Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13  (Przeczytany 5656 razy)

Offline Roszada

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Październik, 2016, 19:13 »
Moim Panem jest Jeszu i jestem pomazańcowi bo należę do Pana w tym imieniu się zanurzyłem.
Ale kiedy to chrześcijanie nazywali Jezusa Jeszu?
Pokaz teksty z wieków I-III.

Widzę tworzysz sam siebie wybranym. To pachnie jednoosobową sektą.
Gdzie się zanurzyłeś?
U kogo? Kto cię zanurzył?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Październik, 2016, 19:24 »
Niewierni Izraelici i późniejsi żydzi pod przywództwem Rabinów wymyślili, że jak zobaczą w tekstach imię Pana to będą wymawiać zaklęcie „Niech jego imię pójdzie w zapomnienie”. Jeśli jednak decydowali się je wymówić to zniekształcali jego wymowę. W temacie „Prawdziwe imię Chrystusa w tradycji żydowskie” pisałem:
„Czasem jednak żydzi wymawiali to imię, ale zniekształcali je trochę by nadać mu innego sensu, czyli żeby nie odczytać Zbawiciel tylko inaczej. J. Buxtorf w swoim słowniku o tym imieniu w kontekście zaklęcia pisze: ‘Między sobą żydzi nie mówią Jeszu tylko Isszu, co bardziej pasuje do zaklęcia.’”
Dzisiaj także imię to jest zniekształcane przez nadanie mu rodzaju żeńskiego, czyli dodanie na końcu litery „a” (Jeszua). Dodatkowo wrogowie Chrystusa wskrzeszają przesąd niewiernych żydów twierdząc, że imię Jeszu jest przekleństwem. Zostało to w mocy Ducha Świętego przepowiedziane dla naszego dobra i na zgubę wrogom Syna Bożego.
„Dlatego wyjawiam wam, że nikt w Duchu Bożym, nie może mówić: „Przekleństwem Jeszu.” Nikt też nie może powiedzieć „Panem Jeszu” chyba, że w Duchu Świętym. - 1 Koryntian 12:3
Ponieważ ten fragment Pisma także bywa fałszowany, więc warto podkreślić, że występuje tam zwrot, ἀνάθεμα Ἰησοῦς co czyta się to po grecku: „anatema Jesus” a po polsku „zaklęciem Jeszu”. Ktoś kto posiada Ducha Świętego nie powie, że Jeszu jest przekleństwem czy zaklęciem. Także nie można uznać Jeszu za Pana bez daru Ducha Świętego. Pierwszym darem Ducha jest wiara w Jeszu i deklarowanie, że jest On moim Panem. Dalsze dary otrzymamy w zależności od tego czy prawidłowo zareagujemy na ten pierwszy dar (Dzieje 22:16; Efezjan 4:30; 1 Koryntia 12:31

Żydzi nie nazywają Jezusa Iszszu tak jak mówisz, ale właśnie prześmiewczo JESZU. Zobacz te dwa prześmiewcze filmiki z izraelskiej telewizji, gdzie właśnie jak Ty Go nazywają:
https://www.youtube.com/watch?v=HytrKvXGljc
https://www.youtube.com/watch?v=qtVpHUjwQSA

A imię Jezus, znane ze ST wymawiają JESZUA:
https://www.youtube.com/watch?v=dUqm_N8muT0

Są te pewne oczywistości dla kogoś, kto choć trochę zna hebrajski. I tego typu nowinkarstwo nie oparte na żadnej metodologii filologicznej jest po prostu śmieszne.
Cytujesz Pawła. Nie rozumiesz, że on te słowa po grecku napisał i nie zadbał o to, by napisać "JESZUA" czy "JESZU". Zgreczczył to imię i tyle w temacie, tak jak my spolszczamy niemieckiego Hansa w polskiego Jana.
Napisałeś: Ponieważ ten fragment Pisma także bywa fałszowany, więc warto podkreślić, że występuje tam zwrot, ἀνάθεμα Ἰησοῦς co czyta się to po grecku: „anatema Jesus” a po polsku „zaklęciem Jeszu”. Pytam więc: jakie masz dowody na sfałszowanie słów Pawła. Zdradzę Ci, że jest 5000 manuskryptów tego fragmentu z wieków II/III-VII i żaden tam nie ma znaczącej zmiany ;) Więc ja byłby spokojny, że wyszło to spod pióra Pawła lub jego stenografa, kiedy to uczeń Gamaliela dyktował. Po drugie czytamy anathema, a po trzecie znaczy to poza zaklęcie, co w tym kontekście słabo pasuje, także "klątwa, przekleństwo", co pasuje do tego, że Jezusa zabito w sposób, w jaki zabijano przeklętych przez Jahwe, a nie takich, na których Jahwe rzucił klątwę. Ale to wszystko mówię nawiasem... Ważne, że Apostoł narodów pisał po grecku i napisał "JESUS". Chyba, że był oszustem i nie chciał, żeby Koryntianie poznali prawdziwą wymowę i przez to śmierć ponieśli nie dostąpiwszy wybawienia.

A tu czytanie Księgi Jozuego po hebrajsku, gdzie następca Mojżesza nazwany jest JEHOSZUA. Wystarczy posłuchać początek:
https://www.youtube.com/watch?v=GP37SWeUTPA
« Ostatnia zmiana: 22 Październik, 2016, 19:28 wysłana przez Gorszyciel »


Offline todd

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Październik, 2016, 20:42 »
Bardzo rzetelnie napisane. Czytałem również o tej sprawie w komentarzu biblijnym z perspektywy żydowskiej, oczywiście autorstwa David'a H. Stern'a.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline Salome

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Październik, 2016, 11:48 »
Gorszycielu , jeśli chodzi o mnie , nie gorszysz ale budujesz. Dziękuję za Twoje mądre wypowiedzi. Pisz dużo i często .
"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline Artemas

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Październik, 2016, 18:21 »
Ale kiedy to chrześcijanie nazywali Jezusa Jeszu?

Apostołowie i uczniowie Pana głosili Imię hebrajskie Jeszu co znaczy Zbawiciel, które dostał od Boga Ojca i pochodzi z góry. Mariam z Jozefem nie mieli wyboru gdy przyszedł zwiastun (anioł) Gabriel. Imię naszego Pana jest nierozerwalne z dobrą nowiną o Królestwie Bożym. Mat 1: 21, Marka 16:16

Jana 14:6 Jeszu mu rzekł: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze mnie,,.

 Ale wrogowie imienia  Pana, czyli faryzeusze i uczeni w piśmie czynili wszystko aby te imię zostało całkowicie usunięte, ....16 «Co mamy zrobić z tymi ludźmi? - mówili jeden do drugiego - bo dokonali jawnego znaku, oczywistego dla wszystkich mieszkańców Jerozolimy. Przecież temu nie możemy zaprzeczyć. 17 Aby jednak nie rozpowszechniało się to wśród ludu, zabrońmy im surowo przemawiać do kogokolwiek w to imię!».
18 Przywołali ich potem i zakazali im w ogóle przemawiać, i nauczać w imię Jeszu. 19 Lecz Piotr i Jan odpowiedzieli: «Rozsądźcie, czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać was niż Boga DzAp 4:16-19
Dz 4:12 bt "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."

O apostole Pawle powiedziano:
Dzieje 9 :16 I pokażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia

A on sam po latach powiedział:
Dzieje 21:13 Wtedy Paweł odpowiedział: Co robicie? Dlaczego płaczecie i rozdzieracie mi serce? Ja przecież gotów jestem nie tylko na więzienie, ale i na śmierć w Jerozolimie dla imienia Pana Jeszu.

Imię Naszego Pana jest nierozerwalnie związane z Dobrą Nowiną głoszoną przez pierwszych naśladowców Syna Bożego. To imię i wielki do niego szacunek przewija się przez wszystkie księgi Pism Greckich Nowego Przymierza (Nowy Testament). W ostatniej księdze (Apokalipsa/Objawienie) znajdujemy pochwały skierowane do pewnych zborów. Proszę zwróćcie uwagę, za co między innymi są te zbory chwalone.

Efez
Apokalipsa 2:2 Znam twoje czyny: trud i twoją wytrwałość, i to że złych nie możesz znieść, i że próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są, i żeś ich znalazł kłamcami. (3) Ty masz wytrwałość: i zniosłeś cierpienie dla imienia mego - niezmordowany.
Pergam
Apokalipsa 2:13 Wiem, gdzie mieszkasz: tam, gdzie jest tron szatana, a trzymasz się mego imienia i wiary mojej się nie zaparłeś, nawet we dni Antypasa, wiernego świadka mojego, który został zabity u was, tam gdzie mieszka szatan.
Filadelfia
Apokalipsa 3:8 Znam twoje czyny. Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć, bo ty chociaż moc masz znikomą, zachowałeś moje słowo i nie zaparłeś się mego imienia.

Dzisiejsze chrześcijaństwo przypomina odstępczy judaizm  w I wieku, który był podzielony na sekty i stronnictwa, faryzeusze i saduceusze, którzy nawzajem się zwalczali ale jednoczyli się przeciwko naszemu Panu aby jak go zgładzić
Tymczasem arcykapłani i cała Wysoka Rada szukali fałszywego świadectwa przeciw Jeszu, aby Go zgładzić. Mateusza 26:59

Później robili wszystko aby jego imię poszło zapomnienie, bo nie uznają naszego Pana za Pomazańca (mesjasza) Nazarejczyk (Ha Nocri) nie jest Mesjaszem.
Jak pisałem  wcześniej, dzisiejsze chrześcijaństwo jest również podzielone na sekty religijne, katolicy, zielonoświątkowcy, protestantyzm, prawosławie, świadkowie Jehowy, nawzajem się zwalczają ale łączy  ich wspólna cech, zwalczają prawdziwe Imię naszego Pana Jeszu co znaczy Zbawiciel. Tak smo czynią jak żydzi"niech jego imię i pamięć zaginą".

Forma podstawowa imienia Jeszu po grecku.
Ι  - i
η - e
σ   - s
ου - u (dyftong)

Wróćmy do hebrajskiej wersji imienia
ישוע Jeszu-a a,Ajin jest całkowicie nieme posiada jedynie wartość liczbową - 70, na końcu żydzi nie wymawiają litery a Czy są jakieś dowody, że A na końcu się nie wymawia?
TAK.
W Piśmie Świętym Nowego Testamentu pisarze nigdy nie użyli  ajin jako A w imieniu Pana.


Tu są linki; Ew. Mateusza z dzieła Szem-Tobahttp://bibliepolskie.pl/przeklady.php?tid=160

Duński pastor Kai-Hansen Kjær poświecił sporo czasu badaniu imienia naszego Pana. Mieszkał w Jeruzalem i zauważył ze większość żydów oddaje to imię, jako Yeshu, co za pomocą polskich liter należy oddać, jako Jeszu. Zauważył, że zwykli ortodoksyjni żydzi używają nazwy Jeszu, podczas gdy formy Jeszua używają żydzi mesjanistyczni, czyli tacy co są żydami ale wierzą że Nasz Pan jest prawdziwym Mesjaszem.
Tu jest link: http://jewsforjesus.org/answers/jesus/an-introduction-to-the-names-yehoshuajoshua-yeshua-jesus-and-yeshu
 
Pastor powołuje się na naukowe źródło, z którego wynika, że historycznie i filologicznie prawidłową formą jest Jeszu. Wybaczcie, że nie okażę zdziwienia, ale dla mnie to jest oczywiste gdyż sam to sprawdziłem. Inaczej twierdzić mogą tylko ludzie zaślepieni.

Efez
Apokalipsa 2:2 Znam twoje czyny: trud i twoją wytrwałość, i to że złych nie możesz znieść, i że próbie poddałeś tych, którzy zwą samych siebie apostołami, a nimi nie są, i żeś ich znalazł kłamcami. (3) Ty masz wytrwałość: i zniosłeś cierpienie dla imienia mego - niezmordowany.
Pergam
Apokalipsa 2:13 Wiem, gdzie mieszkasz: tam, gdzie jest tron szatana, a trzymasz się mego imienia i wiary mojej się nie zaparłeś, nawet we dni Antypasa, wiernego świadka mojego, który został zabity u was, tam gdzie mieszka szatan.
Filadelfia
Apokalipsa 3:8 Znam twoje czyny. Oto postawiłem jako dar przed tobą drzwi otwarte, których nikt nie może zamknąć, bo ty chociaż moc masz znikomą, zachowałeś moje słowo i nie zaparłeś się mego imienia.

Pan nasz imię dostał od Boga Ojca. nie dostał imienia Jezus. Imię Jezus Panu naszemu nadali ludzie. I to jest brak szacunku do Boga Ojca i Jego Syna.

"Jeszu powiedział do nich: Gdybyście byli ślepi, nie mielibyście grzechu, ale ponieważ mówicie: 'Widzimy', przeto pozostajecie w grzechu."
- Jan 9:41











Offline gedeon

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #20 dnia: 26 Październik, 2016, 18:57 »
Moim Panem jest Jeszu i jestem pomazańcowy, bo należę do Pana w tym imieniu się zanurzyłem.


„Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” Dzieje 4:12

„Kto uwierzy i przyjmie zanurzenie, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.” Marka 16:16

Może wyluzuj.


Efezjan

  • Gość
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Październik, 2016, 19:06 »
Moim Panem jest Jeszu i jestem pomazańcowy, bo należę do Pana w tym imieniu się zanurzyłem.


„Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.” Dzieje 4:12

„Kto uwierzy i przyjmie zanurzenie, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony.” Marka 16:16
Przyjmie zanurzenie?  :o Chrzest, a nie zanurzenie. Chrzest jest sakramentem, więc można go przyjąć. A jak można przyjąć zanurzenie?


Offline Artemas

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Październik, 2016, 19:18 »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Październik, 2016, 20:31 »
Apostołowie i uczniowie Pana głosili Imię hebrajskie Jeszu co znaczy Zbawiciel, które dostał od Boga Ojca i pochodzi z góry.
(...)

Jak pisałem  wcześniej, dzisiejsze chrześcijaństwo jest również podzielone na sekty religijne, katolicy, zielonoświątkowcy, protestantyzm, prawosławie, świadkowie Jehowy, nawzajem się zwalczają ale łączy  ich wspólna cech, zwalczają prawdziwe Imię naszego Pana Jeszu co znaczy Zbawiciel. Tak smo czynią jak żydzi"niech jego imię i pamięć zaginą".

Forma podstawowa imienia Jeszu po grecku.
Ι  - i
η - e
σ   - s
ου - u (dyftong)

Wróćmy do hebrajskiej wersji imienia
ישוע Jeszu-a a,Ajin jest całkowicie nieme posiada jedynie wartość liczbową - 70, na końcu żydzi nie wymawiają litery a Czy są jakieś dowody, że A na końcu się nie wymawia?
TAK.
W Piśmie Świętym Nowego Testamentu pisarze nigdy nie użyli  ajin jako A w imieniu Pana.

Duński pastor Kai-Hansen Kjær poświecił sporo czasu badaniu imienia naszego Pana. Mieszkał w Jeruzalem i zauważył ze większość żydów oddaje to imię, jako Yeshu, co za pomocą polskich liter należy oddać, jako Jeszu. Zauważył, że zwykli ortodoksyjni żydzi używają nazwy Jeszu, podczas gdy formy Jeszua używają żydzi mesjanistyczni, czyli tacy co są żydami ale wierzą że Nasz Pan jest prawdziwym Mesjaszem.
Tu jest link: http://jewsforjesus.org/answers/jesus/an-introduction-to-the-names-yehoshuajoshua-yeshua-jesus-and-yeshu
 
Pastor powołuje się na naukowe źródło, z którego wynika, że historycznie i filologicznie prawidłową formą jest Jeszu. Wybaczcie, że nie okażę zdziwienia, ale dla mnie to jest oczywiste gdyż sam to sprawdziłem. Inaczej twierdzić mogą tylko ludzie zaślepieni.

Po pierwsze, nie tylko Jezus z Nazaretu nosił to imię. Także wiele postaci ze Starego i Nowego Testamentu, a nawet później żyjący rabini. Także nie pitol, że samo brzmienie imienia jest jakieś szczególne i że z brzmieniem walczyli faryzeusze, skoro niektórzy faryzeusze z czasów późniejszych je nosili.
Po drugie, niedawno pisałeś że Imię Jezus i słowo zbawienie to zupełnie inne słowa po hebrajsku. Teraz już mówisz, że jednak znaczy tamto zbawienie, a to zbawiciel. Zdecyduj się wreszcie. Skoro oba pochodzą od rdzenia czasownikowego JASZA, to znaczy że i zakres semantyczny jest podobny i wymowa także, o czym niżej.
Po trzecie forma podstawowa w grece to DOPEŁNIACZ, a nie mianownik, który brzmi JESUS. Prześledziłeś cała onomastykę NT i wiesz na jakiej zasadzie w ogóle Grecy wokalizowali hebrajskie wyrazy, zwłaszcza te zawierające spółgłoski gardłowe, do których właśnie AJIN należy? Piszesz: Ajin jest całkowicie nieme posiada jedynie wartość liczbową - 70, na końcu żydzi nie wymawiają litery a Czy są jakieś dowody, że A na końcu się nie wymawia? Ajin nie jest całkowicie nieme. Gdyby było, jak alef, to powiedz czym się obie różnią? Po co dwie nieme spółgłoski? Jakoś inaczej się ich nie wymawia? :D No nie żartuj. Ajin jest umownie nieme, tzn. nie jest niewymawiane, ale przyjmuje wokalizację samogłoski, która się pod/nad nią znajduje. Tak Żydzi Torę czytają, co Ci wykazałem odsyłając do czytania początku Księgi Jozuego. Tak również czytają uczeni. A że "A" na końcu się wymawia w greckiej transkrypcji masz mnóstwo przykładów. Np. w wyrazie Aomorra, który Grecy zwokalizowali Gomorra, ostatnie A wokalizując. Generalnie grecka transkrypcja alfabetu hebrajskiego, zwłaszcza spółgłosek gardłowych, jest dość chaotyczna, o czym się przekonasz jak się obu języków nauczysz i weźmiesz sobie zobaczysz wszystkie nazwy własne jak Grecy wokalizują. Np. Aharon to grecki Aaron. Pytam, czemu oni pominęli wymawianą przecie literkę chet? Za duży to temat, bym tu z Tobą go rozwijał.
Nie rozśmieszaj mnie jakimś Szem Tobem, który znany był z tego, że właśnie Jezusa obrażał nazywając Go akronimem JESZU.
Na koniec zgodzę się z duńskim pastorem: Tak, większość Żydów mówi Jeszu, ale żeby Jezusa obrazić. Na Jozuego (to samo imię) mówią już JEHOSZUA, co wykazałem.
A Twoje zdanie: Pastor powołuje się na naukowe źródło, z którego wynika, że historycznie i filologicznie prawidłową formą jest Jeszu uważam za manipulację. Otóż uczyłem się hebrajskiego przez 8 lat, a teraz nauczam go studentów i znam masę podręczników, które Ci tu mogę cytować w nieskończoność, które mówią, że ajin przyjmuje wokalizację samogłoski, która stoi pod/nad nią, i że autor Księgi Jozuego do JEHOSZUA, którego wariantem imienia jest JOSZUA. I tyle. To jest proste. A JESZU to akronim, od zwrotu hebrajskiego, który ma Jezusa obrazić.
Pozdrawiam
P.S. Wybacz mój ton, ale jestem filologiem i nie mogę słuchać tego po prostu.


Tusia

  • Gość
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Październik, 2016, 21:20 »
Na koniec zgodzę się z duńskim pastorem: Tak, większość Żydów mówi Jeszu, ale żeby Jezusa obrazić.

Też się zgodzę. Ale nie tylko Żydzi obrażają Jezusa.



Offline Roszada

Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Październik, 2016, 21:29 »
A Artemas jest Żydem, że po żydowsku chce się zwracać do Jezusa?
Tylko imię chce po żydowsku wypowiadać?
A modlitwy, wezwania, uwielbienia?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Październik, 2016, 23:05 »
A Artemas jest Żydem, że po żydowsku chce się zwracać do Jezusa?
Tylko imię chce po żydowsku wypowiadać?
A modlitwy, wezwania, uwielbienia?

Są też chrześcijanie będący etnicznie Żydami:) Można i po hebrajsku wielbić Jezusa i się modlić.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Idea "Bożej Organizacji" a Hbr 13
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Październik, 2016, 23:33 »
Ajin nie jest całkowicie nieme. Gdyby było, jak alef, to powiedz czym się obie różnią? Po co dwie nieme spółgłoski? Jakoś inaczej się ich nie wymawia? :D No nie żartuj.

Przypomniał mi się jeszcze, do tej argumentacji, taki stary kawał z czasów
gdy na mieście latem stały saturatory z wodą.

Przychodzi gość do sprzedawcy i mówi:
- Poproszę jedną  z sokiem malinowym, a drugą bez soku.
- A bez jakiego?

:) :) :)