Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: ŚJ a gnostycy  (Przeczytany 8442 razy)

Gorszyciel

  • Gość
ŚJ a gnostycy
« dnia: 20 Kwiecień, 2017, 17:09 »
Na początek chciałbym zacytować coś na temat gnozy (głównie II/III w.) ze Strażnicy (w13 1.2 s. 14):
W ewangeliach gnostyckich często twierdzono, że najwybitniejsi apostołowie nie zrozumieli przesłania Jezusa oraz że pozostawił on sekretną prawdę, którą pojęło tylko kilku wybrańców.
Czy czegoś nam to nie przypomina? :P

Inny cytat (w90 15.7 s. 21):
Gnostycy (od greckiego słowa gnoʹsis — „wiedza, poznanie”) twierdzili, iż dzięki tajemnemu objawieniu posiedli wyższą wiedzę, i chełpili się, że mogą ‛poprawiać apostołów’.


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Kwiecień, 2017, 18:12 »
Cytuj
Czy czegoś nam to nie przypomina?
Ależ Towarzystwo, czy Ciało Kierownicze pasuje jak ulał do tych jednostek, co posiadły wyjątkową wiedzę, większą od Apostolskiej w rozumieniu Pism.

Oto przykłady:

„Niewątpliwie apostołowie zrozumieli te zasadnicze prawdy, o których było już nadmienianem, lecz jest rzeczą pewną, że wiele z proroctw nie mogli jasno rozumieć, ponieważ nie był jeszcze na to odpowiedni czas Boży. Do tego szczególnie należy nauka o wtórym przyjściu Pana, o którem Pan sam mówił, że tego ani jeden człowiek wtedy nie rozumiał” (Strażnica 15.12 1931 s. 383 [ang. 15.09 1931 s. 284]).

   „W odpowiedzi Jezus nie omówił z nimi wszystkich spraw związanych z panowaniem Królestwa, lecz oznajmił: »Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą« (Dzieje 1:7). (...) Chociaż więc posiadali ograniczoną znajomość prawd o Królestwie, to jednak osiągnięty stopień wiedzy dodawał im bodźca, by »oczekiwać (...) dnia Bożego« (2 Piotra 3:12, NP). Obecna nasza wiedza o Królestwie Bożym – o tym, czym ono jest i czego dokona – jest daleko bardziej zaawansowana, ale nadal nie jest kompletna” (Strażnica Rok C [1979] Nr 13 s. 27).

Podobnie wypowiadała się ta organizacja przed oczekiwanym rokiem 1975:

„Nawet jeżeli nie daje się spojrzeć poza rok 1975, czy jest to podstawa do ograniczania aktywności? Apostołowie nie widzieli ani tak daleko, jak my; nie wiedzieli przecież nic o roku 1975. Dostrzegali przed sobą tylko krótki czas, w którym mieli dokończyć powierzonego im dzieła. (1 Piotra 4:7) Dlatego też we wszystkich swoich pismach wzywali do czujności i przynaglali do wzmożonej działalności (Dzieje 20:20; 2 Tym. 4:2). I słusznie. Gdyby się guzdrali i ociągali, gdyby uspokajali siebie myślą, że koniec nadejdzie dopiero za kilka tysięcy lat, na pewno by nie ukończyli wyznaczanego im biegu” (Strażnica Nr 5, 1969 s. 8, art. „Dlaczego oczekujesz roku 1975?”).

Komu wierzyć?
Apostołom którzy pisali z natchnienia?
Czy CK piszącemu bez natchnienia a ze swej gnozy?

„»Niewolnik« nie jest natchniony przez Boga, lecz stale bada Pismo Święte i starannie ocenia wydarzenia światowe, jak również sytuację ludu Bożego, żeby mieć orientację w spełnianiu się proroctw biblijnych. Na skutek ludzkiej ułomności nieraz może zdarzyć się, że zrozumie tylko częściowo lub nieściśle, a w rezultacie potrzebne jest skorygowanie” (Strażnica Rok CII [1981] Nr 4 s. 27).


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #2 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 12:57 »
Ta gnoza Ciała Kierowniczego widoczna jest w następujących fragmentach:

Zanim Państwo nie przeczytają komentarzy sędziego Rutherforda, dotyczących tych i setek innych zagadnień, które zajmowały ludzi, Państwo nie mogą zrozumieć Biblji” (Wolność 1932 s. 61).

Kiedyś pisano o "organizacji", a dziś o CK:

Organizacja

„Prócz osobistego posiadania Słowa Bożego potrzebujemy przeto organizacji Teokratycznej. Tak prócz posiadania ducha Bożego ku oświeceniu chrześcijanin potrzebuje Teokratycznej organizacji Jehowy, aby móc zrozumieć Biblię. Jest dla niego niezbędne, aby był obecny na urządzonych przez organizację zebraniach i studiował razem ze współchrześcijanami” (Strażnica Nr 22, 1951 s. 11 [ang. 15.06 1951 s. 375]).

Jeśli chcieli rozumieć Biblię, co miało im przynieść ratunek, to Biblia musiała im być wyjaśniona przez organizację Bożą” (Strażnica Nr 1, 1963 s. 8).

Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym posługuje się Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego, jak często by czytał Biblię” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 18 s. 20).

Niewolnik

Trudno oczekiwać, by dostrzegł to światło ktoś, kto tylko czyta Biblię, nie korzystając ze środków zgotowanych przez Boga. Dlatego Jehowa Bóg ustanowił »niewolnika wiernego i rozumnego«, zapowiedzianego w Ewangelii według Mateusza 24:45-47. Obecnie tego »niewolnika« reprezentuje Ciało Kierownicze Świadków Jehowy” (Strażnica Nr 9, 1992 s. 31).

Musimy przyznać, że choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie. Nie odkrylibyśmy prawdy o Jehowie, o Jego zamierzeniach i przymiotach, o znaczeniu i doniosłej roli Jego imienia, o Królestwie, okupie złożonym przez Jezusa, o różnicy między organizacją Bożą a organizacją Szatana ani o tym, dlaczego Bóg dopuszcza zło” (Strażnica Nr 23, 1990 s. 19);

„Pokornie przyznają, że bez pomocy niewolnika wiernego i roztropnego wcale lub prawie wcale nie znałyby cennych prawd biblijnych, dotyczących między innymi zwierzchnictwa Jehowy, uświęcania Jego imienia, Królestwa, nowych niebios i nowej ziemi, duszy, stanu umarłych, a także tego, kim naprawdę są Jehowa i Jego Syn oraz czym jest duch święty” (Strażnica Nr 7, 2007 s. 25).

„Gdybyśmy ignorowali wskazówki osób, które Jezus wyznaczył do troszczenia się o jego mienie, nie zdołalibyśmy nawiązać bliskiej więzi z Jehową. Bez wsparcia »niewolnika wiernego i roztropnego« nie zrozumielibyśmy w pełni nauk zawartych w Słowie Bożym ani nie umielibyśmy ich stosować w praktyce (Mat. 24:45-47)” (Strażnica 15.09 2010 s. 8).

„Niektórzy uważają, że mogą sami interpretować treść Biblii. Jednak w 1919 roku wyniesiony do chwały Jezus ustanowił wiernego niewolnika, żeby przekazywać pokarm duchowy wyłącznie za jego pośrednictwem. Posługuje się nim, by pomagać swoim naśladowcom zrozumieć Biblię i stosować się do zawartych w niej wskazówek” (Strażnica listopad 2016 s. 16).

Jeśli to nie jest gnoza z XX i XXI wieku to ja jestem ksiądz proboszcz. ;D


Offline ariel

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:07 »
Na początek chciałbym zacytować coś na temat gnozy (głównie II/III w.) ze Strażnicy (w13 1.2 s. 14):
W ewangeliach gnostyckich często twierdzono, że najwybitniejsi apostołowie nie zrozumieli przesłania Jezusa oraz że pozostawił on sekretną prawdę, którą pojęło tylko kilku wybrańców.
Czy czegoś nam to nie przypomina? :P

Inny cytat (w90 15.7 s. 21):
Gnostycy (od greckiego słowa gnoʹsis — „wiedza, poznanie”) twierdzili, iż dzięki tajemnemu objawieniu posiedli wyższą wiedzę, i chełpili się, że mogą ‛poprawiać apostołów’.

Gorszycielu, to jest jednak pewne nadużycie. To samo można powiedzieć o wszelkich chrześcijańskich ciałach i osobach zakładających/kontrolujących różne denominacje. Z jednej strony mamy instytucję papiestwa, która rości sobie podobne prawa co NWiR (a czasami nawet większe), z drugiej wybitne osoby z kręgu Reformacji też są uważane za takich, których Bóg użył do odkrycia/odzyskania pewnych prawd biblijnych. Dodatkowo, samo wszak chrześcijaństwo to religia, która naucza o swej wyjątkowości jeśli chodzi o poznania Boga i Jego zamierzeń. Więc tak naprawdę wszyscy chyba jesteśmy gnostykami. Wydaje mi się, że problem gnostyków polegał nie tyle na ich wierze w wyjątkową prawdziwość ich interpretacji lecz na ich jawnej opozycyjności względem nauczania apostolskiego. Ta "ukryta wiedza" była miejscami po prostu bezspornie sprzeczna z opisami ewangelii i tylko wtajemniczeni mieli znali o tym prawdę. Wyjaśnianie pewnych ukrytych prawd i staranie się odkrywania biblijnych tajemnic, co ma miejsce w większości społeczności chrześcijańskich, to jednak chyba nie to samo co gnoza.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień, 2017, 13:13 wysłana przez ariel »
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:12 »
Cytuj
Gorszycielu, to jest jednak pewne nadużycie
Rozumiem że ariel szuka furtki dla swej prywatnej interpretacji Biblii.
Niestety w kościołach jest pewna doza spekulacji teologicznych, dyskusji i dowolnej interpretacji, a nie jak w sektach jedyna i niezmienna (do czasu) narzucona interpretacja.
Ariel sam powinien wiedzieć, że np. w przypadku Trójcy jest wiele punktów widzenia i interpretacji teologów, dogmatyków i biblistów oraz pisarzy wczesnochrześcijańskich. :-\


Offline ariel

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #5 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:19 »
Roszado, każdy prywatnie interpretuje Biblię, nawet instytucje KRK są tak naprawdę instytucjami prywatnymi, bo przecież Bóg nie zstąpił z nieba i nie ustanowił Franciszka papieżem (to tylko przykład), lecz dokonali tego kardynałowie. Interesujące są natomiast ograniczenia jakie w poszczególnych wspólnotach istniały bądź istnieją. KRK w obecnej chwili ma dość dużą wolność w tym zakresie, nieporównywalnie większą niż ŚJ, jednak jak było przez kilkanaście stuleci, to przecież też wszyscy wiemy. Osobiście mi się wolność poszukiwań podoba a granice tolerancji mam przesunięte bardzo daleko, choć oczywiście te granice istnieją. Nie widzę więc niczego złego w indywidualnych poszukiwaniach Bożej Prawdy. Byle z modlitwą, w pokorze i w otwartości na inne opinie.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #6 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:30 »
Cytuj
Roszado, każdy prywatnie interpretuje Biblię
Nie każdy!
Ja zawsze patrzę jak mój Kościół wierzył w pierwszych wiekach i wierzy dziś.
Tak więc nie zasłaniaj się znów, by mieć furtkę do wolnomyślicielstwa i narzucania swej gnozy. :)

Od pierwszych wieków były spory i dyskusje (nie tylko dziś jest wolność dyskusji teologów), choćby na temat daty Paschy, Trójcy, chrztu heretyków, itp.
Cytuj

 bo przecież Bóg nie zstąpił z nieba i nie ustanowił Franciszka papieżem
No pewnie, że poprzez konklawe pod wpływem Ducha Św., o którym sam pisałeś gdzie indziej, a kardynałowie sami o tym też mówili.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień, 2017, 13:34 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #7 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:40 »
Gorszycielu, to jest jednak pewne nadużycie. To samo można powiedzieć o wszelkich chrześcijańskich ciałach i osobach zakładających/kontrolujących różne denominacje. Z jednej strony mamy instytucję papiestwa, która rości sobie podobne prawa co NWiR (a czasami nawet większe), z drugiej wybitne osoby z kręgu Reformacji też są uważane za takich, których Bóg użył do odkrycia/odzyskania pewnych prawd biblijnych. Dodatkowo, samo wszak chrześcijaństwo to religia, która naucza o swej wyjątkowości jeśli chodzi o poznania Boga i Jego zamierzeń. Więc tak naprawdę wszyscy chyba jesteśmy gnostykami. Wydaje mi się, że problem gnostyków polegał nie tyle na ich wierze w wyjątkową prawdziwość ich interpretacji lecz na ich jawnej opozycyjności względem nauczania apostolskiego. Ta "ukryta wiedza" była miejscami po prostu bezspornie sprzeczna z opisami ewangelii i tylko wtajemniczeni mieli znali o tym prawdę. Wyjaśnianie pewnych ukrytych prawd i staranie się odkrywania biblijnych tajemnic, co ma miejsce w większości społeczności chrześcijańskich, to jednak chyba nie to samo co gnoza.

Odzyskiwanie jak to nazwałeś prawd biblijnych (ja nazywam to próbą powrotu do korzeni czy do źródeł) nie dotyczy ŚJ. Oni, podobnie jak gnostycy, co słusznie zauważasz, stoją w jawnej opozycji do nauczania NT i chcą poprawiać apostołów - oni o 1914 nie nauczali, a ŚJ uczynili to jedną z głównych nauk  :-\ U gnostyków było stopnie wtajemniczenia - u ŚJ podobnie (zainteresowanym się nie mówi wszystkiego, głosicielom też nie, starsi mają swoje materiały, a nadzorcy obwodu swoje, których starsi nie mają - wyżej pewnie podobnie). Wiedza o działaniu Organizacji zależy więc od stopnia wtajemniczenia. Dla mnie jednak pewne podobieństwa są i nie uważam, abym popełnił nadużycie.


Offline ariel

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:43 »
Nie każdy!
Ja zawsze patrzę jak mój Kościół wierzył w pierwszych wiekach i wierzy dziś.

Przypuszczam, że wątpię :). Kościół w pierwszych wiekach w sporo rzeczy wierzył inaczej niż dzisiejszy KRK. A i nawet w przypadku tego wcześniejszego (poza apostolskim) nie było tak, że zstępował Bóg i osobiście objawiał im swoją prawdę.

Cytuj
Tak więc nie zasłaniaj się znów, by mieć furtkę do wolnomyślicielstwa i narzucania swej gnozy. :)

Przypuszczam, że jeśli weźmiemy jako kryterium tylko i wyłącznie Biblię, to okażę się mniejszym wolnomyślicielem i gnostykiem niż Ty. Podejmujesz wyzwanie?

Cytuj
Od pierwszych wieków były spory i dyskusje (nie tylko dziś jest wolność dyskusji teologów), choćby na temat daty Paschy, Trójcy, chrztu heretyków, itp.No pewnie, że poprzez konklawe pod wpływem Ducha Św., o którym sam pisałeś gdzie indziej, a kardynałowie sami o tym też mówili.

Problem w tym, że ów "wpływ Ducha" jest nieweryfikowalny. Bo jak na przykład zweryfikować to, że to akurat Boży Duch działał podczas konklawe a nie zwykła ludzka wola bądź też nawet polityka? Spoglądając na historię i na postaci niektórych osób wybranych na papieży można co do tego mieć wątpliwości czy jest to takie oczywiste. Problem w tym Roszado, że każde religijne ciało może się powołać na autorytet Ducha Świętego. Jedynym więc kryterium by takie rzeczy osądzać jest Biblia właśnie. Nie aniołowie, ciała kierownicze, rady kościelne, posłannicy, prorocy ale Biblia. Nie zawsze oczywiście da się to zrobić w sposób bezdyskusyjny, jednak przy takim założeniu "bycie w Prawdzie" jest, że tak to ujmę, bardziej gwarantowane :) .
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 13:50 »
Cytuj
Przypuszczam, że wątpię :). Kościół w pierwszych wiekach w sporo rzeczy wierzył inaczej niż dzisiejszy KRK. A i nawet w przypadku tego wcześniejszego (poza apostolskim) nie było tak, że zstępował Bóg i osobiście objawiał im swoją prawdę.
Nie zauważyłem tego, a sam napisałem książkę W obronie wiary w której wszystkie tematy potwierdzam fragmentami z wieków I-III:
http://piotrandryszczak.pl/w_obronie_wiary.html

Lejesz więc wodę. ;D
Paciorka więc mnie nie nauczysz. :)

Kiedyś miałeś podać biblijne podstawy wyboru starszych co roku to uciekłeś.
Teraz zaś szukasz polemiki.
Rozumiem szukasz tu uczniów i chcesz błysnąć. :)
Cytuj
Przypuszczam, że jeśli weźmiemy jako kryterium tylko i wyłącznie Biblię
Kręcisz człowieku bo wiesz, że KK uczy wg Biblii i tradycji.
Nie będę z powodu twej zachcianki wyrzucał pół kościoła i jego interpretacji Biblii przekazanej przez tradycję.
Cytuj
Problem w tym, że ów "wpływ Ducha" jest nieweryfikowalny
Jak dla kogoś Duch Św. to jakaś energia to rzeczywiście nieweryfikowalne staje się wszystko.
Zostaje tylko własna gnoza. Bez wiary nie zajedziesz daleko. :-\
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień, 2017, 13:53 wysłana przez Roszada »


Offline ariel

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 14:05 »
Nie zauważyłem tego, a sam napisałem książkę W obronie wiary w której wszystkie tematy potwierdzam fragmentami z wieków I-III:
http://piotrandryszczak.pl/w_obronie_wiary.html

Lejesz więc wodę. ;D
Paciorka więc mnie nie nauczysz. :)

Znajdź mi zatem drogi Roszado zakaz zawierania małżeństw przez starszych w II wieku.

Cytuj
Kiedyś miałeś podać biblijne podstawy wyboru starszych co roku to uciekłeś.

Ależ mogę podać. Załóż oddzielny wątek w dyskusjach biblijnych i możemy pogadać.

Cytuj
Teraz zaś szukasz polemiki.

Forum, ze swej natury jest po to by polemizować. No, tutaj się Ameryki nie odkryje.

Cytuj
Rozumiem szukasz tu uczniów i chcesz błysnąć. :)Kręcisz człowieku bo wiesz, że KK uczy wg Biblii i tradycji.

Według Biblii? Niektóre rzeczy oczywiście tak, niektóre niestety nie. Według tradycji? Odpowiedź jak poprzednio. Czasami ta tradycja pojawiała się dość wcześnie, czasami dość późno. Niektórej tradycji można zarzucić niezgodność z Biblią, niektórej nie można.

Cytuj
Nie będę z powodu twej zachcianki wyrzucał pół kościoła i jego interpretacji Biblii przekazanej przez tradycję.Jak dla kogoś Duch Św. to jakaś energia to rzeczywiście nieweryfikowalne staje się wszystko.
Zostaje tylko własna gnoza. Bez wiary nie zajedziesz daleko. :-\

Zjedz snickersa ;) . Duch Święty to nie jest dla mnie "jakaś energia". Nie zmienia to faktu, że nie sposób pozytywnie zweryfikować twierdzeń KRK o obecności Ducha Świętego podczas konklawe ostatniego czy też poprzednich.
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień, 2017, 14:07 wysłana przez ariel »
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 14:24 »
Cytuj
Znajdź mi zatem drogi Roszado zakaz zawierania małżeństw przez starszych w II wieku.
Nie rozumiem pytania.
Masz problem z małżeństwem?
Chcesz się żenić, czy rozwodzić, czy być starszym i rozwodzić się?
W czym twój problem. ;)
Czy małżeństwo to problem teologiczny?
Chyba w kwestii Jezusa i Kościoła.
Znasz Biblię: cokolwiek zwiążecie...

Ja nie potrzebuję uprawiać wojenek jak Ty w swej grupie, którą socjologowie i religioznawcy zaliczają do sekt. ;)
Wszystko co mam do powiedzenia to opisałem we wskazanej książce i w około 400 artykułach.
Nie ma potrzeby bym się szarpał z twymi prywatnymi wątpliwościami. ;)
Póki będziesz współtwórcą kolejnej sekty, nie jesteś żadnym partnerem do dyskusji teologicznych. Taka jest rzeczywistość.
Cytuj
nie sposób pozytywnie zweryfikować twierdzeń KRK o obecności Ducha Świętego
Ty ani nie jesteś upoważniony do weryfikacji ani nawet nie masz chęci do tego.
Duch tchnie kędy chce i tego nie zmienisz. ;D
Cytuj
Niektórej tradycji można zarzucić niezgodność z Biblią, niektórej nie można.
To  rozumiem wg twego subiektywnego zdania a nie mego. ;D
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień, 2017, 14:30 wysłana przez Roszada »


Offline ariel

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 14:31 »
Odzyskiwanie jak to nazwałeś prawd biblijnych (ja nazywam to próbą powrotu do korzeni czy do źródeł) nie dotyczy ŚJ. Oni, podobnie jak gnostycy, co słusznie zauważasz, stoją w jawnej opozycji do nauczania NT i chcą poprawiać apostołów - oni o 1914 nie nauczali, a ŚJ uczynili to jedną z głównych nauk  :-\ U gnostyków było stopnie wtajemniczenia - u ŚJ podobnie (zainteresowanym się nie mówi wszystkiego, głosicielom też nie, starsi mają swoje materiały, a nadzorcy obwodu swoje, których starsi nie mają - wyżej pewnie podobnie). Wiedza o działaniu Organizacji zależy więc od stopnia wtajemniczenia. Dla mnie jednak pewne podobieństwa są i nie uważam, abym popełnił nadużycie.

W sumie częściowo rację jednak masz. Co prawda nie przekonuje mnie to, że apostołowie o czymś nie nauczali w kontekście wypełniania się pewnych proroctw, bo z pewnością ich wypełnienia do końca nie znali, jednak z tymi stopniami wtajemniczania coś jest na rzeczy.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline Roszada

Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #13 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 14:35 »
Cytuj
Znajdź mi zatem drogi Roszado zakaz zawierania małżeństw przez starszych w II wieku.
O bezżenności w II wieku pisał np. Atenagoras:

„A spotkać można wśród nas wiele kobiet i mężczyzn, którzy postarzeli się w stanie bezżennym żywiąc nadzieję, że dzięki temu ściślej zwiążą się z Bogiem. Skoro zaś trwanie w dziewictwie i bezżenności zbliża nas do Boga, a odciąga nas od Niego sama myśl czy pragnienie rozkoszy, to tym bardziej odrzucamy uczynki, o których nawet myśleć nie chcemy. Styl naszego życia polega nie na słownych deklaracjach, ale na praktyce i ćwiczeniu: każdy z nas ma pozostać takim, jakim się urodził, albo winien wytrwać w jednym związku małżeńskim” („Prośba za chrześcijanami” 33).

„Cudzołożnicy i homoseksualiści stawiają zarzuty ludziom bezżennym albo żyjącym w jednym związku małżeńskim; ci którzy pędzą życie jak ryby – bo i oni pożerają tego, kto upadł, silniejszy atakuje słabszego, a to właśnie stanowi napad na ludzkie ciało...” („Prośba za chrześcijanami” 34).

Ty zaś widzę rozkoszujesz się w nakazach i zakazach. :)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: ŚJ a gnostycy
« Odpowiedź #14 dnia: 21 Kwiecień, 2017, 14:43 »
W sumie częściowo rację jednak masz. Co prawda nie przekonuje mnie to, że apostołowie o czymś nie nauczali w kontekście wypełniania się pewnych proroctw, bo z pewnością ich wypełnienia do końca nie znali, jednak z tymi stopniami wtajemniczania coś jest na rzeczy.

Jeśli chodzi o pierwszą część postu to samo mogą powiedzieć katolicy, prawosławni etc. :P