Tysiąclecie nie jest WYŁĄCZNIE czasem szczesliwym, to okres niezwykły różnie rozumiany, ale istniejący. Czy to literalnie, czy symbolicznie.
Tu się zgadzam.
Dla mnie symboliczny dla innych literalny.
Pierwsze zdanie też ujdzie w tłoku.
Co do Augustyna, rzekomo nauczającego o Tysiącleciou:
*** w82/5 s. 10 ***
AUGUSTYN ORZEKA: „NIE BĘDZIE ŻADNEGO MILLENNIUM”
Człowiekiem wszakże, który bezwzględnie „dobił” milenijną nadzieję i pozbawił jej katolików, a nawet protestantów, był niewątpliwie „święty” Augustyn, opisany w dziele The Encyclopaedia Britannica jako „największy myśliciel starożytności chrześcijańskiej” i określony tam mianem „tygla, w którym religia Nowego Testamentu najpełniej stopiła się z platońską tradycją filozofii greckiej”.
Augustyn bardzo energicznie występował przeciw pierwotnej nadziei co do raju przywróconego na ziemi podczas tysiącletniego królowania Chrystusa. Wystarczy zacytować następujący fragment z The Catholic Encyclopedia: „Św. Augustyn doszedł w końcu do przekonania, że nie będzie żadnego millenium. (...) Ów wielki doktor Kościoła (...) podał alegoryczne wyjaśnienie dwudziestego rozdziału Apokalipsy. Pierwsze zmartwychwstanie, o którym jest mowa w tym rozdziale, odnosi się jego zdaniem do duchowego odrodzenia przy chrzcie; tysiącletni sabat, który następuje po sześciu tysiącach lat historii, to całe życie wieczne. (...) Powyższe objaśnienia sławnego doktora kościoła przyjmowali późniejsi teologowie zachodni, a dawniejszy millenaryzm nie znalazł więcej poparcia”.
Nie tylko katolicy zostali w ten sposób ograbieni z pierwotnej, opartej na Piśmie Świętym nadziei milenijnej, ale także protestanci. Wielkie wydanie Encyclopaedia Britannica z roku 1977 wyjawia: „Alegoryczny millenaryzm augustyński stał się oficjalną doktryną kościoła, a oczekiwania apokaliptyczne [na ostateczną likwidację zła i triumf dobra] zeszły do podziemia. (...) Reformatorzy protestanccy o kierunku luterańskim, kalwińskim i anglikańskim nie poparli oczekiwań apokaliptycznych, lecz dalej trzymali się mocno poglądów Augustyna”.