alberta : E = 2mc do potęgi 2 .
Prędkość 'światła' w "próżni" - jest barierą dla tej teorii .
Jest już nowa (w powijakach) teoria strun i przenikania się energii i materii na poziomie subatomowym .
Nie dawno temu odkryto i prawie 'złapano' "bozony Fiksa" i 'namierzono' "grawitony" i fale grawitacyjne .
Odkrywanie trwa i co raz to najlepsze 'narzędzia' - dla poznania (niepoznanego) ludzkość zdobywa .
Ps. moja wiara w inteligencje wyższą (od naszej) tylko 'krzepnie' (wzmacnia się) w miarę zdobywania wiedzy .
Wiedza i poznanie nie jest grzechem ,a ciekawość nie jest "pierwszym stopniem do piekła" .
Pozdrawiam  :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #131 dnia: 16 Grudzień, 2017, 23:55 »
tak

To owe hokus pokus Stanisława Ty powinieneś wyjaśnić.


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #132 dnia: 17 Grudzień, 2017, 03:08 »
To owe hokus pokus Stanisława Ty powinieneś wyjaśnić.
a wiesz dlaczego odpowiwedziałem TAK na Twoje pytanie?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #133 dnia: 17 Grudzień, 2017, 12:33 »
a wiesz dlaczego odpowiwedziałem TAK na Twoje pytanie?

Domyślam się: hokus pokus.


Offline robbo1

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #134 dnia: 17 Grudzień, 2017, 12:44 »
Widzę,że z tematu co do ustalenia "kanonu"zeszliście na "stworzenie z niczego".
I tak w Heb.11:3 czytamy:
 "to wszystko,co oczyma widzimy,powstało kiedyś nie z rzeczy widzialnych".
inne tł."...to co widzialne nie powstało ze świata zjawisk".
O stwórcy czytamy,że:
 "to czego nie ma powołuje do bytu" Rzym.4:17
Inne tł.
"to co nie ma powołuje do istnienia".
"...powołuje do istnienia to,co nie istnieje".
Jeszcze inne:
"a to,czego nie ma,powołuje by było".

« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień, 2017, 12:48 wysłana przez robbo1 »