Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Bóg Biblijny - dyskusja  (Przeczytany 50107 razy)

Offline zenobia

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #210 dnia: 07 Październik, 2017, 11:57 »
Ty nic nie rozumiesz / ja tez/ bo jestes nie szczery , odpowiedzieliby . Oni wszyscy , wszystko pojmują i juz .Od samego początku ZROZUMIELI ,ze to oni . Czarne nazywają białym lub odwrotnie i tez rozumieją i nie nalezy sie pytac tylko dziwić.


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #211 dnia: 07 Październik, 2017, 12:20 »
Ale, gdy czytamy, że to samo czynili bohaterowie Starego Testamentu, to zyskują oni nasze uznanie. Różne odważniki? Skądże znowu!

Nie. Nie wiem jak ty, ale ja w tym wątku nie widziałem, by ktoś darzył uznaniem odbieranie życia ludzikom w Starym Testamencie. Ja rozumiem, że to ciężkie do zrozumienia dla człowieka z naszych czasów, gdzie uważamy się za cywilizowanych i kulturalnych, ale na prawdę nie można dzisiejszymi kryteriami oceniać czynów przeszłości - tak robią demagodzy. To są inne systemy wartości, inne warunki, inne przekonania.

Czy z Bogiem jest tak samo? Czy Bóg nagle się zmienił? Nie. Po prostu nie znamy go tak dobrze, jak nam się wydaje. Jest czymś obcym dla człowieka, niepojętym. Kryteria ludzkie go nie dotyczą, bo są ograniczone do naszych wad, słabości, zalet i namiętności. Świat w Starym Testamencie był rozbity i pogrążony w wojnach. Poganie składali ofiary z ludzi. Zabicie kogoś było czymś naturalnym dla człowieka. Ludzie czcili wiele bóstw i przypisywali im wiele cudów. Czy Bóg mógł coś z tym zrobić? Tak. Ale to zdecydowanie nie pozostawiało by człowiekowi wyboru. Zaprzepaszczało by to wolną wole. Czy to źle, że wybrał sobie naród? Że ucywilizował go i dał każdemu człowiekowi możliwość dołączenia do tego ludu? Że dał mu ogniem i mieczem władanie nad terytorium? Coś, co robiły wszystkie inne narody i to częstokroć okrutniej? Czy Izraelici mogli postąpić inaczej? Jasne że tak. Ale nie zrobili tego. Bo dla nich to było normalne. Oczywiste. Mieściło się w standardach ich otoczenia.
Tymczasem mamy Nowy Testament. Świat jest zjednoczony pod berłem Rzymu. Największa tragedia jaka mogła się stać, to bunt przeciwko władzy potomków Romulusa. Ma on swoje wady, oczywiście. Nadal nie są to standardy naszego świata, jednak w porównaniu do Starego Testamentu to idylla. Nadchodzi Mesjasz. Mówi o miłości, mówi o przebaczeniu, mówi o życiu. Składa się o ofierze za grzechy człowieka. Poznajemy inną stronę Boga. Inne zamierzenie Boga. Czy to ten sam Bóg? Gdzie te mordy, gdzie gniew, gdzie sprawiedliwość? Jeżeli nadal zadajesz sobie te pytanie, to wpadłaś w pułapkę. Pułapkę koncentrowania się na jednej, tej przyjemniejszej stronie Nowego Testamentu. Ale to tutaj znajduje się księga zwiastująca dzień gniewu Boga i baranka który obejmie cały świat. To tutaj są odniesienia do tego, czego niektórzy, zależnie od swej wiary, nazywają piekłem. Bóg się nie zmienił. Bóg nie jest inny. Bóg objawia się przed nami. Dostosowuje te objawienia do nas, byśmy byli w stanie to zrozumieć i mam nadzieję, docenić.


Offline Reskator

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #212 dnia: 07 Październik, 2017, 13:02 »
Myślę że po tym dobrym wykładzie wielu zrozumie i doceni Biblię.
Chapeau bas za post.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #213 dnia: 07 Październik, 2017, 16:17 »
Jedni widzą szklankę w połowie pustą, inni w połowie pełną. Ale jak ci jedni poniżają tych drugich, to sami sobie strzelają w stopę, szanowanie zdania innych jest oznaką dobrego wychowania, natomiast dyskredytowanie posądzaniem o brak umiejętności czytania ze zrozumieniem, jest delikatnie mówiąc oznaką zarozumialstwa.

Widzieć można co się chce, ale nie jest tak, że nie istnieją jakieś kryteria logiczno-językowe, na podstawie których interpretuje się komunikaty językowe. W zdaniu z Pawła On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować zaś nie mamy stwierdzenia, że Bóg zabił Jezusa, choćby ktoś to sobie chciał tam doczytać. Ba, w NT znajdujemy wprost napisane, że Jezusa zabili Rzymianie pod silnym wpływem Sanhedrynu. Szanowanie tego faktu jest oznaką rzetelności w zbadaniu tej sprawy natomiast dyskredytowanie kogoś, kto nam pokazuje argumenty poprzez argumenty ad personam, jest delikatnie mówiąc oznaką zarozumialstwa właśnie.


Offline zenobia

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #214 dnia: 07 Październik, 2017, 16:39 »
Tak czy owak ktos P. Jezusa  musiał zabic , inaczej jakby spełniło sie proroctwo ?


Offline HARNAŚ

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #215 dnia: 07 Październik, 2017, 19:11 »
Tak czy owak ktos P. Jezusa  musiał zabic , inaczej jakby spełniło sie proroctwo ?
Po czterech dniach od skazania na śmierć swojego pierwszego syna ziemskiego i jego żony , biorąc pod uwagę , że tysiąc lat u Boga to jak jeden dzień ,  postanowił tak pokierować losami świata aby jego pierwszy niebiański syn również został zabity . Wpływał na losy świata aby do tego doprowadzić i jakoś nie przejmował się ,że demony coś mu zarzucą . Natomiast nie może obecnie i przez setki lat zmienić mentalności podłych ludzi bo martwi się o opinią zbuntowanych aniołów, nie chce dać im argumentów do gadania na siebie. Ale ludzie mogą cierpieć przecież dostali okup .


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #216 dnia: 07 Październik, 2017, 19:22 »
Po czterech dniach od skazania na śmierć swojego pierwszego syna ziemskiego i jego żony , biorąc pod uwagę , że tysiąc lat u Boga to jak jeden dzień ,  postanowił tak pokierować losami świata aby jego pierwszy niebiański syn również został zabity . Wpływał na losy świata aby do tego doprowadzić i jakoś nie przejmował się ,że demony coś mu zarzucą . Natomiast nie może obecnie i przez setki lat zmienić mentalności podłych ludzi bo martwi się o opinią zbuntowanych aniołów, nie chce dać im argumentów do gadania na siebie. Ale ludzie mogą cierpieć przecież dostali okup .

To bardzo przyziemne rozumowanie. Czy ktoś może naprawdę umrzeć dla Boga? Czy Bóg postrzega śmierć tak jak my? Nie.


Offline HARNAŚ

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #217 dnia: 07 Październik, 2017, 20:05 »
To bardzo przyziemne rozumowanie. Czy ktoś może naprawdę umrzeć dla Boga? Czy Bóg postrzega śmierć tak jak my? Nie.
Bo ja jestem prosty człowiek i oczekuję prostych wyjaśnień , filozofowanie w oczywistych kwestiach tylko po to aby być adwokatem Boga  jest nie dla mnie .


Offline zenobia

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #218 dnia: 07 Październik, 2017, 20:20 »
Harnas chłopie czytaj ze zrozumieniem ; Bog tylko postanowił usmiercic Pana Jezusa , a zrobili to inni i tak musiało sie stac by Ciebie i mnie wyzwolic od tego grzechu . Nie wiem tylko czemu ten Judasz jest tak potepiany , on byl tylko trybikiem majacego spełnic sie proroctwa.Nie wiem tez dlaczego wszyscy to pojmuja a ja ciągle nie .


Offline HARNAŚ

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #219 dnia: 07 Październik, 2017, 20:40 »
Harnas chłopie czytaj ze zrozumieniem ; Bog tylko postanowił usmiercic Pana Jezusa , a zrobili to inni i tak musiało sie stac by Ciebie i mnie wyzwolic od tego grzechu . Nie wiem tylko czemu ten Judasz jest tak potepiany , on byl tylko trybikiem majacego spełnic sie proroctwa.Nie wiem tez dlaczego wszyscy to pojmuja a ja ciągle nie .
W tych okolicznościach przyrody Judasz to dla mnie bohater , bo wziął na siebie rolę , która go dyskredytuje w oczach ludzi . Miał wyrzuty sumienia , oddał srebrniki czyli okazał skruchę bo porzucił swój wcześniejszy styl życia. To musiał być bardzo wrażliwy , dobry człowiek skoro nie mógł tej presji znieść i postanowił ku uciesze krytykantów , targnąć się skutecznie  na życie .


Offline sawaszi

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #220 dnia: 07 Październik, 2017, 22:38 »
Wedle innych ewangeli (nie kanonicznych) Iskariot z Judei jako skarbnik był zaufanym apostołem i przeprowadził rozmowę z Jezusem przed "ostatnią wieczerzą" i się zgodził aby proroctwa się wypełniły , potem się powiesił - bo nie mógł wytrzymać presji .. - czy tak musiało być - czy tak mu "było pisane" ? - to jest też ciekawy temat .


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #221 dnia: 07 Październik, 2017, 23:47 »
Bo ja jestem prosty człowiek i oczekuję prostych wyjaśnień , filozofowanie w oczywistych kwestiach tylko po to aby być adwokatem Boga  jest nie dla mnie .

A co tutaj jest do filozofowania? To fakt, że dla Boga śmierć jest czym innym niż dla człowieka. Żadna filozofia.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #222 dnia: 08 Październik, 2017, 17:52 »
Widzieć można co się chce, ale nie jest tak, że nie istnieją jakieś kryteria logiczno-językowe, na podstawie których interpretuje się komunikaty językowe. W zdaniu z Pawła On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować zaś nie mamy stwierdzenia, że Bóg zabił Jezusa, choćby ktoś to sobie chciał tam doczytać. Ba, w NT znajdujemy wprost napisane, że Jezusa zabili Rzymianie pod silnym wpływem Sanhedrynu. Szanowanie tego faktu jest oznaką rzetelności w zbadaniu tej sprawy natomiast dyskredytowanie kogoś, kto nam pokazuje argumenty poprzez argumenty ad personam, jest delikatnie mówiąc oznaką zarozumialstwa właśnie.
No cóż. Tradycja. Dzielenia włosa na czworo. Może i masz wg siebie rację w tym przypadku, jednak ja twierdzę inaczej. A jak już jesteśmy przy detalach, to sam przyznaję że link podany przeze mnie jest mało dokładny. W punkcie pierwszym jest podana żona Lota zamordowana przez boga i tu muszę czepić się jednak dokładności tej listy bo nie uwzględniła ona osób zamordowanych przez boga w potopie, gdzie utonęli ci co i może sobie na to zasłużyli, jak i ci co byli całkowicie niewinni (np: niemowlęta), nie uwzględnia niewinnych osób(np: niemowląt) w Sodomie i Gomorze. Ale co tam dla rzekomo miłosiernego kilka (tysięcy) istnień w te czy we wte.
 Zadałem kiedyś pytanie w innym dziale i pozostało bez odpowiedzi, nie wiem ,czy zostało pominięte, czy jest po prostu niewygodne dla wierzących. Może zadam je tutaj i ktoś zaspokoi moją ciekawość.

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/z-kraju/smiem-watpic/msg105515/#msg105515
« Ostatnia zmiana: 08 Październik, 2017, 18:06 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline sawaszi

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #223 dnia: 08 Październik, 2017, 19:13 »
Potop ma całej Ziemi ? - nie ma na to dowodów geologicznych -natomiast są dowody ,że obecne Morze Czarne było kiedyś sporym jeziorem słodkowodnym położonym w depresji (ok. 5000 lat temu) i zostało zalane wodami (słonymi) po przerwaniu się naturalnej zapory z Morzem Śródziemnym (połączone dziś wąską cieśniną) . co do starożytnych miast Gomory i Sodomy - odkryto (archeolodzy) ruiny nad Morzem Martwym spaloną ceramikę i budowle i przetopiony piasek pustynny na szkło.. .Do takiego zjawiska potrzeba temperatury ponad 1450 stopni C. podobne powierzchowne stopienia materiału skalnego znaleziono na pustyni w Newadzie gdzie prowadzono wybuchy nuklearne . A cha ja tak sobie myślem, że Bóg Stwórca nie "morduje" swoich 'dzieci' - może się mylę ? , a może nie ? ..


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #224 dnia: 08 Październik, 2017, 23:53 »
No cóż. Tradycja. Dzielenia włosa na czworo. Może i masz wg siebie rację w tym przypadku, jednak ja twierdzę inaczej. A jak już jesteśmy przy detalach, to sam przyznaję że link podany przeze mnie jest mało dokładny. W punkcie pierwszym jest podana żona Lota zamordowana przez boga i tu muszę czepić się jednak dokładności tej listy bo nie uwzględniła ona osób zamordowanych przez boga w potopie, gdzie utonęli ci co i może sobie na to zasłużyli, jak i ci co byli całkowicie niewinni (np: niemowlęta), nie uwzględnia niewinnych osób(np: niemowląt) w Sodomie i Gomorze. Ale co tam dla rzekomo miłosiernego kilka (tysięcy) istnień w te czy we wte.
 Zadałem kiedyś pytanie w innym dziale i pozostało bez odpowiedzi, nie wiem ,czy zostało pominięte, czy jest po prostu niewygodne dla wierzących. Może zadam je tutaj i ktoś zaspokoi moją ciekawość.

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/z-kraju/smiem-watpic/msg105515/#msg105515

Nie jestem wierzącym ojcem, więc nie odpowiadałem. Tylko dlatego. Udowodnij proszę rozbierając logicznie zdanie z Listu do Rzymian, że zostało tam powiedziane, że Bóg zabił Jezusa.