Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Śmiem Wątpić  (Przeczytany 56884 razy)

Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #180 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 19:22 »
Gorszyciel Ty ciągle nie rozumiesz . Nie musisz mi przytaczać definicji ani roli narratora w opowiadaniu. Wierz Ty sobie w Biblię jak chcesz i zachłystuj się jej wspaniałością przy każdej przeczytanej kartce. Próbuję Ci tylko powiedzieć , że z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem , że są teksty Biblii , które znalazły się tam w wyniku przemyśleń , spostrzeżeń retrospekcji narratora . Opisał pewne sytuacje z perspektywy swoich spostrzeżeń i rozumienia na tamte czasy otaczającego go świata. Zatem nie może być mowy o Bożym przekazie , bo zapisano nie zawsze to co chciałby Bóg aby się znalazło , ale to co narrator uznał za właściwe. I dlatego wiele zdarzeń biblijnych jest absurdalna , wręcz infantylna , bo to tylko ludzkie myślenie . Nie sadzę aby inteligentny Bóg podpisał się pod każdą opisaną przez ludzkich pisarzy   relacją biblijną , bo świadczyłoby o tym , że jest prymitywny.
  A tak poza protokołem to co wy się tak  uparliście na wmawianie mi , że jestem ateistą?


Offline Reskator

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #181 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 19:29 »
Gorszyciel Ty ciągle nie rozumiesz . Nie musisz mi przytaczać definicji ani roli narratora w opowiadaniu. Wierz Ty sobie w Biblię jak chcesz i zachłystuj się jej wspaniałością przy każdej przeczytanej kartce. Próbuję Ci tylko powiedzieć , że z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem , że są teksty Biblii , które znalazły się tam w wyniku przemyśleń , spostrzeżeń retrospekcji narratora . Opisał pewne sytuacje z perspektywy swoich spostrzeżeń i rozumienia na tamte czasy otaczającego go świata. Zatem nie może być mowy o Bożym przekazie , bo zapisano nie zawsze to co chciałby Bóg aby się znalazło , ale to co narrator uznał za właściwe. I dlatego wiele zdarzeń biblijnych jest absurdalna , wręcz infantylna , bo to tylko ludzkie myślenie . Nie sadzę aby inteligentny Bóg podpisał się pod każdą opisaną przez ludzkich pisarzy   relacją biblijną , bo świadczyłoby o tym , że jest prymitywny.
  A tak poza protokołem to co wy się tak  uparliście na wmawianie mi , że jestem ateistą?[quote

Nie trzeba Ci tego wmawiać,Twoje wypowiedzi świadczą o tym choć zapewne Ci bliżej do agnostycyzmu.
No i ten kompleks wykształcenia wobec Gorszyciela wszędzie widzę to w Twoich postach ale Kaizer też ma ten problem,choć może nie macie powodów ale tak was odbieram.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień, 2017, 19:37 wysłana przez Reskator »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #182 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 19:37 »
No i ten kompleks wykształcenia wobec Gorszyciela wszędzie widzę to w Twoich postach ale Kaizer też ma ten problem,choć może nie macie powodów ale tak was odbieram.

Nie zawsze wykształcenie idzie w parze z mądrością.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Reskator

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #183 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 19:45 »
Nie zawsze wykształcenie idzie w parze z mądrością.
Zazwyczaj idzie w parze w tym świecie.
I mądrość tego świata-tych ludzi- jest głupstwem u Boga.
A tak niektórzy mają na tym forum.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień, 2017, 19:52 wysłana przez Reskator »


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #184 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 19:55 »
Nie zawsze wykształcenie idzie w parze z mądrością.

Różni ludzie, różna mądrość.
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #185 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:02 »
I mądrość tego świata-tych ludzi- jest głupstwem u Boga.
Ale to tylko tych wierzących.
Zazwyczaj idzie w parze w tym świecie.
Mało wiesz. Znam ludzi z minimalnym wykształceniem, którzy mądrości życiowej mają więcej w małym palcu, niż niejeden docent w całym mózgu.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień, 2017, 20:05 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline zaocznie wywalony

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #186 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:09 »
Zazwyczaj idzie w parze w tym świecie.
Niestety, najczęściej (chociaż nie zawsze) idzie w parze jedynie z wiedzą.
Mądrość to zupełnie coś innego, do niej często nie potrzeba wykształcenia i wiedzy akademickiej.


Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #187 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:12 »
Reskator nie każdy facet z widłami to Posejdon i nie każdy wykształcony to mądry gość. Jeśli odbierasz , że mam kompleksy z powodu braku wykształcenia to sobie przy swoim zdaniu pozostań , nic mi do tego. Wykształcenie Gorszyciela i  jego wiedza  robi na mnie wrażenie ale i tak wolę swoje życie .  A tak poza protokołem to nie jest mi bliżej do agnostycyzmu. Pudło jak z kompleksami  ;)


Offline Reskator

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #188 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:26 »
Reskator nie każdy facet z widłami to Posejdon i nie każdy wykształcony to mądry gość. Jeśli odbierasz , że mam kompleksy z powodu braku wykształcenia to sobie przy swoim zdaniu pozostań , nic mi do tego. Wykształcenie Gorszyciela i  jego wiedza  robi na mnie wrażenie ale i tak wolę swoje życie .  A tak poza protokołem to nie jest mi bliżej do agnostycyzmu. Pudło jak z kompleksami  ;)
To cieszę się że się myliłem,miałem złe odczucia czytając Ciebie.
Przepraszam.


Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #189 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:29 »
To cieszę się że się myliłem,miałem złe odczucia czytając Ciebie.
Przepraszam.
Nie masz powodów przepraszać , widocznie byłem mało precyzyjny w swoich wypowiedziach , że odebrałeś mnie tak a nie inaczej.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #190 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:29 »
Gorszyciel Ty ciągle nie rozumiesz . Nie musisz mi przytaczać definicji ani roli narratora w opowiadaniu. Wierz Ty sobie w Biblię jak chcesz i zachłystuj się jej wspaniałością przy każdej przeczytanej kartce. Próbuję Ci tylko powiedzieć , że z Twojej wypowiedzi wywnioskowałem , że są teksty Biblii , które znalazły się tam w wyniku przemyśleń , spostrzeżeń retrospekcji narratora . Opisał pewne sytuacje z perspektywy swoich spostrzeżeń i rozumienia na tamte czasy otaczającego go świata. Zatem nie może być mowy o Bożym przekazie , bo zapisano nie zawsze to co chciałby Bóg aby się znalazło , ale to co narrator uznał za właściwe. I dlatego wiele zdarzeń biblijnych jest absurdalna , wręcz infantylna , bo to tylko ludzkie myślenie . Nie sadzę aby inteligentny Bóg podpisał się pod każdą opisaną przez ludzkich pisarzy   relacją biblijną , bo świadczyłoby o tym , że jest prymitywny.
  A tak poza protokołem to co wy się tak  uparliście na wmawianie mi , że jestem ateistą?

Po prostu pojmujesz natchnienie biblijne tak, jak uczą ŚJ - jako tzw. dictatio. Wówczas rzeczywiście masz rację. Ale jest to dzieło bosko-ludzkie. Biblia nie jest podręcznikiem mikrobiologii, geologii czy astrofizyki. Wg mnie mówi o duchowości i wierze i w tej materii jest dla mnie bardzo cenna. Co do narratora to jednak uważam, że sama w sobie retrospekcja i wyprzedzanie wydarzeń ("bo piszę z perspektywy czasu") nie przekreśla natchnienia Biblii nawet w rozumieniu dictatio. Zapytam gdzie Bóg podpisał się pod Biblią? Oraz intryguje mnie gdzie ja niby napisałem, że jesteś ateistą?


Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #191 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:38 »
Pismo Święte jest pisane pod inspiracją Ducha Świętego. Jak Ty oczekujesz co to znaczyć by miało i jak by miało wyglądać, żeby było natchnione, to ja nie wiem. Może chciałbyś, żeby przewidywało wszystko - nawet nazwisko i nr buta króla strzelców piłkarskiej drugiej ligi wietnamskiej z sezonu 2017/2018. Nie wiem co Ty byś chciał (i jeszcze frytki do tego?), ale dziwię się, że byłeś ŚJ. Zawsze sądziłem, że wszyscy ŚJ są mega wierzący, a widzę, że wielu eksów jest faktycznie mega wojowniczo ateizujących. Intryguje mnie to...
Między innymi tutaj


Offline Villa Ella

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #192 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:43 »
Cyt. Reskator:
Nie znamy dużo odpowiedzi na wiele pytań.
Patrząc na Ziemię z dalekiego kosmosu to stwierdzamy że to pyłek.
A patrząc na ten pyłek trudno zapewne ujrzeć pyłek na tym pyłku jakim jest Villa Ella czy Harnaś czy KaizerSoze
Którzy oceniają,krytykują,wytykają Bogu co powinien,co żle zrobił,jak mógł.
Paweł trafnie opisuje nas że jesteśmy parą,oparem,który pojawia się i znika.
Nie nam oceniać Boga nasz umysł jest za słaby by to ogarnąć choć za sprawą ducha św.możemy to pojąć.

Jeżeli twoje przemyślenia, miały odnosić się do rozmiaru, to faktycznie w skali kosmosu, człowiek nie imponuje. Ale porównanie do pyłku jest o tyle nietrafione, że ludzie mają umysł i analizują otaczający ich świat.
Zamieszczony na początku wątku film, na podstawie zestawienia dwóch wydarzeń, że ST i NT, wykazał niespójność tego, co mówił o Ojcu Chrystus, z tym, jak ten Ojciec postępował w przeszłości. Dyskusja oparła się o wiek autora filmiku, jego gestykulację, poruszono temat czasokresu, jak minął między tymi wydarzeniami, grzesznoś Izraelitów i Kanaanejczyków, prawa kobiet w starożytności i obecnie, rolę narratora w dziełach literackich i nie wiem co jeszcze.
Jezus mówił "Szukajcie, a znajdziecie". Ja szukam odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości w Biblii, ale zamiast ją znaleźć, odnajduję coraz to nowe pytania i wątpliwości. Oboje, Reskatorze, robimy to samo:oceniamy biblijnego Boga. Ty jednak robisz, to wyłącznie pozytywnie. Patrząc na Biblię przez pryzmat wiary, nie potrzebujesz wynikać w motywy, czy pewne nieścisłości. Dla ciebie Bóg jest zawsze dobry, tylko ludzie za mało się starają. Ja nie mam żadnego pryzmatu więc trafia do mnie obraz bez zniekształceń. Czytam i analizuję, co czytam.
Podobno Biblia jest dla ludzi, podobno wśród całego kosmicznego pyłu, Bóg wybrał nas, aby przekazać informację o sobie. Więc jeżeli Bóg dał nam swój obraz, musi liczyć się z krytyczną jego oceną. Wielu z nas, na tym forum opisał swoje historie, dając je pod ocenę forumowiczów. Nie zawsze te oceny były pozytywne, ponieważ każdy z nas ocenia pod kątem własnych doświadczeń i moralności. Jedyne, co może autor historii, to pogodzić się z oceną lub polemizować.
Sorry, ale argument jesteś za mała i zbyt głupia, żeby pytać i wątpić, do mnie nie trafia.
Nadal śmiem wątpić.

Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #193 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 20:50 »
Między innymi tutaj

Wybacz, ale mój wtręt w tym poście był natury ogólnej i nie pisałem w ogóle o Tobie. To była zwykła dygresja. Nie wiem jaki jest Twój światopogląd.


Tusia

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #194 dnia: 29 Wrzesień, 2017, 21:03 »
Nie wiem jaki jest Twój światopogląd.

Mój pogląd na świat jest taki, że ziemia jest okrągła, a bramki są dwie.  ;D