Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach  (Przeczytany 46645 razy)

Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #60 dnia: 27 Lipiec, 2017, 09:58 »
Tu jest mój szczegółowy artykuł na ten temat:

Czy u Świadków Jehowy występuje nauka o predestynacji?


http://piotrandryszczak.pl/polemika2aa/czy-u-swiadkow-jehowy-wystepuje-nauka-o-predestynacji.html


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Lipiec, 2017, 10:19 »
Tu jest mój szczegółowy artykuł na ten temat:

Czy u Świadków Jehowy występuje nauka o predestynacji?


http://piotrandryszczak.pl/polemika2aa/czy-u-swiadkow-jehowy-wystepuje-nauka-o-predestynacji.html
Napisałem wyżej, że co do grup to tak uczą ze Bóg przewidział, przeznaczył, że będą ci co pójdą do nieba i ci co będą żyć na ziemi. Ale ja prosiłem o przeznaczenie dla konkretnej osoby. Wiadomo jeśli Pismo według nich mówi o grupach i warunkach zbawienia to oczywiste, że tylko jak piszesz ludzie o usposobieniu owiec to osiągną. Porównywanie tego z kalwinizmem to według mnie przesada.

Chodzi o jednostkowe przeznaczenie dla konkretnej osoby nawet zanim się urodzi. Tego u SJ nie uświadczysz.

Ale to jest odbieganie od tematu.

Mówimy o wrodzonej duszy nieśmiertelnej od poczęcia.

MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #62 dnia: 27 Lipiec, 2017, 10:26 »
Ja się nie zajmuje poszczególnymi osobami, tylko nauką danej organizacji.

Widzę, że mówimy innymi językami, jak pod wieżą Babel, więc się nie dogadamy. :-\
Ty pozostaniesz przy swoim a ja przy swoim.
Kończę tę dyskusję.

Cytuj
Mówimy o wrodzonej duszy nieśmiertelnej od poczęcia.
A od którego roku życia mają ci ze 144 tys.?
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 10:30 wysłana przez Roszada »


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #63 dnia: 27 Lipiec, 2017, 10:55 »


(...)
A od którego roku życia mają ci ze 144 tys.?
Jak pójdą do nieba to otrzymają nieśmiertelność.
Możesz zresztą poszukać w swoich zbiorach gdzie w oni w literaturze pisali o tych osobach i nieśmiertelności.


MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #64 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:10 »
Od dzieciństwa pomazaniec wie że jego dusza żyjąca nie umrze, a nie jak będzie umierał.

Cytuj
   Towarzystwo Strażnica od wielu lat naucza, że jego pomazańcy ze 144 000 właściwie nie umierają, lecz natychmiast w chwili zgonu ich osoby, czyli dusze, doznają przemienienia:

„Jednakże nie zapadają w śmierć jak ci, którzy umarli przed rokiem 1918 i którzy musieli czekać w śmierci na przyjście Króla do duchowej świątyni. Ich doświadczenie rzeczywistej śmierci jest najwyżej tylko snem na jedno mgnienie oka, bo przy śmierci zostają przemienieni z życia ludzkiego do boskiego, nieskazitelnego, nieśmiertelnego, duchowego życia, i to w jednym momencie czyli mgnieniu oka, a to jest krótka chwila” („Nowe niebiosa i nowa ziemia” 1958 [ang. 1953] s. 331-332).

„Jednakże w odróżnieniu od swych poprzedników nie zapadają w sen śmierci, lecz natychmiast — »w oka mgnieniu« — dostępują przemienienia i zostają porwani do niebios, gdzie dołączają do Jezusa i pozostałych członków ciała Chrystusowego” (Wspaniały finał Objawienia bliski! 1993 s. 104).

„Tak więc nie wszyscy pomazańcy śpią w grobach, czekając na zmartwychwstanie. Ci, którzy umierają w czasie obecności Chrystusa, doznają natychmiastowej przemiany (Objawienie 14:13)” (Strażnica Nr 13, 1998 s. 17).

   Czy więc Towarzystwo Strażnica uczy o nieśmiertelności dusz?
   Każdy sam niech udzieli sobie odpowiedzi na to pytanie, oczywiście po skonfrontowaniu jego tekstów.
   Jest to jak widać według nas nowa nauka o nieśmiertelności dusz (osób) wymyślona w XIX wieku przez C. T. Russella (1852-1916) i Towarzystwo Strażnica.
   Oczywiście dusz pomazańców Świadków Jehowy też nikt nie widzi i ulatują one podobno niewidzialnie do nieba, tak jak w nauce całego chrześcijaństwa.


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #65 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:14 »
Od dzieciństwa pomazaniec wie że jego dusza żyjąca nie umrze, a nie jak będzie umierał.
A gdzie tutaj mowa w tych cytatach, że od dzieciństwa? 

MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #66 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:18 »
A gdzie tutaj mowa w tych cytatach, że od dzieciństwa? 

MX - koniec - MX
A od kiedy się jest pomazańcem u ŚJ?
Od śmierci?
Od śmierci się idzie do nieba, a pomazańcem, który ma zapewnione, że nie umrze się jest od samego początku.

Russell sam np. o sobie mówił:

„Prywatnie przyznawał, że wierzył, iż go Bóg powołał od urodzenia” („Dokonana Tajemnica” 1925 s. 59).


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #67 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:28 »
A od kiedy się jest pomazańcem u ŚJ?
Od śmierci?
Od śmierci się idzie do nieba, a pomazańcem, który ma zapewnione, że nie umrze się jest od samego początku.

Russell sam np. o sobie mówił:

„Prywatnie przyznawał, że wierzył, iż go Bóg powołał od urodzenia” („Dokonana Tajemnica” 1925 s. 59).
Russell mógł sobie wierzyć. Jego postać jest tutaj nie adekwatna. Bo ustaliliśmy, że on zmienił zapatrywania jako twórca ruchu. Dodatkowo nawet jeżeli od urodzenia to nie oznacza, że wierzył że ma duszę nieśmiertelną.

To co pokazujesz nie potwierdza ani nieśmiertelności wrodzonej. Ani że od poczęcia. Twierdzenie kogoś ze został powołany do nieba to za mało w kontekście co do nieśmiertelności duszy.

A jest w ich pisemkach coś od kiedy ci co pójdą do nieba otrzymują nieśmiertelność ? Już ja mają ? Czy otrzymają po zmartwychwstaniu i przemianie ?

Nie spotkałem się u nich z nauką, że pewne osoby mają duszę nieśmiertelną od poczęcia.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 13:33 wysłana przez MX »


Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #68 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:33 »
Cytuj
Nie spotkałem się u nich z nauką, że pewne osoby mają duszę nieśmiertelną od poczęcia.
Bo oni są duszami żyjącymi, które nie umrą.
Nie szukaj identyczności ich wykładni z chrześcijaństwem.
To są tylko podobieństwa. Dostosowanie tej nauki do swych potrzeb.
Do nowych czasów ostatecznych
Pisałem już że stosują ten sam fragment dla swoich dusz żyjących co chrześcijanie dla dusz nieśmiertelnych. Chodzi o Ap 6:9-11.

Każdy ŚJ przed rokiem 1935 uważał przez całe życie, że pójdzie jego dusza żyjąca do nieba w momencie umierania. Ciało zgnije.

Jak już na początku wykluczasz Russella (bo ci nie pasuje), to zaraz podaj wszystkich których wykluczasz ze swych spekulacji. Będzie jaśniejsza sprawa.

Wszystko mam do powiedzenia na ten temat opisałem w artykułach. Nic na dziś nie dodam:

Czy Świadkowie Jehowy wierzą w duszę nieśmiertelną?
Tekst Hbr 12:23 a Towarzystwo Strażnica;
Kiedy pojawiła się nauka o duszy według Towarzystwa Strażnica?;
Dusza nieśmiertelna i zmartwychwstanie w pismach wczesnochrześcijańskich;
Zmartwychwstanie w latach 1878 i 1918 oraz ‘nowe światło’?;
Czy Towarzystwo Strażnica wkrótce zmieni datę zmartwychwstania klasy niebiańskiej?;
Ile osób i kto zmartwychwstanie według Towarzystwa Strażnica? (cz. 1, 2);
Dusza nieśmiertelna w Biblii Świadków Jehowy???


Jak i do kiedy Towarzystwo Strażnica lekceważyło klasę ziemską?
Nowożytni czy młodociani godni – dawna klasa zbawionych w Towarzystwie Strażnica;
Jak Towarzystwo Strażnica manipulowało słowami tekstu Mt 8:11?
Czy Świadkowie Jehowy z klasy ziemskiej „mają ducha świętego”?
Zamach Ciała Kierowniczego na „ostatek” klasy niebiańskiej Świadków Jehowy!
Czy u Świadków Jehowy występuje nauka o predestynacji?
„Wielka rzesza” i 144 000 – porównanie obu grup (cz. 1 i 2);
   Ile klas zbawionych było i jest w Towarzystwie Strażnica?
Czy Świadkowie Jehowy zawsze nauczali, że do nieba pójdzie tylko 144 000 osób?
Patriarchowie w niebie według dawnej nauki Towarzystwa Strażnica;
Dwa razy „wielka rzesza”;
Koniec ograniczenia powołania niebiańskiego w Towarzystwie Strażnica?;
Wpływ zmiany nauki Towarzystwa Strażnica o powołaniu do nieba na ilość osób z klasy niebiańskiej


Zmartwychwstanie w latach 1878 i 1918 oraz ‘nowe światło’?;
Czy Towarzystwo Strażnica wkrótce zmieni datę zmartwychwstania klasy niebiańskiej?
Patriarchowie w niebie według dawnej nauki Towarzystwa Strażnica;
Książęta Jehowy 1950 roku;
Jak Towarzystwo Strażnica wprowadzało nowych „książąt”;
Ile osób i kto zmartwychwstanie według Towarzystwa Strażnica? (cz. 1, 2)
(www.piotrandryszczak.pl).
« Ostatnia zmiana: 27 Lipiec, 2017, 13:54 wysłana przez Roszada »


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #69 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:56 »
Bo oni są duszami żyjącymi, które nie umrą.
Nie szukaj identyczności ich wykładni z chrześcijaństwem.
To są tylko podobieństwa. Dostosowanie tej nauki do swych potrzeb.
Do nowych czasów ostatecznych
Pisałem już że stosują ten sam fragment dla swoich dusz żyjących co chrześcijanie dla dusz nieśmiertelnych. Chodzi o Ap 6:9-11.

Każdy ŚJ przed rokiem 1935 uważał przez całe życie, że pójdzie jego dusza żyjąca do nieba w momencie umierania. Ciało zgnije.
Ale my się ciągle mijamy w sednie.

Chrześcijaństwo ogólnie twierdzi, że duszę człowieka są nieśmiertelne, a SJ twierdzą że śmiertelne.

Nie ma co tematu przenosić na osoby które według nich będą w niebie, bo one dopiero otrzymają nieśmiertelność. Bo dopóki są duszami żyjącymi to mają duszę śmiertelne. Przemiana jak cytowałeś odbywa się w chwili śmierci ciała. Ich śmiertelne duszę otrzymują nieśmiertelność.

Nie mam dostępu do ich literatury, wiec ci tego nie udowodnie cytatem. Ale jestem przekonany, że coś takiego kiedyś czytałem.





MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #70 dnia: 27 Lipiec, 2017, 13:59 »
Ja zakończyłem. Mówisz innym językiem niż ja. :-\


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #71 dnia: 27 Lipiec, 2017, 14:18 »
Od dzieciństwa pomazaniec wie że jego dusza żyjąca nie umrze, a nie jak będzie umierał.

Włodek, trochę naciągasz.
Wg WTSu pomazańcami byli też apostołowie, którzy jednak "zapadli w sen śmierci" i zostali wzbudzeni około 1918. Przemienienie "w mgnieniu oka" dotyczy zatem tych, którzy umierają po 1918. Należy podkreślić, że oni umierają i dopiero zostają wzbudzeni do nieśmiertelnego życia, zatem przez jakiś moment są nieżywi.

A czy od dzieciństwa? No chyba też nie, bo przecież pomazańcami stają się w dorosłym życiu (cały czas mówię z punktu widzenia WTSu). No i niekoniecznie muszą stać się nieśmiertelnymi istotami, bo przecież mogą zostać odrzuceni i nie trafić do nieba ;)

Zatem wątpliwe jest by jakiś SJ uznał, że pomazańcy są duszami nieśmiertelnymi. Będą. Gdy umrą i zostaną wskrzeszeni.


Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #72 dnia: 27 Lipiec, 2017, 14:21 »
Toć pisałem, że ŚJ mają inne czasy ostateczne i do tego dostosowują.
Po drugie, to że świadomość uzyskał później, że jest pomazańcem, wcale nie oznacza, że zmieniło się coś co do jego nie umierania.
Poza tym często wcześniej wierzył w duszę nieśmiertelną.

Ja mam inną logikę patrzenia na to, bo znam zmieniającą się naukę ŚJ i znam swoją. Patrze na to z innej perspektywy niż Ty.


Offline Roszada

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #73 dnia: 27 Lipiec, 2017, 17:12 »
Cytuj
No i niekoniecznie muszą stać się nieśmiertelnymi istotami, bo przecież mogą zostać odrzuceni i nie trafić do nieba ;)
To samo dotyczy protestantów, prawosławnych i katolików. :)


Offline MX

Odp: Gdzie nie piszemy prawdy o ŚJ i ich dogmatach
« Odpowiedź #74 dnia: 27 Lipiec, 2017, 20:46 »


Ja mam inną logikę patrzenia na to, bo znam zmieniającą się naukę ŚJ i znam swoją. Patrze na to z innej perspektywy (...)
Ale ważna jest perspektywa WTSu. A tutaj to jest proste. Wszyscy mają duszę śmiertelne, ale tylko wybrańcy ci pomazańcy po zmartwychwstaniu otrzymają dopiero nieśmiertelność.

Przesuwanie czasu tej przemiany nic nie zmienia w ich nauce o śmiertelnej duszy wszystkich ludzi.

No, ale ok temat raczej wyczerpany. 

MX - koniec - MX