Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Kościół katolicki-wolna dyskusja  (Przeczytany 126126 razy)

Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #330 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 09:08 »
Gdzieś czytałem, tylko już nie wiem gdzie i nie wiem, czy czegoś nie pokręcę. Podobno akt apostazji z KK nie powoduje usunięcia "duszyczki" z statystyk KK. Zasłaniają się tym, że chrzest jest "niezmywalny" i osoba ochrzczona w KK pomimo aktu apostazji, do śmierci będzie figurować jako katolik. Ma ktoś jakieś wiadomości na ten temat?
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #331 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 09:30 »
Sakrament Chrztu Świętego jest ważny, bez wględu na akt apostazji. Jako sakrament. Nie ma to nic wspólnego z adnotacją w księgach o odłączeniu sie od Koscioła. 
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #332 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 09:43 »
1. Wraz z przyjęciem sakramentu chrztu św. człowiek zostaje niezniszczalnym charakterem wszczepiony we wspólnotę Kościoła (KKK 1213; KPK, kan. 96; 849),
11. Jednocześnie należy wyjaśnić zainteresowanemu, że chrzest jest wydarzeniem, którego nie da się wymazać z historii życia człowieka, dlatego wykreślenie aktu z księgi chrztu nie jest możliwe. Gdyby ktoś powoływał się na prawo o ochronie danych osobowych, należy wyjaśnić, że w tej sprawie nie ma ono zastosowania: dane zawarte w księgach metrykalnych, jako udokumentowanie przyjętych sakramentów, są niezbędne do wykonywania własnych zadań Kościoła.
18. Pomimo aktu odstępstwa niezniszczalny charakter, jaki wyciska sakrament chrztu św. (kan. 849), pozostaje niezatarty. Odstępca, chcący powrócić do wspólnoty Kościoła, zgłasza się do swojego proboszcza.
http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/5075.1,Zasady_postepowania_w_sprawie_formalnego_aktu_wystapienia_z_Kosciola.html

 Podobnego zdania jest ksiądz Majer: „(…) jeśli ktoś raz został katolikiem, ten zostaje katolikiem na zawsze. Nawet apostata, który porzucił wiarę, pozostaje katolikiem. Oczywiście popada w karę ekskomuniki latae sententiae, ale nie może być traktowany jako ktoś, kto nigdy nie należał do Kościoła katolickiego. (…) Nawet jeśli ktoś publicznie deklaruje, że wiarę katolicką w całości porzuca, jest nadal katolikiem. Jego chrzest jest ważny i gdyby ten człowiek się nawrócił i chciał naprawić zranioną komunię z Kościołem, nie musi na nowo przyjmować chrztu, ani nawet być na nowo przyjmowany do Kościoła” (Majer 2011).
http://krytyka.org/apostazja-w-kosciele-rzymskokatolickim-proba-socjologicznej-analizy-zjawiska/
 Nemo chcesz czy nie jesteś katolikiem.Ja też.
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #333 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 10:20 »
Nemo chcesz czy nie jesteś katolikiem.Ja też.

Do końca świata i jeden dzień dłużej  ;D
Albo jak w jednym filmie: Do samego końca...mojego lub kościoła  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #334 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 10:22 »
Do końca świata i jeden dzień dłużej  ;D
Albo jak w jednym filmie: Do samego końca...mojego lub kościoła  ;D

Jak będziesz wracał do Koscioła to już chrzcić sie nie będziesz musiał :)
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #335 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 10:31 »
Jak będziesz wracał do Koscioła to już chrzcić sie nie będziesz musiał :)

Nigdy nie mówię nigdy  ;D
Ale na razie się nie wybieram  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #336 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 10:58 »
Nigdy nie mówię nigdy  ;D
Ale na razie się nie wybieram  ;D
"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" :) Powiedział niejaki Heraklit z Efezu ;)
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #337 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 12:03 »
Gorące brawa dla Papieża Franciszka.
https://www.youtube.com/watch?v=MYj2RiMGLfE&nohtml5=False
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #338 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 12:11 »
Gorące brawa dla Papieża Franciszka.
https://www.youtube.com/watch?v=MYj2RiMGLfE&nohtml5=False

Znane. Na początku pontyfikatu o tym mówił.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Fantom

Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #339 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 12:23 »
 Mówił,mówił.Tylko ile się wsłuchało w te słowa i wprowadziło to w czyn?
http://www.fakt.pl/m/crop/0/-550/faktonline/634998154617302111.jpg
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #340 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 13:26 »
Znane. Na początku pontyfikatu o tym mówił.
Tylko zapomniał niestety dodać, że nie dotyczy to polskiego kleru. No bo jak... biskup w Chevrolecie Aveo???
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #341 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 13:34 »
Dlatego nasi biskupi czują się w obowiązku tłumaczenia słów papieża "na nasze"  ;D
Tak, aby stan posiadania się nie zmniejszał  ;D
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #342 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 21:07 »
Dlatego nasi biskupi czują się w obowiązku tłumaczenia słów papieża "na nasze"  ;D
Tak, aby stan posiadania się nie zmniejszał  ;D
Czyli... my biskupi polscy stosujemy się do zaleceń papieża, ale tylko w tych kwestiach, które nam się podobają. Jakież to skromne :(
Tak kiedyś oglądałem "skromne" samochody polskich biskupów.... bez komentarza. A "siedmiu wspaniałych" z WTS-u gani się za sygnety. Niech wezmą przykład z polskiego kleru, wtedy dopiero zobaczą jak można wytwornie i z przepychem żyć w... skromności.
« Ostatnia zmiana: 07 Kwiecień, 2016, 21:12 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #343 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 21:49 »
Niech wezmą przykład z polskiego kleru, wtedy dopiero zobaczą jak można wytwornie i z przepychem żyć w... skromności.

Byle nie z Tadeusza R. z Torunia  ;D
Bo im datków braknie  :-\
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Kościół katolicki-wolna dyskusja
« Odpowiedź #344 dnia: 07 Kwiecień, 2016, 21:56 »
Byle nie z Tadeusza R. z Torunia  ;D
A pomyśleć, że kiedyś to miasto kojarzyło się z Kopernikiem. A teraz z... Maybachem.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi