Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa  (Przeczytany 5747 razy)

Offline Roszada

Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« dnia: 13 Maj, 2017, 14:50 »
Dzisiaj Towarzystwo dość przykładnym językiem pisze o innych religiach i kościołach, choć nadaje im często bezprawnie określenie Babilonu.
No bo ja zapytam, gdzie Jan w Apokalipsie nazywa kościoły chrześcijańskie Babilonem?

Kiedyś jednak Towarzystwo nie przebierało w słowach.
Oto przykład z rezolucji "Nowe imię", gdy w 1931 przyjęto nazwę Świadkowie Jehowy:

że Królestwo jego nastało i że w posłuszeństwie względem przykazań Pańskich musimy obwieszczać to świadectwo wszystkim narodom i uświadomić władców i lud o okrutnej i uciemiężającej organizacji szatana, szczególnie ze wskazaniem na »chrześcijaństwo«, jako na najohydniejszą część jego widzialnej organizacji, i zapowiedzieć im zamiar Boży co do zmiażdżenia w krótkim czasie szatańskiej organizacji...” (Królestwo nadzieja świata 1931 s. 34).

No wprost nie mogę uwierzyć, że Sędzia tak potrafił uogólniać. :-\
Całe szczęście, że dziś taki język już nie funkcjonuje, bo bym takich głosicieli pędził na 3 wiatry. ;)


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Maj, 2017, 18:27 »
Tu taki podobny przykład, ale już wprost zabarwiony religijnie, bo słowo "szatan" występuje a nie "najohydniejsza":


„Jehowa Bóg mówi do Swego ludu, aby oni pozostawili i zaniechali »Chrześcijanizm«, czyli »zorganizowane Chrześcijaństwo« (...) ponieważ ono jest organizacją djabelską” (Wolność dla ludzi 1927 s. 22-23).

„Ponieważ »Chrześcijaństwo« jest djabelską organizacją rządzoną przez niego, a to w celu trzymania ludzi w poddaństwie” (jw. s. 45).

Katolicy, Protestanci, Żydzi i wielu innych uczynieni są wszyscy przez jednego ojca, djabła” (Strażnica 01.10 1932 s. 298 [ang. 01.08 1932]).

„W sobotę rano 18 września [1937 r.] brat Rutherford ogłosił po swym przemówieniu wydanie w języku angielskim brązowej książki Nieprzyjaciele. Zdemaskowano w niej religię fałszywą, nazywając ją »groźnym wrogiem, nieustannie działającym na szkodę ludzkości«. Przedstawicieli religii fałszywej utożsamiono z »agentami Diabła – bez względu na to, czy są tego świadomi, czy nie«” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 84).
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2017, 19:15 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Maj, 2017, 22:54 »
Ciekawe. Wydaje mi się, że każda religia przekonana o własnej nieomylności, podobne rzeczy w swojej historii o innych religiach mówiła :)


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj, 2017, 23:28 »
Ciekawe. Wydaje mi się, że każda religia przekonana o własnej nieomylności, podobne rzeczy w swojej historii o innych religiach mówiła :)
Jakoś mi się nie zdarzyło na papier wylewać takim językiem. :-\
A dużo o ŚJ pisałem i piszę. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Maj, 2017, 23:35 »
Jakoś mi się nie zdarzyło na papier wylewać takim językiem. :-\
A dużo o ŚJ pisałem i piszę. ;)

To i pewnie zdarzają się poszczególni ŚJ, którzy nie posługują się takim językiem. Ale zawsze się coś znajdzie :)


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maj, 2017, 09:28 »
To i pewnie zdarzają się poszczególni ŚJ, którzy nie posługują się takim językiem. Ale zawsze się coś znajdzie :)
Co innego prywatne wypowiedzi, a co innego oficjalny organ.
Od prywatnych wypowiedzi centrala może się odciąć, jak w partii, a od wypowiedzi centrali nie ma odcięcia się. Chyba że okres "błędów i wypaczeń" się ogłosi. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maj, 2017, 10:56 »
Co innego prywatne wypowiedzi, a co innego oficjalny organ.
Od prywatnych wypowiedzi centrala może się odciąć, jak w partii, a od wypowiedzi centrali nie ma odcięcia się. Chyba że okres "błędów i wypaczeń" się ogłosi. ;)

A Ty jesteś oficjalnym organem KK?  :o


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maj, 2017, 11:50 »
A Ty jesteś oficjalnym organem KK?  :o
Organem, nie ale członkiem tak. A jako członek mam pewne prawa. Np. wygłaszanie prelekcji i konferencji w kościołach i pisanie w publikacjach katolickich.

9 lat byłem prelegentem w Seminarium Duchownym (1989-1997). Kościół, wcześniej seminarium duchowne w latach 1992-1996, wydaje mi książkę "W obronie wiary", pod którą podpisują się księża profesorowie i mój biskup. Kolejne wydania dwa wydawnictwa katolickie.
http://piotrandryszczak.pl/w_obronie_wiary.html

Byłem pomysłodawcą, założycielem i prowadzącym w latach 1989-2013 pierwszej Poradni Religijnej zajmującej się problematyką sekt.
Wszystko to jest na wiki i face. Widać nawet się nie zainteresowałeś, z kim piszesz posty. :(
Ja tam wolę wiedzieć coś o człowieku. ;)
O Ciebie dawno już wypytywałem różne osoby, zanim coś o sobie sam napisałeś. :) Bo byłeś tajemniczy i 'wstrzemięźliwy' w opisie siebie.
« Ostatnia zmiana: 14 Maj, 2017, 14:50 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maj, 2017, 15:23 »
Jakoś mi się nie zdarzyło na papier wylewać takim językiem. :-\

Czyli powyższy cytat jest bezzasadny i niepotrzebnie go przywoływałeś, bo Twoje piśmiennictwo nie jest oficjalnym w KK.


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maj, 2017, 15:33 »
Czyli powyższy cytat jest bezzasadny i niepotrzebnie go przywoływałeś, bo Twoje piśmiennictwo nie jest oficjalnym w KK.
Ja nie pisałem o sobie tylko o ŚJ i partiach:
Cytuj
Co innego prywatne wypowiedzi, a co innego oficjalny organ.
Od prywatnych wypowiedzi centrala może się odciąć, jak w partii, a od wypowiedzi centrali nie ma odcięcia się. Chyba że okres "błędów i wypaczeń" się ogłosi. ;)

Co innego prywatne wypowiedzi (ŚJ), a co innego oficjalny organ (Strażnica).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Maj, 2017, 15:38 »
Roszada, ja napisałem tak: "Ciekawe. Wydaje mi się, że każda religia przekonana o własnej nieomylności, podobne rzeczy w swojej historii o innych religiach mówiła :)" a Ty odpisałeś: "Jakoś mi się nie zdarzyło na papier wylewać takim językiem. :-\ A dużo o ŚJ pisałem i piszę. ;)". Po co pisałeś więc o sobie samym, jakbyś był "wypowiedzią religii"? Twoje piśmiennictwo ma dowodzić fałszywości mojego spostrzeżenia? Mnie oczywiście chodziło o oficjalne wypowiedzi religii i w ogóle nie brałem pod uwagę prywatnych poglądów wyznawców jakichś religii.


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Maj, 2017, 19:03 »
Nie wiem o co chodzi i nawet pewnie nie chcę wiedzieć, bo z tego znów wojenkę ustrugasz. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maj, 2017, 20:37 »
Nie wiem o co chodzi i nawet pewnie nie chcę wiedzieć, bo z tego znów wojenkę ustrugasz. :-\

Nie wiem jak Ci to prościej wyjaśnić.


Offline Roszada

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Maj, 2017, 20:52 »
Nie wiem jak Ci to prościej wyjaśnić.
Nie wyjaśniaj, bo mam dość sporów.
Sam widzisz, że ludzie już mają dość moich polemik, bo nie przebieram w słowach (np. Salvat, Harnaś i inni co dawali im lubiki).


Offline dziewiatka

Odp: Dawne przykłady języka nienawiści Towarzystwa
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Maj, 2017, 08:00 »
Towarzystwo ma olbrzymie zdolności adaptacyjne.To co kiedyś było dozwolone a dzisiaj nie,jest widoczne w poglądach i tekstach w strasznicy.Myślę ,że w bieżących wydaniach znalazło by się coś co za lat 50byłoby  skrajnym przykładem języka nienawiści.