Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?  (Przeczytany 6450 razy)

Offline Roszada

Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« dnia: 25 Kwiecień, 2016, 21:05 »
   Podczas swych rozmów ze Świadkami Jehowy spotykałem się też z takimi, którzy potrafili mówić następująco:

„Ja panu udowodnię, że Jezus jest równy szatanowi, a nie Jehowie, a tylko to, iż Jehowa jest po stronie Chrystusa da mu przewagę nad szatanem”.

   Na takie fanatyczne stwierdzenia reagowałem prośbą, o wskazanie mi w publikacjach Towarzystwa Strażnica tego, że tak ono naucza.
   Nawet kiedyś miałem zamiar napisać do Nadarzyna, polskiego oddziału Świadków Jehowy, by mi podano oficjalne stanowisko. Chciałem też zapytać czy głosiciel, taki a taki, mówi czy naucza, jak powyżej, zgodnie z nauką Towarzystwa Strażnica.
   Jednak zaniechałem tego starając się znaleźć ślady takiej wykładni o Jezusie i szatanie w publikacjach tej organizacji.
   Jakie są tego efekty?

Jezus i szatan braćmi?

   Towarzystwo Strażnica już bardzo dawno temu nazywało Jezusa i szatana synami Jehowy, czyli stwierdzało, że oni są braćmi:

„Imiona trzech potężnych istot, w niem wykazane znakomitemi, są: Ojciec Jehowa, Logos i Lucyfer, Jego synowie. Syn Lucyfer zorganizował i prowadził bezbożny bunt, którego Jehowa nie powstrzymuje, aż nadchodzi nato słuszny czas, a wtedy On wchodzi w drogę i poskramia ów bunt i buntowników. Przez swego lojalnego Syna, Logosa, Bóg w zupełności wyzwala ludzkość...” (Wyzwolenie 1929, Przedmowa s. 5).

   „Te dwie istoty, Lucyfer i Logos, w Piśmie Świętem są nazwane »Gwiazdami Zarannemi«.” (jw. s. 15).

   „Pismo Święte jasno poucza, że były dwie potężne istoty, nazwane »Gwiazdami Zarannemi«, mianowicie Logos i Lucyfer. Na początku stworzenia ziemi musiało nastąpić zwołanie tych niebiańskich istot, podczas którego to zwołania Stwórca opowiedział im swój cel odnośnie przygotowania mieszkania dla człowieka i stworzenia go; i tedy właśnie te dwie potężne istoty, »Gwiazdy Zaranne«, śpiewały na chwałę Wieczystego” (jw. s. 16).

   Trzeba tu dodać, że powyżej cytowana książka reklamowana i rozprowadzana była co najmniej do roku 1941 (patrz np. Consolation 25.06 1941 s. 32).

   Z powyższego wynika, że Jezus i szatan, jako bracia i zarazem synowie Jehowy, byli sobie równi, ale tylko jeden z nich okazał się wierny Bogu.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Kwiecień, 2016, 21:39 »
   Podczas swych rozmów ze Świadkami Jehowy spotykałem się też z takimi, którzy potrafili mówić następująco:

„Ja panu udowodnię, że Jezus jest równy szatanowi, a nie Jehowie, a tylko to, iż Jehowa jest po stronie Chrystusa da mu przewagę nad szatanem”.

   

Faktycznie, szaleńcy.  ???
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline gerontas

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 05:51 »
Widocznie Towarzystwo Strażnica miało duże problemy ze zrozumieniem prostego słowa jak jednorodzony oraz jednorodzony Bóg.


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 09:35 »
Widocznie Towarzystwo Strażnica miało duże problemy ze zrozumieniem prostego słowa jak jednorodzony oraz jednorodzony Bóg.
Towarzystwo w zrównywaniu Jezusa z szatanem jedzie po bandzie:

„Ktoś mógłby jednak zapytać: A czy w Biblii nie nazywano Jezusa bogiem? To prawda. Ale bogiem nazywano również Szatana (2Kor 4:4)” („Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi” 1990 s. 39)
Patrz też „Czy wierzyć w Trójcę? 1989 s. 28.
« Ostatnia zmiana: 26 Kwiecień, 2016, 09:48 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 10:40 »
Jezus i szatan archaniołami

Towarzystwo Strażnica przez wiele lat nauczało następująco:

jest wielu archaniołów (nauka do roku 1942);
szatan jest archaniołem (nauka też zapewne do roku 1942);
Jezus jest archaniołem (nauka aktualna do dziś).

Wielu archaniołów

   Aż do roku 1942 Towarzystwo Strażnica uczyło, że u Boga było wielu archaniołów, a nie tylko jeden, jak dziś naucza ta organizacja:

   „Archanioł jest to imię dane niektórym z duchowych istot Bożych (...). Ten tytuł, czyli to imię archanioł, było także w niektórych wypadkach stosowane i do Logosa, kiedy ten służył Jehowie w pewnej lub szczególnej mierze” (Stworzenie 1928 [ang. 1927] s. 17).
   Patrz też np. Strażnica 01.06 1932 s. 173-174; ang. Strażnica 01.02 1940 s. 46.

   „Niektórym dano stanowiska i służbę jako serafinom, innym jako cherubinom, a innym jako archaniołom, innym jako aniołom, przy czym ta ostatnia nazwa oznacza »posłańców«” (The New World 1942 s. 18).

   Równocześnie od bardzo dawna Towarzystwo Strażnica nauczało, że Jezus i szatan są archaniołami.

Szatan archaniołem

   „Lucyfer, jeden z Archaniołów długo pielęgnował w swym sercu ambitne zamiary” (Stworzenie czyli historja biblijna w obrazach 1914 s. 15).

„Lucyfer, jeden z archaniołów długo żywił w sercu ambitne zamiary” (Złoty Wiek 01.10 1925 s. 223).

   Powyżej cytowana książka reklamowana i rozprowadzana była w Towarzystwie Strażnica przez wiele lat. Przykładowo poleca ją w roku 1929 książka pt. Wyzwolenie (s. 352).

Jezus archaniołem

   „Według naszego rozumienia, tym Wielkim Księciem – Michałem – wodzem anielskim Jehowy nie jest nikt inny, lecz uwielbiony Pan” (ang. Strażnica czerwiec 1883 s. 490 [reprint]);

„Wszystko to dowodzi, że Syn Boży był znany jako Michał, zanim przyszedł na ziemię, i że jest znany pod tym imieniem po powrocie do nieba, gdzie przebywa jako wyniesiony do chwały duchowy Syn Boży” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 132).

Z powyższego wynika, że Jezus i szatan będąc archaniołami byli sobie równi.


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 10:54 »
Więc przy kolejnej zmianie świateł odnośnie Michała okaże się, że to szatan?  :-\
Robi karierę w WTS-ie, nie ma co  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 11:00 »
Więc przy kolejnej zmianie świateł odnośnie Michała okaże się, że to szatan?  :-\
Robi karierę w WTS-ie, nie ma co  ;D
Jeśli Michał był papieżem, to i może okazać się i szatanem. ;)

„I stała się bitwa na niebie. [Ap 12:7] – Pomiędzy dwiema kościelnymi władzami, pogańskim Rzymem i papieskim Rzymem.
Michał. – »Który jako Bóg«, papież. – (...).
I Aniołowie jego. – Biskupi...” (Dokonana Tajemnica 1925 s. 225).


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Kwiecień, 2016, 11:02 »
Zaskoczyłeś mnie tym cytatem  :-\
Myślałem, że tylko w mojej bujnej wyobraźni jest możliwa taka konfiguracja.
Brawo Roszada! za materiał :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Kwiecień, 2016, 10:19 »
Jezus i szatan „bogami”

Jezus i szatan mają dla Towarzystwa Strażnica identyczną funkcję. Obaj są „bogami”:

„Ktoś mógłby jednak zapytać: A czy w Biblii nie nazywano Jezusa bogiem? To prawda. Ale bogiem nazywano również Szatana (2Kor 4:4)” (Będziesz mógł żyć wiecznie w raju na ziemi 1984, 1990 s. 39).

„O Jezusie powiedziano w Piśmie Świętym, że jest »bogiem«, a nawet »Potężnym Bogiem« (Jana 1:1; Izaj. 9:6)” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 53).

„Biblia mówi o nim tak: »Cały świat podlega mocy niegodziwca« (1 Jana 5:19). Działając wbrew duchowi i literze prawa Jehowy, służy interesom Szatana. Ma go za swego boga (2 Koryntian 4:4)” (Strażnica Nr 17, 1995 s. 8).
   Patrz też teksty o Jezusie „bogu” i szatanie „bogu” w Biblii Świadków Jehowy (J 1:1, 18, 10:33, 2Kor 4:4).

   Z powyższego wynika, że Jezus i szatan będąc „bogami” byli sobie równi.

   Prócz tego Towarzystwo Strażnica uczyło kiedyś, że babiloński bóg Nebo obrazował Jezusa:

   „Imię Nabuchodonozor oznacza, że »Nebo (Prorok) jest opiekunem przeciw nieszczęściu«. Imię to właściwie odnosi się do Jezusa Chrystusa, wielkiego Proroka Jehowy. (...) szatan odniósłby pomyślność w tem wojowaniu, gdyby zasłanianie i opieka nie były im dawane przez Większego Nebo, Jezusa Chrystusa” (Strażnica 01.05 1934 s. 132 [ang. 01.02 1934 s. 36]).

   Nebo to bóg babiloński:

„Widać to na przykładzie króla Nebukadneccara. Jego imię znaczy: »Nebo, strzeż dziedzica!« Nebo to babiloński bóg mądrości i rolnictwa” (Pilnie zważaj na proroctwa Daniela! 1999 s. 69).


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Kwiecień, 2016, 19:19 »
Pisałem powyżej, że wg Towarzystwa Jezus i Lucyfer byli obaj synami Jehowy.

Ale nie wiedziałem, że braćmi ich też wprost nazwano: ;)

„Pismo Św. pokazuje nam, że słowa »gwiazdy zaranne« odnoszą się do dwóch możnych stworzeń niebiańskich, mianowicie do Michała (Logosa) i do Lucyfera. Te dwa potężne stworzenia stanowiły dwóch braci; obaj ci bracia byli synami Bożymi” (Strażnica 15.05 1932 s. 158 [ang. 01.03 1932 s. 76]).


Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwiecień, 2016, 11:47 »
Czyli tak:

Jezus i Lucyfer braćmi!
Jezus i szatan archaniołami
Jezus i szatan „bogami”
Jezus i szatan obrazowani przez Nabuchodonozora

Pozostało:

Czy Świadkowie Jehowy mylili Jezusa z szatanem?

   Towarzystwo Strażnica przenosiło identyfikację niektórych osób z szatana na Jezusa. To też ukazuje równość tych osób.
   Temat ten omówiliśmy w artykule pt. Czy Świadkowie Jehowy mylili Jezusa z szatanem?
   Wskazaliśmy w nim między innymi takie oto kwestie związane z Jezusem i szatanem:

Kto jest aniołem czeluści? (wpierw szatan, później Jezus);
Kto jest mścicielem krwi? (wpierw szatan, później Jezus);
Kto jest jeźdźcem na białym koniu? (wpierw przedstawiciel szatana, później Jezus);
Kto jest siewcą gorczycy? (wpierw szatan później Jezus).

To opisałem w art:

Czy Świadkowie Jehowy mylili Jezusa z szatanem?

http://www.piotrandryszczak.pl/polemika2a/czy-swiadkowie-jehowy-mylili-jezusa-z-szatanem.html



Offline Roszada

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Maj, 2017, 11:08 »
Dziś wstawiono mój artykuł:

Jezus i szatan równi według Towarzystwa Strażnica?

http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/jezus-i-szatan-rowni-wedug-towarzystwa-straznica,1004.htm
Pierwszy komentarz kobiety o tym artykule na facebook:
Cytuj
Przeczytałam te wypociny pana Bednarskiego i zastanawiam się nad firma jego manipulacji naukami aj.nie zamierzam i ch bronić,o nie!jednak ułożenie wyrwanych z kontekstu zdan z różnych publikacji i jeszcze bardziej różnych lat,to strasznie slaby argument na podważanie wierzen aj.Żaden sj dzisiaj,przynajmniej taki o zdrowszych zmysłach,nie będzie powoływał się na nauki z okresu przedwojennego!!!albo sprzed 1973-75r.tyle to oni sami przyznają ze mieli inne zrozumienie,jak to ładnie
nazywają.wcale nie zaprzeczaja ze dzisiaj z tym się nie zgadzają.wiec nie rozumiem jak można mówić ze sj głoszą równość miedzy Jezusem a Lucyferem w 2017 roku na podstawie artykułów sprzed wojny których ONI SAMI JUZ NIE UZNAJĄ bo światło inne im swieci😉 ale przynajmniej się do tego przyznają.z aktualnych nauk nie znalazłam żadnego odnosnika .czysta slaba nawet marna manipulacja słowami .Pan Bednarski jest większym manipulantem niz oni w przekazywaniu tzw prawd.wciska im w usta sliwa
ktirych oni teraz nie wypowiadają.bylam sj na tyle nie dawno żeby wiedzieć ze czegoś takiego nie głoszą.brawo za wyobraźnię.


Offline Światus

Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Maj, 2017, 14:01 »
Ostatni akapit jest dla logicznie myślących.
Co prawda WTS nie naucza, ale logiczna analiza prowadzi do takiego wniosku.
Być może trzeba pisać prościej  :)
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jezus równy szatanowi według Towarzystwa?
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Maj, 2017, 18:01 »
Akurat w wypadku ŚJ dziś się nie utożsamiają, a jutro tak ;)