Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Tajemnica spowiedzi  (Przeczytany 14862 razy)

Offline dziewiatka

Tajemnica spowiedzi
« dnia: 29 Czerwiec, 2016, 23:14 »
Nie jest tajemnicą ,że starsi w zborach biorący udział w komitetach powołują się na tajemnicę spowiedzi.Poszukałem definicji spowiedzi i tam stoi jak byk,po pierwsze;obowiązek spowiednika nierozgłaszanie.Wobec tego pytanie czy nierozgłaszaniem można nazwać nieskrępowanie informowanie kilku osób.Druga sytuacja informuję starszego o problemie ,co można nazwać spowiedzią a ten starszy powiadamia gron starszych a potem jest świadkiem na komitecie.Jak to się ma do nierobienia żadnego użytku z tego co się usłyszy podczas spowiedzi.Piszę o tym ponieważ jestem ciekaw jak można by było ograniczyć powoływanie się na tajemnicę spowiedzi przez komitety.Druga kwestia to pomogło by sprowadzić komitety do wymiaru sądów ,które są ograniczone prawami.


Offline gedeon

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 00:25 »
Nie jest tajemnicą ,że starsi w zborach biorący udział w komitetach powołują się na tajemnicę spowiedzi.Poszukałem definicji spowiedzi i tam stoi jak byk,po pierwsze;obowiązek spowiednika nierozgłaszanie.Wobec tego pytanie czy nierozgłaszaniem można nazwać nieskrępowanie informowanie kilku osób.Druga sytuacja informuję starszego o problemie ,co można nazwać spowiedzią a ten starszy powiadamia gron starszych a potem jest świadkiem na komitecie.Jak to się ma do nierobienia żadnego użytku z tego co się usłyszy podczas spowiedzi.Piszę o tym ponieważ jestem ciekaw jak można by było ograniczyć powoływanie się na tajemnicę spowiedzi przez komitety.Druga kwestia to pomogło by sprowadzić komitety do wymiaru sądów ,które są ograniczone prawami.

W Polsce prawne definicje spowiedzi odnoszą się do kościołów które maja prawo kanoniczne i są tym prawem obwarowane.
Natomiast nie ma wykładni prawnej dla związków wyznaniowych które prawa kanonicznego nie posiadają, dlatego każda przyjeta przez te związki wyznaniowe reguła co do spowiedzi musi byc przyjeta. Wielokrotnie o tym pisaliśmy dlatego tak ważne było wnioskowanie o biegłego sądowego w procesie Danki Kubik, który miał odpowiedzieć czy powoływanie sie na tajemnice spowiedzi przez zapisy statutu, taką spowiedź stanowi.
W tym przypadku sąd nie dopuścił tego wniosku dowodowego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jak rejestrator związków wyznaniowych nie ma prawa oceniać co dla tych zwiazków jest spowiedzią a co nie jest. Będzie sie tak działo do chwili kiedy któryś z sądów nie wyda w tej sprawie wyroku. Takie mamy prawo.


 Zgodnie z pisemną wykładnia Komitetu Oddziału z 10 września 2014 roku, złożoną w Sądzie Okręgowym w Legnicy Związek wyznaniowy "Świadkowie Jehowy w Polsce" wprowadza "instytucję spowiedzi"  zgodnie z art. 54 w związku z art 80 statutu. (?)
Modyfikuj wiadomość

Temat został omówiony tu:
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=2330.0
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwiec, 2016, 06:20 wysłana przez gedeon »


Offline janeczek

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 02:11 »
Dodatkowo problem to amerykańskości organizacj i to że obecnie władza mocno jest zainteresowana wspópracą z USA,a każdy rozgarnięty wie że tajemnica spowiedzi to tylko kolejny sposób na wzmocnienie duchownych łatwiej manipulować i ustawiać komitety sondownicze,i jest duma starszych chwalił mi się jeden że ja to jak ksiądz moge wszystko odpuścić i to u Jehowy daje to władze i umacnia w przekonaniu o nieomylność,tu akurat WTS kopiując KK wzmocnił mocno swoją władze nad świeckimi w organizacj,obecnie chyba zakwestionować się tego nie da wystąpienie Polskiego sądu przeciwko amerykaniskiej korporacj religijlej mało prawdopodobne zaraz by się powołali na Rosje Putina
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 09:19 »
  I znów to samo, śJ upodobniają się do KK wszelkimi sposobami, choć tak bardzo go potępiają.

Co się zaś tyczy ilości osób wtajemniczonych w ową spowiedź odpowiedź jest jedna....to zwyczajne plotkarstwo. :P
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline Roszada

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 09:22 »
Dla mnie dodatkowym zapewnieniem tajemnicy spowiedzi jest to, że mogę pójść sobie do jakiegokolwiek księdza, który mnie nie zna z moich danych personalnych.
Dlatego np. nigdy od dzieciństwa nie spowiadam się w swojej parafii. :)
Mogę to robić w jakimkolwiek kościele w mieście, w kraju czy za granicą.

Dlatego i z tej strony powoływanie się na tajemnicę spowiedzi ze strony Towarzystwa jest nieadekwatne. >:(


Offline M

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 12:48 »
Tajemnica spowiedzi to u ŚJ tylko zasłona dymna której używają podczas rozpraw sądowych. W żadnej ich publikacji dostępnej dla głosicieli nie ma słowa o tym, że funkcjonuje u nich takowa instytucja.


Offline dziewiatka

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 18:54 »
Owszem spowiedź jest ,tylko przedstawiona w negatywnym świetle i jako takiej świadkowie jej nie praktykują .To jak można zachować tajemnice czegoś czego niema.Ważne by było by świadkowie zdefiniowali na czym polega spowiedź praktykowana przez świadków i na czym powinna polegać tajemnica spowiedzi.Tylko to może w przyszłości przy okazji jakiegoś procesu.


Offline NiepokornaHadra

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 078
  • Polubień: 2332
  • "Zabierz ze sobą tylko dobre wspomnienia" (GD)
Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 19:31 »
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale spowiedź jest chyba dobrowolna.
Ok, pamiętam że przed komunią czy bierzmowaniem ksiądz kazał zbierać podpisy że się chodziło do spowiedzi, a na katechezie dostawało się 5 za to, to pominę, bo w WTS też jest coś na wzór spowiedzi przed pytaniami na głosiciela, co się w świecie robiło.
Poza tymi przypadkami nie pamiętam żeby ksiądz przed mszą, albo po niej podchodził do kogoś i nawijała jak starsi. Poczta pantoflowa działa szybko wszędzie, oczywista oczywistość, ale mimo wszystko do spowiedzi nie przymuszał...
"Bardziej niż w kwiaty, które więdną, możemy wdać się w chwasty. A te stale rosną i trudno się ich pozbyć" <T.O.P>

"...niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie..." <Immanuel Kant>


Offline Roszada

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Czerwiec, 2016, 21:27 »
Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale spowiedź jest chyba dobrowolna.
Przykazanie kościelne mówi:
Przynajmniej raz w roku spowiadać się...

Jednak jak ktoś nie przyjdzie raz w roku, to podczas kolejnej spowiedzi powinien powiedzieć: ostatni raz u spowiedzi byłem, np. 5, 10 ... lat temu.


Offline ExSJMario

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Lipiec, 2016, 00:18 »
A ile jest takich przypadków, że pomimo tej tajemnicy spowiedzi większość w zborze wie za co ktoś obwiniony miał KS.
Ile razy zdarza się, że po KSie żona starszego rozpruwa się do  innych, że ten czy ten miał KSa za to lub za tamto.
Starsi w wielu przypadkach udostępniają informacje swoim żonom, które później niby zaufanym osobom przekazują dalej.
"Człowiek zostaje przyjęty do kościoła za to w co wierzy, a wykluczony za to, co wie" - Mark Twain


Offline Fantom

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Lipiec, 2016, 08:21 »
 bo to jest spowiedź powszechna:)
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Cielec Kierowniczy

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Lipiec, 2016, 08:44 »
bo to jest spowiedź powszechna:)

Fantom 10/10  :)


Offline TomBombadil

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Lipiec, 2016, 09:30 »
U nas to żony wykluczonych opowiadały o krzywdzie,ze szczegółami. Czasem matki.A może warto podawać fikcyjne nazwisko? Ale to mało realne,ale jak miło tak pomyśleć.😆


Offline janeczek

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Lipiec, 2016, 10:02 »
Dlatego nie mają zamiaru ująć spowiedzi w żadne ramy albo w konkretne zapisy że wtedy wyszło by że to spowiedź przed organizacją i jej zasadami a to już dawało by podstawy do pisemnego dowodu niebiblijnych nauk,a celem tej instytucj jest tylko zamykanie ust władzom panistwowym i głosicielom,a mają taki jeden dogmat o naznaczaniu, piętnowaniu sami w paście napisali że stosuje się to do osób nie naruszjących zasad biblijnych ale ludzkie organizacj WTS-u nawet niektórym inteligentnym wierzącym w boga starszym to mocno przeszkadza,bo ja też tych co wierzą tylko w organizacje wyróżniam a dla nich biblia to wersety całości nie uznają słyszałem komentarz że jakby czytał biblie bez pokarmu od Jehowy przekazywanego przez niewolnika to stałby się taki jak ja
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline Roszada

Odp: Tajemnica spowiedzi
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Lipiec, 2016, 10:12 »
Dlatego nie mają zamiaru ująć spowiedzi w żadne ramy albo w konkretne zapisy że wtedy wyszło by że to spowiedź przed organizacją...
Ano właśnie.
Babilon ma spowiedź, a my też wysysamy mleczko z cycuszków babilońskich... jak to mówił podobnie R. Franz.

Czyli mają dwa rodzaje odważników co do spowiedzi: jeden dla ŚJ, a drugi dla świata.