Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dusza - czym jest ?  (Przeczytany 36950 razy)

Offline sawaszi

Dusza - czym jest ?
« dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:17 »
Człowiek ma duszę - czy jest "duszą żyjącą" . Zapraszam wszystkich do dyskusji .


Offline Roszada

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:19 »
Człowiek jest "duszą żyjącą" i ma duszę, czyli swoje "ja".


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:26 »
Człowiek jest "duszą żyjącą" i ma duszę, czyli swoje "ja".
. Czyli "ja" to świadomość - a co ze zwierzętami ? - one nie mają świadomości swego bytu ?


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:44 »
Wiesz?
Czy tylko tak pytasz?
Zapraszam na forum, które mam w stopce.
  Coś tam wiem , ale zachęciłem wszystkich do wypowiedzi - jakie mają na ten temat zdanie .


Offline Roszada

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:49 »
. Czyli "ja" to świadomość - a co ze zwierzętami ? - one nie mają świadomości swego bytu ?
A mnie zwierzęta nie interesują. :-\
One nie mają duszy tylko, są duszami żyjącymi. ;)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 20:57 »
A mnie zwierzęta nie interesują. :-\
One nie mają duszy tylko, są duszami żyjącymi. ;)
A ten podłużny zwierzak na drzewie w rozmowie z Ewą w Edenie, to był i jest bez duszy?


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 21:08 »
A mnie zwierzęta nie interesują. :-\
One nie mają duszy tylko, są duszami żyjącymi. ;)
Może być ,że nie posiadają duszy , ale uczucia i inteligencje posiadają i instynkty podobne do naszych mają (te gatunki "wyżej rozwinięte") - ale o naszej człowieczej duszy chcę porozmawiać
« Ostatnia zmiana: 30 Wrzesień, 2017, 21:12 wysłana przez sawaszi »


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 21:35 »
... ale o naszej człowieczej duszy chcę porozmawiać
Najlepiej byłoby bezpośredni porozmawiać z duszą z zaświatów, o ile istnieją. Może ktoś już rozmawiał z mglistą powłoką zmarłego, to niech się zgłosi z nagranym dowodem. Ze mną nie chcą rozmawiać żadne dusze. Nawet moja własna nie chce ze mną rozmawiać, to może jestem bez duszy, czy co? A jak odróżnić duszę od ducha?


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 22:04 »
Najlepiej byłoby bezpośredni porozmawiać z duszą z zaświatów, o ile istnieją. Może ktoś już rozmawiał z mglistą powłoką zmarłego, to niech się zgłosi z nagranym dowodem. Ze mną nie chcą rozmawiać żadne dusze. Nawet moja własna nie chce ze mną rozmawiać, to może jestem bez duszy, czy co? A jak odróżnić duszę od ducha?
Stanisławie ironizujesz sobie - to wiem, że tak - lecz nie poznałeś (chyba) jeszcze tego co jest nie widzialne(dla naszych zmysłów) ,aczkolwiek odczuwalne (nie poza zmysłowo). Pozdrawiam .


Offline czarnaowca

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Wrzesień, 2017, 23:25 »
Dla mnie człowiek jest dusza. Oznacza to dla mnie tyle, co po prostu fakt, ze żyje. Dusza Łączy w sobie istotę jaźni, myśli, uczuć, emocji, wszystkiego, co sklada sie na nasze człowieczeństwo. Nie ma człowieka, nie ma duszy.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Październik, 2017, 01:37 »
Stanisławie ironizujesz sobie ...
Może i ironizuję, a może jest to droga do wyjaśnienia czym jest owa dusza. Niby definicji dużo, ale Biblia nie ułatwia, a nawet gmatwa. Oto dwa przeciwstawne fronty.
                        Dusza nieśmiertelna (pierwiastek świadomości nie ginie)
1 Krl 17:21-22 - Dusza wróciła i ciało dziecka ożyło.
1 Sam 28:3 - śmierć Samuela 7 Król izraelski wierzy w istnie zmarłych 14 - rozpoznanie po śmierci Samuela
Mat 10:28 - początkowa część informuje o zabiciu ciała, ale niemożności zabicia duszy.
Mat 17:3 - Jezus przyprowadził Mojżesza i Eliasza z duchowego świata i rozmawiał z nimi.
Mat 27:53 wyszli z grobów i ukazali się ludziom w mieście - przypowieść jest opowiadana, a to co się widzi nie może być przypowieścią
Łuk 16:22-25 - Zmarli rozmawiają po drugiej stronie swego istnienia.
Łuk 20:38 - Dla Boga wszyscy żywi. Niema sugestii o jakiejś przerwie, bo gdyby była to nie byłby Bogiem dla całkowicie umarłych.
Łuk 24:37 - Nawet uczniowie Jezusa wierzą w istnienie duchów zmarłych ludzi.
Ja 5:25 - Oświadczenie Jezusa, ,,umarli usłyszą". Co lub kto ma słyszeć, skoro ciało jest martwe?
Ja 8:51 - Jezus zapewnia, że po śmierci ciała, śmierci nie doświadczą, czyli życie będzie nadal w innym wymiarze. Zmartwychwstanie dotyczyć będzie ciała.
1 Tes 5:23 - Heb 4:12 - Duch, dusza i ciało wymieniono, jako odrębne właściwości, czyli nie przechodzi jakoby tworzyły niepodzielny monolit.
Ja 11:11 - Jezus przyrównuje śmierć ciała do snu. W czasie snu wiele narządów funkcjonuje, w tym przypadku dusza jest nadal funkcjonalna.
Ja 11:25-26 - 25 śmierć duchowa w żywym ciele - 26 Wiara w Jezusa zapewnia dalsze życie duchowe, mimo śmierci ciała 1 przeczy 2
Ja 12:25 - Jezus odróżnia złączone życie pierwiastka duchowego z ciałem od odrębnego życia bez ciała.
2 Kor 5:8 - Wiara Pawła w życie po opuszczeniu ciała.
Ob 6:9-10 Dusze zabitych ciał ludzi, zachowują zmysły, ponieważ wołają i zadają pytania w niebie.
Łuk 13:28 - Mat 24:51 - Osoby ukarane śmiercią zachowują świadomość cierpienia.

                    Dusza śmiertelna (pierwiastek świadomości ginie)
Rdz 2:7 - Stronga (poprawne dusza a nie istota) Podczas ożywienia, człowiek staje się całościowo duszą, a nie jakoby dusza funkcjonowała odrębnie
Pwt 30:19 - Jedną z dwu możliwości jest śmierć, która jest zaprzeczeniem nieśmiertelności.
Ez 18:4 - Dusza umrze z powodu grzechu.
Ps 146:4 - Po śmierci giną wszystkie myśli.
Kazn 3:19 - Śmierć człowieka do chwili zmartwychwstania niczym się nie różni od stanu martwych zwierząt.
Jon 4:8 - Jonasz wierzy w całkowi utratę świadomości cierpień, dlatego prosi o śmierć.
Iz 53:12 ESV, KJV, ASV, DBT, DRB, ERV, WEB, WBT {OJB nefesz=dusza} - Wymienione przek. zapowiadają, że prócz ciała dusza Jezusa poniesie śmierć.
Kaz 9:5 oraz 10 - Wyraźna informacja, że na drugim świecie przed zmartwychwstaniem brak jakiejkolwiek świadomości.
Mat 10:28 - Druga część mówi o zagładzie, zarówno ciała jak i duszy.
Ja 3:16 - Życie wieczne jest na podstawie warunku. Taki warunek nie miałby sensu, gdyby życie trwało nadal, choć bez ciała.
1 Tym 6:16 - Do chwili zmartwychwstania Jezusa, tylko Bóg Jeden był nieśmiertelny. Istnienie nieśmiertelnych dusz przeczyłobytej zasadzie.
Ap 20:10 - Diabeł będzie wrzucony ,,do jeziora ognia i siarki" 14 - "oznacza to śmierć". Wiadomym jest, że nie chodzi o śmierć ciała fizycznego, bo takowego diabeł nie posiada.


To walka z wiatrakami, aby któraś ze stron przekonała drugą o swej racji. Ty 'sawaszi' jesteś po jednej ze stron, a inni po drugiej. Zapewniam, że żadna ze stron nie przekona drugiej.


Offline sawaszi

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Październik, 2017, 02:17 »
Nie chodzi mi o przekonywanie i nauczanie kogokolwiek - lecz o prawdę naszego istnienia teraz i co po śmierci ciała ,co się dzieje podczas śmierci klinicznej ? (dusza poza ciałem)? ,zmartwychwstanie - gdzie? - ciała i duszy na ziemi? ,zmartwychwstanie w innym ciele(duchowym)- dla kogo? itp. Wiem że to jest trudny temat i niech każdy (kto chce) się wypowie - co myśli i jak to czuje osobiście .


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Październik, 2017, 07:21 »
Stanisławie, bardzo dobre zestawienie.
Niestety, ale tu podobnie jak w wielu innych kwestiach,
wyznawana doktryna będzie zależeć od tego,
który zestaw sobie wybierzemy.
Kompromis  jest raczej bardzo trudny.
To jest tak napisane, żeby można było z tego stworzyć
całe pole uprawne, zarówno pszenica, zarówno kąkol
i "zgaduj zgadula, w której ręce kula".
Czy to celowe??

Ja od pewnego czasu uważam, że tak!
Ateista może powiedzieć że to zwykły przykład,
a zarazem i dowód wyłącznie ludzkiej gmatwaniny.
Ale co wtedy, jeśli to celowe sito dla obserwowania tych,
którzy gorączkowo szukają PRAWDY?
Gdyby przyjąć taką opcję, to w zasadzie
trzeba by też przyjąć, że przynajmniej w niektórych kwestiach
w ogóle nie chodzi o doktrynę... Nie to jest priorytetm dla
właściciela tego "sita".

"Szczęśliwi ubodzy w duchu"
Czyżby to się aż tak liczyło??
Czyli wszystkie ideologie, również
u te spoza chrześcijaństwa,
jako sitko dla odsiania tych
pragnących, nawet niejako "namacać po omacku"
Boga?






Offline Gremczak

Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Październik, 2017, 09:29 »
Wg biblii krew to dusza.
Wg biblii dusza jest we krwi.
 
To co krew jest we krwi?

A jak idę na badanie krwi to co idę na badanie duszy?


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Dusza - czym jest ?
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Październik, 2017, 09:34 »
Dusza Łączy w sobie istotę jaźni, myśli, uczuć, emocji, wszystkiego, co sklada sie na nasze człowieczeństwo. Nie ma człowieka, nie ma duszy.

Co począć z tym "dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego" ?
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),