Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kary dla SJ w Rosji  (Przeczytany 14605 razy)

Offline Brat Jaracz

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #45 dnia: 30 Marzec, 2017, 23:35 »
Przez Rosję.
Wiem, wiem :) Przestawiłem własną interpretację z punktu widzenia głosiciela. A grabieżcą są w tym kontekście zwłoki kierownicze :)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą"
"Strażnica", 15.09.1989


Offline gerontas

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #46 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 06:54 »
Cytat z któtkiego artukułu w Rzeczpospolitej z 31 marca 2017:

"23 marca Świadkowie Jehowy zostali umieszczeni na liście organizacji publicznych i religijnych, które podejrzewa się o działania ekstremistyczne.

Organizacja i jej jednostki strukturalne nie mogą zatem organizować żadnych publicznych spotkań, udzielać się w mediach, prowadzić masowych akcji, a nawet - korzystać ze swoich kont bankowych, z wyjątkiem opłacania rachunków i podatków
."

link: http://www.rp.pl/Polityka/170339807-Rosja-Swiadkowie-Jehowy-organizacja-ekstremistyczna.html#ap-1

Ciekawe jak świadkowie Jehowy stosują się do powyższych zakazów, chodzi mi głównie o zebrania.



Offline Roszada

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #47 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 09:37 »
Cytuj
Ciekawe jak świadkowie Jehowy stosują się do powyższych zakazów, chodzi mi głównie o zebrania.
Pewnie po domach.
Przywrócą te tak zwane grupy domowe zniesione kilka lat temu. ;)


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 11:02 »
Pewnie po domach.
Przywrócą te tak zwane grupy domowe zniesione kilka lat temu. ;)

A spotkania po domach są wysoce niebezpieczne dla ORGA ponieważ ludzie mogą zacząć dyskutować  :P


Offline Roszada

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #49 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 11:06 »
A spotkania po domach są wysoce niebezpieczne dla ORGA ponieważ ludzie mogą zacząć dyskutować  :P
Ale tak było u nas przez wiele lat, u nich też.
No ale wtedy netu nie było, a net to materiał do plotek o organizacji. :)


Offline Estera

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #50 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 12:17 »
Ciekawe jak świadkowie Jehowy stosują się do powyższych zakazów, chodzi mi głównie o zebrania.
   Zastosowania się do tych zakazów napewno nie będzie.
   Zapewne będą nawoływać do zastosowania się do nakazu biblijnego,
   żeby "bardziej słuchać Boga niż ludzi" (Dzieje Apostolskie 5:29)
   I znowu tym szeregowym członkom najbardziej się oberwie.
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #51 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 12:52 »
Ale tak było u nas przez wiele lat, u nich też.
No ale wtedy netu nie było, a net to materiał do plotek o organizacji. :)
I dlatego nie wolno obecnie: śpiewać rekreacyjnie poza zebraniem, przygotowywać się do strażnicy nawet w duchow doborowym towarzystwie, nie ma studium książki.

Wszystko zostało rozpędzone po domach do własnych tabletoodbiorników broadcastingu :)

A tutaj zonk trzeba w domu się spotkać, a na to tylko czeka mały Sasza co oczytał się w necie jaka jest prawda o prawdzie i dołoży do pieca i niepomyśli mu tak jak tatuś połamać skrzypce i umżeć w wyniku lojalności AMERYKAŃSKIEJ KORPORACJI  :P


Offline Brat Jaracz

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #52 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 13:11 »
Oj tak, oj tam, czasy zakazu nie były takie złe ;) Klimat konspiracji, ciasto po zebraniu, a przede wszystkim - większa więź braterska. Jak ktoś się nie pojawił, to od razu inni sprawdzali, czy coś mu się nie stało. Nie to co teraz. Poradzą sobie bracia Rosjanie, a żadnego ucisku i tak nie będzie :) Centralę najbardziej boli utrata tych sal królestwa. Może warto by było uświadomić braci Rosjan, żeby nie żałowali, bo i tak nie należały one do nich? Pewnie większość nie ma nawet o tym bladego pojęcia, zwłaszcza jeśli wykładali kaskę na budowę z własnej kieszeni...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą"
"Strażnica", 15.09.1989


Offline Roszada

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #53 dnia: 06 Kwiecień, 2017, 13:33 »
Jeśli są wózki przejezdne, to i może sale królestwa będzie można robić namiotowe, co  się przemieszczają. :)


Offline Sebastian

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Kwiecień, 2017, 08:14 »
Oj tak, oj tam, czasy zakazu nie były takie złe ;) Klimat konspiracji, ciasto po zebraniu, a przede wszystkim - większa więź braterska.
gdyby mogli działać jak w Polsce w latach 80-tych, to faktycznie mieliby powody do radości. Byli niezarejestrowani, zebrania po domach, ale nikt we więzieniu za głoszenie nie siedział (jedynie za wojsko). We więzieniach traktowani byli "w miarę" lekko.

Wygląda jednak na to, że w Rosji 2017 (jeśli dojdzie do zakazu) tak lekko nie będzie.

Swoją drogą, ciekaw jestem, czy w Rosji można (nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie) pracować na etacie i pobierać wynagrodzenie za pracę w gotówce (czy w zakładach pracy w ogóle istnieją kasy i obsługa kasowa). Bo "ekstremiści" mają duże problemy z obsługą bankową. Jeśli nagle wypchniętoby wszystkich rosyjskich ŚJ do "szarej strefy" w gospodarce, mogłoby to być dla nich naprawdę uciążliwe.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline gedeon

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Kwiecień, 2017, 09:16 »
gdyby mogli działać jak w Polsce w latach 80-tych, to faktycznie mieliby powody do radości. Byli niezarejestrowani, zebrania po domach, ale nikt we więzieniu za głoszenie nie siedział (jedynie za wojsko). We więzieniach traktowani byli "w miarę" lekko.



Tu muszę odbiegając od tematu sprostować, za głoszenie, za urządzanie zebrań i za samo że ktoś był ŚJ siedziało w więzieniu dziesiątki osób. Był to czas terroru Urzędu Bezpieczeństwa. Przejrzałem w IPNie setki akt i z nich wynika, że łatwo nie było.
Natomiast w latach 80  na podstawie specjalnych porozumień Centrali z Urzędem do Spraw Wyznań, nastąpiła odwilż.


Offline Sebastian

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Kwiecień, 2017, 10:32 »
dzięki za doprecyzowanie. Miałem na myśli sytuację "po odwilży". Mój pierwszy kontakt ze ŚJ to listopad 1986, a głosicielem zostałem w styczniu 1989 (teoretycznie, istniał "zakaz", a ŚJ byli aż do maja "niezarejestrowani" ale w praktyce nie było żadnych prześladowań ze strony państwa).
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Brat Jaracz

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Kwiecień, 2017, 10:40 »
Natomiast w latach 80  na podstawie specjalnych porozumień Centrali z Urzędem do Spraw Wyznań, nastąpiła odwilż.
Pamiętam pierwszy duży kongres na auli UMK w Toruniu - to było coś po ukrywaniu się po lasach :) Bodaj to był właśnie 1980 r. Niewykluczone, że razem tam byliśmy ;)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą"
"Strażnica", 15.09.1989


Offline Sebastian

Odp: Kary dla SJ w Rosji
« Odpowiedź #58 dnia: 07 Kwiecień, 2017, 14:14 »
jeśli państwo zamiast karać więzieniem zacznie walić po równowartości ok. 750 USD grzywny za każde naruszenie ekstremistycznych przepisów - to wielu Rosjan będzie w krytycznym położeniu. Zwłaszcza że nigdzie nie jest napisane że grzywny nie można nałożyć nawet kilkanaście razy w miesiącu.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)