Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68423 razy)

Offline Sebastian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #180 dnia: 07 Maj, 2017, 02:01 »
śmieszne tłumaczenia trynitarian, pokażcie mi w nowym testamencie, że ktoś zabraniał wymawiać to imię?
może nie zabraniano dlatego że nikt tego nie robił

równie dobrze ktoś inny może powiedzieć: pokażcie mi w Biblii w nowym testamencie że nie wolno uprawiać ludożerstwa. Nie było takiego zjawiska społecznego to i nie było zakazu.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #181 dnia: 07 Maj, 2017, 02:47 »
Jakim szacunkiem? Jakie imię? Wpierw sprawdźcie jak powstało to imię Jehowa. Co za porażka, że ludzie jeszcze dają się na to nabierać. Nie chce mi się już pisać na ten temat. Był już wałkowany na tym forum.

Ogarnijcie się troszeczkę. Próbowano stwierdzić na wszelkie sposoby jak się powinno wymawiać 4 litery tetragramu. Na pewno nie Jehowa, bo to błąd. Nawet tłumacze Biblii przyznają się do tego. Poza tym nie wiadomo czy to imię czy raczej tetragram oznacza tylko słowo Bóg.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 02:54 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Sebastian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #182 dnia: 07 Maj, 2017, 04:45 »
kwestia wątpliwości co do sposobu wymawiania imienia JHWH to jeden z dowodów na to że nosiciel tego imienia prawie na pewno nie istnieje, a jeśli nawet istnieje to na pewno nie jest wszechmocny.

Znamy wszyscy przechwałkę JHWH który oznajmił że "to jest jego imię na wieki i zawołanie po najdalsze pokolenia". Jak można (po wygłoszeniu takiej zapowiedzi!) tak się skompromitować i (będąc rzekomo wszechmocnym!) dopuścić do tego że wymowa tego imienia jest nieznana?!
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #183 dnia: 07 Maj, 2017, 05:37 »
Cofnijcie się w tym wątku na początek np. tutaj:

M ma rację. Nie wiemy jak brzmi imię Ojca w niebie. Jeżeli Izraelici je znali to pewnie je zataili. Ale ich zdaniem brzmi najprawdopodobniej Jahwe, tzn najbardziej poprawnie.  Więc to nadal jest prawdopodobnie. Z tego co kojarzę to imię Jehowa dla żydów to prawie jak bluźnierstwo. Tłumaczą, że imię Jehowa powstało ze słowa hovah (niszczyć, bużyć) stąd Jehovah, a nie słowa havawh (stawać się) tak jak uczą Świadkowie. Bez przeszkód imienia Jehovah używają Masoni w swoich okultystycznych rytuałach, ale także gwiazdy rapu.

Wiele razy spotkałem się z opinią, że tetragram JHWH znaczy nie więcej nie mniej niż słowo "BÓG". Żydzi popadli w przesadę strachu przed wymawianiem słowa BÓG i do tej pory zamiast "Bóg" piszą "B-g" (po angielsku zamiast God piszą G-d).
Podobnie podchodzą do słowa "JESTEM". Dla nich to słowo jest zarezerwowane wyłącznie dla Boga. Słyszałem, że nie używają tego słowa w stosunku do siebie.
Wyjścia 3:14
Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: "JESTEM, KTÓRY JESTEM". I dodał: "Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was". [Biblia Tysiąclecia II]
Inne przekłady oddają Jahwe zamiast JHWH czy Bóg, ale nadal w oryginale występuje JHWH.

Ciekawe, że w sytuacji kiedy po Pana Jezusa przyszli żołnierze pojmać go, i kiedy spytali się "czy ty nim jesteś", Pan odpowiedział: "Ja jestem" i wtedy upadli na twarz przed nim. To tylko taka ciekawa rzecz, której do końca nie rozumiem

Kiedy była tłumaczona Septuaginta wszyscy tłumacze konsekwentnie tetragram JHWH przetłumaczyli na słowo "Bóg", a jak wiemy z Septuaginty korzystano w czasach Pana Jezusa ponieważ wtedy mówiono po grecku. Z pewności korzystał też Pan Jezus.

Warto wziąć pod uwagę werset z Dzieje Apostolskie 4:12
"I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni". [Biblia Warszawska]

Moim prywatnym zdaniem, jeżeli nie mamy pewności jak brzmi czy brzmiało imię Boga to po co kombinować? Z pewnością nierozsądne by było nazywać Boga Biblii jakimś imieniem, które wymyślił jakiś człowiek. I tak właśnie jest z imieniem Jehowa.

Jehowa z pewnością jest fałszywym imieniem i wytworem człowieka, mianowicie hiszpańskiego mnicha z zakonu dominikanów - Raymundus Martini.

Powinno być "wymyślił" zamiast "oddał"

Załączam skan strażnicy w80 21 str. 10:



Wzmianka o tym znajduje się jeszcze w "Dodatku do Studium Biblii" w języku angielskim.
A w przekładzie Biblii Living English w przedmowie możemy przeczytać o tym że "Użycie imienia Jehovah było błędem. Ale wymowa nie jest najważniejsza" - zdaniem tłumacza.

tu link do większego skanu:
https://drive.google.com/open?id=0B4lrXCMQzmDdRldyNXVkM053RW8

Raymundus Martini zmieszał tetragram JHWH ze słowem Adonai:


Dlatego też w wielu kościołach występuje imię Jehowa bądź Jehova.

Zdanie wyrażone przez Ciebie jest właściwie sofistyką,
ponieważ z treści wypowiedzi Chrystusa nie wynika, że
chodziło mu o to samo, co Ty sugerujesz.
Jezus nie powiedział, że należy święcić imię JHWH,
ponieważ jego słowa brzmią:
"Nasz OJCZE w niebiosach, niech się święci imię twoje"
Koniec i kropka.

Problem polega na tym, że biblijne znaczenie słowa "imię"
ma szersze znaczenie, niż to współcześnie próbują wmówić innym SJ.

Oczywiście że pojęcie "imienia" może dotyczyć również brzmienia
samego słowa, które jest wyrażeniem tego imienia, takiego jak np. Izajasz, Jezus itd.
Jednakże, kiedy Chrystus mówi do Ojca swoich uczniach:
"Objawiłem  imię Twoje" - to nie chodzi mu o brzmienie,
lecz o wszystko co wiąże się z pozycją oraz istotą Boga.

Powinieneś to uczciwie dostrzegać.
Gdyby miało być inaczej, miałbyś w Biblii taki zapis:|
"A wy tak się módlcie:
Ojcze JHWH, niech się święci imię Twoje"

Tymczasem, słowo "imię" w Biblii wiąże się w tym wypadku
z majestatem i pozycją, oraz wyrażeniem cech jakie Bogu można przypisać.
Można mieć dobre, lub złe imię, na przykład.


Mimo tego, co usilnie życzeniowo interpretuje WTS,
z zapisów Biblii nie wynika, by Pan Jezus swobodnie używał "imienia"
 Boga jako słowa - tytułu; zwłaszcza, że byłoby to idealnym pretekstem
dla ówczesnych uczonych w Piśmie, którzy czyhali "jakby go pochwycić w słowie"
- i niewątpliwie zostało by to w Biblii odnotowane.
Jest bardzo wiele poszlak, że Chrystus cytując lub odczytując Pisma Starego Testamentu,
podążał za współczesną tradycją. W niektórych wypadkach szyk jego wypowiedzi
jest bliższy Septuagincie niż wersji BH, co powinien wziąć pod uwagę
rzetelny poszukiwacz informacji.
Pisaliśmy już o tym tu na forum, nie dlatego, by negować na przykład Świadków Jehowy,
ale dlatego, że po prostu dostępna wiedza w temacie jest złożona i przeczy ich twierdzeniom.
Jeśli naprawdę miłujesz szczere poszukiwania w tym temacie, zachęcam Cię do
uważnego przeczytania w całości poniższych wątków:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/imie-boze/
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/yhwh-a-praktyki-okultystyczne/
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/jak-bog-ma-na-imie/60/

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/jak-bog-ma-na-imie/15/
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 05:48 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #184 dnia: 07 Maj, 2017, 09:18 »
z moich obserwacji wynika, że większość którzy wierzą w dogmat trójcy dla nich każda forma imienia Boga jest straszna, po prostu boją się tego imienia, nieważne ci to Jehowa czy Jahwe, szukają różnych tłumaczeń typu nie wiemy jak się wymawia tetragram JHWH, tak jakby znali jak się wymawia prawidłowo imiona różnych postaci Biblijnych, unikają tego imienia jak się da, ja rozumiem dlaczego jest tak, czcią Jezusa a JHWH trzeba usunąć na bok bo czasem może wskazać na inną osobę niż Jezus, wskazać na odrębność, nie dopuszczalne w dogmacie o trójcy.

mają jeszcze inne dziwne tłumaczenia typu: Jezus nie przemawiał imię swojego Ojca, po pierwsze nie ma na to żadnych dowodów a po drugie nawet jak nie wymawiał imię Boga to znaczy, że ja też nie mogę? ktoś nie zwraca się do własnego ojca po imieniu ale to nie znaczy, że inni nie mogą zwrócić się do niego po imieniu, po prostu trzeba to imię otaczać szacunkiem i w byle jakich rozmowach nie nadużywać, ST zawiera tetragram ponad 7000 razy a mnóstwo sług Boga zwróciło się do niego po imieniu, to co im było wolno a nam nie? śmieszne tłumaczenia trynitarian, pokażcie mi w nowym testamencie, że ktoś zabraniał wymawiać to imię?
Ale bzdury opowiadasz.
Toś ci co wierzą w Trójcę właśnie wydają Biblie z imieniem Jahwe lub z JHWH:
Cytuj
   Katolicka, ogólnie znana, Biblia Tysiąclecia z imieniem Jahwe ukazała się w roku 1965 (wyd. I).

Od roku 1961 zaczęły ukazywać się komentarze do Starego Testamentu, wydawane przez KUL, które zawierają tekst biblijny, a w nim imię Jahwe (patrz też komentarz KUL do Księgi Wyjścia, rozdz. Imię Boże Jahwe).

   W roku 1971 ukazało się drugie wydanie Biblii Tysiąclecia z imieniem Jahwe.

W roku 1974 zaczęto wydawać kilkutomową Biblię Poznańska (wyd. I, 1974-1975; wyd. II, 1982-1987). W latach 1991-1994 ukazało się III wydanie, a później kolejne. Wszystkie z imieniem Jahwe.

Od roku 1992 roku rozpoczęto wydawanie wielotomowej Biblii Lubelskiej, która również zawiera imię Jahwe.

   Wreszcie w tym samym czasie, co Świadkowie Jehowy, w roku 1997, ukazała się Biblia Warszawsko-Praska bp. K. Romaniuka. Ta również zawiera imię Jahwe, choć nie we wszystkich miejscach występowania hebrajskiego tetragramu JHWH.

   Później ukazywały się i nadal są wydawane kolejne wydania powyższych Biblii oraz nowe przekłady i serie komentarzy biblijnych, które zawierają albo imię Jahwe, albo tetragram JHWH. Kwestia ta nie jest już dla nas tak istotna, bo to edycje powstałe po wydaniu Biblii Świadków Jehowy.
   Wcześniej zaś ukazywały się liczne słowniki biblijne, teologiczne i teologii biblijnej, które zawierają hasło Jahwe i omówienie tego hebrajskiego imienia.

Skany z tych Biblii i słowników tu:

Imię Boże w Bibliach katolickich (cz.1-6)

http://www.piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 09:24 wysłana przez Roszada »


Offline Asturia

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #185 dnia: 07 Maj, 2017, 12:18 »
Jakim szacunkiem? Jakie imię? Wpierw sprawdźcie jak powstało to imię Jehowa. Co za porażka, że ludzie jeszcze dają się na to nabierać. Nie chce mi się już pisać na ten temat. Był już wałkowany na tym forum.

Ogarnijcie się troszeczkę. Próbowano stwierdzić na wszelkie sposoby jak się powinno wymawiać 4 litery tetragramu. Na pewno nie Jehowa, bo to błąd. Nawet tłumacze Biblii przyznają się do tego. Poza tym nie wiadomo czy to imię czy raczej tetragram oznacza tylko słowo Bóg.


ja nigdzie nie pisałem, że Jehowa to poprawna wymowa tetragramu JHWH, bardzo dobrze znam historię powstania tego imienia, jeżeli już to bardziej Jahwe niż Jehowa, choć i tu nie ma 100% pewności, nikt dokładnie nie wie jak się wymawia poprawnie tetragram i nie potrzebujesz mi uświadamiać, po prostu wiem o tym od dawna.

a jeżeli chodzi o
Cytuj
Poza tym nie wiadomo czy to imię czy raczej tetragram oznacza tylko słowo Bóg.

taki fragment z Biblii obala to co napisałeś, podam tylko jeden werset, podobnych jest więcej

 Isaiah 42:8Holman Christian Standard Bible (HCSB)

I am Yahweh, that is My name;
I will not give My glory to another
or My praise to idols.


Young's Literal Translation (YLT)

 I [am] Jehovah, this [is] My name, And Mine honour to another I give not, Nor My praise to graven images.


Names of God Bible (NOG)

I am Yahweh; that is my name.
    I will not give my glory to anyone else
        or the praise I deserve to idols.


na miejscu Yahweh czy Jehovah w oryginalnie jest tetragram JHWH, dalej mamy rozumieć, że tetragram to znaczy Bóg?


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #186 dnia: 07 Maj, 2017, 22:00 »
Wykreśl tam Jehovah, Yahweh czy JHWH (), a potem porównaj to do wersetu Wyjścia 3:14
(14): Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: "JESTEM, KTÓRY JESTEM". I dodał: "Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was". [Biblia Tysiąclecia II, Wj 3]

Wykreślić te imiona czy tetragram i będzie też wszystko grać.


Ciekawe, że żydzi słowo Bóg też otaczają czcią i boją się go używać tak jakby to było imię.
Tu masz zdjęcie z jednej z Synagogi Izaaka. Znajdź słowo Bóg:

B-g?

Idąc dalej, bardziej staje się zrozumiałe, dlaczego te 4 litery używane były w stosunku do kananejskich bóstw.
Z tego co kojarzę w Septuagincie nie ma nawet tetragramu, a była tłumaczona z oryginalnych języków.

Poza tym, werset wskazuje, jakie imię powinniśmy uważać za zbawcze - Dzieje 4:12
(12): I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni". [Biblia Tysiąclecia II, Dz 4]


Nie ma pewności czy tetragram to imię Boga czy słowo Bóg, ale tak mi wychodzi.

Ciekawy artykół: http://www.proroctwa.com/hebraizacja.htm
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2017, 22:03 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline dziewiatka

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #187 dnia: 07 Maj, 2017, 22:32 »

ja nigdzie nie pisałem, że Jehowa to poprawna wymowa tetragramu JHWH, bardzo dobrze znam historię powstania tego imienia, jeżeli już to bardziej Jahwe niż Jehowa, choć i tu nie ma 100% pewności, nikt dokładnie nie wie jak się wymawia poprawnie tetragram i nie potrzebujesz mi uświadamiać, po prostu wiem o tym od dawna.

a jeżeli chodzi o
taki fragment z Biblii obala to co napisałeś, podam tylko jeden werset, podobnych jest więcej

 Isaiah 42:8Holman Christian Standard Bible (HCSB)W bibli jest inne słowo które tłumaczy się na Bóg i występuje ono przed JHWH jak Również przed Baalem

I am Yahweh, that is My name;
I will not give My glory to another
or My praise to idols.


Young's Literal Translation (YLT)

 I [am] Jehovah, this [is] My name, And Mine honour to another I give not, Nor My praise to graven images.


Names of God Bible (NOG)

I am Yahweh; that is my name.
    I will not give my glory to anyone else
        or the praise I deserve to idols.


na miejscu Yahweh czy Jehovah w oryginalnie jest tetragram JHWH, dalej mamy rozumieć, że tetragram to znaczy Bóg?


Offline dziewiatka

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #188 dnia: 07 Maj, 2017, 23:44 »
Można walić w świadków że z łokcia wzięli imię Jehowa i szczególną bezczelnością się wykazali gdy wprowadzili je do tak zwanego Nowego Testamentu .Jest wiele opracowań które mówią,że jest to nie tylko wysoce prawdopodobne ale ,że chrześcijanie pochodzenia pogańskiego osunęli tetragram z cytatów pism hebrajskich które znalazły się w księgach NT.Jest tylko pytanie czy miało to wpływ na kształtowanie się doktryny o trójcy czy doktryna miała wpływ na tą kastrację.Tak czy inaczej kościół pierwotny bardzo przypomina w działaniu Niewolnika Wiernego i Durnego


Offline Krystian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #189 dnia: 08 Maj, 2017, 02:21 »
Asturia, bardzo mądry post napisałaś. :Zrazić się do organizacji, to słuszna sprawa.
Zrazić się do Boga Jehowy, przez tą organizację,
to jakby przejść na ateizm.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #190 dnia: 08 Maj, 2017, 08:52 »
Asturia, bardzo mądry post napisałaś. :Zrazić się do organizacji, to słuszna sprawa.
Zrazić się do Boga Jehowy, przez tą organizację,
to jakby przejść na ateizm.
Widzę, że się utożsamiasz z plemiennym Bogiem Świadków Jehowy, jak sama ich nazwa wskazuje.
Ośmieszasz się, broniąc ich Boga, niby chcąc oderwać go od nich. Do siebie samego chcesz go wziąć? ;D


Offline Startek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #191 dnia: 08 Maj, 2017, 20:55 »
Czy jest jakieś proroctwo które mówi że pojawi się ANTYJEHOWA  ?  Ale jest mowa w proroctwach o antychryście . Świadkowie stawiają na pierwszym miejscu imię Jehowa i temu podporządkowali cała swoją naukę . Biblia wyraźnie wskazuje że imię Jezusa zostało wywyższone ponad wszelkie imię . Niema żadnego innego imienia danego człowiekowi w którym jest zbawienie .  Jehowa na pewno nie jest tym imieniem . Dla człowieka Bogiem jest Jezus Chrystus i w tym świętym imieniu wychwalamy Ojca .


Offline Krystian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #192 dnia: 08 Maj, 2017, 22:50 »
Widzę, że się utożsamiasz z plemiennym Bogiem Świadków Jehowy, jak sama ich nazwa wskazuje.
Ośmieszasz się, broniąc ich Boga, niby chcąc oderwać go od nich. Do siebie samego chcesz go wziąć? ;D

Pan Jezus według Ciebie też się ośmieszał, twierdząc, że przyszedł oznajmić Jego Imię

Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś; (26) i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #193 dnia: 08 Maj, 2017, 23:00 »
Pan Jezus według Ciebie też się ośmieszał, twierdząc, że przyszedł oznajmić Jego Imię

Ojcze sprawiedliwy! I świat cię nie poznał, lecz Ja cię poznałem i ci poznali, że Ty mnie posłałeś; (26) i objawiłem im imię twoje, i objawię, aby miłość, którą mnie umiłowałeś, w nich była, i Ja w nich.
Pan Jezus nie był Świadkiem Jehowy by mówić o Jehowie.
Pan Jezus nauczył nas mówić do Boga: Ojcze.
Z ciebie jeszcze nie wylazło świadkowanie. :-\

Poza tym pewnie tylko przez nieuwagę Pan Jezus nie zamieścił w swej wypowiedzi imienia Jehowa.
Pewnie zakładał, że wszyscy już znają. Ale wtedy czego nauczał nie używając? :(


Offline peleg

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #194 dnia: 08 Maj, 2017, 23:27 »
roszada" Jezus nauczył nas mówić do Boga: Ojcze."Pomijając modlitwe czy jesteś przekonany że tak było naprawde.