Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pamiątka 2017:Obecność  (Przeczytany 27198 razy)

Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #120 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 09:58 »
"Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem." (J 13, 14-15)

Kościół to czyni i tak będzie za każdym razem podczas Wielkiego Czwartku.

Nie neguję tego, ale...
Ten sam Jezus powiedział o wieczerzy: "To czyńcie na moją pamiątkę". I na tym forum kwestionujecie zwyczaj ŚJ, że czynią to tylko raz w roku i w formie symbolicznej.
A kiedy mowa o innym poleceniu, dotyczącym obmycia nóg to z dumą piszecie, że to symbol i raz w roku.
Rozdwojenie jaźni czy podwójne odważniki?

Ale to tylko moja uwaga na marginesie dyskusji o kultywowaniu dosłownym zwyczajów sprzed tysięcy lat  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline PoProstuJa

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #121 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 10:27 »
To ja już jestem takim naśladowcą.Tylko ,że moja postawa wywołuje nerwowe reakcje żony jak półleżąc na kanapie wsuwam kanapki,i popijam piwo.

O piwie nie było mowy!  ;D ;D ;D


Offline Startek

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #122 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 14:04 »
Ja pamiątki nie obchodzę i w tym dniu nie spożywam wieczerzy Pańskiej  ale robimy to gdy się spotykamy z innymi chrześcijanami .  Tusia co do  obchodów ostatniej wieczerzy w Wielki czwartek masz rację co do wina . Ale co z przystępowaniem do komunii , bierzesz komunię jako ciało Chrystusa , ale co z krwią Chrystusa  ? Gdy przyjmujesz Ciało Chrystusa musisz także spożyć wino jako krew . Co niedziela nożna przystępować do komunii przyjmujesz komunikant bez drugiego elementu czyli krwi .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #123 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 14:06 »
Może Tusia ze sobą zabiera drugi komunikant i po mszy uzupełnia braki :P


Offline HARNAŚ

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #124 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 15:24 »
Tusia żyje obrzędami i nie ważne czy logicznymi czy też nie. Przykład lekcji pokory bierze dosłownie i zachwyca Go kultywowanie tego wzorca w każdy Wielki Czwartek. Ja pytam dlaczego tylko raz w roku?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień, 2017, 15:30 wysłana przez HARNAŚ »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #125 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 15:36 »
Bez przesady być pokornym 365 dni w roku :P


Offline HARNAŚ

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #126 dnia: 15 Kwiecień, 2017, 15:46 »
Bez przesady być pokornym 365 dni w roku :P
Mówić można byleby tak nie myśleć ;D


yanco

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #127 dnia: 17 Kwiecień, 2017, 20:25 »
Bez przesady być pokornym 365 dni w roku :P

a nie jest tak że umycie nóg jest symbolem i przypomnieniem o służbie , a przecież pokora to nie tylko obmycie nóg. I do pokory i służby Panu jest powołany każdy chrześcijanin i Tusia i Gorszyciel. Każdy ma swoją drogę życia a chodzi o to by była ona jak najbliższa prawdy.


Offline Roszada

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #128 dnia: 17 Kwiecień, 2017, 20:32 »
Ciekawostka co do obmycia nóg:

Niektórzy bibliści sądzą, że słowa: „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty” (J 13:10) i „wyście powinni sobie nawzajem umywać nogi” (J 13:14), są aluzją do chrztu i wyznawania grzechów.


Tusia

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #129 dnia: 17 Kwiecień, 2017, 20:51 »
Tusia co do  obchodów ostatniej wieczerzy w Wielki czwartek masz rację co do wina . Ale co z przystępowaniem do komunii , bierzesz komunię jako ciało Chrystusa , ale co z krwią Chrystusa  ? Gdy przyjmujesz Ciało Chrystusa musisz także spożyć wino jako krew . Co niedziela nożna przystępować do komunii przyjmujesz komunikant bez drugiego elementu czyli krwi .

W Wielki Czwartek w moim kościele była Komunia pod obiema postaciami. Natomiast jeśli chodzi o Komunię pod jedną postacią, to odpowiedź znajdziemy w 1 Kor 11, 27:

"„Kto spożywa chleb lub pije Kielich Pański niegodnie, winien będzie Ciała i Krwi Pańskiej” wskazuje, przez użycie słowa „lub”, na możliwość spożywania Eucharystii pod jedną postacią. Podkreśla też w tym wierszu, że za tą jedną postać przyjmowaną niegodnie, odpowiadamy za „Ciało i Krew Pańską”. Chrystus mówił, że „kto spożywa ten chleb będzie żył na wieki” (J 6:58; por. 6:51). Widać więc, że także przez spożywanie samego Chleba życia mamy pełny udział w Ciele i Krwi Pańskiej (por. 1Kor 10:17). Jezus cały jest obecny w Chlebie, cały obecny w Winie, cały w swoim Słowie, bo jest Słowem Bożym (Ap 19:13), oraz cały ze swoim Kościołem mówiąc „oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28:20)." (http://piotrandryszczak.pl/35.html)

« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień, 2017, 20:53 wysłana przez Tusia »


Offline Startek

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #130 dnia: 19 Kwiecień, 2017, 08:44 »
Nie przekonaleś mnie , podałeś mi tu Jana 6:51  czytaj cały tekst 51-58   Marka 14:22-24 . Cały czas jest mowa o ciele i krwi Pana  czyli o spożywaniu ciała i krwi .  Wynika że ciało i krew Pańska będziesz spożywać raz w roku a przez resztę dni tylko ciało bez krwi . Chrześcijanie spożywają wieczerzę Pańską wielokrotnie ilekroć się spotykają ,  dawniej nazywano łamaniem chleba ale i też było spożywanie wina . Jeden element nie może istnieć bez drugiego tak gdy bierzesz udział w komunii masz spożyć ciało i krew .  Świadkowie nie spożywają wieczerzy , bo tak  im w mówili ci panowie z USA , ale  przyjmijmy gdyby w czasie ich pamiątki  wszyscy  obecni spożywali chleb i wino jako wieczerzę Pańską , ale następne miesiące spożywają tylko chleb jako Chrystusa , czy to będzie coś normalnego ?


Offline Fantom

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #131 dnia: 19 Kwiecień, 2017, 09:00 »
skoro można chleb lub wino to jestem za tym,aby na mszy wiernym podawano wino,a chleb co jakiś czas:)Dlaczego karmia ich tylko chlebem?
 Następnie,jeżeli kapłan wypowiada słowa przy ołtarzu:''bierzcie i jedzcie,bierzcie i pijcie'',to dlaczego sam je i pije,a wierni w kościele tylko jedzą chleb?Dyskryminacja?Szkoda kasy na winko dla wiernych?

 Jezus oddał nam siebie całego.Nie możemy korzystać tylko z części jego ciała.
 w roku 1562 określił Sobór Trydencki - "że również pod jedną postacią przyjmuje się w pełni całego Chrystusa i prawdziwy sakrament. Dlatego, jeśli chodzi o owoc, przyjmujący tylko jedną postać nie są pozbawieni żadnej łaski koniecznej im do zbawienia" (BF VII, 312) Jedni mają CK,inni Sobory.No ale to tylko ci z CK rzekomo nie mogą ustalić prawdy biblijnej.

''W XII i XIII wieku zanika zwyczaj udzielania Komunii pod obiema postaciami, jednak nie całkowicie. Na Soborze w Konstancji (1415) stwierdzono, że choć w pierwotnym Kościele Komunia była przyjmowana przez wiernych pod dwiema postaciami, dla uniknięcia pewnych niebezpieczeństw i zgorszeń wprowadzono rozumnie zwyczaj, żeby ten Sakrament przez konsekrujących był przyjmowany pod dwiema postaciami, przez wiernych zaś tylko pod postacią chleba. Na Soborze Trydencki (1545-1563) przyjęto rozstrzygnięcie, że Kościół ma prawo wprowadzać do udzielania Komunii Świętej to, co według różnorodności rzeczy, czasu i miejsca uzna za bardziej odpowiednie dla pożytku przyjmujących czy dla uczczenia samych sakramentów.

 Takie pytanko mam.Czy jak wierny w kościele poprosi księdza o wino,to ksiadz musi dać czy ma prawo odmówić?
« Ostatnia zmiana: 19 Kwiecień, 2017, 09:06 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Tusia

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #132 dnia: 19 Kwiecień, 2017, 23:48 »
Nie przekonaleś mnie

Jak często przystępujesz do Sakramentu Eucharystii?


Offline Startek

Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #133 dnia: 20 Kwiecień, 2017, 07:23 »
Jestem Chrześcijaninem bez denominacji ,  spożywamy Wieczerzę Pańską  gdy się spotykamy w gronie chrześcijan . 


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pamiątka 2017:Obecność
« Odpowiedź #134 dnia: 20 Kwiecień, 2017, 07:37 »
Jestem Chrześcijaninem bez denominacji ,  spożywamy Wieczerzę Pańską  gdy się spotykamy w gronie chrześcijan .

A jakiego jesteś wyznania?