Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Głoszenie  (Przeczytany 28756 razy)

Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #105 dnia: 25 Październik, 2016, 23:40 »
A dlaczego wyznacza się takie daty? To niebiblijne.
Słusznie, więc obecnie już nie wyznaczamy żadnych dat końca świata.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #106 dnia: 25 Październik, 2016, 23:41 »
A powiedz dlaczego na podstawie tłumaczeń na hebrajski NT z połowy XVI w. lub późniejszych (i to wybiórczo) zastępuję się greckie KYRIOS słowem Jehowa? Jakim prawem? Wiesz, że wczesnych (tj. z II w.) manuskryptów NT jest ok. 70? Czemu ani razu w nich Ojciec nie jest nazwany Tetragramem JHWH?


Offline Asturia

Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #107 dnia: 25 Październik, 2016, 23:43 »
Poprawiono bo okazało się że koniec nie nastanie jeszcze w XX wieku.

Darek a co z braćmi którzy planowali swoje życie tak aby uwzględnić spełnienie tego proroctwa? na przykład nie zakładali rodzin, a bardzo chcieli, planowali i bardzo chcieli dzieci ale zrezygnowali, przerwali proces wykształcenia, zrezygnowali z dobrze płatnej pracy?
dlaczego grono znawców biblii w imię Boga wprowadził ich w błąd? gdzie są przeprosiny? jaka będzie rekompensata? kto odpowiada za takie fałszerstwa? przecież inaczej nie można ich nazwać jak fałszywymi prorokami, a dobrze wiesz jak Bóg patrzy na fałszywych proroków, jak ktoś może mówić, że jest kanałem łączności a systematycznie wprowadza w błąd członków trzody Jezusa?
zastanawiałeś się nad tymi pytaniami w ogóle, czy ograniczasz się do ''Poprawiono bo okazało się że koniec nie nastanie jeszcze w XX wieku''

ja po owocach poznałem korporację, zachęcam żebyś tak samo zbadał jakie owoce wydają, tak radził nasz Pan

Pwt 18:20-22
Jednakże prorok ośmielający się mówić w moim imieniu słowo, którego mu nie nakazałem mówić, lub mówiący w imieniu innych bogów, ów prorok umrze. 21 A jeśli powiesz w swym sercu: „Skąd będziemy wiedzieć, którego słowa nie mówił Jehowa?”, 22 to gdy prorok mówi w imieniu Jehowy i słowo to się nie sprawdzi ani nie spełni, jest to słowo, którego nie mówił Jehowa. Prorok mówił je z zuchwalstwa. Nie wolno ci się go ulęknąć’.


Mt 7:15-23;
 „Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami, którzy przychodzą do was w okryciu owczym, ale wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Rozpoznacie ich po ich owocach. Czyż zbiera się z cierni winogrona albo z ostu figi? 17 Podobnie każde drzewo dobre wydaje owoc wyborny, ale każde drzewo spróchniałe wydaje owoc bezwartościowy; 18 drzewo dobre nie może rodzić owocu bezwartościowego ani nie może drzewo spróchniałe wydawać owocu wybornego. 19 Każde drzewo nie wydające wybornego owocu zostaje ścięte i wrzucone w ogień. 20 Rzeczywiście więc rozpoznacie ich po ich owocach.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2016, 23:48 wysłana przez Asturia »


Tusia

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #108 dnia: 25 Październik, 2016, 23:44 »
Jeśli taką korektę nazywasz fałszem to sfałszowano.

Dostałem ze Stanów rocznik z 1989 roku i nie było tam informacji, że to zdanie zostało poprawione. Towarzystwo Strażnica w ten sposób oszukuje i robi to z pełną świadomością.

To teraz powiedz proszę: dlaczego napisałeś, że najstarsze rękopisy LXX zawierają Kyrios?

Bo zawierają, skoro nawet Strażnica to przyznaje. Cyt.: "w niektórych kopiach Septuaginty" - jeśli w niektórych, to w innych jest. Choćby tutaj:



Darek! Strażnica Ciebie oszukuje. Nie pozwól na to.
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2016, 23:52 wysłana przez Tusia »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #109 dnia: 25 Październik, 2016, 23:52 »
Tusia, ale najstarsze manuskrypty LXX z końca II w. p.n.e. nie zawierają Kyrios. Najstarsze są:
4Q122 (4Q LXXDeut)
Papyrus Fouad 266 (ten zawiera JHWH)
Papyrus Rylands 458 -  i tu jest ciekawa sprawa. Otóż w miejscach, gdzie powinno występować Imię Boga (JHWH lub Kyrios), w tekście znajdują się przerwy (są na ten temat różne teorie)
Również św. Hieronim wspomina w jakimś liście, że zapisywano w LXX Imię "dawnymi hebrajskimi literami".
« Ostatnia zmiana: 25 Październik, 2016, 23:55 wysłana przez Gorszyciel »


Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #110 dnia: 25 Październik, 2016, 23:54 »
Dostałem ze Stanów rocznik z 1989 roku i nie było tam informacji, że to zdanie zostało poprawione. Towarzystwo Strażnica w ten sposób oszukuje i robi to z pełną świadomością.

Bo zawierają, skoro nawet Strażnica to przyznaje. Cyt.: "w niektórych kopiach Septuaginty" - jeśli w niektórych, to w innych jest. Choćby tutaj:


Strażnica pisze o LXX z IV-V wieku naszej ery, a my tu mówimy o tych najstarszych kopiach tych jeszcze z przed naszej ery tzn. przełom II i I wieku przed Chrystusem.

Gdzie tam masz Kyrios?


Offline ExSJMario

Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #111 dnia: 25 Październik, 2016, 23:55 »
Słusznie, więc obecnie już nie wyznaczamy żadnych dat końca świata.

Na razie nie wyznaczają;) Ale w niedalekiej przyszłości pewnie wyznaczą bo nie byli by sobą ;)
 
A tak poza tym Darek68 daj sobie spokój bo za cienki jesteś do Tusi i Roszady. Chłopaki książki napisali o kłamstwach WTSu a ty chcesz z nimi polemizować...
Chociaż?? Może dzięki temu otworzysz oczy ??
Życzę Ci tego z całego serca :)
"Człowiek zostaje przyjęty do kościoła za to w co wierzy, a wykluczony za to, co wie" - Mark Twain


Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #112 dnia: 25 Październik, 2016, 23:59 »
Tusia, ale najstarsze manuskrypty LXX z końca II w. p.n.e. nie zawierają Kyrios. Najstarsze są:
4Q122 (4Q LXXDeut)
Papyrus Fouad 266 (ten zawiera JHWH)
Papyrus Rylands 458 -  i tu jest ciekawa sprawa. Otóż w miejscach, gdzie powinno występować Imię Boga (JHWH lub Kyrios), w tekście znajdują się przerwy (są na ten temat różne teorie)
Również św. Hieronim wspomina w jakimś liście, że zapisywano w LXX Imię "dawnymi hebrajskimi literami".
Kyrios w czasie z przed naszej ery jest właściwie nieobecne i nie znajduje się w żadnej znanej dziś kopii LXX. I to nie tylko teorie ale takie są fakty.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #113 dnia: 26 Październik, 2016, 00:00 »
Tych kopii jest niewiele, ale nie obejrzałem wszystkich jeszcze. Na razie te z II w. p.n.e. przejrzałem. Nie wszędzie jest JHWH (bo jest ten z pustymi miejscami), ale nie widziałem KYRIOSa.


Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #114 dnia: 26 Październik, 2016, 00:03 »
Na razie nie wyznaczają;) Ale w niedalekiej przyszłości pewnie wyznaczą bo nie byli by sobą ;)
 
A tak poza tym Darek68 daj sobie spokój bo za cienki jesteś do Tusi i Roszady. Chłopaki książki napisali o kłamstwach WTSu a ty chcesz z nimi polemizować...
Chociaż?? Może dzięki temu otworzysz oczy ??
Życzę Ci tego z całego serca :)
Nie wiem może i za cienki jestem, ale oczy mam i pewne rzeczy jeszcze widzę.
A dzięki i tobie życzę podobnie :)


Tusia

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #115 dnia: 26 Październik, 2016, 00:07 »
Strażnica pisze o LXX z IV-V wieku naszej ery,

Czy nie widzisz, jak Strażnica w drugim wydaniu tej książki zmienia zdanie? Która informacja jest prawdziwa? Pierwsza czy druga?

Poza tym:
http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_imie_boze.html
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2016, 00:09 wysłana przez Tusia »


Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #116 dnia: 26 Październik, 2016, 00:09 »
A powiedz dlaczego na podstawie tłumaczeń na hebrajski NT z połowy XVI w. lub późniejszych (i to wybiórczo) zastępuję się greckie KYRIOS słowem Jehowa? Jakim prawem? Wiesz, że wczesnych (tj. z II w.) manuskryptów NT jest ok. 70? Czemu ani razu w nich Ojciec nie jest nazwany Tetragramem JHWH?
Możesz podać jakiś chociaż jeden przykładowy? O nazwę rękopisu mi chodzi?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #117 dnia: 26 Październik, 2016, 00:14 »
Papirus Bodmer XIV-XV lub Kodeks 0189 (według numeracji Gregory-Aland).


Offline Światus

Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #118 dnia: 26 Październik, 2016, 00:21 »
Czy od domu, czy po domach, głoszenie kłamstw to nie jest powód do dumy, tylko hańba i większy wyrok dla tego, który to robi.
Jk 3:1 Niech zbyt wielu z was nie uchodzi za nauczycieli, moi bracia, bo wiecie, iż tym bardziej surowy czeka nas sąd.
O końcu fałszywych proroków jest sporo w ks Objawienia.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Darek68

  • Gość
Odp: Głoszenie
« Odpowiedź #119 dnia: 26 Październik, 2016, 00:22 »
Czy nie widzisz, jak Strażnica w drugim wydaniu tej książki zmienia zdanie? Która informacja jest prawdziwa? Pierwsza czy druga?

Poza tym:
http://piotrandryszczak.pl/jan_lew_imie_boze.html
Nie wiem z czego to wynikło, ale sprostowali (ja to sprawdzę jeszcze).

Poza tym właśnie przywołany przez ciebie p. Jan Lewandowski popełnił ten sam merytoryczny błąd co ty i Roszada. Nie sprawdziłeś i zaufałeś w ciemno, a potem bez zastanowienia skopiowałeś. Uczciwie będzie gdybyście to poprawili (pomylić się można i to żaden wstyd) inaczej się zbłaźnicie i narobicie tylko popeliny.
A kwestia jest na prawdę istotna, bo jeżeli najwcześniejsza zachowana kopia LXX jaką znamy nigdzie nie zawiera Kyrios w miejsce tetragramu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że w nie zawierał go także pierwotny tekst NT :)
« Ostatnia zmiana: 26 Październik, 2016, 00:38 wysłana przez Darek68 »