Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68443 razy)

Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #135 dnia: 07 Luty, 2017, 00:52 »
Przepraszam Was, bo się nie znam na hebrajskim, ale co ma wspólnego połączenie samogłosek ze słów Adonai, Elohim i tetragramu JHWH z odczytaniem tekstu hebrajskiego?






Musiałem wykopać swój stary egzemplarz Aid for Bible Understanding.

No tak Tusia, ale to i tak pozostaje mixem słów i nie może być uważane za święte imię Boga. Przecież to absurd brać taką kombinację na poważnie.

« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 01:01 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #136 dnia: 07 Luty, 2017, 01:00 »
Nic nie ma wspólnego. Masoreci taką wokalizacją zaznaczali, że lektor ma to przeczytać np. ADONAY lub ELOHIM.


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #137 dnia: 07 Luty, 2017, 01:02 »
Nic nie ma wspólnego.

Czyli?* Proszę objaśnij to szerzej  ;D


Jeszcze jest kwestia staro-hebrajskiego gdzie podobno spółgłoski istniały (JHWH - czyta się JEVE lub JAVE) i hebrajskiego współczesnego (judeo-aramejskiego), gdzie JHWH czyta się inaczej.

Ja się nie znam, więc pytam bo temat mnie bardzo ciekawi.



Jeżeli Jah czy Yah to forma skrócona imienia Boga to co robi w imieniu bożków takich jak:

  • Jahbulon;
  • Jahh – w starożytnym Egipcie bóg księżyca odmierzający i regulujący upływ czasu;
  • Składowa różnych imion w Biblii;

Czy Jah nie oznacza po prostu bóg?




PS. Jahbulon wygląda tak:



A w dodatku Masoni mieszają go z imieniem Jehovah:




Na to wszystko taki werset mi do głowy przychodzi 1 Koryntian 13:9

Bo cząstkowa jest nasza wiedza .... [Biblia Warszawska]
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 01:59 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #138 dnia: 07 Luty, 2017, 02:06 »
Walnąłem się... miało być "samogłoski"  ::)
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 02:09 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #139 dnia: 07 Luty, 2017, 06:29 »
Nadając komuś imię, ten ktoś staje się "własnością" nadającego.
Rodzice nadają imiona dzieciom a nie odwrotnie.
Nikt nie może nadać imienia Bogu, bo On jest Ojcem i jest nad wszystkim.

Tu jest ciekawy artkuł;
http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm

Dlatego jakbyś czytał Biblię, to dowiedziałbyś się, że to właśnie Jehowa objawił sam ludziom swoje imię.

Widzę, że tu nieźle kombinujecie i z tym tertragramem i z wymową imienia Jehowy. Tylko ciągle brak odpowiedzi na pytanie kto i jakim prawem usuwa imię Jehowy z Biblii ? Kto i jakim prawem zabronił wymawiać tego imienia ? Jehowa czy ludzie ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Startek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #140 dnia: 07 Luty, 2017, 07:20 »
Takim prawem Dz.2:21 Wtedy każdy , kto wezwie imienia Jehowy , będzie zbawiony .  I nie ma w nikim innym zbawienia , gdyż nie dano nam ludziom żadnego imienia pod niebem , w którym moglibysmy być zbawieni Dz 4:12  Dlatego zbawiony bedzie każdy , kto wezwie imienia Jehowy . Pismo bowiem stwierdza , Ten kto w Niego wierzy ,nie będzie zawstydzony . Pozostawiam bez komentarza .



Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #141 dnia: 07 Luty, 2017, 09:04 »
Kserksesik, jeszcze raz powtarzam. Nikt nie usunął imienia Jehowy z Biblii bo go tam nie było. To fałszywe imię, którym Świadkowie i Masoni (jedno to samo) przypisują Ojcu w niebie.

Kserksesiku Ducha Biblii nie rozumiesz, bo czytasz sfałszowany przekład PNŚ. Musisz zacząć czytać normalne przekłady, bardziej wiarygodne.

To nie Ojciec objawił swoje imię ludziom.

Wyjścia 6:3 - będziesz musiał to przegryźć
(2): Odezwał się Bóg do Mojżesza i rzekł: Jam jest Pan. (3): Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego Jahwe im nie objawiłem. [Biblia Warszawska, Wj 6]

Po pierwsze nie Jehowa, bo to fałszywe imię, a bardziej już pasuje Jahwe. Chociaż też bym spekulował...
Po drugie jak wyżej czytasz nie objawił im swego imienia.

No i po trzecie - to Pan Jezus objawił ludziom imię Ojca:
(26): objawiłem im też Twoje imię i [jeszcze] objawię, aby miłość, którą Mnie umiłowałeś, była w nich i Ja w nich. [Biblia Ewangeliczna NT, J 17]

Więc widzisz, Ojciec w niebie nie spieszył się z wyjawieniem swego imienia, bo czekał na Syna. I nie chodzi tu o zwykłą wymowę, ale co to imię oznacza.
Jehowa bym na wszelki wypadek nie używał na Twoim miejscu, bo to raczej obraża Boga Ojca

 :-*



Cytuj
Takim prawem Dz.2:21 Wtedy każdy , kto wezwie imienia Jehowy , będzie zbawiony .  I nie ma w nikim innym zbawienia , gdyż nie dano nam ludziom żadnego imienia pod niebem , w którym moglibysmy być zbawieni Dz 4:12  Dlatego zbawiony bedzie każdy , kto wezwie imienia Jehowy . Pismo bowiem stwierdza , Ten kto w Niego wierzy ,nie będzie zawstydzony . Pozostawiam bez komentarza .

A Ty Startrek żartujesz teraz jak mniemam, tak?
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 09:06 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #142 dnia: 07 Luty, 2017, 11:29 »
Cegła, czytałeś kiedyś np przedmowę do II wydania BT ? Nawet tam KK przyznaje, że wprowadza imię Jahwe w miejscach gdzie występuje ono. To katolicy też kłamią ?

A kto objawił imię Jehowy ludziom ? W księdze Wyjścia kto objawia imię Jehowy ludziom ? Też Jezus ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #143 dnia: 07 Luty, 2017, 13:07 »
Człowieku szkoda na Ciebie czasu. Wróć do podstawówki i naucz czytać się ze zrozumieniem!!!

Od tej pory olewam Twoje wypowiedzi. Szkoda czasu na Ciebie. Żyj w swojej zaściankowej sekcie, tylko pamiętaj nie krzywdź ludzi swoimi herezjami.
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #144 dnia: 07 Luty, 2017, 13:19 »
Człowieku szkoda na Ciebie czasu. Wróć do podstawówki i naucz czytać się ze zrozumieniem!!!

Od tej pory olewam Twoje wypowiedzi. Szkoda czasu na Ciebie. Żyj w swojej zaściankowej sekcie, tylko pamiętaj nie krzywdź ludzi swoimi herezjami.

Cegła, musisz się na coś zdecydować. Nawet Wikipedia pisze jasno, że JHWH to tetragram oznaczający imię Jehowy, nawet katolicy w II wydaniu BT umieścili imię Jahwe w Biblii. Co oznacza to imię też łatwo można ustalić.

Skoro nie masz żadnych argumentów oprócz szydzenia z nauk świadków to faktycznie szkoda czasu ale mojego a nie twojego.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #145 dnia: 07 Luty, 2017, 13:58 »
Nikt nie usunął imienia Jehowy z Biblii bo go tam nie było.
Jahwe też nie było. Był tetragram JHWH  (fenickie, aramejskie i współczesny hebrajski). Jeśli był tetragram pisany, to i było znane jego wymawianie. 
... sfałszowany przekład PNŚ. Musisz zacząć czytać normalne przekłady, bardziej wiarygodne.
Żaden przekład nie jest w pełni wiarygodny, włącznie z zaginionymi oryginałami jeśliby takowe istniały. Po prostu wybierano z najróżniejszych kursujących opcji mitycznych powiastek, które nie miały statusu natchnionych przez Boga.
To nie Ojciec objawił swoje imię ludziom. Wyjścia 6:3
Dlaczego wybierasz tylko te fragmenty, które popierają Twój punkt zapatrywania. Dlaczego pomijasz np. ten: Rdz 13:4 bp ... tu Abram wzywał uroczyście Imienia Jahwe. Dlaczego nie chcesz dostrzegać, że Rdz 13:4 jest zaprzeczeniem Wyj 6:3.  Być może Abrahamowi Wyj 6:3 nie było objawione dlatego, że nie był zwolennikiem Jahwizmu, ale bliższy był jemu pogląd Elohizmu/bogowie (wywodzące się od Ela najwyższego boga w mitologii ugaryckiej)
No i po trzecie - to Pan Jezus objawił ludziom imię Ojca: [Ja 17:26]
Po pierwsze.  Jeśli dopiero Jezus objawił to jest to dość dziwny dla mnie argument. To tak, jak Tobie 'CEGŁA' imię twego ojca nie było objawione ludziom, a dopiero Ty mając 30 lat tak jak Jezus, poszedłeś do USC i założyłeś metrykę podając imię swego ojca. Następnie mając ten dokument zacząłeś ludziom wyjawiać jak ma na imię twój ojciec. Następnie jakimi literami się zapisuje i jak fonetycznie brzmi prawdziwa wymowa. Po drugie. Jeśli Jezus objawił właściwe imię swego Ojca, to pokaż jak ono brzmi, z jakich liter się składa i jak brzmi fonetyczna wymowa. Jeśli tego nie będziesz w stanie sprostać, to co można o tym pomyśleć? Czy nie to, że objawił, a nie objawił? Gdyby jednoznacznie objawił, to nie byłoby sporów. Jasne?

Więc widzisz, Ojciec w niebie nie spieszył się z wyjawieniem swego imienia, bo czekał na Syna.
Ale kombinujesz. Zobacz. Iz 45:3 bp  ... Ja jest Jahwe, Bóg Izraela, który cię przyzywam twym imieniem.
I nie chodzi tu o zwykłą wymowę, ale co to imię oznacza.
Jehowa bym na wszelki wypadek nie używał na Twoim miejscu, bo to raczej obraża Boga Ojca
Jeśli nie chodzi o prawidłowe wymawianie, to po co te spory, gdzie jeden drugiego z pełną szarżą przekonuje o swej racji a nie jego? Owszem, mając gramatyczną znajomość imienia, to kojarzymy go z jego przymiotami i charakterem i jego osiągnięciami. Ale co by to było, gdy gdzieś w urzędzie pytali nas o imię swego ojca, a my zamiast  podać metrykalne imię, zaczynamy opisywać charakterystyczne cechy jak np: wzrost, kolor włosów, majętność, tytuły wykształcenia i inne pierdoły. Jak się domyślasz, co by urzędnik pomyślał?


Tusia

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #146 dnia: 07 Luty, 2017, 14:07 »
Skoro nie masz żadnych argumentów oprócz szydzenia z nauk świadków

Towarzystwo Strażnica zmienia swoje nauki jak rękawiczki, więc śmiechu jest co niemiara.


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #147 dnia: 07 Luty, 2017, 14:53 »
Jahwe też nie było. Był tetragram JHWH  (fenickie, aramejskie i współczesny hebrajski). Jeśli był tetragram pisany, to i było znane jego wymawianie.  Żaden przekład nie jest w pełni wiarygodny, włącznie z zaginionymi oryginałami jeśliby takowe istniały. Po prostu wybierano z najróżniejszych kursujących opcji mitycznych powiastek, które nie miały statusu natchnionych przez Boga. Dlaczego wybierasz tylko te fragmenty, które popierają Twój punkt zapatrywania. Dlaczego pomijasz np. ten: Rdz 13:4 bp ... tu Abram wzywał uroczyście Imienia Jahwe. Dlaczego nie chcesz dostrzegać, że Rdz 13:4 jest zaprzeczeniem Wyj 6:3.  Być może Abrahamowi Wyj 6:3 nie było objawione dlatego, że nie był zwolennikiem Jahwizmu, ale bliższy był jemu pogląd Elohizmu/bogowie (wywodzące się od Ela najwyższego boga w mitologii ugaryckiej)Po pierwsze.  Jeśli dopiero Jezus objawił to jest to dość dziwny dla mnie argument. To tak, jak Tobie 'CEGŁA' imię twego ojca nie było objawione ludziom, a dopiero Ty mając 30 lat tak jak Jezus, poszedłeś do USC i założyłeś metrykę podając imię swego ojca. Następnie mając ten dokument zacząłeś ludziom wyjawiać jak ma na imię twój ojciec. Następnie jakimi literami się zapisuje i jak fonetycznie brzmi prawdziwa wymowa. Po drugie. Jeśli Jezus objawił właściwe imię swego Ojca, to pokaż jak ono brzmi, z jakich liter się składa i jak brzmi fonetyczna wymowa. Jeśli tego nie będziesz w stanie sprostać, to co można o tym pomyśleć? Czy nie to, że objawił, a nie objawił? Gdyby jednoznacznie objawił, to nie byłoby sporów. Jasne?
Ale kombinujesz. Zobacz. Iz 45:3 bp  ... Ja jest Jahwe, Bóg Izraela, który cię przyzywam twym imieniem.Jeśli nie chodzi o prawidłowe wymawianie, to po co te spory, gdzie jeden drugiego z pełną szarżą przekonuje o swej racji a nie jego? Owszem, mając gramatyczną znajomość imienia, to kojarzymy go z jego przymiotami i charakterem i jego osiągnięciami. Ale co by to było, gdy gdzieś w urzędzie pytali nas o imię swego ojca, a my zamiast  podać metrykalne imię, zaczynamy opisywać charakterystyczne cechy jak np: wzrost, kolor włosów, majętność, tytuły wykształcenia i inne pierdoły. Jak się domyślasz, co by urzędnik pomyślał?

Jahwe zostało wciśnięte w późniejszych czasach. Ja się nie upieram, że to najwłaściwsza forma. Może nie tego nie wiem.
Nie wiadomo jak imię Boga brzmi. Pozostaje tetragram JHWH, który nie wiadomo czy oznacza imię czy słowo Bóg, czy może w jednym przypadku imię a w drugim słowo Bóg.
Do tej pory jeszcze nikt tego nie ustalił. Jeżeli by tak było to Rodzaju 13:4 nie jest zaprzeczeniem Wyjścia 6:3.
Poza tym Jezus objawił imię i nie chodziło mu jak ono brzmi tylko co kryje się za tym imieniem. Moim zdaniem wiedzieli jak Bóg ma na imię. I nie sprowadzaj Boga do kogoś kto przychodzi do urzędu.

Jeszcze dalej idąc Abrahamowi, Jakubowi itd objawił się "jako Bóg Wszechmocny", Jezus natomiast pokazał że Bóg jest Miłością.
(26): objawiłem im też Twoje imię i [jeszcze] objawię, aby miłość, którą Mnie umiłowałeś, była w nich i Ja w nich. [Biblia Ewangeliczna NT, J 17]

A rozmowy na temat temat jak widzisz są ważne, bo nurtują ludzi. W niektórych przypadkach pewne rzeczy jak to, że imię Jehowa jest fałszywe, są racją. A o to Świadkowie się zabijają. Inne sprawy mogą być prawdą lub nie i o nich nawet trzeba rozmawiać.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 14:58 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Światus

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #148 dnia: 07 Luty, 2017, 14:58 »
Dlatego jakbyś czytał Biblię, to dowiedziałbyś się, że to właśnie Jehowa objawił sam ludziom swoje imię.

Widzę, że tu nieźle kombinujecie i z tym tertragramem i z wymową imienia Jehowy. Tylko ciągle brak odpowiedzi na pytanie kto i jakim prawem usuwa imię Jehowy z Biblii ? Kto i jakim prawem zabronił wymawiać tego imienia ? Jehowa czy ludzie ?

Masoreci w szczególny sposób potraktowali też imię Boga – JHWH. Z uwagi na to, że Żydzi nie wymawiali tego imienia i odczytywali zamiast niego Elohim lub Adonai, Masoreci uzupełnili spółgłoski JHWH samogłoskami co dawało w efekcie brzmienie imienia Bożego jako Jehowi, Jahowa lub Jehowa. Imię Boga w tych brzmieniach było powszechnie używane do XX wieku, kiedy badania nad językiem starohebrajskim mające na celu odtworzenie najbardziej prawdopodobnej wymowy wskazały na formę Jahwe, uznawaną przez znaczną większość badaczy. Wikipedia

Aramejski Tetragram czyta się JAVE. lub Iawe lub Iaue. Czyli pierwsze H czyta się jak A, drugie H czyta się jak E. czyli w rzeczywistości H to dwie samogłoski, które się czyta w zależności od pozycji litery oraz jej najbliższych sąsiadów. Pełne słowo brzmi - JAVE, JAWE lub IAUE - które znaczy - Bóg.

Tu więcej;
http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm
« Ostatnia zmiana: 07 Luty, 2017, 14:59 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline CEGŁA

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #149 dnia: 07 Luty, 2017, 15:03 »
Masoreci w szczególny sposób potraktowali też imię Boga – JHWH. Z uwagi na to, że Żydzi nie wymawiali tego imienia i odczytywali zamiast niego Elohim lub Adonai, Masoreci uzupełnili spółgłoski JHWH samogłoskami co dawało w efekcie brzmienie imienia Bożego jako Jehowi, Jahowa lub Jehowa. Imię Boga w tych brzmieniach było powszechnie używane do XX wieku, kiedy badania nad językiem starohebrajskim mające na celu odtworzenie najbardziej prawdopodobnej wymowy wskazały na formę Jahwe, uznawaną przez znaczną większość badaczy. Wikipedia

Aramejski Tetragram czyta się JAVE. lub Iawe lub Iaue. Czyli pierwsze H czyta się jak A, drugie H czyta się jak E. czyli w rzeczywistości H to dwie samogłoski, które się czyta w zależności od pozycji litery oraz jej najbliższych sąsiadów. Pełne słowo brzmi - JAVE, JAWE lub IAUE - które znaczy - Bóg.

Tu więcej;
http://www.zbawienie.com/imie-Boga.htm

Popieram.
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.