Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .  (Przeczytany 9684 razy)

od-nowa

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Sierpień, 2016, 10:29 »
Ręce opadają, gdy co rusz czytam, że człowiek zastanawiający się, myślący, porównujący, sprawdzający itd. doszukuje się teorii spiskowych.
Dlaczego jest taka postawa nagminnie tutaj nazywana doszukiwaniem się teorii spiskowych. ???
Przecież Nasze Forum jest przyjazne i wolno wyrażać siebie, swoje uczucia, myśli, przeżycia i inne.
Więc po co, co rusz z tymi teoriami spiskowymi się tu wyjeżdża.
Myślenie, sprawdzanie, szukanie za i przeciw to teorie spiskowe, no ludzie, co to ma być!
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2016, 10:31 wysłana przez od-nowa »


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Sierpień, 2016, 10:31 »
Ręce opadają, gdy co rusz czytam, że człowiek zastanawiający się, myślący, porównujący, sprawdzający itd. doszukuje się teorii spiskowych.
Dlaczego jest taka postawa nagminnie tutaj nazywana doszukiwaniem się teorii spiskowych. ???
Przecież Nasze Forum jest przyjazne i wolno wyrażać siebie, swoje uczucia, myśli, przeżycia i inne.
Więc po co co rusz z tymi teoriami spiskowymi się tu wyjeżdża.

No bo jeżeli piętnuje się poprawne językowo tłumaczenie i jako argument podaje skutki psychologiczne, to jest to szukanie spisku.

Powiesz:
nikt nie spadł w przepaść
czy
każdy nie spadł w przepaść
?


Efezjan

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Sierpień, 2016, 10:40 »
Masz rację, nikt wymaga zaprzeczenia: nikt kto w niego wierzy nie zginął. I tak właśnie jest przetłumaczone.
Fakt, ale brzmi to i tak niezgrabnie dla mnie. Ja bym tak nigdy nie napisał.
Po nikt spodziewamy się przeczenia  i mamy je, ale oddzielone zdaniem podrzędnym.
Lepiej: 'nie zginął nikt, kto w niego wierzy'. Przeczenie nie jest oddzielone od owego nikt.
To tak na marginesie.


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Sierpień, 2016, 11:16 »
Ręce opadają, gdy co rusz czytam, że człowiek zastanawiający się, myślący, porównujący, sprawdzający itd. doszukuje się teorii spiskowych.
Dlaczego jest taka postawa nagminnie tutaj nazywana doszukiwaniem się teorii spiskowych. ???
Przecież Nasze Forum jest przyjazne i wolno wyrażać siebie, swoje uczucia, myśli, przeżycia i inne.
Więc po co co rusz z tymi teoriami spiskowymi się tu wyjeżdża.

Rozumiem podobnie .
Nasze reakcje są wypadkową naszych doświadczeń życiowych,zdobytej wiedzy , oraz sposobu reakcji na te informacje .
To złożony proces kształtowania człowieka , i zawsze jest indywidualny .

Na marginesie co do tzw.  teorii spiskowych - niektórzy przeciwnicy  takich teorii , mówią że największą teorią spiskową jest cała treść Biblii i zorganizowanych przez ludzi systemów religijnych jeśli rozumujemy w takich kategoriach .
Czyli Bóg,Stworzenie raju  i ludzi , drzewo życia i poznania dobra i zła , szatan,bunt Ludzi, kara za bunt , życie ludzi w Biblii po setki lat, Potop , naród wybrany ,  itd. - z boku o jednak można to określić jako najważniejszą w świecie teorię spiskową na niewyobrażalną skalę .
Ja tak tego jednak nie widzę .


Reakcje alergiczne na różne informacje i przyczyny tego ?
Chcemy mieć ułożony świat i system jego postrzegania .
Pewnie jest tak m.in. dlatego , że po wyjściu z sytemu manipulacyjnego zaczynamy rozumieć że świat jest dużo bardziej prosty i logiczny niż wałkował nam to  WTS przez długie lata i tysiące godzin na m.in.
studium rodzinnym i osobistym
zebraniach ,
 kongresach ,
 zgromadzeniach ,
kursach pionierskich,
szkoleniach dla starszych  ,
 spotkaniach gron starszych tec..................
+ NIECH TAKŻE KAŻDY DODA SWOJE ................................

Po wyjściu i uwolnieniu umysłu widzimy  już świat jako prawdziwy , fajny i to dobrze .  :)
Niebezpieczeństwo tkwi w tym że zaczynamy alergicznie reagować na wszystko co może nam przypominać manipulację lub grozi powrotem do czegoś choćby  trochę podobnego do WTS .
Odczuwamy naturalną potrzebę ułożenia sobie  w głowie porządku świata i ludzi .Mamy alergię na informację podważające nam obecny nasz stan  .
Poznałem osobę która była w obozie koncentracyjnym i traktuję to jako prawdziwy przywilej . Do końca życia pomimo tego że mieszkała na wsi w latach zbierała chleb, przy łóżku, niekiedy suchy, albo zielony .Dzieci bały się tylko żeby jedzą ten chleb nie zaszkodziło to ich tacie . Mieszkał on  na wsi w Polsce w latach 80-tych , i jedzenia od dzieci które były  rolnikami miała w bród .Traktuję się takich ludzi jako wieczne ofiary , trauma ich nie opuszcza do śmierci . Było to przed WTS-em , i to co wtedy dowiedziałem się o świecie z ust i oczu tego człowieka , nie zastąpi wiedza z tysięcy encyklopedii i mądrości naukowo- psychologicznych .
Zachowało mi się to głęboko w sercu i umyśle .MOże m.in dzięki temu , teraz bez emocji rozumiem osoby po WTS i ich reakcje .Nigdy nie mógłbym ich określić negatywnie , to za bardzo trudne , natomiast podziwiam w sensie negatywnym ludzi lekko wydających personalne osądy . Jak to mówią trzeba trochę więcej soli zjeść .
Ale spokojnie , bycie tu na forum i otwarcie umysłu to proces .
Poza tym piękno tkwi też w różnorodności nas jako indywidualnych jednostek , także widoczna po wpisach tu na forum i historiach na podstawie których niejeden wypłacze słusznie wiadra łez .A niektóre nasze czyny lub to w co święcie wierzyliśmy dziś u wielu z nas wywoła szczery uśmiech .
Dlatego nieraz te same rzeczy widzimy różnie , ważne aby się szanować i traktować jako przyjaciół , braci ,czyli bardzo  pozytywne podejście do każdego z dużą dozą kredytu zaufania co do intencji .
PS.NIE DOTYCZY KRETÓW NADARZYŃSKICH 8-) NA NICH UWAŻAMY  .


Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość
[Michał Anioł]

Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Sierpień, 2016, 11:27 »
Szacun za powyższe słowa.
Rozumiem.
Zgadza się, tak rozumiem i ja.


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Sierpień, 2016, 11:52 »
A możesz odpowiedzieć na zadane pytanie?
Idąc za Twoim przykładem, odpowiem Twoimi słowami:
"nie chce mi się".
Nie spędzam życia jako ex na grzebaniu i babraniu się w teoriach spiskowych.
Jedyne co, to słowami Jerzego Stuhra:
"Tak sobie myślę".
 :)
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2016, 11:58 wysłana przez od-nowa »


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:13 »
Tak sobie myślę, że niektórzy swój brak argumentów próbują przykryć cytatem nie mającym nic wspólnego z tematem. Można i tak.
Ty sobie myśl, i ode mnie odczep się, bo nie widzę powyżej żadnego argumentu.
Ja sobie myślę, bo wolno mi.


od-nowa

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:19 »
Zadziałało na zasadzie "uderz w stół, a nożyce się odezwą".
Tak sobie myślisz. :)
Człowieku ja nie mam czasu na takie przepychanki słowne z Tobą, ochoty też nie mam.
Lubisz mieć ostatnie zdanie, dopisz jeszcze jednego posta.
Nie znoszę jak mi ktoś wciska, że żyję teoriami spiskowymi, a ja tylko "tak sobie myślę."
Nie narzucaj mi Twojego sposobu myślenia.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2016, 12:21 wysłana przez od-nowa »


Offline gedeon

Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:35 »
Proponuję, nie doszukujmy sie wszędzie teorii spiskowych. Fakt, że w oryginale jest "każdy" a w tłumaczeniu "nikt" nic nie znaczy, bo chodzi o to, by oddać tekst poprawnie po polsku, a nie słowo w słowo.

Temat jest ciekawy i ważny. Jeżeli drażni Ciebie teoria spiskowa to nie pisz w tym temacie. Ośmieszanie drugiego, że ma takie przemyślenia nie jest fajne. Nie wiem dlaczego ciągle to robisz ale proszę nie rób tego więcej. Masz merytoryczne argumenty to je przedstaw ale się nie czepiaj.


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:37 »
Proponuję aby jednak umożliwić takie rozkładanie nacisku w zdaniu złożonym i czytanie , bez zbędnych emocji . :)
Analiza to już inny szeroki temat .

„„Albowiem Bóg tak bardzo umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne.” (Jn 3:16, NWT)

"Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3:16, BT).

Może to przesada a może nie, dla mnie to jednak nadal ciekawostka .

Proszę uprzejmie , głównie  osoby zainteresowane merytorycznie tematem o podanie swoich ewentualnych odczuć, opinii it. ,  czy jako Świadek Jehowy przeważały w głowie informacje i myśli pozytywne czy jednak ciągły strach przed armagedonem lub śmiercią .
Lepiej , nawet niektórzy młodzi których osobiście znałem  ,mieli strach żeby się pobrać szybko byle przed armagedonem , bo jeśli nie to po armagedonie być może będą jak ci co się nie żenią i nie wychodzą za mąż ............ ".
Dla osoby z zewnątrz to jakiś żart , le tych co byli wewnątrz to realna rzeczywistość w której żyli dziesiątki lat .
A to efekt tylko manipulacji wersetami i ew. ich interpretacją .Więc wydaję się jak zawsze , diabeł tkwi w szczegółach .
Najlepsi prawnicy dobrze to wiedzą .

„………….Głównym warunkiem skuteczności działania karania jest wzbudzanie w jednostce negatywnych emocji: strachu lub leku. Niekiedy lęk prowadzić może do pojawienia się reakcji  bardziej niepożądanych od zachowania karanego. Wiadomo również, że karanie wzbudza niechęć do osoby karzącej - jeśli jest nią wychowawca negatywna postawa wychowanka w poważnym stopniu ogranicza skuteczność oddziaływania wychowawczego. Zbyt częste stosowanie kar sprzyja kształtowaniu takich cech osobowości jak: nadmierne podporządkowanie autorytetom, nietolerancja, spostrzeganie świata w kategoriach władzy i siły, sztywność myślenia oraz nadmierne, rygorystyczne przestrzeganie norm moralnych…………….”
Emocja jest złożonym zachowaniem, które żeby zostało zapoczątkowane wymaga współpracy wielu części mózgu.
Co to znaczy, że emocje destrukcyjne szkodzą nam lub innym ludziom?
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2016, 12:51 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline gedeon

Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:45 »
Proponuję aby jednak umożliwić takie rozkładanie nacisku w zdaniu złożonym i czytanie , bez zbędnych emocji . :)
Analiza to już inny szeroki temat .

„„Albowiem Bóg tak bardzo umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby nikt, kto w niego wierzy, nie został zgładzony, lecz miał życie wieczne.” (Jn 3:16, NWT)

"Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne" (J 3:16, BT).

Może to przesada a może nie, dla mnie to jednak nadal ciekawostka .

Twoja analiza jest uzasadniona w przekładzie NWT często zmieniane są słowa, skoro inne przekłady podają tak samo to zmiana w NWT jest w jakimś celu. Dobrze że o tym piszesz, czym więcej takich argumentów to lepiej. Do osób tu czytających dociera przekaz, że nie jest to przekład któremu można zaufać.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Sierpień, 2016, 12:48 »
Pojawia się wyrażenie "teorie spiskowe", wpada gedeon i głaszcze po główkach popieraczy a przeciwników posty wycina :D

Temat jest ciekawy i ważny. Jeżeli drażni Ciebie teoria spiskowa to nie pisz w tym temacie. Ośmieszanie drugiego, że ma takie przemyślenia nie jest fajne. Nie wiem dlaczego ciągle to robisz ale proszę nie rób tego więcej. Masz merytoryczne argumenty to je przedstaw ale się nie czepiaj.

Mam. Szkoda że nie czytasz, tylko tniesz jak leci. Podałem je wyżej, ale zacytuję:
Cytuj
Powiesz:
nikt nie spadł w przepaść
czy
każdy nie spadł w przepaść
?
Nikt nie zamierza się do tego odnieść (przepraszam każdy nie zamierza :) ), ale co tam, to oni są fajni a ja racjonalnie myślący jestem w twoich oczach ograniczony.

Na śmietnik wyleciała nawet próba przywołania do porządku
Cytuj
A możesz odpowiedzieć na zadane pytanie?

Twoja analiza jest uzasadniona w przekładzie NWT często zmieniane są słowa, skoro inne przekłady podają tak samo to zmiana w NWT jest w jakimś celu. Dobrze że o tym piszesz, czym więcej takich argumentów to lepiej. Do osób tu czytających dociera przekaz, że nie jest to przekład któremu można zaufać.

Nie zgadzam się. Do osób czytających dociera przekaz, że odstępcy czepiają się wszystkiego, za wszelką cenę, wszystkimi sposobami i nawet wtedy gdy ich argumenty są miałkie.
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpień, 2016, 12:56 wysłana przez KaiserSoze »


Offline bene

Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Sierpień, 2016, 13:07 »
Proponuję, nie doszukujmy sie wszędzie teorii spiskowych. Fakt, że w oryginale jest "każdy" a w tłumaczeniu "nikt" nic nie znaczy, bo chodzi o to, by oddać tekst poprawnie po polsku, a nie słowo w słowo.
Może i nic nie znaczy a może i znaczyć wiele. Jednak zgodnie z powiedzeniem tłumaczenia są jak kobiety – wierne nie są piękne, piękne nie są wierne. Często  kompromis pomiędzy tymi skrajnościami to niebywała sztuka. Są w tłumaczeniach miejsca w których by je przełożyć należy wybrać z wielu możliwości te które są najbardziej odpowiednie ale będą one odpowiednio zabarwione. I tak jak w przypadku monitora jeżeli poszczególne części obrazu będą mocniej nasączone odpowiednią barwą przykładowo czerwonym to i cały obraz będzie w wyrazie bardziej cieplejszy. Natomiast gdy w tych samych miejscach będzie więcej niebieskiego to i całość w swoim wyrazie będzie bardziej zimna. Porównując te końcowe obrazy nagle okaże się że różnica w odcieniach jest bardzo duża. Więc do końca nie można jednoznacznie powiedzieć że nie ma jakiejkolwiek manipulacji i wpływania na końcowy odbiór
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Sierpień, 2016, 13:55 »
Ludzie, jutro zaczyna się weekend, zapowiadają niezłą pogodę, a wy się kłócicie o... pietruszkę? Po co, na co?  :)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Agalloch

Odp: Czy w Jana 3:16 każdy = znaczy nikt ???? Analiza i efekty zafałszowania .
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Sierpień, 2016, 14:02 »
Odnosząc się z pełnym respektem do wszystkich opinii wyrażonych w niniejszym wątku, żadnej z nich nie wyśmiewając, jak również solennie oświadczając, że nic mnie nie drażni, ja również ...

Myślę że w tym wersecie "nikt" będzie bardziej po polsku niż "każdy"

I dlatego odnosząc się z pełnym respektem do wszystkich opinii wyrażonych w niniejszym wątku, żadnej z nich nie wyśmiewając, jak również solennie oświadczając, że nic mnie nie drażni, ja również za całkiem prawdopodobny uznaję pogląd, iż ...

Do osób czytających dociera przekaz, że odstępcy czepiają się wszystkiego, za wszelką cenę, wszystkimi sposobami i nawet wtedy gdy ich argumenty są miałkie.

Jednocześnie wszystkich tych, którym swoimi odmiennymi poglądami sprawiłem jakąkolwiek przykrość, serdecznie przepraszam.