Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dusza - czym jest ?  (Przeczytany 37547 razy)

Offline Sebastian

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #75 dnia: 07 Październik, 2017, 02:10 »
To jaki jest sens istnienia czegokolwiek?
sens odgórnie nadrzuconego nie ma. Sens możesz nadać swojemu życiu samodzielnie, taki jaki uznasz za słuszny.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline HARNAŚ

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #76 dnia: 07 Październik, 2017, 08:35 »
To ustal taki fakt (nie dogmat) , że każda kultura ludzka pomimo izolacji kontynentów i językowej bariery wierzy w duchy (dobre i złe) ,oraz oddaje cześć swoim przodkom  ??? . Tego nie czyni żaden gatunek na Ziemi poza naszym "homo sapiens" - to dziwne ? . Ps. -w Afryce ,Azji ,Australii ,Europie i na wyspach wierzyli (wierzą nadal) w "to" a to i podobnie wierzenia - dziwne ? .
Może nie tylko ludzie ale zwierzęta też w coś wierzą tylko nie mamy jak się ich zapytać?  ;) , więc wtedy okazałoby się , że nie jesteśmy wcale tacy wyjątkowi. A może zwierzęta nie wierzą , bo nie maja tak rozwiniętego umysłu i do życia bóg ani złe duchy nie są im potrzebne a jednak funkcjonują , wychowują i radzą sobie w życiu . Ze wszystkich stworzeń na ziemi tylko człowiek sie rumieni ze wstydu , bo tylko on ma ku temu powody .
   Poprzez lęki i zacofanie ludzie wierzyli w różne głupoty np. , że można ze zwierzętami w wigilię pogadać. fantazja ludzka sprawia . że wymyślamy sobie boga  tam gdzie coś jest dla nas niezrozumiałe .
Zastanawia mnie czy gdybyś jako rozbitek znalazł się z rodzicami ateistami na bezludnej wyspie to czy sam z siebie zacząłbyś wierzyć , że bóg istnieje gdyby nikt nigdy ani słowem nie zaśmiecił Ci umysłu jakimkolwiek bogiem ?
« Ostatnia zmiana: 07 Październik, 2017, 08:57 wysłana przez HARNAŚ »


Offline Reskator

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #77 dnia: 07 Październik, 2017, 09:35 »
Może nie tylko ludzie ale zwierzęta też w coś wierzą tylko nie mamy jak się ich zapytać?  ;) , więc wtedy okazałoby się , że nie jesteśmy wcale tacy wyjątkowi. A może zwierzęta nie wierzą , bo nie maja tak rozwiniętego umysłu i do życia bóg ani złe duchy nie są im potrzebne a jednak funkcjonują , wychowują i radzą sobie w życiu . Ze wszystkich stworzeń na ziemi tylko człowiek sie rumieni ze wstydu , bo tylko on ma ku temu powody .
   Poprzez lęki i zacofanie ludzie wierzyli w różne głupoty np. , że można ze zwierzętami w wigilię pogadać. fantazja ludzka sprawia . że wymyślamy sobie boga  tam gdzie coś jest dla nas niezrozumiałe .
Zastanawia mnie czy gdybyś jako rozbitek znalazł się z rodzicami ateistami na bezludnej wyspie to czy sam z siebie zacząłbyś wierzyć , że bóg istnieje gdyby nikt nigdy ani słowem nie zaśmiecił Ci umysłu jakimkolwiek bogiem ?

"Albowiem srogi gniew Boży objawia się z nieba przeciw wszelkiej bezbożności i nieprawości ludzi,którzy w sposób nieprawy tłumią prawdę,ponieważ to co można wiedzieć o Bogu,jest wśród nich jawne,gdyż Bóg im to ujawnił.Albowiem jego niewidzialne przymioty-jego wiekuista moc i Boskość-są wyrażnie widoczne już od stworzenia świata,gdyż dostrzega się je dzięki temu co zostało uczynione,tak iż oni są bez wymówki"-Paweł Rzym1:18-20.
Każda kultura,cywilizacja wierzyła w jakiegoś Boga.
Dlaczego?
Harnasiu przecież Ziemia jest też tą bezludną wyspą we Wszechświecie,a my rozbitkami.
To  kto nam rozbitkom "zaśmiecił"  umysły takimi poglądami o Bogu skoro nic o Bogu według Ciebie nie wiemy?
« Ostatnia zmiana: 07 Październik, 2017, 10:06 wysłana przez Reskator »


Offline HARNAŚ

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Październik, 2017, 18:48 »
W każdej populacji znajdzie się człowiek o cechach przywódczych , który używa manipulacji do rządzenia innymi. W tym celu posługuje się różnymi fortelami aby czerpać korzyści.  Staroegipscy kapłani gdyby przyznali , że nie rozmawiają z żadnym bóstwem straciliby swoje wpływy. Ty obecnie  nie wierzysz , że otrzymywali info od bogów ale dla tamtego społeczeństwa przepowiednie kapłanów były wyrocznią świata duchowego. Dziś wiemy , że oni nigdy nie istnieli ale miliony ludzi było tym wypowiedziom podporządkowana aby nie rozgniewać bogów . śmiesznie głupie no nie?  Obecnie bogowie  są inni ale schemat straszenia nimi i obiecania nagrody za bojaźń ten sam . Za kilkadziesiąt lat z okładem również nie będzie się wierzyło z takim zapałem jak obecnie w rzekomo boże przewodnictwo. Wtedy , w to co obecnie wierzysz wielu nazwie " śmiesznie głupie to". Powiedzą tak na podstawie wiedzy .


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Październik, 2017, 21:12 »
Ostatnio prowadzono badania naszego mózgowia rezonansem magnetycznym (MRI z kontrastem) i badano różne osoby- wierzące , nie do końca wierzące i ateistów - podczas tego badania proszono takie osoby żeby się modliły - wyniki są ciekawe: u osób wierzących stwierdzono wysoką aktywność mózgu w płatach czołowych , u grupy pośredniej średnią do małej , u ateistów niską . Ps. zwierzęta nie posiadają w mózgowiu płatów czołowych , dla tego nie były brane bo takich badań - a prościej - czy nożna szympansa lub konia namówić do modlitwy ?.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Październik, 2017, 22:04 »
Nigdy naukowcom się nie udało ożywić materię nieożywioną.
Dlatego wierzę w Boga.

Nigdy nie mow nigdy ! ;D
Nauka robi postepy  i Twoja wiara moze sie okazac kolosem na glinianych nogach .
« Ostatnia zmiana: 07 Październik, 2017, 22:06 wysłana przez listonosz »


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Październik, 2017, 23:05 »
Życie można zniszczyć (zabić) i tu cywilizacja ludzka 'jest w tym dobra' , ale 'ożywić' nie potrafią - bo nie ma takiej technologi  ??? , to jest ciekawe .. .Człowiek to powinno brzmieć dumnie a jednak niewiele jako ten 'naczelny' - wyróżniamy się od drapieżników ..
« Ostatnia zmiana: 08 Październik, 2017, 00:04 wysłana przez sawaszi »


Offline MX

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #82 dnia: 08 Październik, 2017, 09:20 »
Nie pamiętam gdzie,niemniej kiedyś przeczytałem,że :
"To strach przed śmiercią spowodował,że człowiek wymyślił stan szczęśliwego bytowania poza starannie pielęgnowanym grobem".
Tak i zapewne było to odniesienie do wszelkich religijnych dywagacji o życiu po śmierci lub przejściu do wieczności, a nie tylko w kontekście wiary w duszę nieśmiertelną.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 08 Październik, 2017, 10:06 wysłana przez MX »


Offline robbo1

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #83 dnia: 08 Październik, 2017, 11:46 »
Jeżeli naukowcom uda się nawet s t w o r z y ć życie.
To nie dowiedzie to możliwości samorzutnego powstania życia,ponieważ za jego powstaniem stoi człowiek [naukowiec].
Konstruktor życia.
Nie "przypadek" itp.

Niemniej pewne jest,że na temat "nieśmiertelności duszy" ludzie mają podzielone zdania.
U tak starotestamentowe wzmianki o duszy więcej wskazują na jej śmiertelność niż nie.
A wersety wykorzystywane na poparcie jej nieśmiertelności można bardziej udowodnić na rzecz jej "umierania".
Oczywiście temat ten związany jest z wiarą w preegzystencją ,nieśmiertelnością oraz reinkarnacją.
patrz. Battista Mondin "Preegzystencja .Nieśmiertelność .Reinkarnacja"
Myśl reinkarnacji propagowana jest przez myślicieli wschodu.
Takich jak chociażby Sri Srimad A.C.Bhaktivedanta Swami Prabhupada: "W obliczu śmierci".

Na zagadnienie nieśmiertelności duszy inaczej "patrzy" się na wschodzie niż na zachodzie.
Niemniej idea reinkarnacji zyskuje swoich zwolenników tutaj.
I tak zdaniem Battisty Mondina aprobata tej idei ma charakter nie tyle etyczny co ontologiczny.
Ludzie na zachodzie tracą "wiarę w życie pozagrobowe ,wiarę w świata ducha
(uważany za świat iluzoryczny,nierealny) ,jeśli chcą ocalić jakiś rodzaj przetrwania - muszą  siłą rzeczy szukać w reinkarnacji zastępczej formy zbawienia".

Niezależnie od tego zdaniem Wandy Dynowskiej  "chrześcijaństwo skostniało,inne wyznania również przeżywają kryzys.Trwają więc usilne poszukiwania idei,która nada naszemu życiu nowy,zarówno materialny jak i mistyczny sens".
Jej zdaniem jest to idea reinkarnacji.
patrz jej książka "Czy tylko raz żyjemy na ziemi.Rzecz o reinkarnacji".

Piszę o tym świadomy,że nasze rozmowy o nieśmiertelności zatracają się w "myśli wschodu".
Tak jakich w naszej.

Oczywiście istnieją książki które analizują z wielu punktów widzenia "Zycie po śmierci",jak chociażby "Życie poi śmierci" Leszka Szumana.
Podobną pod pewnymi względami jest "Spór o duchy" Krzysztofa Borunia.

Inni jak ksiądz Francois Brune przekonują o realności życia po śmierci w książkach takich jak jego "Umarli mówią...".
Podobnie czyni Leon Denis w swojej książce "Życie po śmierci!"
- czy M.Gonzalez-Wippler w książce "Pielgrzymka duszy.co się dzieje po śmierci?"

Tak czy inaczej prace takie jak "Tamten świat"Andrzeja Tokarczyka ukazują ludzkie wyobrażenia na temat "życia po śmierci",wyobraźni na temat duszy.

Dla wierzących w naszej kulturze istotne jest to co mówi "Natchnione słowo".
Nie jest ono dla niektórych jednoznaczne.
Nie znalazłem w nim jednak określenia" nieśmiertelna dusza" i wyraźnej nauki,żeby taka była.
Zdecydowanie tego przeciwieństwo.

gedeon:robbo1, czy Ty czasami sam siebie czytasz?











« Ostatnia zmiana: 08 Październik, 2017, 18:45 wysłana przez gedeon »


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #84 dnia: 14 Październik, 2017, 00:00 »
Zbliża się "święto wszystkich zmarłych" i "dzień zaduszny" - 1 i 2 listopada - kto zapali świeczkę na grobie bliskiej sobie osoby ? (ku pamięci zmarłym) - jak to jest "pogański zwyczaj" - wedle WTS - to po co mamy pamiętać o zmarłych (duszach) ? - takie moje pytanie .


Offline Roszada

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #85 dnia: 14 Październik, 2017, 12:22 »
Cytuj
Tusi i Roszady w swoich szeregach i zaczęli wertować publikacje katolickie, to jednego forum było by mało
Toć ja wertuję wszystko, od pisarzy wczesnochrześcijańskich począwszy.
Tobie się zdaje, że ja tylko jak ŚJ czytam Strażnice. :)
Napisałem ponad 60 artykułów o naukach wczesnochrześcijańskich od I wieku. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #86 dnia: 14 Październik, 2017, 12:27 »
Napisałem ponad 60 artykułów o naukach wczesnochrześcijańskich od I wieku. :-\

To powinieneś się już habilitować ;)


Offline Roszada

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #87 dnia: 14 Październik, 2017, 12:30 »
To powinieneś się już habilitować ;)
Już dawno mnie do tego namawiano. Całkiem serio.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #88 dnia: 14 Październik, 2017, 12:31 »
Już dawno mnie do tego namawiano. Całkiem serio.

To złóż podanie i zobaczymy. Co Ci szkodzi. Serio piszę.


Offline Roszada

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #89 dnia: 14 Październik, 2017, 14:26 »
Z habilitacją to przesadziłem, ale doktorat to mogłem robić, bo jest czy był przepis, że nie trzeba być magistrem, by zrobić doktorat (tak jak by zostać kardynałem nawet dziś nie trzeba biskupem, a kiedyś nawet świeckim można było być, z zasługami dla kościoła).
Jeden z księży profesorów, mój znajomy, na dodatek później rektor uczelni, namawiał mnie do tego. ;)
Ja nie chciałem w to iść. Nie chcę robić tego czego nie lubię. :-\
Chciał bym przepracował całą swoją 'twórczość' do wymogów naukowych. A ja w to nie chce wchodzić, grzebać się w tym.
« Ostatnia zmiana: 14 Październik, 2017, 18:44 wysłana przez Roszada »