Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica  (Przeczytany 14912 razy)

Offline Roszada

Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« dnia: 21 Marzec, 2016, 13:39 »
Towarzystwo Strażnica zwalcza naukę katolicko-protestancko-prawosławną o Trójcy Św. Nawet twierdzi, że szatan za nią stoi:

„Szatan już od stuleci zaślepia serca i umysły ludzi, szerząc fałszywe, zwodnicze nauki. Propaguje doktrynę o Trójcy, nieśmiertelności duszy i piekle” (Nasza Służba Królestwa Nr 7, 2008 s. 1).

Jednak Towarzystwo samo ma swoje triady czy trójce.
Oto pierwszy przykład.
Nabuchodonozor obrazuje:

Jehowę
Jezusa
szatana

*** dx30-85 Nebuchadnezzar ***
pictures
Jehovah's worldwide rulership: bp 20
Jesus: w80 5/15 17; (...)
Satan: w51 539; w49 312-313; w34 295, 307, 341; lt-2-30 311
(Watch Tower Publications Index 1930-1985 1986 s. 599).

*** bp p. 20 The Government That Will Bring Paradise ***
Nebuchadnezzar pictured Jehovah’s worldwide rulership.

Jak by nie było, trzy w jednym. :)


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #1 dnia: 21 Marzec, 2016, 18:14 »
Inna triada czy trójca Towarzystwa. To trójca organizacyjna: trzy w jednym.
Chodzi o trzy korporacje (Pensylwańską, Nowojorską i IBSA).

O dawnych swych trzech korporacjach Towarzystwa Strażnica Świadkowie Jehowy wyrazili się w sposób trynitarny (!):

These three corporations are really one, and they are all directed by the same officers and have possession and control of the property of the Society (ang. Strażnica 01.01 1934 s. 11).

Te trzy korporacje są rzeczywiście jednym i wszystkie kierowane są przez tych samych urzędników, oraz posiadają własności Towarzystwa i je dozorują” (Strażnica 01.02 1934 s. 43).

W tej trójcy podmioty są jakby równe.

Natomiast w poprzedniej triadzie mieszanie szatana z Jehową to szczyt umiejętności teologii Towarzystwa.


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Marzec, 2016, 09:50 »
Kolejny tekst trynitarny Towarzystwa.

   Towarzystwo Strażnica za czasów prezesa J. F. Rutherforda (zm. 1942) tak oto przedstawiło swoją ‘trójcę’, składającą się z Jehowy, Logosa i Lucyfera:

Imiona trzech potężnych istot, w niem wykazane znakomitemi, są: Ojciec Jehowa, Logos i Lucyfer, Jego synowie. Syn Lucyfer zorganizował i prowadził bezbożny bunt, którego Jehowa nie powstrzymuje, aż nadchodzi nato słuszny czas, a wtedy On wchodzi w drogę i poskramia ów bunt i buntowników. Przez swego lojalnego Syna, Logosa, Bóg w zupełności wyzwala ludzkość...” (Wyzwolenie 1929, Przedmowa s. 5 [w tekście ang.: The name of the three great beings herein made conspicuous are: Jehovah the Father, and the Logos and Lucifer his sons]).

Ci synowie Jehowy to coś jak Adama synowie Kain i Abel. ;)




Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Marzec, 2016, 13:01 »
Wiara w Trójcę za 10 dolarów i wiara w Trójcę bez dolarów:

„Lecz powiem, że ja nie znalazłem żadnego tekstu Pisma Świętego od księgi Rodzaju do Objawienia, któryby wzmiankował o Trójcy, a jeżeli ktokolwiek znalazł taki tekst, miałby on wielką wartość dla mnie, więc chciałbym wiedzieć gdzie się znajduje. Za taki tekst zaraz dałbym dziesięć dolarów. (...) Ja w zupełności wierzę w taką Trójcę, jaką przedstawia Biblia. Biblia mówi o Ojcu i ja w to wierzę, Biblia mówi o Synu, ja i w to wierzę, Biblia mówi o duchu św. i ja również w to wierzę. Ja wierzę we wszystko co, mówi Biblia. A jeżeli ktokolwiek znajdzie tekst, który mówi o Trójcy ja będę i w to wierzył”. (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 627-628).

Widać, że Russell nie bał się słowa Trójca. ;)
Żonglował nim jak chciał. Wierzył w Trójcę i zarazem nie wierzył. :)


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Marzec, 2016, 09:56 »
Inną ‘trójcę’ (ale nieosobową) przedstawiają Świadkowie Jehowy posługując się terminem „raj”. Choć Apostoł Paweł mówił o jednym raju, to oni twierdzą, że miał on na myśli trzy raje:

„Swoją nadprzyrodzoną wizję Paweł opisał w Liście 2 do Koryntian 12:1-4  (odczytaj). To, co w niej zobaczył, nazwał objawieniem. Wizja ta odnosiła się do przyszłości, a nie do czegoś, co istniało w jego czasach. Czym był »raj«, który apostoł ujrzał, »porwany do trzeciego nieba«? Ma on wymiar literalny, duchowy oraz niebiański, przy czym wszystkie te aspekty urzeczywistnią się w przyszłości. Skąd taki wniosek? Otóż »raj« może dotyczyć literalnego, ziemskiego raju, który ma nadejść (Łuk. 23:43). Może też oznaczać raj duchowy, którego w pełni zaznamy w nowym świecie. Poza tym może się odnosić do »raju Bożego«, czyli wspaniałych warunków w dziedzinie niebiańskiej, w której przebywa Jehowa (Obj 2:7)” (Strażnica 15.07 2015 s. 8).

Czyli trzy w jednym. Jedno widzenie raju, a jednak myślał o trzech rajach. :)


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Marzec, 2016, 13:32 »
Świadkowie Jehowy nie bardzo zdają się wiedzieć, że ich Biblia zawiera stwierdzenie przypominające określenie związane z trynitaryzmem.
Przykładowo w tekście 1J 5:7-8 i to w Biblii Świadków Jehowy padają słowa:

Bo jest trzech świadków: duch i woda, i krew, a ci trzej są zgodni”;
[dosł. „i trzej w jedno są” wg „Grecko-polski Nowy Testament wydanie interlinearne” tłum. ks. prof. dr hab. R. Popowski SDB, dr M. Wojciechowski, Warszawa 1993; patrz podobnie w przypisie do 1J 5:8 w ang. Biblii Towarzystwa Strażnica: Lit., “the three [witness bearers] are into the one (thing).” (New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984; por. identyczny przypis w The Kingdom Interlinear Translation of the Greek Scriptures 1985)].

Dla mnie to ewidentny przykład trynitarnego zwrotu w Biblii ŚJ.


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marzec, 2016, 17:50 »
Płatna trójca.
Powyżej podałem stawkę 10 dolarów za Trójcę, którą wyznaczył Russell.
Inni podbili ją:

Na początku lat 20-tych XX wieku wśród Polonii w USA wydano traktat zatytułowany „Nagroda za Obronę Wiary Rzymsko-Katolickiej $1500.00”. W nim w punkcie piętnastym o Trójcy Świętej napisano:

„Kto da dowód, że jest jeden Bóg w trzech osobach czyli trójca, dostanie sto dolarów” (s. 2).

Podobna ulotka ukazała się też w Polsce w roku 1921 pod tytułem „130.000 marek nagrody!”. Zawierała ona jednak trzynaście punktów i nie posiada ona tematu Trójcy Świętej. Jej treść przedstawia broszura z roku 1923 pt. Bitwa na niebie czyli spór o nieśmiertelność duszy między badaczami Pisma Św. a x. x. jezuitami, a wspomina ją Rocznik Świadków Jehowy 1994 s. 182-184.

„Kpiny się skończyły, gdy wybuchła I wojna światowa. Arthur regularnie głosił klientom przychodzącym do jego sklepu, a za szybą wystawiał literaturę biblijną. Umieścił tam również ogłoszenie, że zapłaci 100 funtów osobie, która udowodni istnienie Trójcy. On sam stanowczo odrzucał ten niebiblijny dogmat. Wyzwaniu temu nikt nigdy nie sprostał” (Strażnica 01.06 2015 s. 12).

Skany tu:

http://www.piotrandryszczak.pl/pszenica.html


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Marzec, 2016, 11:58 »
Świadkowie Jehowy uczą, że nie wierzą w Trójcę i nie należą do chrześcijaństwa.
Trójca jest dla nich miernikiem przynależności do chrześcijaństwa.

Oto fragment, który znalazł się w jednej z książek Towarzystwa Strażnica w rozdziale poświęconym rozmawianiu z Żydami (Gdy ktoś mówi: „Jestem Żydem”), w których organizacja ta wyparła się należenia do „chrześcijaństwa”:

Nie należymy do chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 1991 s. 23).

Prawdopodobnie z powodu poruszenia wśród głosicieli Towarzystwa Strażnica w kolejnej edycji tej książki zmieniono powyższe słowa. W roku 2001 w tej samej publikacji napisano:

Nie należymy do kościołów chrześcijaństwa i nie wierzymy w Trójcę, tylko oddajemy cześć Bogu Abrahama” (Prowadzenie rozmów na podstawie Pism 2001 s. 23).

Jednak oryginalny tekst angielski tej książki jest jednoznaczny:

We are no part of Christendom and do not believe in a Trinity but worship the God of Abraham. We are especially interested in the matter of religious truth. (Reasoning From the Scriptures 1989 s. 23).

Inna publikacja, broszura, z roku 2013 podaje:

„KIM SĄ ŚWIADKOWIE JEHOWY? (...) Nie należymy do żadnego z kościołów chrześcijaństwa; nie jesteśmy też wyznawcami judaizmu ani islamu” (Jak możesz zapewnić sobie prawdziwe szczęście? 2013 Wprowadzenie).


Offline Spokojny

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Marzec, 2016, 21:45 »
Ktoś tu próbuje udowodnić, że ŚJ jednak wierzą w trójcę i to w trójcę objawioną w Piśmie Świętym ? Bo nie rozumiem ...


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #9 dnia: 28 Marzec, 2016, 09:24 »
Ktoś tu próbuje udowodnić, że ŚJ jednak wierzą w trójcę i to w trójcę objawioną w Piśmie Świętym ? Bo nie rozumiem ...
Nikt tu nie próbuje udowodnić, tylko wskazać jakie triady czy trójce występują u ŚJ.
I za jaką trójcę byli gotowi płacić pieniądze: dolary, marki polskie, funty. ;D


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Marzec, 2016, 10:04 »
Trójca w początkowych wierzeniach Russella

C. T. Russell (zm. 1916), założyciel Towarzystwa Strażnica, wierzył wcześniej w Trójcę Świętą. Świadczy o tym to z jakimi kościołami protestanckimi utrzymywał kontakt:

Pomimo prezbiteriańskiego wychowania Charles przyłączył się potem do Kościoła kongregacjonalistów, ponieważ ich poglądy bardziej mu odpowiadały” (Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego 1995 s. 43).

„W trakcie poszukiwań prawdy pewnego wieczora w roku 1869 wydarzyło się coś, co wzmocniło zachwianą wiarę Charlesa. Idąc ulicą w pobliżu swego sklepu na Federal Street, usłyszał pieśń religijną, dobiegającą z sali w suterenie. Oto jego relacja: »Któregoś wieczora na pozór przypadkiem wszedłem do zakurzonej, obskurnej sali, gdzie – jak usłyszałem – odbywały się zebrania religijne. Chciałem zobaczyć, czy zbierająca się tam garstka ludzi ma do zaoferowania coś rozsądniejszego niż wyznania wiary wielkich kościołów. Po raz pierwszy usłyszałem coś o poglądach adwentystów, przedstawianych tam przez kaznodzieję Jonasa Wendella (...) Przyznaję więc, że mam pewien dług wdzięczności zarówno wobec adwentystów, jak i innych wyznań. Chociaż jego wykładnia Pisma Świętego nie była całkiem jasna, (...) to jednak wystarczyła, aby z Bożą pomocą ponownie ugruntować we mnie zachwianą wiarę w Boskie natchnienie Biblii i wykazać, że pisma apostołów i proroków są ze sobą nierozłącznie związane. To, co usłyszałem, skłoniło mnie do gorliwszego i uważniejszego niż dotąd studiowania Biblii i zawsze będę wdzięczny Panu za to kierownictwo; bo chociaż adwentyzm nie pomógł mi poznać żadnej konkretnej prawdy, to jednak wielce się przyczynił do odrzucenia błędów, a tym samym przygotował mnie na przyjęcie Prawdy«” (jw. s. 43).

C. T. Russell prawdopodobnie przyjął też chrzest w imię Trójcy Świętej, gdyż nigdy nie wspominał, że był ponownie chrzczony w swoim własnym wyznaniu. Wszystkie zaś wymienione kościoły, z którymi się zetknął, miały poglądy trynitariańskie.


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Marzec, 2016, 13:33 »
J. F. Rutherford jako baptysta też był ochrzczony w imię Trójcy Św.:

„gdy zamierzał się ożenić, wyznawał poglądy religijne baptystów, jego narzeczona zaś była prezbiterianką. Kiedy usłyszał od swego pastora, że ‘ona trafi do piekła, ponieważ nie została zanurzona, natomiast on pójdzie prosto do nieba, w jego logicznym umyśle zrodził się bunt i w efekcie stał się ateistą’” (Strażnica Nr 19, 1997 s. 6);

Później ochrzcił się drugi raz u badaczy:

„Dał się ochrzcić w 1906 roku jako Badacz Pisma Świętego, jak wówczas nazywano Świadków Jehowy” (jw. s. 6).

Jednak wtedy też wymieniano formułę trynitarną, choć w Trójcę nie wierzono:

„Nie robi, więc różnicy, czy administrator jest wierzącym czy nie, czy powiedział wszystko, czy też nie opuścił, jakiego słowa, ale jaka jest myśl i zamiar serca tego, które otrzymuje symboliczny chrzest. Pomimo to, opierając nasz sąd na słowach Pana u Mat. 28:19 i słowach Apostoła do Rzym. 6:3, polecamy, jako prostą formułkę przy tej okazji, składającą się mniej więcej z tych słów: »Bracie Janie [lub jakie inne imię Chrześcijańskie] w Imię Ojca i Syna i Ducha świętego, z tego upoważnienia ja ciebie chrzczę w Chrystusa.«” (Nowe Stworzenie 1919 [ang. 1904] s. 561).

„Pytanie (1909). – Dogmat o Trójcy będąc nie biblijnym, czemu używa się przy chrzcie wyrażenia: W imię Ojca, Syna i ducha świętego?
Odpowiedź. – Dlatego, że Pan Jezus dał taką formułę i przykazał chrzcić: »W imię Ojca i Syna i ducha świętego«” (Co kaznodzieja Russell odpowiadał na zadawane jemu liczne pytania 1947 [ang. 1917] s. 90).


Tusia

  • Gość
Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Marzec, 2016, 14:02 »
Nikt tu nie próbuje udowodnić, tylko wskazać jakie triady czy trójce występują u ŚJ.
I za jaką trójcę byli gotowi płacić pieniądze: dolary, marki polskie, funty. ;D

£100:



http://piotrandryszczak.pl/czy-wierzyc-w-trojce.html





Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Marzec, 2016, 18:09 »
A ten na okładce Strażnicy przez ten okular pewnie szuka Trójcy. :)


Offline Roszada

Odp: Triady czy trójce Towarzystwa Strażnica
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Marzec, 2016, 10:36 »
Kolejny prezes N. Knorr również był ochrzczony w imię Trójcy, był bowiem wiernym kościoła reformowanego:

„W wieku 16 lat [1921 r.] nawiązał łączność ze zborem Badaczy Pisma Świętego w Allentown. W roku 1922 był obecny na zgromadzeniu w Cedar Point w stanie Ohio i wtedy postanowił wystąpić z Kościoła reformowanego” („Świadkowie Jehowy – głosiciele Królestwa Bożego” 1995 s. 91).

Jednak w 2 lata później, po wystąpieniu z tego kościoła przyjął chrzest u badaczy:

„Dnia 4 lipca 1923 roku [Knorr] skorzystał z możliwości usymbolizowania przez zanurzenie w wodzie (...). Tego bowiem dnia zbór w Allentown odwiedził Frederick W. Franz z bruklińskiego Betel. Brat wygłosił wtedy wykład z okazji chrztu. Wśród ochrzczonych w rzece Little Lehigh był 18-letni Nathan H. Knorr. Zawsze wspomina ten dzień z radością. Ogromnie się też cieszy, że już 51 lat ma przywilej pracować ramię przy ramieniu z bratem Fredem Franzem” („Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975” s. 92).