Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68299 razy)

Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:57 »
Ja zawsze głoszę, że w języku polskim przyjęto, ze tetragram JHWH odczytuje się jako Jehowa lub Jahwe.
A ty co o tym sądzisz ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Styczeń, 2017, 11:59 »
Ja zawsze głoszę, że w języku polskim przyjęto, ze tetragram JHWH odczytuje się jako Jehowa lub Jahwe.
A ty co o tym sądzisz ?
Masz rację, dla ŚJ i badaczy Pisma Św. Jehowa, a dla innych Jahwe. ;)


Offline M

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:02 »
Ja zawsze głoszę, że w języku polskim przyjęto, ze tetragram JHWH odczytuje się jako Jehowa lub Jahwe.
A ty co o tym sądzisz ?

No to Jehowa czy Jahwe? Bo ŚJ głoszą że to Jehowa jest tą poprawną formą mimo, że jak sam zauważyłeś w użyciu są przynajmniej dwie, a istnieją jeszcze inne: Jahue, Yahwe itp. Która zatem jest najbardziej poprawna i jakie masz na to dowody?

To co ja sądzę napisałem już powyżej - że wymowa ta nie jest znana, a obecnie przyjęte wymowy są elementem tradycji powstałej setki lat po tym, gdy faktyczna wymowa tego imienia odeszła w zapomnienie.


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:05 »
No to Jehowa czy Jahwe? Bo ŚJ głoszą że to Jehowa jest tą poprawną formą mimo, że jak sam zauważyłeś w użyciu są przynajmniej dwie, a istnieją jeszcze inne: Jahue, Yahwe itp. Która zatem jest najbardziej poprawna i jakie masz na to dowody?

To co ja sądzę napisałem już powyżej - że wymowa ta nie jest znana, a obecnie przyjęte wymowy są elementem tradycji powstałej setki lat po tym, gdy faktyczna wymowa tego imienia odeszła w zapomnienie.

I twoim zdaniem skoro nie do konca wiadomo jak Bóg ma na imię to nalezy to imię usuwać z Biblii ? Czy ktoś robił ci zarzuty ze używasz imienia Jahwe ? Bo mi nikt nigdy .
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline M

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:06 »
I twoim zdaniem skoro nie do konca wiadomo jak Bóg ma na imię to nalezy to imię usuwać z Biblii ?

Usuwać - nie. Ale również nie należy wstawiać go tam gdzie go nie było, jak to uczynili Świadkowie Jehowy 237 razy w Pismach Greckich.

Poza tym skoro nie do końca wiadomo jak Bóg ma na imię, to twierdzenia Świadków Jehowy którzy chwalą się że oni jako jedyni to imię rozgłaszają po całej ziemi są po prostu fałszywe, gdyż to imię nie jest znane :).
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 12:08 wysłana przez M »


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:08 »
Usuwać - nie. Ale również nie należy wstawiać go tam gdzie go nie było, jak to uczynili Świadkowie Jehowy 237 razy w Pismach Greckich.

Czyli w starym testamencie imię Jehowy - czy jak wolisz Jahwe - powinno być ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline M

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:10 »
Czyli w starym testamencie imię Jehowy - czy jak wolisz Jahwe - powinno być ?

Tak, skoro w oryginale był tetragram to podczas tłumaczenia należy to w jakiś sposób zaznaczyć. Niektóre tłumaczenia z uwagi na brak dowodów zostawiają w tych miejscach po prostu transliterację JHWH, co jest moim zdaniem najbardziej zgodne z prawdą. Inne przekłady, np. angielskie KJV piszą tam "LORD" z dużych liter co wskazuje, że właśnie w tych miejscach był tetragram i uważam to również za uczciwą praktykę.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 12:14 wysłana przez M »


Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #22 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:12 »
To dlaczego w większości tłumaczeń starego testamentu pousuwano imię Boga ? Czy zrobili to świadkowie Jehowy czy inne religie ?  ;D
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline M

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:15 »
To dlaczego w większości tłumaczeń starego testamentu pousuwano imię Boga ? Czy zrobili to świadkowie Jehowy czy inne religie ?  ;D

Zanim zaczniesz wytykać błędy innym tłumaczom to wytłumacz się dlaczego Wasi tłumacze bezprawnie to imię wstawili w pismach greckich 237 razy? Zostaw innych których ta dyskusja nie dotyczy i udowodnij że to co robią Twoi przywódcy jest zgodne z prawdą.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń, 2017, 12:17 wysłana przez M »


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:15 »
Jestem pod wrażeniem że M udało się wszystko wyjaśnić w kwesti IMIENIA BOŻEGO zaledwie na 2 stronach.

Kserkses też pełna kulturka też gratulacje. ;)

Podsumowując:   

1.)Nie wiemy i podpieramy się literaturą Świadków Jehowy jak się wymawia Imie Boże.

2.)Zgadzamy się że kwestia wymowy tego imienia jest indywidualną sprawą osoby która uznaje że ma na imię Jehowa mimo że nie ma na to dowodów.    SKORO NIE MA DOWODÓW NA TO ŻE NAZYWA SIĘ JEHOWA TO NIE JEST PRAWDĄ ŻE NAZYWA SIĘ JEHOWA PONIEWAŻ SŁOWO PRAWDA JEST ZAREZERWOWANA DO CZEGOŚ CZEGO JESTEŚMY ABSOLUTNIE PEWNI NP TEGO ŻE NIE MAM 200CM WZROSTU I NIE WAŻE 200KG tak to jest PRAWDA




Tusia

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:31 »
skoro nie do konca wiadomo jak Bóg ma na imię to nalezy to imię usuwać z Biblii ?

Imię Boże w Bibliach katolickich:
http://piotrandryszczak.pl/imie-boze-w-bibliach-katolickich-cz1.html

Poza tym, Bóg stał się człowiekiem, przyjął ludzką naturę. Nadano Mu imię Jezus i Nowy Testament powiada, że wyłącznie w tym imieniu jest zbawienie (Dz 4, 12) i na dodatek tylko na imię Jezusa zgina się każde kolano w niebie... (Flp 2, 10). Imię Jezus jest ponad wszelkie imię. I tego imienia wzywano (Rz 10, 13; 1 Kor 1, 2).




Offline kserksess

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Styczeń, 2017, 12:56 »
Tusia, a Jezus jest czyim Synem ? Twoim zdaniem który Bóg go zesłał ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:29 »
Tetragram to nie imię. Jego brzmienie jest ustalone i nawet Jezus nakazał aby je święcić.

Zdanie wyrażone przez Ciebie jest właściwie sofistyką,
ponieważ z treści wypowiedzi Chrystusa nie wynika, że
chodziło mu o to samo, co Ty sugerujesz.
Jezus nie powiedział, że należy święcić imię JHWH,
ponieważ jego słowa brzmią:
"Nasz OJCZE w niebiosach, niech się święci imię twoje"
Koniec i kropka.

Problem polega na tym, że biblijne znaczenie słowa "imię"
ma szersze znaczenie, niż to współcześnie próbują wmówić innym SJ.

Oczywiście że pojęcie "imienia" może dotyczyć również brzmienia
samego słowa, które jest wyrażeniem tego imienia, takiego jak np. Izajasz, Jezus itd.
Jednakże, kiedy Chrystus mówi do Ojca swoich uczniach:
"Objawiłem  imię Twoje" - to nie chodzi mu o brzmienie,
lecz o wszystko co wiąże się z pozycją oraz istotą Boga.

Powinieneś to uczciwie dostrzegać.
Gdyby miało być inaczej, miałbyś w Biblii taki zapis:|
"A wy tak się módlcie:
Ojcze JHWH, niech się święci imię Twoje"

Tymczasem, słowo "imię" w Biblii wiąże się w tym wypadku
z majestatem i pozycją, oraz wyrażeniem cech jakie Bogu można przypisać.
Można mieć dobre, lub złe imię, na przykład.

Mimo tego, co usilnie życzeniowo interpretuje WTS,
z zapisów Biblii nie wynika, by Pan Jezus swobodnie używał "imienia"
 Boga jako słowa - tytułu; zwłaszcza, że byłoby to idealnym pretekstem
dla ówczesnych uczonych w Piśmie, którzy czyhali "jakby go pochwycić w słowie"
- i niewątpliwie zostało by to w Biblii odnotowane.
Jest bardzo wiele poszlak, że Chrystus cytując lub odczytując Pisma Starego Testamentu,
podążał za współczesną tradycją. W niektórych wypadkach szyk jego wypowiedzi
jest bliższy Septuagincie niż wersji BH, co powinien wziąć pod uwagę
rzetelny poszukiwacz informacji.
Pisaliśmy już o tym tu na forum, nie dlatego, by negować na przykład Świadków Jehowy,
ale dlatego, że po prostu dostępna wiedza w temacie jest złożona i przeczy ich twierdzeniom.
Jeśli naprawdę miłujesz szczere poszukiwania w tym temacie, zachęcam Cię do
uważnego przeczytania w całości poniższych wątków:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/imie-boze/
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/yhwh-a-praktyki-okultystyczne/


Blizna

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:39 »
O, widzę, że wrócił specjalista od przecinków zamiast dwukropków i od wulgaryzmów w wiadomościach prywatnych.
I jak gdakał o jednym, tak gdacze dalej.

No i po co z nim gadacie? :D
Nuda, panie :D


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Styczeń, 2017, 14:41 »
Imię w Biblii to tożsamość. 
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),